AMERSF00HT3GEE CÖÏÏMII. Dinsdag 6 Juni 1916. 5pet. Geldleening* N ederlandsch-Indie No 8731 66e Jaargang groot t 80 OOO 000 Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR F. J. IRSSSBZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagarond. Abonnement per 3 maanden franco per post ƒ1.15. AdvOTtentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvaa tarief op aanvraag kosteloos. I.egale, officieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Beolamea 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREA'U: 2SOPT2GXVAC5T 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort als BIJVOEGSEL 't eerste deel van het stenografisch verslag j van de Raadsvergadering van Vrijdag 2 Juni. K E X N IN <i K T 1 N U. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in 2ijne vergadering van 21 Maart j 1916 is vastgesteld de volgende verordening: j Verordening, regelende het be- j bouwen van gTonden in de Ge- meenie Amersfoort, bestemd voor open bebouwing. Artikel 1. De terreinen, gelegen langs de Barchman Wijytierslaan te Amersfoort, die nader op de hierbij behoorende teekening zijn aangeduid door eene groene kleur, zijn ter diepte van 25 Meter bestemd voor open bebouwing. Artikel 2. De terreinen in art. 1 genoemd, mogen slechts bebouwd worde» met woon huizen, die bij eene bebouwde oppervlakte minstens 60 M-. op den beganen grond drie of meer woonvertrekken bevatten en verder drie of meer woonvertrekken op ten minste éen verdieping, van welke vertrekken de hoogte over de geheele oppervlakte ten minste 2.70 Meter bedraagt, en ten slotte eene zolderverdieping, doorgaande over het geheele woonhuis. Aan deze hulzen mag geen andere be stemming worden gegeven dan die van woonhuis. Burgemeester en Wethouders kunnen van het bepaalde in lid t vrijstelling verleenen. Artikel 3. Op de terreinen, in artikel 1 ge noemd, mogen de woonhuizen op geen korte- ren afstand dan 8 Meter van elkander ver wijderd gebouwd worden, met deze afwij king, dat wel zoogenaamde dubbele villa's mogen gebouwd worden, mits de afstand van deze dubbele villa's en andere dubbele villa's of enkele huizen niet minder dan S Meter bedrage. Burgemeester en Wethouders kunnen van het bepaalde in lid 1 vrijstelling verleenen ten aanzien van den bouw van bij woonhuizen behoorende stallen of andere bijgebouwen. Artikel 4. Het bepaalde in de artikelen i, 2 en 3 is niet van toepassing ten aan zien van een gebouw, waarin eene inrich ting wordt gevestigd, waarvoor een Hin derwetsvergunning is verkregen. Artikel 5. Overtreding van de bepalingen dezer verordening wordt gestraft a. wat betreft de overtreding van eene bepaling, vastgesteld krachtens de Woning wet, met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden; b. wat betreft de overtreding van eene bepaling vastgesteld krachtens de Ge meentewet, met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Artikel 6. De bestuurders van een rechts persoon zijn ten aanzien van de naleving van de bepalingen dezer verordening door dien rechtspersoon aansprakelijk. Tegen den bestuurder van wien blijkt, dat de overtreding buiten zijn toedoen is gepleegd, wordt geen straf bedreigd. Artikel 7. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Alsdan vervalt de «Verordening rege lende het bebouwen van gronden in de Gemeente Amersfoort, bestemd voor open bebouwing", vastgesteld bij Raadsbesluit van 23 Februari 1909, No. 56, gewijzigd J>ij Raadsbesluiten van jo April 191 z, No. 169, en 27 Juli 1915, No. 331. ten laste van in Obligation groot flOOO, fóOO en flOO. Inschrijvingen kunnen geschieden tot DONDERDAG 8 JUNI 1910 waarmede wij ons gratis belasten. Prospectussen op aanvraag verkrijgbaar. Bankvereeniging H. L. A. DULLAERT Co. AMERSFOORT Seherpenzeel Soest. Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van den 22 Mei 1916, 3eafdeeling. No. 1099/1004, in afschrift medegedeeld. Zijnde deze verordening door de Gede puteerde Staten van Utrecht bij besluit van den 22 Mei 1916, 3e afdeeling no. 1099/1004, goedgekeurd. F11 is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 3 Juni 1916. De Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Veel goud, veel papiergeld en alios even duur. In de neutrale landen hoopt het goud zich op. Einde April bevond zich bij de volgende nationale banken, in railloenen penden ster ling Nederlar.dsche Bank 38.73, Bank van Spanje 35.70, Bank van Zwitserland 10.13, Bank van Zweden ".06, Bank van Dene marken 18, Bank van Noorwegen 3.09. Totaal 100.89 millioen pond sterling of ruim 1200 millioen gulden. De goudvoorraad van deze zes Banken is in twee jaar tijds vrijwel verdubbeld. In ons land, dat twee-en-een-half maal zooveel goud houdt als de 3 Skandinavische Koninkrijken bij elkander, is hij zelfs verdriedubbeld en wel tot bijna 4''" millioen gulden. Te gelijker tijd is overal de boeveelheid papiergeld in bijna even sterke verhouding toegenomen. De circulatie heeft zich enorm uitgezet. En de «kwantitatieve theorie» heeft zich opnieuw bewaarheid door de algemeene en zeer sterke stijgingen in de prijzen van levensmiddelen. De ernst dier algemeene rijzing zegt F., de Vos in de «Hangsche Post» wordt nog niet voldoende ingezien, hetgeen komt omdat de meesten haar slechts als tijdelijk beschouwen en als een der vele ongemakken, welke uit den oorlog voortspruiten. Een deel der bevolking, dat geen loon trekt, kan zich buiten haar invloed plaatsen door min of meer willekeurige prijsverhooging vau zijn voortbrengselen of warenmaar het loontrekkende gedeelte en dat Is het grootste vindt dat zoo gemakkelijk niet. Het kan niets plaatsen tegenover de ge middelde verhooging van 50 pet, die bij nagenoeg alle levensbehoeften valt te consta- teeren. ten minsten niets dan een eisch om hooger loon, die bijna nooit gedschiks, en zeker nooit in voldoende mate, wordt inge willigd. En de loonbetaler compenseert zich zelf onmiddellijk tegen eiken duurtetoeslag, dien hij geeft, door de prijzen zijner waren of producten weder verder op te zetten hetgeen de loonen opnieuw een eind terug zet in hun wedloop met de prijzen der le vensbehoeften. De twee bewegen zich in een vicieusen cirkel, maar de loonen loopen altoos achter de prijsstijging aan, en balen haar nooit in. Waar dit heen moet. is niet te voorzien, alleen schijnt het zeker, dat wij een periode van buitengewoon duur leven tegemoet gaan. Niet in bepaalde landen, maar over de geheele wereld. Belangrijke cijfers. Het is werkelijk zeer lastig voor de Re geering om aan alle moeilijkheden, die de voorziening van levensbehoeften en hier gaat het euVel om levensmiddelen mee brengt, het hoofd te bieden, en te zorgen, dat zooveel mogelijk normale toesianden blijven heerschen. Van die bezwaren ge tuigt de Memorie van Toelichting, welke gevoegd is bij het wetsvoorstel tot ver hooging van het tiende hoofstuk der Staats- begrooting over het jaar 1916. De Re geering stelt daarin voor, om 20 millioen gulden beschikbaar te stellen, voor welk bedrag het Rijk de gemeenten tegemoet zal kunnen komen bij het beschikbaar stel len van levensmiddelen tegen verminderde prijzen. De bedoeling is, dat het Rijk voor drie vierden de gemeenten zal tegemoet komen in deze bijzondere kosten, zoodat de gemeenten zelf het éen vierde van deze buitengewone uitgaven zullen hebben te dragen. Minister Posthuma wijst er in de Memorie van Toelichting op, dat hem de gegevens