Stadsnieuws. Arts JORISSEN afwezig:- PITIANSGHOOL Kopieer-inrichting. Kluid cniiiiiièrp Geleidelijk k.111 dan weer op vermindering worden aangestuurd. Deze resteerende f0500 zou ik tiij (ie reserve willen voegen, opdat deze zal toenemen, hetgeen, zooals boven bleek, is gewenst-lit. Eindelijk nog een enkel woord over de saldo's Kr is op gewezen dat deze dalende zijn, en dit mag niet. Bij mij is evenwel ook de vraag opge komen, welke toch de strekking is van die saldo's, wanneer het jaar moet eindigen met minstens een even groot saldo als waarmede het dienstjaar werd aangevangen. Hun bc- teekenis is dan negatief; maar dan hebben ze ook geen zin en zijn zij bovendien ge vaat lijk voor de begrooting, omdat ze een onjuiste raming noodzakelijk maken; de balans vraagt immers evenwicht. Ook hierin zou ik verandering willen brengen. De juistheid van de bewering, dat met de toeneming der bevolking het vermogen der gemeenschap moet toenemen, staat vast. Welnu, men hevordere dan in waarheid de toeneming van dat vermogen. Kn dat kan, door aan te vangen met een geleidelijke wegwerking van de saldo's, en te eindigen .inct een begroeiing zonder saldo. Wanneer do middelen worden aangewezen, door mij hierboven genoemd, zal dit. naar ik vertrouw, mogelijk zijn en zou ik de vermindering willen stellen op f 5000 per jaar. Deze f5000 wordt dan gereserveerd plus het saldo, dat de dienst dan nog zal opleveren. Xa 5 jaar zal dan het saldo-systeem zijn verdwenen en intusschen een aanvang zijn gemaakt met het inderdaad kweeken van vermogen. Het is natuurlijk dan tie bedoeling, dat daarna liet saldo van eiken dienst wordt opgelegd. Nu is het niet noudig, dat liet vermogen zó0 Mie' toeneemt. Daarom zou ik aldus wil len handelen men neemt een vast bedrag aan, waarmede het vermogen per hoofd der bevolking wordt uitgedrukt en zorgc er voor, dat dit steeds aanwezig ie. De restanten der saldo's worden bijeengevoegd en belegd. Deze kunnen dan worden aangewend in moeilijke jaren of voor improductieve uit gaven. Op de/o wijze zal, naar ik meen, de begrooting zuiverder zijn. in waarheid een vermogen worden gekweekt, en zuilen tege lijk voorzorgsmaatregelen worden genomen voor moeilijke tijden. II. M. de Koningin begaf zich hedenoch tend per trein van 's-Gravenhage naar Ede en kwim tegen half vier per auto vandaar te Am.rsfourt, vanwaar Zij per trein terug keerde naar de Hofstad. Burgemeester en Wethouders deden gister het volgende voorstel verzenden aan don Raad In uw vergadering van 21 Maart 1.1. werd besloten, het voorstel in zake de verbreeding van deLangcstraat, d.d. 9 februari 1916, aan te houden, opdat wij in de gelegenheid zou den zijn, het bedrag van f 16000, uitgetrok ken voor de stichting van de twee nieuwe huizen voor G. Rocker.oogen en G. Kiezebos meer in overeenstemming te brengen met het bedrag, dat in verband met de heer- schemie duurte der bouwmaterialen daar voor thans noodig zal zijn. Tijdens de besprekingen omtrent de vast stelling der bouwplannen gaf de heer Kiezebos te ken uen. dat hij ztfn perceel ook wel zou willen verkoopen en wol voor f 11 000 plus kosten van overdracht en de overneming van do verplichting om aan een 81-jarige weduwe tot haar overlijden uit te betalen een bedrag van f 5.50 per week, waarvoor wij een bedrag van f 2500 als maximum meen er. noodig te hebbentotaal dus ongeveer f 17 