Zaterdag 20 Mei 1916. 66e Jaargang Stadsnieuws. de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden franco per post/1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTEGRAOBT 9. Postbus 9. Telefoon E T 1 N O E N'. I en philosophie. Daarna zal worden over- wogen wat de «stoffelijke* werkelijkheid AARTEN. inhoudtdus wordt besproken -. het wezen I der materie, het leven, enz. een en ander Ier Gemeente Amers- in verband met «natuur» en >geest«. Ver der zal worden toegelicht de theorie aan gaande den aard van het zieleleven, de menschelijke persoonlijkheid, de wilsvrijheid, enz. En eindelijk behaoren de metaphysische beginselen aangaande wereld-wording, mensehheidsdoel, cultuur-ontwikkeling, enz. te worden doorzocht om aldus te komen tot een overtuiging aangaande den zin des levens. Dr. de Hartog zal er dus naar streven, de deelnemers aan den cursus op te wekken tot zelfstandig leven en denken aangaande een al-omvattende wereldbeschouwing en aan dit leven en denken richting en inhoud te geven. In den zelfden cursus zullen tevens spre ken 18 Juli des morgens van 9.30 tot 10.30 H. C. V'erkruysenInleiding tot de philo sophie der kunst. 19 Juli des avonds om 8.30 H. P. Brem- merInleiding tot de beeldende kunsten (met lichtbeelden). 30 Juli des morgens van 9 30 tot 10.33 ur. A. PitMethode bij de studie der beel dende kunsten. 31 Juli des morgens van 9.30 tot 10.30 K. P. C. de BazelDe verhouding der bouwkunst tot den Godsdienst. 23 Juli des morgens van 9,30 tot 10.31 (de spreker wordt Tater bekend gemaakt) Inleiding tot de dichtkunst. De Tweede Kamer heeft aangenomen met algemcene stemmen het ontwerp van wet op de Oorlogswinstbelasting eu met 51 tegen 34 stemmen, zuiver links tegen rechts, het ontwerp Ouderdomswet. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, die wegens ongesteldheid eenigen tijd rust moet nemen, doch te zijnen huize de loopende zaken hoopt af te doen eer hij tot het volgen van een kuur zich naar het buitenland begeeft, heeft de volgende circulaire gericht aan de Burge- Bankvereaniging H. L. A. DULLAERT Co. 1 AMERSFOORT Seherpenzeel Soest. Lansegraolit BO - Tol. intoro. 868 I Verhuren loketten in hare „LIPS" inbraakvrije kluis. brand- en geestesleven, beschouwd als verschijning I Niet alleen, dat zij hun dagelijksche be- van den oneindigen Geest. Uit dit gezichts- noodigdheden hier zullen koopen, maar zij punt zijn te verstaan de samenhang en de zullen later, naar huis teruggekeerd, van tegenstelling van natuur- en geestesleven, hun ervaringen mededeeling doen en daar- Daarbij komt ter sprake het begrip der door Amersfoort nóg meer bekend maken, menschelijke persoonlijkheid en wordt over- En wat dit wil zeggen, wordt gelukkig Naar aanleiding van het verbod om witte brood te bakken, bereiken mij tal van klachten o.a. over renteverlies, bederf van de groote hoeveelheden bloem welke bij de bakkers zijn opgeslagen, enz. Ik ben bereid, bij wijze van proef, op de volgende wijze aan deze bezwaren tegemoet te komen. Met ingang van Zaterdag 26 dezer zal door U, indien U dit voor uw Gemeente wenschelijk voorkomt, het bakken van wittebrood op Zaterdag (vanaf Vrijdagavond 12 uur) kunnen worden toegestaan. Het op dezen dag gebakken brood zal ook uit sluitend dien dag mogen worden bezorgd en in de winkels verkrijgbaar worden ge steld. Met het oog op de Sabbathviering is het wenschelijk, dat aan de Joodsche bakkerijen met ingang van 26 dezer de zelfde ver gunning voor den Vrijdag wordt gegeven. In verband hiermede zal, ten einde clan destien bakken van wittebrood te voorko men, het wittebrood, dat op medisch advies moet worden geleverd, ultsiuitend op Woensdag (door de Joodsche bakkerijen uitsluitend op Dinsdag) mogen worden rondgebracht en verkocht. Iedere afnemer van dergelijk wittebrood mag echter slechts van êen bepaalden bakker brood ontvangen. De prijzen blijven als volgt vastgesteld voor tarwebloem (gebuild inlandsch) groot- handelprijs f 19.25 per 100Kilogram; klein- handelprijs 25 cent per Kilogramterwijl de maximumprijs voor wittebrood (gebuild tar- wewaterbrood) blijft 23 cent per Kilogram voor wittebrood (gebuild tarwe-waterbrood) gebakken onder rabbinaal toezicht 24 cent per Kilogram voor andere soorten naar evenredigheid. wogen over de werkkrachten waarmede