ontbreken om het benoodigde bedrag maar bij benadering te bepalen. Wordt aange vraagde bedrag van f 20 000 000 echter toegestaan, dan beeft men een basis, waarop kan worden voortgebouwd. Verder deelt de Minister mede, dat dit wets ontwerp ook betreft de voorziening van goedkoop bruin brood (het Regeerings- brood) en van melkvan de credieten, die voor de goedkoope voorziening van deze beide voedingsmiddelen zijn verleend, zal na aanneming van het bedoelde wetsvoor stel dau geen gebruik meer worden ge maakt. De Mem. van Toelichting wijst erop, hoe de moeilijkheden bij de productie zich wij zigen, naarmate de oorlogstoestand langer aanhoudt. Het zal thans zaak zijn om te zorgen, dat de productie van sommige voe dingsmiddelen niet wordt ingekrompen, omdat het bedrijf voor de producenten min der loonend wordtintegendeel zal men in vele gevallen een uitbreiding der productie hebben aan te moedigen. Met een enkel voorbeeld wordt dit in de Memorie van Toelichting duidelijk gemaakt. Daar zegt de Minister «De moeilijkheden in zake den aanvoer van plantaardig voedsel voor mensch en dier maken het wenschelijk, dat grasland wordt omgebroken en voor de teelt van akkerbouwgewassen bestemd. Wie zal zich echter in die richting, welke zeer specula tief is, willen wagen, indien de overheid klaar staat om, zoo het resultaat gunstig is, op de extra-winst beslag te leggen De prijzen-politiek zal in dergelijke gevallen in dienst moeten worden gesteld van de pro ductie-politiek."! Uit meerdere gegevens blijkt, dat van vele artikelen in de toekomst nog een aan merkelijke stijging in prijs te verwachten is. voornamelijk door het duurder worden van werktuigen en grondstoffen. Uit eene der bij het wetsontwerp gevoegde bijlage blijkt deze grootere duurte zonneklaarbij vale artikelen is de prijs thans ruim twee maal, soms drie- of viermaal zoo hoog als voor den oorlog. Zoo is b.v. de prijs van ijzer en staal met niet minder dan 200 pet. gestegen; oud zink, dat vóór den oorlog f 20 per 100 K. G. kostte, kos.1 thans 1 85 voor dezelfde hoe veelheid; chloorkalk was vóór 1914 ver krijgbaar voor f6 per 100 K.G., terwijl men daarvoor thans f 50 a f 65 moet beta len, enz., enz. Zoo zouden er nog heel wat treffende staaltjes uit de bijlagen, tot dit wetsvoorstel behoorende, kunnen worden gehaald; o.a. zijn de bedragen, die het verschil uitmaken tusschen de marktwaarde van enkele arti kelen en die welke ten gevolge van de Regeeringsmaatregelen tot het beschikbaar stellen daarvan tegen een bepaalden maxi mumprijs door de consumenten werden betaald, enorm. Alleen voor het artikel kaas is daardoor van 1 Mei 1815 tot 30 April 1916 een som van ruim 12 millioen gulden aan de verbruikers ten goede ge komen. Wanneer de aanvoeren van tarwe in de eerstvolgende tijden op gelijke hoogte blij ven, is het, naar «In- en uitvoer» kan mee- deelen, te verwachten, dat met Pinksteren op den feestdlsch weer wittebrood zal prijken. De Minister van Landbouw heeft inder daad gisteren aan de Burgemeesters doen berichten, dat met ingang van tv dezer is ingetrokken het verbod aan de meelfabri kanten om gebuild tarwemeel af te leveren en met Ingaug van 24 dezer het verbod om wittebrood te bakken. Dus veertien dagen na Pinkster niet meer alléén bruinbood. Ook de vleeschprijs zal weldra afslaan, want het Departement van Landbouw geeft geen enkel consent voor uitvoer van vee meer 'af, óok niet voor drachtig vee, melkvee of jonge stieren. De Secretaris-generaal van Landbouw heeft namens den Minister het volgende geantwoord op het adres van de Amers foortsche Kruideniers-Vereenigiug intake suiker-voorziening«Strenge maatregelen

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1