Spoelsteigers. Blijkens ter inzage gelegde teekening be vinden zich aan de binnengrachten 5 en aan de buitengrachten 6 spoelsteigers. Deze steigers waren vroeger van groot belang voor de omwonenden, doch na de tot stand koming van waterleiding en rio- leering hebben zij hun nut verloren; het komt ons voor, dat de aanwezigheid als ougewenscht is aan te merken met het oog op het onhygiënisch gevolg, dat omwonen den de steigers gebruiken voor het wasschen van lijfgoederen, het afspoelen van groenten, enz. Ten einde aan dien ongewenschten toe stand een einde te maken, hebben wij de eer U te voor te stellen, ons te machtigen de spoelsteigers geleidelijk te laten wegne men en wel dit jaar die uit de binnengrachten en het volgende jaar die uit de buitengrachten. De kosten, aan het wegnemen der stei gers en het gelijkmaken der walmuren of walkanten verbonden, zullen kunnen worden betaald uit den gewonen post voor onder houd van spoelsteigers en walmuren. Handelsschool. Ingekomen is een adres van de vereeniging «Handelschool voor Amersfoort en om streken houdende verzoek om toekenning van een subsidie voor het jaar 1917, groot f7500, of f 1600 meer dan voor 1916 is toegestaan. In de bij het adres gevoegde Nota van toelichting wordt aangegeven waarvoor het verhoogde subsidie wordt gevraagd. Deze is n.l. in hoofdzaak noodig tot dekking van de meerdere uitgaven In verband met de splitsing van klassen, noodig geworden door de stijging van het aantal leerlingen. De noodzakelijkheid van de uitbreiding der school blijkt uit de bij het adres over gelegde bescheiden zóo overtuigend, dat op de wenschelijkheid biervan niet nader be hoeft te worden Ingegaan. De ondervinding, sinds de oprichting der school opgedaan, heeft bewezen van welk groot belang deze school voor Amersfoort en omliggende Gemeenten is. Tegen inwilliging van het gedaan verzoek meenen wij dus geen bezwaar te moeten makeD, vertrouwende dat ook de hoogere Colleges den gevraagden steun niet zullen weigeren. Verder stellen B. W. den Raad voor: een strookje grond aan de Wilhelmina- straat kosteloos over te nemen van den heer J. C. L. Huiskamp, aansluitend bij het gedeelte, dat Ingevolge Raadsbesluiten van 29 Februari en 21 Maart werd overgenomen hun een crediet van f 500 te vcrleenen voor het doen herstellen van schade, aan Gemeente-eigendommen geleden door den storm in den nacht van 13 op 14 Januari; aan de Amersfoortsche Korfbal Club »Blauw-Wit« te verhuren het terrein achter »Vleutbergen«, groot 1 H.A., tot 1 Juni in huur bij de Amersfoortsche Voetbal Ver eeniging »A. V. O. G.«, tegen f 1 per maand; aan den landbouwer C. Schreuder te vergunnen het hek vóór zijn terrein te mo- B:n plaatsen op Gemeente grond aan den oogeweg, tegen betaling van f 1 per jaar; een redactie-wijziging te brengen in het Raadsbesluit van 18 April waarbij werd aangegaan een tijdelijke kasgeld-leening van een millioen guldenen aan de Vereeniging van Rijnsteer. fabri kanten te berichten, dat bij de eerstvolgende wijziging der Bouwverordening rekening zal worden gehouden met hun verzoek om in bestekken voor Gemeente-werken toe te laten het gebruik van Rijnsteen-driclingen. Burgemeester en Wethouders hebben met de firma Van der Zoo de Jong Van Ophoven een tijdelijke geldleening aange gaan van f 200 000. Door bemiddeling van den Burgemeester zullen voor