Stadsnieuws. Ingezonden. vinden en hun te leeren gevoelen wat eigen lijk leven is. Aldus mevrouw A. M. A. F. Idsinga— Scheffer in het «Maandblad in het belang der opvoeding van weezen». De tweede voorjaarsvergadering van het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal op 24 Mei worden gehouden in de Groote kerk, hier. Aan het plaatselijk telefoon-net is thans aangesloten met no. 400 de chocolade-fabriek «Walden Arnhemscheweg 168. De heer R. van 't Wel, onderwijzer aan de openbare Lagere school aan de Helling straat, mocht heden onder zeer talrijke blijken van belangstelling den dag her denken waarop hij veertig jaar geleden voor het eerst optrad in vasten dienst als onderwijzer aan die school na daaraa 1 reeds ongeveer een jaar tijdelijk te zjjn werkzaam geweest. De Burgemeester en Wethouder van Onderwijs complimenteerden den jubilaris op dezen zeldzamen herinneringsdag. De leerlingen en hun ouders, velen waarvan oud-leerlingen van den heer Van 't Wel, bleven, evenmin als het onderwijzend perso neel, in gebreke sympathie te betuigen. Maar ook zij. die hem mochten leeren waardeeren als de volijverige Voorzitter van het Kruisverbond «St. Franciscus Xaverius» toonden hun belangstelling in allerlei vorm. Kolonel H. J. Indeweij is benoemd tot president van den krijgsraad te velde in Zeeland en wordt in verband daarmede hersteld in actieven dienst. In de zelfde functie is benoemd bij de 4e divisie de oud-luitenant-kolonel L. G. E. Kalshoven. De heer H. J. Nielander, Rijks-klerk ter Inspectie van de directe belastingen, is bevorderd tot Rijks klerk ie klasse. De jongedames G. J. van Haselen en J. H. Ruitenberg verwierven de akte van bevoegdheid voor onderwijzeres. Dr. H. R. Kruyt, benoemd hoogleeraar in de physische chemie aan de Rijks-univer siteit te Utrecht, zal 17 dezer zijn ambt aanvaarden met het houden eener inaugu- reele rede. De heer A. J. Krieger, thans te Soest, is benoemd tot ingenieur in buitengewonen dienst bij de Ned. Centraal Spoorweg maatschappij. De dienstplichtigen der militielichting 1916, wier opkomst, aanvankelijk bepaald in het tijdvak van 16 tot 20 April of in het tijdvak van 1 tot 5 Mei j.l., werd uit gesteld, zullen worden ingelijfd in het tijdvak van 16 tot 20 Mei a s. De opkomst der landstormplichtigen, wier inlijving eveneens is uitgesteld, zal nader worden geregeld. Is 't nog noodig, te verwijzen naar de advertentie in dit nummer omtrent de op voering van «Dolle Hans«, morgenavond in «Amicitia» In April werd ingelegd bij de Nuts- spaarbank ongeveer f5000. In de jongste vergadering van de onder- afdeeling Amersfoort en omstreken der V. P. N. zette een lid uit Baarn de bezwaren uiteen voor de in die Gemeente wonende leden om hun eieren op de V. P. N.-veiling te Amersfoort te brengen en gebruik te maken van de V. P. N.-instellingen. Onder leiding van het Dagelijksch Be stuur der onderafdeeling Amersfoort is thans te Baarn een vergadering gehouden van belangstellenden, ook niet-leden der V.P.N. De heer W. Jansen, assistent-pluimvec- consulent uit Horst, zette uiteen het be lang der kippenhouders bij den verkoop der eieren op een veiling en het aanstellen van een verzamelaar, die tevens den ge- zamenlijken aanvoer van V.P.N.-voeder ver zorgt. Er was zeer veel belangstelling en weldra zal ook te Baarn, vervolgens te Soest en eindelijk voor Oldebroek en om geving alles weer in de puntjes zijn ge regeld. Morgenavond wordt te Baarn gehouden de jaarvergadering van den Utrechtschen Provincialen Bond van het Ned. Werklieden Verbond «Patrimonium». In deze vergadering zal o.m. een voor stel aan de orde komen tot oprichting van een Provinciale coöperatie en van een Pro vinciaal ziekenfonds. De A. N. W. B., toeristenbond voor Ne derland, heeft, als voortzetting van het Technisch bijblad van «De Kampioen», het bondsorgaan, doen verschijnen «De motor kampioen». Het eerste nummer ziet er keurig uiten bevat veel wetenswaardigs. In het kegelconcours van «Het touwetje", dat Zaterdagavond te Utrecht werd ge opend, wierp Zondag in de Bonden wedstrijd de Amersfoortsche Kegel Bond 358 houten. De