Stadsnieuws. hagc Ingezonden. Sin dood! Vergeet niet, elke vlieg die gij riet, dood te slaan Vliegen zijn vieze, ziekteversprel- dende, gevaarlijke insccteu. Voor elke vlieg, die gij in Juni of Juli vernietigt, blijven er later in den zomer duizenden ongeboren, worden tal van ziek ten voorkomen, tal van gestellen voor onder mijning gevrijwaard, tal van levens, vooral van kinderen, gered. Zindelijkheid Is de grootste vijand der vliegen; bevorder dus zindelijkheid. Vuilheid ia hun teelgrond; bestrijd dus de opeen- hooping van vuil Zorg voor kraakheldere kelders, kasten, binnenplaatsen, voor goed gesloten vuilnis bakken; duld nergens In uw huls opcenge- hoopten rommel. Bedek de voedingsmiddelen in kelder en provisiekast met gaas of netel doek. Bestrijk deuren en kozijnen van keukon, toiletten, enz. eens of tweemaal per maand met petroleum. Zet bij warm weder des avonds doch bulten het bereik der kinderen een scho teitje melk en water, waarin een theelepeltje formaline, op tafelin het midden als eilandje, een reepje brood. Geen betere vliegenvanger. Vliegen dooden veel meer menschcn dan de oorlog. Zij zijn de voornaamste dragers van ziektekiemen, van tering, typhus, rood vonk, diphterltis, enz. Doe wat gij kunt om vliegen te vangen en te dooden. Licht onwetenden voor. Predik bij vrienden en buren den heiligen oorlog tegen de vliegen. Zegt het voort! Jacob Cats Junior dicht In de «Haagiche 1'ost» zeer terecht De vlieg moet weg! Met overleg, met welberaamde plannen, geweerd dat tuig, zoo vuil en vuig, uit potten en uit pannen Maakt schoon uw erf van schil cn scherf, van klungels en van lorren; beschermt uw huis voor leed en kruis met neteldoek en horren. Het vlieg-gedlert onstaat en tiert In allerhande vuinis van vaalt en stal, haast overal waar maar een belt of kuil is. Een smeerpoets is 't, de vlieg-toerist eerst haalt ze vuile sokken (elk exemplaar draagt slechts drie paar!) komt dan naar binnen sjokken en gaat zóo vies, zóo ln-onklesch, 't is haast niet te beschrijven die gore brij, die zwijnderij, in onze boter wrijven! De vlieg moet heen! die smettebeen was veel te lang een hulsvrind. Maakt jacht tot dat in dorp noch stad, men ooit meer dat gespuls vindt I O, zaalge tijd, als wijd en zijd de vlieg zal zijn gevlogen! Als men alleen, als xeldzaarahêcn, geraamten kan beoogen van «ziektcpoot», een dischgenoot van onze domme vaad'ren. Vangt, doodt den draak I Aan ons de taak, dien heiltijd te doen naadren! De Burgemeester is wegens afwezigheid verhinderd, morgen zijn gewoon spreekuur te houden. Aan de Gemeentebesturen zijn thans ver zonden de voorwaarden waarop voortaan de levering van Regeeringseiercn aan hun adres zal plaats hebben. Daarin wordt o,a. het volgende bepaald Eiken Donderdagmiddag wordt de prijs, waarvoor de eieren in de volgende week zullen worden schikbaar gesteld, bekend gemaakt. Gemeenten, welke de prijszetting geregeld wenschen te ontvangen, worden verzocht, dit kenbaar te makci: aan het Rijks-Centraal administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen, te 's Graven- Schriftelijke of telegraphlsche bestellingen voor die week worden tot Vrijdagmiddag uur door het Rijks-Centraal administratie kantoor aangenomen, met vermelding van de wijze van vervoer en opgave van adres. Het toegewezen quantum zal uiterlijk Donderdag d.a.v, ln het bezit der Gemeenten zijndc eieren worden slechts aan een adres gezonden, De eieren worden geleverd In kisten van 1200 stuks, verpakt in droge houtwol, droog