deze haar geestelijken arbeid volvoert. In het geestesleven voltrekt zich de zelfont vouwing der persoonlijkheid, waarbij het gaat om een einddoelde eenheid des menschen in zichzelf, d.i. de eenheid met den oneindigen Geest. In het doel ligt de richting aangewezen en krachtens deze ver keert het leven in ontwikkeling. De ontwikkeling van het geestesleven heeft haar eigen innerlijke wet en wetma tigheid daarbij brengt het leven zijn gees telijke inhouden voortin onderlingen samen hang. Spreker wil doen uitkomen hoezeer deze zienswijze de diepte en eenheid van ons leven laat verstaan en, zonder rationa listische of dogmatische eenzijdigheid, het oog opent voor den geestelijken rijkdom Op een der avonden dr. A. H. de Hartog Inleiding tot de muziek. 24 tot 29 Juli des morgens van 9.30 tot 10.30 mevrouw dr. J. van den .Bergh van Eysinga—EliasGeestelijke atroo- mingen in- Nederlandsche letterkunde der 19e eeuw. 3t Juli tot 5 Augustus des morgens van 9.30 tot 10.30 mevrouw J. de Hartog— Meyjes: Mystiek. Tweede vacantie-cursus van 7 tot 26 Augustus 1916, onder hoofdleiding van dr. H. W. Ph. E. van den Berg van Eysinga, uit Zutphen. Dr. Van den Bergh van Eysinga zal spreken op 7 Augustus des avonds om 8 uur en voorts eiken morgen (behalve des Zondags) van 11 tot 12 uur. Hij hoopt in zijn cursus 's ochtends een uur te spreken over de vorming van een religieuse wereldbeschouwing en over de plaats, die de religie inneemt j rechtsphilosophie. in het algemeene cultuurleven. Allereerst j 11 tot 16 September des morgens van zal hij aantoonen hoe de wetenschap van- 9.30 tot 10.30 dr. G. A. van den Bergh zelf leidt tot wijsbegeerte en hoe de ware j van EysingaInleiding tot de godsdienst wijsbegeerte een geestelijken achtergrond philosophie. der dingen toont. Feiten uit de ervaring Wie zich interesseert voor deze belang- zullen dit moeten staven. Dan zal worden j rijke dingen, vrage aan den Secret .ris van onderzocht wat religie is, in welke vormen het curatorium der school, dr. II. W. Denier zij zich openbaart: mystiek, accesc, enz. van der Gon (Prinses Marie-laan 14, te De hoofdgedachte van verschillende gods- Amersfoort) het uitgebreid prospectus diensten zal wordqn besproken. Verder zal waaraan we het bovenstaande ontleenden, worden toegelicht het verband tusschen In dezen cursus zal voorts worden be handeld door 29 Augustus tot 2 September des mor gens van 9.30 tot 10.30 dr. Clay Inleiding tot de natuurphilosophie, 4 tot 6 September des morgens van 9.30 tot to.30 uur mej. mr. Clara Wichmann Inleiding tot de philosophie der samen leving. 7 tot 9 September des morgens van 9.30 P. Tideman Inleiding tot de religie en kunst. Voorts zal in dezen cursus door de vol genden worden gesproken 8 tot 12 Augustus des morgens van 9.30 tot 10.30 de heer I-od. van MieropGeeste lijk leven en ascese, wel te onderscheiden van ascetisme, dus oefening in zelfbe- heersching. 14 'ot «9 Augustus des morgeus van 9.30 tot to.30Letterkunde. (Wordt later bekend gemaakt). 21 tot 26 Augustus des morgens van 9.30 tot to.30 de heer J. A. Blokmystiek. In alle kringen is reeds groote belang stellingen voor deze vacantie-cursussen, welke dus van half Juli tot half September worden gehouden. Uit alle kringen der samenleving zullen menschen hierheen komen om een of meer cussussen te volgen een beperkt getal kaarten voor het bij wonen wordt zelfs kosteloos beschikbaar gesteld. Het is nu maar de vraag of de inwoners van Amersfoort willen helpen voorzien in het tekort aan logeer-ruimte, dan wel of zij er de voorkeur aan geven, dat zij die willen deelnemen aan de cursusson hetzij Derde vacantie-cursus van 28 Augustus spoor-student worden, hetzij daarvan moeten tot 16 September 1916, onder hoofdleiding afzien omdat Amersfoort zoo weinig gast- van dr. J. D. Bieréns de Haan. I vrij is, te hunnen opzichte althans. Dr. Bierens de Haan zal spreken op 28 I Van welk belang het voor de stad zal Augustus des avonds om 8 uur en voorts zijn, indien een groot aantal vreemdelingen eiken morgen (behalve des Zondags) van zich hier eenige weken elke cursus 11 tot 12 uur. duurt ongeveer 3 weken zal ophouden, Hij zal in dezen cursus spreken over het behoeft niet nader te worden aangetoond. ook door hen die daarbij direct belang hebben (den winkelstand) meer