000. Het komt ons voor, dat van dit aanbod gebruik zal moeten wonden gemaakt; immers tegenover de eerst voorgestelde bouwkosten en schadevergoeding van f 14 000, waarvoor alleen de verbreeding verkregen wordt, s'aat dan ceu bedrag van f 17 000, of 1 3000 meer, waarvoor dan 67.5 M- bouwterrein wordt verkregen, welks waarde naar onze meening eerder grooter is. Wij wijzigen dus ons bovengenoemd voor stel in dien geest, dat 1. van Riezcbos wordt gekocht zijn per ceel voor de som van f 14 000 met de ver plichting om aan bedoelde weduwe tot haar overlijden te betalen een bedrag van f5.50 per week 2. het uitgetrokken bedrag van fióooo verhoogd wordt tot f 24 500 voor bet bouwen van ceu dubbel huis waarvan écu voor Boeken- oogen volgens het plan, dat in overleg met hem is opgemaakt en waarmede hij zich kan vereenigeii, terwijl het andere zal worden ver - huurd of verkocht; mocht intusschen tijdig een gegadigde op komen om bedoelden grond, zonder opstal dus, te koopen voor ceu behoorlijken prijs, dan kan ons College overwegen aanbouw van Gemeentewege niet moet worden nagclateu; 4. liet crediet in verband met den aan koop van liet pand-Rie/ebos wordt verhoogd met f14500. 1111 verminderd met f4000, namelijk hel bedrag voor aan Riezcbos toe gedacht!? schadevergoeding. Wat betreft het maken van een schuinen hoek aan het perceel, waarvoor de firma De Gruijter gegadigde is, declen wij mede, dat zij daarop niet kan ingaan; het komt ons ook voor, dat bij uitvoering der plannen, als nu voorgesteld, het noch noodzakelijk noch wen- schelijk is, den hoek af te ronden door af ronding van het trottoir kan voldoende aan de behoefte van het verkeer worden tegemoet gekomen. Burgemeester en Wethouders hebben een tijdelijke geldlocning van f500000 gesloten met de firma Van der Zoo de jong A Van Ophoven. Kr worden besprekingen gehouden, welke ditmaal zouden kunnen leiden tot verbetering van den Leusderweg. I11 het vorige nummer liet men ons zeggen, dat morgenavond de vrij/innige kiesvereni gingen gezamenlijk zullen bespreken de komende Staten-verkiezing. Iemand, beter ingelicht dan onze zegsman kon zijn, deelde ons inmiddels mede, dat slechts ecnige huishoudelijke zaken zullen worden besproken. Blijven de vrijzinnig- en de sociaal-demo- Aan den heer A. E. Strnve. Inspecteur van den arbeid te Utrecht, is. op zijn ver zoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. De akte van bevoegdheid als ouderwijzer(es) werd behaald door de jongedames J. H. Kuypcr, W. M. van Lent, W. A. Mostert- man en C. J. van Woudenberg en door den heer H. Grolle. Aan kapitein K, 11. A. A Wagner, van het 5e regiment infanterie, is, op zijn ver zoek, non-activiteit verleend. I.uitenant W. H. Warnsinck, van Int 5e regiment, is bevorderd tot kapitein bij het korps; luitenant J. A. Kramp, van het 1 regiment, tot kapitein bij het 18de Oud-kapitein J. J. F. Scbmiiz, te Arnhe heeft het bekende adres aan de Tweede Kamer in zake de pensioenen der officieren mede aangeboden aan den Directeur liet Kabinet der Koningin, I'rins Hendrik der Nederlanden, den Voorzitter en de leden der Eerste Kamer, de leden van den Raad van State, benevens aan Ministers van Staat. Van de ruim 1300 leden der Openbare leeszaal en bibliotheek hebben thans 53 bun contributie verhoogd, waardoor de ontvang sten uit contributie zijn gestegen met een f40. Moge dit goed