kosteloos- Wie zich met ingang van 1 Juli doet in schrijven als abound, ontvangt de tot dien datum verschijnen de nummers K B N N I 8 ti E V 1 N UK N. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, doen te weten, dat het jc gedeelte van het kohier der STRAATBELASTING, over het dienstjaar 1916 goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op het Bureau der Gemeente-be lastingen, Koestraat 9, voor een ieder ter lezing ligt, Amersfoort. 2o Juni 1016. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. INKWARTIERING. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat op 21 en 23 Juni 1916 bij de ingezetenen dezer Gemeente militairen worden ingekwartierd zonder voeding, uitgezonderd bij hen, bij wie op 24 en 25 Juni 1916 militairen worden in gekwartierd. Inlichtingen worden verstrekt ten Stad- huize. Bureau Militaire Zaken. Amersfoort, 21 Juni J916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. GEBUILD TARWEMEEL. Bakken Wittebrood. Dc Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is beslo ten, in te trekken met ingang van 24 dezer het verbod om wittebrood te bakken. Bakkers die op 24 Juni geen bloem moch ten bezitten, kunnen deze verkrijgen aan het Levensmiddelen-bureau, zoolang de voor raad strekt. Amersfoort, 22 Juni 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Stadsnieuws. In de Remonstrantsche kerk hier hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan prof, dr. H. Y. Groenewegen, uit Leiden. De Tweede Kamer verhoogde de ver goeding voor kostwinners van f150 tot f2 en nam na eenigc discussie zonder hoofde lijke stemmen aan het wetsontwerp op de Oorlogsbelasting. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de Burgemeesters de volgende circulaire gericht Ik heb de eer u mede te deelen, dat mijn aandacht wordt gevestigd op de omstandig heid, dat in sommige Gemeenten niet wordt toegestaan, dat de bakkers, boven den maximum-broodprijs, vergoeding in rekening brengen voor het aan huis bezor gen van het brood. Naar aanleiding hier van breng ik nog eens onder uw aandacht, dat de door mij vastgestelde maximum broodprijzen, met uitzondering van die van het zoogenaamde Regeeringsbrood, bere kend zijn contant, afgehaald aan bakkerij of winkel, zoodat de kosten van aan huis bezorgen niet in deze prijzen zijn begrepen. Het «Huisgezin» heeft het volgende snufje aan het adres van den Minister van Landbouw Stel u een oogenblik voor, dat Talma gedaan en gelaten had wat thans Posthu- ma, of zijn Departement, heeft gedaan en gelaten. Hoe zou er bij de Statenstembus een wapen uit zijn gesmeed tegen den Christe- lijkcn Minister en de Christelijke Regeering. Hoe zou het gedaverd hebben van ver- wenschingen en hoe zou het volk zijn op gezweept om een zóo onbekwaam en kort zichtig Minister door een stembus-votum te treffen. De Besturen van de «Vereeniging van Neder). Gemeenten» en van de «Vereeni- ging van kleine stedelijke en plattelands gemeenten», welke weldra zich oplost in eerstgenoemde, hebben tot den Minister van Landbouw een adres gericht, waarin zij verklaren zich ten volle te kunnen ver eenigen met een aan den Minister gericht adres van Burgemeester en Wethouders van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravcn- hage betreffende beschikbaarstelling van levensmiddelen en te onderschrijven de in dat adres ontwikkelde bezwaren. Ook adressanten zijn van meening, dat dc zorg voor de aanwezigheid van de ver- eischte levensmiddelen in handen der Re- gcering moet blijven en de Gemeenten slechts met de locale distributie behooren te worden belast. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben op de Provinciale Begrooting voor 1917 o.a. de volgende subsidien gebracht voor instellingen hier ter stedeAmbachtsschool f5250, Avond-teekcncursus f 200, Industrie en huishoudschool f 1950, Handelsschool f1943, Landbouw-wintercursus f75. Tuin bouw-wintercuraua f 45 en Proeftuin f 250. De Burgemeester heeft gister opgeroepen deinde Landstormregisters Ingeschrevenen van de jaarklasse 1911, die zijn toegewezen aan de infanterie en wien geslachtsnaam begint met een der letters M tot en met Z of die uit anderen hoofde met het tweede voor de infanterie bestemde gedeelte van die jaarklasse moeten opkomen en voorts de in genoemde registers ingeschrevenen van die jaarklasse, toegewezen aan de vesting-artillerie om op Maandag to Juli des ochtends te 9 uur aanwezig te zijn in de hulp-cantine achter de Infanterie-kazerne te Amersfoort ten einde bij het leger in werkelijkcn dienst te worden gesteld. Onder infanterie te verstaan de admini stratie-troepen, de hospitaal-soldaten en de ziekendragers. Ook de vrijwilligers van den landstorm der jaarklasse 1911, behoorende tot land- storm-afdeelingen, zijn, voorzoover zij zonder de aangegane verbintenis landstormplichtig zouden wezen, begrepen in deze oproeping. Op de Gemeentelijke plakplaatsen kan elke belanghebbende verder nagaan wie aan de oproeping niet, of voorlooplg niet behoeft te voldoen, dan wel niet mag voldoen. Aanstaanden Zondag van 's ochtends 5 tot 's