de in deze Gemeente gevestigde winkeliers Regeerings-eieren verkrijgbaar worden gesteld voor verkoop uitsluitend in 't klein aan verbruikers. Exemplaren van de voorwaarden voor den verkoop van deze Regeerings-eieren zijn voor winkeliers verkrijgbaar aan het Levensmiddelen-bureau, Appelmarkt 11. Eiken Woensdagmorgen om 9 uur wordt aan het Levensmiddelen-bureau de inkoops prijs der eieren bekend gemaakt. De be stellingen kunnen door de winkeliers eiken Woensdagmorgen van 9 tot 12 uur worden opgegeven aan dit bureau, Naar alle waar schijnlijkheid kunnen de bestelde eieren dan 's Zaterdags daaropvolgende worden afgehaald. De prijs dezer Regeerings-eieren, welke met een rooden ring zijn gemerkt, zal voor de verbruikers ongeveer 56 cent per 10 stuks bedragen. Tot gecommitteerden onder wier toezicht op 3, 4 en 5 Juli het eind-examen van het Gymnasium hier wordt gehouden, zijn be noemd de professoren dr. G. Kalft', uit Leiden dr. W. Caland, uit Utrechten dr. J. W. van der Waals, uit Amsterdam. De heer A. Ooms verwierf de akte van bevoegdheid voor onderwijzer. Mgr. N. Prins, sedert 1 October 1912 Oud-Katholiek bisschop vau Haarlem, is Donderdag in den ouderdom van 57 jaar te Haarlem overleden. De ontslapene heeft de Oud-Katholieke gemeenten in ons land zeer aan zich ver plicht door in plaats van het kerk-l.atijn in te voeren de landstaal, aan welken reu zenarbeid hij in 1S89 begon. De heer J. C. Bloem heeft aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het doctoraal examen Rechts wetenschap. Aanstaanden Maandag en Dinsdag wordt hier gehouden de jaarlijksche collecte voor het Fonds voor den gewapendefl dienst in de Nederlanden, dat de oud-strijders, die met een zeer klein pensioen den dienst verlieten, in deze moeilijke tijden tracht te steunen. In de op 15 Mei gehouden vergadering van Bewindvoerders der Internationale school voor Wijsbegeerte te Amersfoort zijn ge kozen tot leden der financieele commissie de heer mr. A. van 'l'raa, te Amersfoort mejuffrouw mr. C. Wichmann, te 's-Graven- hage en de heer C. Moerman, te Hilver- Het programma van de matinee, morgen middag van 3 tot 5 uur op het terras var «Amicitia» te geven door het muziekkorps van de 8ste brigade, kapelmeester de heer P. Traussel, luidt: 1. Marche. 2. Ouverture; Le domino noir E. Auber. 3. Caprice sur un theme allemand ('s >kommt ein Vogel geflogen") 4. Berlin bei Nacht. Potpourri P. I.incke. 5. Andenken. Marche Traussel. 6. Ouverture Zampa F. Hérold. 7. Gold und Silber. Walzer Léhar. H. Fantaisie de tooverfiuit W. A. Mozart. Finale. We vragen de belangstelling voor de advertentie in dit nummer nopens het con cert, Dinsdagavond in de Groote kerk te geven door de hoeren G. van den Burg (orgel) en Jac. P. Caro (zang) ten bate van het Bouwfonds der Chr. jongelings-vereeni- ging- Het Bestuur van den Middenstandsbond heeft Donderdag bepaald, dat het eerst volgend congres, in stede van in Juli, zal wor den gehouden begin September, eveneens te Leiden, Uitvoerige besprekingen werden gehou den over de distributie van levensmiddelen. De middenstand komt op vele plaatsen eensdeels door eigen schuld, anderdeels door het onoordeelkundig optreden van sommige Burgemeesters, in het gedrang. In verband met het bedrag van 20 millioen, dat door den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid is aangevraagd