voorgaan velen doen vol gen. Immers de begrooiing voor 1916 wijst een tekort aan van ruim f600. Het aantal leden steeg in Maart met 42 en sedert 1 Januari met 147. Het aantal bezoekers van de couranten en tijdschriften/.aal was in Maart 2415, tegen 2074 en 1355 in 1915 en 1014, dat van de studiezaal 533, tegen 446 en 397. Het aantal uitgeleende banden bedroeg 4/57. tegen 3861' en 2581 het aantal uitge leende kinderboeken 875, tegen 808 en 3S5. Het gebouw zal van 1 tot 13 Mei geslo ten zijn wegens schoonmaak. Aan de Industrie-en Huishoudschool alhier werden bevorderd van de iste naar de 2de Industrie-klasse; I J. Bennink, M. Boon, M. M. Bottelier, li. Colenbrander, J. Cornelissen, C. II. Hui- singa. W. van Nieuwenhuizen, C. W, Schaaf, C. Schimmel, E. Schimmel, M. J. Smolders, G. J. 11. Vink. M. M. H. Vink, J. K. Wieg man, A. Wisse, J. Zaayer en D.J. van Zonne veld. Het gotuigsrhrift van het doorlonpen van den jarigen cursus werd uitgereikt aan C. J. li. I.. l'rese, G. Floor, G. W. Ruys, G, Smeitink en J. 11. N. Verhoef. Het bewijs van het volgen van uitsluitend handwerkondorwijs van dezen cursus werd uitgereikt aanX. van Eedcn, A. M. E. Janssen. D. S. van Kolfschoten, G. M. Ko ning, G C. Maas, C. J. Smolders, P. Stek en C. Tecriuk. Van de iste naar de 2de costuuin-klasse werden bevorderdA. C. M. Dekker, A. van Kolfschoten, M. A. Koning, A. C. Maas, E. C. Prins en C. M, van Veen. Niet-bevorderd 2 leerlingen. Van de 2de naar de 3de costuuin-klassc werden bevorderd I'. Donnor, A. van Dijk, I 11. J. Floor, C. II. Houtzager, P. C. Kole, lil. Kraan, J. van Schooneveld en S, J. van J Stcenwijk. j Het diploma costuumnaaien werd uitge- ruikt aan; R. Beem, J. M. Bongers, M. van 1 Hengeveld on A. van Monselaar. j Van de iste naar de 2e dienstboden-klasse werden bevorderdT. Adam, M. van de Beu- A. Bouwmeester, I.. G. Bijholdt, A. Ee, II. van Ec, A. de Goyer, J. Jctlis, X. Klein, J. E. van der Kooy, A. van der Lee en D. de Vos. Niet-bevorderd 3 leerlingen. van de 2de naar de 3de klasse werden bevorderdM. J. Broekliuysen, W. van Doorn, C. Dijkhuis, l.ans, B. Polleman en D. van der Vlasakker. Niet-bevorderd 2 leerlingen. De jaarfeestviering der plaatselijke afdee- lingen van het Ned. Meisjes Gilde en de N"d. Padvinders Vereeniging, welke Zater dagavond plaats had in „Amicitia", heeft een, i de uitstekende voorbereiding, ongedacht groot succes gehad. De groote zaal was nage noeg geheel gevuld inet de jongelui, hun ouders en andere belangstellenden, terwijl menig korps uit den omtrek zelfs uit Doelinchem vertegenwoordigers had ge zonden. Een eigen strijkje deed zich liooren; de jeugdige executanten vulden de tusschen- poezen goed aan. De beer I'll, baron Van Pallandt van Eerde, lid van het Hoofdbestuur uit 's-Gravenhage, opende zijn reeks prachtige lichtbeelden met de portretten van het Koninklijke huis. Het orkestje zette hot «Wilhelmus", in, dat door allen op écu na een gast nog wel -- staande werd aangeboord. Even enthusiast als de zaal was bij deze portretten en bij vele der volgende beelden, even koel was zij toen werd geprojecteerd de beeltenis van generaal Baden Powell, den stichter in 1907 van de Padvinderij, maar óok de man, die zich niet ontzag er prat op t- gaan, dat hij spionnenwerk verrichtte. Een lange reeks projecties gaf een duidelijk bewijs hoezeer de Padvinderij over de ge- hecle wereld