iste prijs werd behaald door den Utrechtschen Kegel Bond met 541 houten. De jeugdige plaatselijke afdeeling vati den Bond van Ned. sigarenwinkeliers, bij welke thans reeds 20 van de 32 hier ge- vestigden zijn aangesloten, vergaderde gis teravond in «De vergulde zwaan'1. Om de algemeene vakbelangen in dezen ook voor den sigarenhandel zoo moeilijken tijd met alle kracht te kunnen bevorderen, zullen de nog niet toegetredenen meest zeer kleine winkeliers nog persoonlijk worden bezocht. Na zeer lange discussie werd besloten, de prijsverhooging der sigaren in te voe ren op de wijze als in de advertentie in dit nummer is aangegeven. Eén der aanwezi gen, een depot-houder eener elders geves tigde fabriek, sloot zich aan onder voorbe houd van goedkeuring door zijn patroon. Do heeren L. J. Krook, A. van Vreu- mingen en Th. P. A. Klaassen, vormend het voorloopig Bestuur, ^rklaarden zich bereid, tot de spoedig volgende ledenver gadering de leiding te behouden. I11 die vergadering zal een definitief Bestuur wor den gekozen. Vooral de vrouwen en de kinderen der Belgische geïnterneerden, die bij de firma Hubers Vormer reeds een vjjftien maan den werken, hebben van Zondag- tot gistermiddag hoogst droeve oogenblikken beleefd. Velen der in die sigarenfabrieken wer kende gehuwde Belgen hebben vrouw en kinderen naar hier laten komen. Zij ver dienden een mooi weekloon en mochten met hun gezin wonen in de stad. Tot opeens Zaterdagmiddag toen zij reeds de fabriek hadden verlaten uit Den Haag bevel kwam, dat zij niet langer konden worden te werk gesteld en zoo spoedig mogelijk moesten terugkeeren naar de interneeringskampen bij Soesterberg. Toen Zondagavond omstreeks kwart voor zessen de tram naar Soesterberg vertrok, was het een hartroerend afscheidveel Hollandscbe sigarenmakers van de firma Hubers Vormer waren daar ook, en velen hunner konden hun tranen niet weer houden. Gistermiddag kwam tegenbevel en mochten de Belgen terugkeeren naar werk en gezin, dat nu niet meer de kans had, hulp te moeten vragen aan een der comité's. Tot er inderdaad werkloosheid zal komen onder de Nederlandsche sigarenmakers. Doch sedert 6 Juni 19x5 heeft geen enkele sigarenmaker zich bij eenige Arbeids beurs in den lande behoeven aan te melden om werk. En het ziet er niet naar uit, dat er werkloosheid zal komenbehalve dan wellicht voor zeer enkele thuiswerkers te Bladel en omgeving, die tóch niet naar Amersfoort zullen komen. Omtrent de buitengewone warmte in het eind der eerste Meiweek wordt uit De Bilt geschreven Den sden Mei, steeg de thermometer te Vlissingen tot omstreeks 29 gr ongeveer 1 graad hooger dan sinds 1881 daar in Mei is voorgekomen. Elders kwamen nog hoogere temperaturen voor: Groningen 31 gr,, De Bilt 30 gr.maar ofschoon deze zoo vroeg iu de maand buitengewoon ge noemd moeten worden, bleven zij even beneden de hoogste vroeger in Mei waar genomen temporaturen: 32 gr. in 1907 en 1892. Blijkens vliegeroplatingen moet de oor zaak van deze buitengewone warmte vooral worden gezocht in een föhnwind lusschen 500 en 2500 Meter hoogteop 1000 Meter hoogte was dé luchttemperatuur niet min der dan 23 gr. bij slechts 27 pet. vochtig heid, tegen 6.5 gr. en 80 pet. normaal. Aan den heer L. J. Hemels, die met f69748 minste inschrijver was voorden bouw eener openbare Lagere school met conciergc-woning bij het station De Bilt, is dat werk thans door het Gemeente bestuur van De Bilt gegund. Naar de gister gehouden kaasmarkt wer den aangevoerd 42 wagens met 23 000 pond kaas. De prijs was 57 tot 60.5 cent. De handel was vlug. Aan de Centrale V. P. N.