en meer begrepen, Daarom deed Vreemdelingenverkeer» een beroep op allen om er voor te zorgen, dat den cursisten een behoorlijk tehuis kan worden aangeboden. Men houde natuurlijk rekening met de dure tijden, doch ga eens na hoeveel per dag men dient te vragen voor eiken be- talenden logé zonder er nu met geweld beter van te willen worden. En dien prijs geve men op aan den heer Ter Maat, Secretaris van •Vreemdelingen verkeer: die de transactie op de meest be scheiden wijze bewerkstelligt en, daar hij aanvragen heeft voor allerlei beurzen, haar ook zal tot stand brengen. Waarlijk, met nog geen dozijn aanbie dingen wordt het belang van onze goede stad niet bevorderd. Van den oorlog. De Tubantia. De besprekingen van kapitein-luitenant ter zee Canters te Berlijn betreffende de oorzaak van den ondergang van het Neder landsche stoomschip »Tubantia< hebben niet tot een afdoend resultaat geleid. Na onderzoek van eenige metaalstukken, welke in de sloepen der »Tubantia« wer den gevonden, heeft de Duitsche admirali teit erkend, dat deze afkomstig zijn van een Duitsche torpedo, weike tot de bewape ning van een Duitsche onderzeeboot be hoorde. De commandant dier boot heeft verklaard, dat deze torpedo niet op 16 Maart tegen de >Tubantia<, maar reeds op 6 Maart tegen een Britsch oorlogsvaartuig is gelan- ceetd, doch haar doel heeft gemist. De Nederlandsche Regeering zal stappen doen om op een dieper gaand onderzoek aan te dringen, ten einde volledige klaar heid in het gebeurde met de Tubantia* te brengen. Aldus het officieele communiqué. En nu Zouden we geneigd zijn. te vra gen. Wegens de samenkomst, morgenavond in de Luthersche kerk, der Orde van Goede Tempelieren zal die der plaatselijke afdeeling van het religieus-socialistisch verbond, in welke prof. dr. J. van Rees zou spreken, niet plaats hebben. Er bestaat alle kans, dat binnenkort de vee- en vleeschprijzen weder zullen dalen. Op dit oogenblik houden de boeren nog hun mestvee vast en vragen zulke buiten sporige prijzen, dat het vleesch 80 cent en meer per pond slachtgewicht kost, Wan neer echter allengs blijkt, dat van uitvoer van slachtvee en zelfs van ongelimiteerden uitvoer van melkvee geen sprake kan zijn, zullen zij wel van gedachten veranderen. De buitengewone vergadering der Pro vinciale Staten van dit gewest zal 30 dezer worden gehouden in het nieuwe Provin ciaal gebouw, Achter St. Pieter te Utrecht. Burgemeester en Wethouders hebbenden Raad wederom eenige voorstellen doen toe komen. Utrechtscheweg. Na de verbreeding van den Utrechtsche weg hebben wij ons gewend tot de Directie der H. IJ. S. M. met verzoek, den over gang van den spoorweg Amersfoort-Keste; te verbreeden tot gelijke breedte als de rij De Directie der H. IJ. S. M. deelde ons mede, dat zij onder voorbehoud van goedkeuring van den Minister van Water staat bereid ls, de breedte der verharding van den overweg tot 11 Meter te verhoo- gen en in verband daarmede de bestaande wipalultboomen te vervangen door twee stel nieuwe wipslultboomen, n.l. a. éea ■tel met een dag wijdte van 9.50 Meter, ter afsluiting van rijweg en trottoir (zijde Kesteren), en b. éen stel met een dag wijdte van 3.50 M. ter afsluiting van het trottoir (zijde Amersfoort), De roedewerking zal kunnen worden ver leend onder de volgende voorwaarden 1. De uitvoering der werken geschiedt door de H. IJ. S. M. op kosten van de Gemeente (kosten begroot op f 1400); 2. De te maken werken zullen na vol tooiing tot den spoorweg Amemfoort-Kes- teren behooren; 3. Ter tegemoet koming in de kosten van meerder onderhoud van den spoorweg, als gevolg van de uitvoering der werkeD, zal de Gemeente ineens betalen een bedrag van f 1225. Hoewel het totaal bedrag der kosten f1400 f1225 f2625 n'et garing la, raeenen wij U toch te moeten voorstellen, ons te machtigen de werken te laten uit voeren en ons het benoodlgde credlet te verleenen, daar een zeer groote verbetering voor het verkeer zal worden verkregen. Het aanbrengen van twee afslultboomen is wenschelijk met het oog op de groote breedte, die de overweg thans krijgt, terwijl daardoor de mogelijkheid ontstaat, voet gangers afzonderlijk door te laten, hetgeen van groot belang is voor eene goede regeling van het verkeer.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1