frlsch hooi, franco thuis als vrachtgoed. Zij mogen uilsluitend worden bestemd voor direct gebruik door particulieren, hotels, inrichtingen, ziekenhuizen, enz. Aan bakkers en andere verbruikers van eieren voor industrleele doeleinden mogen geen eieren worden afgegeven. Dc Gemeente stelt wekelijks den verkoop prijs der eieren vast in overleg met de Rijks commissie van toezicht op de ciervereeniglng te Amersfoort, waarbij als regel zal gelden, dat de weder verkoopera geen hoogere winst mogen nemen dan een halven cent per el. De heer C. A. J. J. van der Linden Is bonoomd tot vertegenwoordiger der V.P.N. bij het Kon. Ncderlandsch landbouw-comlté. Het «Belgisch Dagblad» bevat de vol gende mededeellng van den Belgischen luitenant-generaal E. Dossin "a.in de hier te laude geïnterneerde Belgische militairen, van 3 Juni 1016: «lk heb de eer u te melden, dat, op bevel van de Belgische Regeering, het u streng verboden is, te ontvluchten, «De officieren, die dit bevel zouden over treden, zullen beschouwd worden als niet meer bij het leger behoorend, na disciplinaire staf te hebben ondergaan. «De onderofficieren, korporaals, brigadiers en soldaten, die zouden ontvluchten, zullen bij hun aanhouding terug naar Holland ge stuurd worden en ln handen der Neder- landsche militaire overheid overgeleverd worden. «Daar het verbod tot ontvluchten waar schijnlijk voor gevolg zal hebben het werken buiten de kampen te vergemakkelijken, durf ik verhopen, dat gij u allen door uw tucht en gedrag overal en in alle omstandigheden, waardig zult toonen voor de gunst, die dc Nederlandsche overheid reeds aan velen uwer heeft toegestaan». ln «De Beiaard» schrijft dr. Gerard Brom over de pogingen om te Amersfoort een Internationale hoogeschool voor wijsbe geerte te stichten en maakt zijn Katholieke geloofsgenooten een verwijt, dat zij zich ie veel afzijdig houden. «Maken we op de Rots geen plaats voor allen, dan is 't de Rots van Betrus, den menschenvisscher. niet meer. maar hoogstens de rots van Mozes, die uit sluitend voor zijn eigen volk water sloeg, en dan nog aarzelend». >lk herinner me hoe prof. Gallée ons op college voor boeken, die de universiteits bibliotheek miste, verwees naar de boekerij van een groot-seminarie en dat ik, als Katho liek, bestemd om den weg te banen, niet eens voor mezelf toegang vond. Zijn wc nu wel zoo ruim den tijd ontgroeid, dat er onder onze geloofsgenooten geen wijsgeerige werken verschenen dan in kloosterlatijn, alsof er een dlsciplina arcanl viel te handhaven tegenover het oog van profanen We houden ons uit doodsangst voor be smetting het minste vreemds van 't lijf, al kunnen we, wat we in de literatuur van den dag niet ontdekken, dadelijk hooren in 't snikken en smakken van een eenzame menscheziel, die uit den grond van zijn be staan bidt «Ik geloof, Heerhelp mijn on geloof!» Er zullen er God weet hoeveel naar Amersfoort gaan, omdat ze geer. weg wisten naar Rome, waarheen wij Roomscheu ze nooit hebben geroepen met ons woord, nooit getrokken met ons voorbeeld, nooit gedrongen met ons gebed, nooit verlicht met onze genade. En hoe zullen ze hooren zonder spreker?» Van het Handboekje van den A. N. W.B., den nimmer rustenden Toeristenbond voor Nederland, is thans verschenen de 2.te uit gaaf. Het heeft weer tal van verbeteringen ondergaan en bevat weer een menigte ge gevens, die den toerist wandelaar, wiel rijder, automobilist, watersport-beoefenaar van grootcn dienst kunnen zijn. In afwijking van vorige