thans is ingeburgerd; wellicht nergens zóa als in Spanje, waar, op voor gaan van den Koning, voor iederen Pad vinder, die 2 peseta's (guldens ongeveer) weet te sparen, van Rijkswege óok 2 peseta's op zijn spaarbankboekje worden bijgeschreven. Van de overige, alle ook zeer goede num mers van het programma, sloeg wel het meest in «Kampvuur>, waarbij de troepleider, de lieer J. N. l.andré, ongezocht gelegenheid kreeg, duel, wording en werkwijze der Pad vinderij uiteen te zetten, Wel onnoodig te zeggen, dat de compe titie-wedstrijd H. V. C. 1 (juick (Kampen) Zondag niet plaats had, omdat de Hoofd- cursianen niet herwaarts konden komen. Amersfooi'tselie MEI toelating van leerlingen tot: den opleidingsei» voor Dienstbode, Nattige en fraaie handwerken, Costuumnaaien, Voorbereidend onderwijs. t/if Aanmelding bij de Dlreetriro. HET BESTUUR. Naar de gister gehouden kaasmarkt wer den aangevoerd 52 wagons met 26000 pond kaas. De prijs was 65 tot 70 cent. De handel was redelijk. Aan de Centrale V. P. N.-eierveiliiig wer den heden verkocht 297 263 Regeerings- eieren voor f 6.05 tot f 6.95 per honderd. De politie hield Zaterdagavond in een logement aan een gesignaleerde, die nog wat nad te verrekenen met Vrouwe Justitia. Bij het nader onderzoek sloeg de vriend door met het gevolg, dat weldra ook zijn tijdelijke levensgezellin, die maar eventjes 32 dagen tegoed had, bij den Kei werd op borgen. Veel doet, wie iets goed doet. Goeddoet, wie meer op h'-t welzijn van anderen dan op eigen wensehen bedacht is. Plaatsgebrek noodzaakt ons, zoowel adver tentie!) als verslagen, enz. uit te stellen. Advertentiên. is tot 28 April De overige burgerget praktijk waar. r5?i AHERSFOORTSCH WISSEL- eu EFFBCTENKANTOOK (.Mr. 8. VAN WEI.HKKKN hsroii UF.Nt.EHS) Kortegraclil 11, Tel. 176. THlegmmiulvea„Wieeelkniitaor". Aisurantiön. Inc.usseering van Wis- Ci edicten. seis en Qu-tantftn. Coupons. Vreemd geld, Deposito's. Wissels op Biru.cn- en Effecten. Riiitetiland. Verhuuu lokellen in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe De.posit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Muurhuizen 7, Telsf. 286. AMERSFOORT. Onderwijs in Htcnognille (handels-systeem) en miuhine-Relirijren. Opleiding tot Kantoor-stenografen. w PlaiisiDgsbnreao voor leerlingen. A. MEINESZ-VON SANTEN, Gediplomeerd leerares in Stenografie en Machine-schrijven, Lid van den Ned. Stenografen Bond «I. Pitman Inschrijving van leerlingen Prospectussen gratis. OPENBARE LEESZAAIi Beukenlaan 2. Vrjje toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken - Adresboeken. WTLEENBIBUOTHEEK. CltEOIEI-VEHIEiNttilNO te AMSTERDAM. Correspondentschap to Amersfoort. mr. II. .1. M. van den BRUG1I. WKIIKI.MINASTUAAT Zij stelt zich ter- tioal het verleenon van Gredieteu onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco lint inotiRseeren vr.u handelspapier het ontvangen van golden J «ióposito en rekening-courant. Uwe Brand- en Inbraakver zekeringen bij de Br and- Maat scha pp ij te Amster dam van 1790, Schitterendste voorwaarden Laagste pieinlën J. P. van EDE, Kortegrarhl 15a, Amersfoort On demande t mai prés Haarlem fille a tout faire, devant travailler avec beige. Saus sérieuses référnnces inutile de se présenter. Ecrire lettro B. a SCHlPPKR's Boek handel, Groote Houtstraat 26 a Haarlem.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 3