om ter beschikking van de Gemeenten te stel ten, is het besluit genomen, zeer spoedig een buitengewone Bondsvergadering te houden te Utrecht, waar deze zaak zal worden besproken door de daarbij betrok ken belanghebbenden. Tot deze vergade ring zullen ook alle middenstandsvereeni- gingen worden uitgenoodigd, die niet bij den Bond zijn aangesloten. Aan den Raad dezer Gemeente is heden verzonden het volgende adres geeft eerbiedig te kennen hef Bestuur der vereeniging «Handel en Nijverheid», gevestigd te Amersfoort en als rechtspersoon erkend bij Kon. besluit van 3 Maart 1902, no. 35, dat, naar aanleiding van in de jongste ledenvergadering ter sprake gebrachte en nader aan bet Bestuur medegedeelde klach ten over de door het College van Burge meester en Wethouders aan uwen Raad voorgestelde verhooging der gasprijzen, aan dat Bestuur is opgedragen, zich tot uwen Raad te wenden met het verzoek, middelen te beramen door welke die verhooging als nog kan worden voorkomen; dat verschillende beweegredenen het Be stuur aanleiding geven, dit verzoek tot U te richten dat immers een Gemeente, die bedrijven tot zich trekt, niet mag gebruik maken van het monopolistisch karakter dier bedrijven om bepaalde extra-winsten te maken, waar door een onjuist verdeelde en dus onrecht matige indirecte belasting wordt geheven van hen, die zijn aangesloten bij zulk een bedrijf; dat, waar, door het toevoegen van water stofgas aan het stecnkolengas, reeds stil zwijgend een verhooging zelfs van ongeveer 5 procent is opgelegd aan de afnemers, terwijl ondanks de hoogere pro ductie-kosten een zeer groote winst wordt verkregen, het naar de meening van het Bestuur onbillijk en onrechtmatig is, den eenheidsprijs wederom te verhoogen; dat het volgens het gevoelen van het j Bestuur in hooge mate onbillijk zal zijn, I aan de verhooging van den lichtprijs terug- werkende kracht toe te kennen tot 1 Mei I 1916, waar immers is bedongen en gele- 1 verd tegen een bepaalden prijs en het niet aangaat, thans een surplus te cischcn voor het reeds geleverde, doch dat een tijd behoorde tc worden aangegeven binnen weiken men zich zou kunnen voorzien van een andere lichtbron indien men niet lan ger wenscht gebruik te maken van het duurdere en tevens slechtere gas; dat naar de meening vau het Bestuur het noch in het algemeen belang, noch in het belang van den middenstand is, reclame te maken met lage Inkomsten belasting, omdat dit middel om vestiging van gegoeden te bevorderen onoprecht is in haar wezen, daar denkbeeldig en onbewezen is het beweren, dat, indien men zich ergens wil vestigen, men slechts zou vragen naar het percentage der Inkom stenbelasting en niet naar de indirecte belastingen (schoolgelden, lichtprijzen, enz.) dat immers overal belasting wordt gehe ven en dat, indien het Gemeentebestuur van Amersfoort hoogere belastingen heft dan dat van een andere Gemeente, dit intijds moet worden bekend gemaakt zoo wel aan de ingezetenen als aan hen, die zich hier willen vertigen, terwijl de lasten niet onbillijk mogen worden verzwaard ter wille van een overmatige witist uit de Gemeente-bedrijven dat niet is te billijken een tijdelijke ver hooging van den gasprijs, omdat het bedrijf zóo moet worden geëxploiteerd, dat de prijzen der grondstoffen geen invloed heb ben op den normalen gasprijs, doch in slechte jaren het bedrijf