jaargangen is de volgorde zeer gewijzigd, waardoor het nazoeken belangrijk is vergemakkelijkt. Omtrent de ontmoeting, welke Eersten Pinksterdag te Rotterdam In de polo-com petitie plaats had tusschen A. Z. P. C. en R.Z.C. schrijft de «Nieuwe Rotterd. Crt.» De Rotterdammers zijn volledig. Bij A. Z. P. C. ontbreken een paar spelers. Gehol pen door den feilen stroom, zitten de Rot terdammers er dadelijk geweldig op. Zij overrompelen de Amersfoortsche achterhoede, en na een halve minuut doelpunt Van der Eem met een prachtig schot van rechts. Ms de A, Z, P. C. van den eersten schrik is bekomen, ondernemen haar aan vallers een paar goede doorbraken. Wage naar zendt eenige harde schoten in, maar Stein wijst alles terug. Het spel Is dan wat verdeeld, met de Rotterdammers een tikje In de meerderheid. Frank voedt met zijn sterke armen herhaaldelijk zijn voorhoede en bijna gelukt het aan G. Bakker om een tweede doelpunt te maken. Dit genoegen is echter weggelegd voor Arnold Rijken, die een verrassend schot langs Bonk zendt, De rust komt met een 20 voorsprong voor R. Z. C. In dc tweede helft begint Beem den ach terstand voor A. Z. P. C. met een hoog schot te verkleinen, De Rotterdammers krij gen het dan eenige oogenbllkken nogal be nauwd, maar zij weten zich los te werken. Van lieverlede voeren zij den stand In hun voordcel op, en het eind komt met een 5 - 1 overwinning voor R. Z. C. Arnold Rijken heeft de laatste 3 doelpun ten gemaakt. Hij werd er toe In staat ge steld door handige zetten van zijn clubgc- nooten, die gebruik maakten van Beem s fout om den jonger. R. Z. C.-er ongedekt te laten. Er dreigt slgarennood. Zelfs de grootste fabrikanten kunnen nog slechts 4, hoogstens A maanden doorwerken. Indies van Regeeringswege niet Intijds en op de juiste wijze wordt ingegrepen, zal van lieverlede en op den duur in geheel ons land een ongekend groote werkloosheid ont staan ln de sigaren-industrie, waarbij niet alleen zullen zijn betrokken de rond so 000 sigarenmakers, doch ook de reizigers, het kantoorpersoneel en de vooral kleinere siga renwinkeliers, die uit den aard der zaak geen stoeten voorraad kunnen inslaan. Er wordt intusschen met ernst gepoogd, deze ramp te keeren. De jacht naar het genot is vaak niet anders dan de vlucht voor het geweten. VU den Oratrek. Met een enkel woord berichtten we ln het vorig nummer het na korte ongesteld heid zeer onverwacht verscheiden op even 5 o-jarigen leeftijd van notaris A. Beets, te Baarn. Het «Baarnsch Weekblad» deelt nu mede, dat de neef van onzen grooten dichter, die 22 November iyo6 het notariaat te Baarn aanvaardde als opvolger van notaris Cam- bier van Nooten, den 15 Mei zich voor zaken naar Leiden begaf en daar in een der voornaamste restaurants een balletje ge hakt nuttigde, niet vermoedend dat daarin juist de oorzaak van zijn dood zou gelegen zijn. Thuisgekomen, gevoelde hij zich onwel en reeds spoed:g openbaarden zich vergif tigingsverschijnselen, gepaard gaande met hooge koortsen, die zijn krachtig gestel in even drie weken sloopten. Hij maakte zich hoogst verdienstelijk als Bestuurslid van het Nuts-departement cn zijn spaarbank, van de Verfraaiïngs-com- ml3sle, van de Floralia-vereeniging en van de plaatselijke Commissie van toezicht op het Lager en het Middelbaar onderwijs, Maar niemand kan zeggen hoevelen hij met raad en daad bijstond, vervolgt het blad, Nooit klopte men voor een goede zaak tever geefs bij hem aan. Zoo, midden uit zijn werkzaam leven werd hij opgeroepen. Zijn nagedachtenis zal bij velen in geze gende herinnering blijven. En zijn gade cn kinderen mogen het weten, dat met hen velen, zoo niet allen te Baarn. medeleven in hun groot leed. De bevolking van Hilversum is in Mei gestegen van 34 466 tot 34815 inwoners. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehitp Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Maand. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand, Bioscoop ;De Arend». 14 Juni. Ledenverg. Volksbond tegen Drankmisbruik. «Ons Huls.» 15 Juni. Stemming Prov. Staten. 16 Juni. Ledenverg. Toynbee vereeniging «Ons Huis». 32 Juni. Verg. Aandeelhouders Amersf. Tramweg Mij. «Zwaan». 29 Aug. Alg. vergad. Volksbond tege 11 drankmisbruik. «Amicitia». Buiten verantwoordelijkheid van de Redacie. Kopy van Ingezonden stukkon, al of niet geplaatst, wordt nimmer teru. gegeven. Geachte Redactie, Wil zoo goed zijn, het onderstaande op te nemen in uw geacht blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend, Uw dw., J. W. EGGINK. BROOD ZONDER GIST. Het bericht ln uw nummer van Donder dag 1.1., ontleend aan de «Maasbode», over brood zonder gist is, hoewel niet overdre ven, niet zóo onrustbarend als de oninge wijde wel hieruit zou opmaken, hoewel ik volgaarne instem, dat de oakkers (belang hebbend Is het ganse he publiek) op hun qui vlve moeten zijn om erger te voorkomen, De zaak is deze wel ia waar Is de gist- prijs, gelijk de bladen meldden, den 2 juni met .5 cent per Kilo verhoogd, maar de prijs Is nog vrijwel gelijk met den normalen prijs vóór de mobilisatie in Augustus 1914 Hij verschilt weinig voor binnenlandsch gebruik Geen enkele gisthandelaar of ge bruiker klaagt over hoogen prijs. Het geval doet zich echter voor, dat do marktprijs los aan de Beurs 20 a 25 cent -- dat is ruim een derde hooger is dan aan den afnemer wordt verzonden. In het begin der mobilisatie werd de gist tot goeden prijs veel naar Beigie gezonden, hetgeen Duitachland omdat In BelgiC de fabrieken weer produceeren later belette. De gist wordt den laatsten lijd veel door het buitenland ln hoofdzaak veel voor en door Engeland opgekocht Daar het voor Schlodam gedurende de mobilisatie een gul den tijd was, aangezien dc moutwijn vier of vijfmaal in prijs verdubbelde, terwijl de spoeling eveneens ongekend duur was, werd de gist, voor het binnenland bestemd, door bijna alle Schiedamsche branders als mede door de Ned. gist en spiritusfabriek aan alle afnemers tot ouden prijs geleverd. Enkele branders (8) maakten gebruik (mis bruik) van de gelegenheid, niet om hun afnemers te verhoogen, maar om vele van hun afnemers op slag zonder gist te laten zitten, Het deed zich voor waarom geen namen genoemd? -• dat door de gistfabriek «Hollatidia» op 31 Mei aan haar afnemers, die zij jarenlang bediende, werd bericht, dat 1 Juni geen gist meer aan hen zou worden afgezonden. Daar in normalen tijd aan de Beurs, of door de makelaars van de bran ders voor verschillende gisthandelaren veel gist wordt gekocht, die weer verzenden aan hun binnenlandsche clientele, is het te begrijpen, dat die handelaren den prijs niet konden besteden en, noodgedwongen, hun afnemers tijdelijk niet konden bedienen, der halve moesten teleurstellen, daar het voor de hand ligt, dat geen enkele brander nieuwe afnemers aanneemt. Dit is de juiste toedracht en derhalve kan van gislnood geen sprake zijn, daar begrij pelijkerwijze meer wordt geproduceerd, ln hoever het nu op den weg der bak kers ligt om tijdig dc