-veiling werden hen verkocht 247 807 Regeerings-eieren voor f5-*5 tot f5.60 per honderd. De eendeieren deden van f 5 50 tot f6 per honderd. Blijkens de vele berichten en klachten, die het Bestuur van de Tucht-unie bereiken, gaat het publiek zich in deze heerlijke len tedagen bijna overal weer schromelijk te buiten aan het afrukken van takken van bloeiende heesters, het roekeloos vertrappen van begroeid terrein en het uithalen van vogelnesten. Dat Bestuur noodigt dan ook de leden en die van de bij de unie aangesloten ver- cenigingen dringend uit, dit zooveel moge lijk tegen te gaan en zoo noodig de hulp van de politie of van ter plaatse aanwezige weldenkende medeburgers in te roepen om door gepaste en wettige middelen daaraan een einde te maken. De kantonrechter strafte thans een wiel- rijder, die bij herhaling zonder licht reed, met zes gulden boete of drie weken tucht school. De nijd is een onwillekeurige hulde aan verdiensten: de afgunst een pijnlijke erken- ning van haar overwinning. Dr. D. Bos, sedert 1901 lid van de Tweede Kamer voor Winschoten, is Zater- dag op even 53-jarigen leeftijd te 's Graven- hage overleden. Groninger van geboorte heeft hij zich voor zijn gewest vooral verdienstelijk ge maakt door het tot stand brengen van tramlijnen in Wcsterwolde, Oldambt en de j Veenkoloniën, door verbetering van het onderwijs in het arrondissement Winschoten, waar hij van 1895 tot 1901 schoolopziener was, en door vergemakkelijking van het credietwezen, ook als stichter van de hypo- theekbank te Veendam. Als Kamerlid was hij de eminente leider der Vrijzinnig-democratische partij, de demo- i craat van aanleg en overtuiging, doch nochtans gezien bij alle Kamer-fracties omdat hij met zijn breeden blik het goede j erkende van zelfs zijr. heftigste tegenstan- j ders. j Ook als Voorzitter van de Staats-com- missic voor de Oorlogswinst-belasting en van die voor het onderwijsvraagstuk heeft hij mooien en grooten arbeid verricht. Te Ginneken, waar hij sedert Juli 1909 Burgemeester was, is Zondag overleden in den ouderdom van bijna 60 jaar het oud-Kamerlid voor Beverwijk de heer W. C. J, Passtoors, de stichter in 1888 van den Roomscb-Katholieken Volksbond, van wel ken hij tot 1908 Algemeen Voorzitter was. Hij was tot zijn dood lid van de Staats commissie voor het pensionneeren van oude en invaliede werklieden en van die voor de levensmiddelenvoorziening van Belgische grensgemeenten. Itijeenkomsten. Dagelijks R, K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp 18. Oudheidk, museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. totDond, Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop «De Arend». 6/13 Mei. Tentoonstelling Frans Holst. Fontein. 10 Mei Dolle Hans, Am. 13/14 Mei. Kunstbeschouwing. Am. 21 Mei Encycliek-feest. 1 3/6 Juni Tentoonst. Natuurhist. vereen. Am A M STERBAMSCHE S N' U F J E S. 1M WUNDERSCHÖNEN MAI. (Van onzen Amsterdamschen waarnemer). De Mei heelt zich ongewoon mooi inge zet. De parken zijn nu op hun fraaist en het jonge groen op de grachten steek prachtig af tegen de donkere gevels der huizingen. We zijn hier zoo'n mooie Mei niet ge wend, evenmin trouwens als onze zoowat- landgenootcn «inde provincie:. De idyllische Mei van de dichters heelt gewoonlijk een lauwe en meestal zelfs zeer ruwe realiteit, llier, te Amsterdam, houdt men daarmee dan ook ter dege rekening. De meeste huismoeders vinden Mei de ideale maand voorde schoonmaakmen heeft dan toch niets aan uitgaan, redenecren ze; en mcnschcn van zaken vinden Mei bij uitstek geschikt om nieuwe combinaties in elkaar te zetten. Maar thans, nu de Mei zóo mooi inzet, vinden de respectievelijke moeders- de-vrouwen, dat de schoonmaak niet per sé het geheele tijdvak tusschen Paschen en Pinksteren behoeft in beslag te nemen, terwijl haar diverse lieeren-gemalen hun I nieuwe combinaties laten varen. Het is nu j een echte Meide zon brandtmen droomt I al van vacanties; aan werken wordt zoo weinig mogelijk gedacht. De te vroeg overleden Beausar, lid van do bekende firma Arnolds Co., een onzer grootste lampenwinkcls, ver buiten Amster dam bekend om zijn statistische liefhebberijen, 1 heeft precies becijferd, welke invloed een vroege lente heeft op het commercieele i leven, en gevonden, dat in een mooie I Mei door hem niet half zooveel lampjes, enz. werden verkocht als in een Mei met koude buien. Andere zakenmenschen doen de zelfde ervaringen op behalve natuur lijk de verkoopers van speciale seizoen artikelen Men kan dan ook zeggen, dat een mooie Mei een vroege-komkommertijd ver oorzaakt, om in Amsterdamsche Beurs terminologie te