behoort te worden gesteund uit de reserve; reden waarom het Bestuur uwen Raad eerbiedig doch met aandrang verzoekt, den prijs van het lichtgas, en ir. verband daar mede van het electrijche licht, niet te ver hoogen. Hetwelk doende, enz. Van Middenstandsbelangcn gesproken, in een drukbezochte vergadering van «Han del en Nijverheid» te Zwolle is met op twee na algemeene stemmen besloten aan den Raad dier Gemeente te verzoeken, ten spoedigste de vervroegde winkelsluiting te willen invoeren. Eigenlijk kan men eerst oordeelen over het nut van en de behoefte aan een instel ling wanneer ze is opgericht en werkt. Dat dachten we toen we van deze week vernamen, dat het plaatsingsbureau van de Pittman-school alhier, Muurhuizen 7, aan drie harer leerlingen betrekkingen op kan toren wist te bezorgen, terwijl zich op écn dag vijf nieuwe leerlingen aanmeldden voor machineschrijven en stenografie. Vooral het laatste is een bewijs, hoezeer meer en meer begrepen wordt, dat men in beide vakken terdege moet onderlegd zijn, wil men tegen woordig naar goede betrekkingen op kan toren van eenige beteekenis kunnen dingen. De promotie wedstrijd tusschen Daventria, uit Deventer, en S. M. L., uit Arnhem welke hier morgen zou worden gehouden, is uitgesteld. H. V. C. 1 moet naar Apeldoorn om op het Robur-terrein den promotie-wedstrijd te spelen tegen V. V. O., uit Velp, H. V. C. 2 gaat naar Trompenberg 1 en H. V. C. 3 ontvangt hier Trompenberg 2, 1 Burgerlijke Stand vr.n Auier.ifnuri van 12 tot 19 Mei 191(1. GEBOREN Gerrit, z. van Wilhelmus Spijker en Jo hanna Vos. Gcrritje, d. vjin Steven Volp en Geertrui Bos. Hcrmanus, z. van Hen drik Dirk van Dorssen en Geertje Maars- sen. Gerard, z. van Frans Vereamnien en Maria Josephina Apers. Hendrik, z. van Willem l'rcderik van de Kolk en Lam- berta Maria Lambrechts. Johan, z. van Klaas de Graaf en Engelije Sckmcllz. Paul Henry Marie, z, van Emilius J'etrus Helenus Ouocyhaege en Esther Alida Lo- Wiea Josephine Verbeken. Eduard, z. van Joannes Baptista Cremers en Maria Elisabeth Peerdens. l'.erta, d. van Johan nes Tcsson en Cornelia van den Hengel. Albertus, z. van Johannes Jacobus Tooncn en Antje I.ijnsvclt. - Alijda, d. van Jan Tommei er. Alijda van der Velden. Anna Henriettc, d. van Hendrik Grevers en Anna Jantienna de Herder. Johanna, d. van Johan Valkhof! en Catherine Aurelia van Duinen. Richardus Gerardus, z. van Gerardus Johannes Verhaar en Alijda Ma ria van der Veen. Gerdina Gesina, d. van Pier Drijfhout en Gerdina Martina Kedde. Pieter Jan, z. van Gerrit van IJzendoorn en Eva Gerarda Meijer. Amoldiena Paulina, d. van Paul Machiels en Maria Joanna Huijts. Jacoba, d. van Jan van de Geest en Nicsje de Bruijn. Jan, z. van Jan van Drie en Nelletjc l.ijns- veld. Aaltje, d. van Carl ITicdrich Hau- sei en Oedske Libbenga. Brcchtjc, d. van Jan Plijt en Johanna F'ontijn. MaVius Johan. z. van Mattheus Johannes van der Veer en Gebina Johanna I'rancina Krook. Gerardus Jacobus, z. van Gerardus Jo hannes Castelijns en Johanna van den Flazel. ONDERTROUWD Antonius Hendrikus van Dijkhuizen en Alijda Hendrika Jagtcnberg. Johannes Kommerkamp en Heintje Tombroek. Johannes Hendrikus F'ijncnherg en Johanna Geerlruida van Druten. F'rcderikus Gradus ten Winkel en Gerritje Langen- bach. Gerardus van Wijland en Hen drika Gramser, Henri Gerardus Bomhard en Catharina Prins. GETROUWD Hendrikus Jacobus Willomse en(ierarda Johanna Sophia de Waal. Jules Alfred Joseph Dekoestecber en Gijsje Bercndse. Wilhelmus Galjee en Wilhelmina l.ablnns, Gijsbertus van Plateringen en Geertruida Muller. Arie van Leeuwen en Sicpje Bonsel. Johannes Voskuilen en Alijda van l'luuren. -- Johannes l'etrus Jacobus van Roon en Rcijnije van Dijk. OVERLEDEN Jan Joseph Gabrit-1. 