juiste voorzorgsmaat regelen te nemen, kan door hen het best worden beoordeeld. Vergun mij nog een kort woord over iets, dat een toekomstig belang voor de bakkers kan zijn. In verschillende plaatsen, óok door bak kers alhier, wordt tot heden de Koningsgist geprefereerd of we! betrokken, terwijl het moerendeel Koningsgist betrekt doordat zij zich vrijwillig in hel procenten-keurslijf la ten wikkelen van den grooten agitator wiens web zóo is gespannen, dat ontkoming bijna niet doenlijk is daar de procenten van het vorig jaar doorgaans in Mei van het vol gend jaar worden uitgekeerd, welke niet anders zijn dan een verkapte aalmoes, terwijl door hooger en prijs de luttele pro centen wel rentedragend zijn voor den leve rancier, hetwelk hei dividend bewijst, dat wordt uitgekeerd. Nu zal ik de laatste zijn om dc Konings gist te veroordeelen. In tegendeel. Sprak Ik voorheen in bakkersvergaderingen dan lichtte ik in de eerste plaats mijn hoed voor wijlen Van Marken, aan wiens ijver, doorzetting, energie en initiatief de bakkers veel te dan ken hebben daar de kwaliteit der gist door het Wcener-systeem veel verbeterde. Doch andere fabrikanten zaten nadien óok niet stil. Gevolg was, dat na verloop van tijd ver schillende branders de Koningsgist evenaard den, hetgeen hier ter plaatse kan worden geconstateerd door de grootste verbruikers, terwijl verschillende bakkers, wier brood volstrekt niet minderwaardig is, geen Kilo Koningsgist betrekken, Derhalve een idéé fixe. Ik wijs hierop niet om deze of gene fabriek te bevoordeelen, hetgeen doelloos zou zijn. maar in het belang van de bakkers z.elven, daar in het begin van de mobilisatie het niet denkbeeldig is geweest, dat alle fabrieken behalve de N. G. S. F. zouden sluiten, hetgeen met de meesten dan ook werkelijk geschiedde. Had zich die toestand bestendigd dan zou de N. G. S. F. het heft in handen heb ben gehad en had zij den prijs naar wille keur kunnen stellen, hetgeen allicht niet ln het belang van de bakkers zou zijn geweest en indirect ook niet in het belang van het broodetend publiek. Met herhaaiden dank voor uw gastvrij heid, hoogachtend J. W. EGGINK. Amersfoort, 9 Juni 1916. Naar aanleididing van het ook door ons overgenomen bericht uit de «Maasbode» omtrent Brood zonder gi3t schreef Zaterdag een broodfabrikant het volgende aan dat blad Loen wij uw bovengenoemd bericht lazen meenden wij", dat dit wel wat overdreven was, daar wij nog niets van gistn 0 o d had den kunnen bemerken, tot hedenmorgen onze glslleverancier van wien onze firma reeds jaren geregeld de door haar benoodigde hoeveelheden gist betrekt, ons mededeelde, dat hij, hoe het hem ook speet, genoodzaakt was ons, althans tijdelijk, de glstleverantie op te zeggen. «Op mijn vraag naar de reden daarvan kregen wij ten antwoord «daar de gistfa- brikanten, in strijd met hun tegenover de N. O. T. aangegane verplichtingen, tóch enorme hoeveelheden gist tegen buitensporig hooge prijzen uitvoeren, ben ik niet meer bij machte, het voor mijn clientèle benoodigde quantum gist te betrekken en kan ik dan ook niet verder leveren». «Ook in andere plaatsen (Utrecht) Is, naar wij vernemen, aan verschillende bakkers de gistleverantic om bovengenoemde reden op gezegd. «Wij zuilen ons nu wenden tot het Bestuur van de N. O. T. met het verzoek, maat regelen te willen treffen, opdat aan deze handelwijze van de gistfabrikanten een einde wordt gemaakt, daar wij vreezen, dat er

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2