spreken. Toch heerscht geen bepaalde slapte op dit oogenblik. Eer hel tegendeel is waar. De schouwburgen zitten ondanks het mooie weer voller dan te voren, zóo zelfs, dat men haast den indruk zou krijgen, dat Amsterdam een periode van bloei doormaakt. Inderdaad blijkt, dat er in de Hoofdstad in breeden kring veel geld is verdiend niet alleen de richards hebben oorlogs winsten van beteekenis gemaakt, maar ook de eenvoudige man heeft vaak grof geld verdiend. Begin April was men hier nogal pessi mist, maar op het oogenblik is de stem ming geheel omgekeerd men is er hier van overtuigd, dat de oorlog niet lang meer kan duren en dat oorlogvoerende partijen feitelijk reeds zijn gekomen tot een ge- dachtenwisseling, zij het ook nog een voor zichtig uitsteken der voelhoorns. Vooral in Beurskringen heerscht de mee ning, dat de vrede niet zoo heel veraf meer is. Men wordt in die meening versterkt door het feit, dat Duitschland voortdurend op de Amsterdamsche Beurs Russische fondsen opkoopt. Ook het uitvaren van do twee mailbooten veroorzaakte een optimiste stemming. E11 danhet mooie weer. Het is werkelijk een lust, nu 's avonds Mokem te doorkruisen. Een groote schare is op de been, óok om te profiteeren van het uur langer daglicht, en men moet dik wijls allerlei krijgslisten gebruiken om aan een tafeltje op een terras een plaatsje te veroveren. Laten we hopen, dat de mooie Mei in derdaad de voorbode zal zijn van betere tijden, zoowel wat betreft het weer als wat aangaat den vreeselijken oorlog. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Kopy van Ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Zeer zoudt U ons verplichten met de opneming van onderband rekest, dat wij gelijktijdig aan alle groote bladen zenden. Aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. 's-Gravenhage, Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen het Centraal Bestuur van den Neder- landschen Bakkers Bond, gevestigd Spui straat 280 te Amsterdam, dat het een onderzoek heeft ingesteld naar den toestand van de Nederlandsche bakkerij, nu sedert bijna twee weken het verbod tot h<-t bakken van witbrood vigeert, dat het hem uit dit onderoek en mede uit tal van particuliere mededcelingen en berichten in de bladen gebleken is, dat het verbod van witbrood bakken op tal van plaatsen niet of slechts door enkelen wordt opgevolgd, waardoor zij, die zich aan het verbod houden, op hoogst ernstige wijze in hun bedrijf worden benadeeld, dat voorts door tal van particulieren thans zeil het witbrood, voor hun gezin be stemd, wordt bereid, waardoor het debiet der bro' ibakkers ten zeerste heeft geleden dat teven? met ontduikingen van de be palingen van de Hinderwet en van de Veiligheidswet, door deze particulieren pri mitieve inrichtingen zijn gemaakt, waar dit brood gebakken wordt, dat in de tweede plaats algemeen de klacht wordt geuit.dat de roggebroodbakkerijen een aanzienlijk deel van hun omzet hebben ingeboet, door dat roggebrood zich minder goed met bruin tarwebrood laat gebruiken dan met wit brood, dat verscheidene opgaven zijn ingekomen, waaruit blijkt, dat deze vermindering van omzet van de roggebroodbakkerijen tot zelfs het drie vierde der gewone productie bedraagt, dat voorts allerwege bljjkt hoe ongaarne het witbrood door de ingezetenen wordt ontbeerd, zoodat op allerlei manieren ge tracht wordt, het verbod te ontduiken. dat derhalve het Centraal Bestuur voor noemd het verbod van witbrood bakken noodlottig acht voor de belangen der Neder landsche bakkerij, omdat zij beroofd i.ordt van een groot deel van haren omzet, om dat de ingezetenen zich meer en meer gaan toeleggen op het zelf-bakken van brood, omdat er allerwege groote verwarring heerscht in de opvolging der bepalingen, dat bij dezen algemeenen, zeer ernstigen achteruitgang der inkomsten bovendien, ten gevolge van de door Uwe Excellentie ge uite bedreiging ten opzichte van overbodig geworden personeel, een bijzondere, niet te dragen druk op de vervaardigers van brood is gelegd, dat het Bestuur voornoemd beslist van

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2