21 j., ongeh. Willemijntjc Üvereem, 23 j., echtg. van Hendrikus Lambrechls. - Wilhelmus Timo- theus Krijnen, 4 mnd. -- Geerlruida van Essen, 63 j.. echtg. van Elbert van de Kamp. Gijsberta Maria Bekkcr, 78 j., wed. van Cornelis van Aseh. Hcrmanus Worffel, 76 j„ echtg. van Fredcrika Wille- mina Nijkamp. - Violette Adriennc Declercq, 16 mnd. De firma Woiter Dros was met f 2972 laagste der 8 gegadigden voor den aanleg der centrale verwarming van de bij het station De Bilt in aanbouw zijnde openbare Lagere school. De hoogste besomde f3953. Aan de Centrale V. I'. N.-veiling werden fister verkocht 108 090 export-eieren voor 6.90 tot f7.20 en 132083 Regeerings- eieren voor f5.40 tot f5.80 per honderd. In de afgeloopen week werden verwerkt 503 248 kipeieren. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den heer W. A. van den Boven- kamp, UtrechtSchstraat, 45, telefoon, 63. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk tien minu ten over half tien, die van de overige voer tuigen uiterlijk tien minuten na tienen goed helder branden. Kamersversverbuurdsters en hotellicrs mo gen wel eens uitkijken. Hier loopt een ais heer gekleed persoon rond, die kamers bezichtigt, zich flink laat opdisschen bij lunch of diner en dan ver dwijnt. Hij geeft voor te hceten Fiulst Brouwer, Bouwman, enz., is omstreekts 30 jaar, mid delmatig lang en diaagt een bruin costuum met deukhoed en een opvallend rood dasje. Ook trachtte hij die ook elders der gelijke praktijken uithaalde inkoopen te doen bij goud- en zilverkashouders. Opgepast dus. Wie spaarzaam is met woorden, spreekt zelden tevergeefs. i'RmuKm:uH'im Zondag 21 Mei. Evang. Lutherscho kerk. Voorni. 10'/2 uur, dr. Toxopeiia. Remoristrantsclie kerk. Voorin, io'/s uur, prof. dr. H. Oort, uit Leiden. Doopsgezinde kerk. Voorm. soV'2 uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. io uur, ds. W. H, Gispen, uit Zwolle. Avond 5l/.j uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 51/2 uur, ds. Gispen. Marktprijzen. AMERSFOORT, 19 Mei 1916. Appelen fo.A f o.—Rcrcn fo. - a fo.~Nieuwe aardappelen io,ufo.— Zand- aardappclen f3.50 A f 4. Iloonderoieren f6.70 af 7.-- per 100 stuks. Bruine eieren f7-a f7,10 j>. 100 stuks. Grasbotor 1.45 a f 1.65 per Kilo. Kippen f 1.50 a f 2.50 Kuikens f o. - A f o.—Piepkuikens f 1.— a f 1.80. Ganzen fo.— Afo.—. Oude eenden fo.— A fo.Jonge eenden f 1.40 Af 2. Hazen f o.a fo.Wilde konijnen f o.~ a fo,—-. Tamme konijnen f 1.20 a f 2.50 per stuk. Duiven f 0.80 a f 1.— per paar. Vette varkens f o.afo.Magere varkens f30,— f 50.Zeugen f ;o.— a f 170.—. Biggen f 18.a f30.—. Kalveren f 10.Af 12.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Appelen, heet, Peren. heet. Kleiaard- appelen40 heet. Zandaardappelen300000 stuks Hoendercicren st. Eendeneieren 350 Kilo Grasbotcr; Vette Varkens20 Magere Varkens; Varkens voor export slagerij; 400 Biggen; 40 Zeugen; 14 kalveren.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2