middags 5 uur zal het electrische net geen stroom leveren wegens werkzaam heden aan de hoogspannlngs-installatie. In het vorige nummer deelden we mede, dat tegen goedkoopcr prijs aan houders van cokeskaarten rijst en peulvruchten worden verstrekt van Gemeentewege. Dat was niet juist. Het plaatselijk steun-comité verzorgt dit. Gister werden ook bruine boonen uitge geven. Jammer genoeg werd eerst te laat be merkt, dat er onder de partij een baal slechte boonen was. Het natuurlijk geheel onwillekeurig verzuim werd zoo spoedig en zoo goed mogelijk hersteld. Maar van zekere zijde werd er veel op hef van gemaakt, dat aan deze minderbe deelden bedorven waar» werd geleverd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal aanstaanden Zaterdag ten Raadhuize weer een openbare vergadering houden. Reserve-paardenarts W. van Doorn is overgeplaatst naar hier. Aan het Militair hospitaal hier zijn werk zaam gesteld een burger-hoofd verpleger en drie burger-zieken verplegers, allen gediplo meerd. Het diploma als militair-verpleger werd verworven door de aan dat hospitaal thans verbonden sergeanten Hovens, De Jongh en Snijders en de hospitaal-bedienden I.orist, Van Nimwcgen, Peeters, Rondas en Tuin- Wanneer éen uniform verplegers-diploma Programma van het concert, hedenavond op het terras van «Amicitia» te geven door het muziekkorps der 9e infanterie-brigade, kapelmeester de heer Job. Boers: 1. Onze Vloot, marsch Joh. Boers. 2. Berlin wie es weint und lacht, Ouverture, Conradi. 3. Mein Traum. Grande valse de concert E. Waldteufel. 4. Grande fantaisie sur 1' opera Faust, de Gounod, arr. Joh. Boers. 5. Ouverture de «Tancrède», Rossini. 6. I.a fee au roses, ballet, F. Andrieu. ;a. Bonne-nuit, W. Herfurth. b. Songc d'amour après le bal, Tabois. 8. Die grosse Kanone, potpourri, P. Lincke. 9. Finale, De Amersfoortsche Muziekvereeniglng, Directeur de heer A. L. Maas, zal mor genavond onder leiding van den heer A. van den Brande weder een uitvoering geven in de muziektent op het plantsoen. Gelijk bekend is, werd het Gymnasium het vorige jaar door nu wijlen den heer I. Scheltema de Heere verrijkt met een kost bare en voor het onderwijs hoogst nuttige verzameling voorwerpen, die alle betrek king hebben op de land- en volkenkunde van den Nederlandsch Oost-lndischen archipel. In een der schoollokalen is een tentoon stelling in elkaar gezet van genoemde voor- I werpen, die geopend zal zijn Zaterdag 24 en Zondag 25 Juni, telkens van 2 tot 5 uur en Maandag 26 Juni, van 3.15 tot 5 j Tot een bezoek aan die tentoonstelling noodigt de Rector, dr. Ph. H. Peyrot, uit de ouders en verzorgers der leerlingen van het Gymnasium en verder ieder, die belang I stelt in het Gymnasium en in het onder- 1 wijs, dat daar wordt gegeven. Verleden Vrijdag werd in het geïnter- I ncerden-kamp bij Soesterberg een biljart- j wedstrijd gehouden tusschen 5 Belgische en 5 Amersfoortsche amateurs, waarbij wer- den gespeeld partijen van 150 caramboles, i cadre. De uitslag was voor de Belgische heeren Ossetnerck 38, Pagnoul 81, Georges 123, I Vandervoorde 150 en Delhougne 150; I totaal 592 en voor de Amersfoortsche j heeren Klaassen 150, Douma 150, Zeg- waard 150, Van Eimeren 104 en Kielder 99 totaal 653. De wederpartij werd Dinsdag onder zeer groote belangstelling gespeeld in het restau rant »D'.e Pforte von Cleve", nu om 250 caramboles, cadre. De uitslag was voor de Belgische heeren Ossemerck 188, Pagnoul 20b, Georges 250, Vandervoorde 250 en Delhougne 250 totaal 1144 en voor de Amersfoortsche heerenKlaassen 250, Douma 250. Zeg waard 191, Van Eimeren 201 en Kielder 152 totaal >044. De wedstrijd werd dus gewonnen door het Belgische vijftal met 1736 tegen 1697 caramboles, De heer Delhougne verwierf een ver guld zilveren medaille voor het hoogste gemiddelde, de heer Vandervoorde een zilveren medaille voor de hoogste serie beide medailles beschikbaar gesteld door den heer Kielder, die klaarblijkelijk te veel kegelt en dus op weg is, zijn pols te be derven. Weldra zal hij een wedstrijd om 1000 caramboles spelen tegen den heer Del hougne. Men verzoekt ons, mee te deelen, dat het adres van den nieuwen Secretaris der afdeeling Amersfoort en omstreken van den Bond van Nederlandsche onderwijzers thans isG. A. van Mechelen, .Stelling werfstraat 87 te Amersfoort. Te Utrecht is gistermiddag, onder voor zitting van den heer J. Das, Hoofdbestuurslid van den Middenstandsbond, gehouden de eerste openbare vergadering, belegd door het Bureau van advies voor den midden stand in de Provincie Utrecht. De Voorzitter deelde na zijn wel komstwoord mede, dat op de Statuten reeds de Koninklijke bewilliging is verleend en zette het doel der Bureaux van advies uit een het geven van -voorlichting op tech nisch, financieel, juridisch en sociaal ge bied aan handeldrijvende of industrieele middenstanders, die in eenige vakvereeni- ging zijn georganiseerd. De jaarlijksche contributie voor een ver- eeniging tot 100 leden bedraagt f5; een vereeniging met een grooter aantal leden heeft evenredig meer te betalen. Geen organisatie, hoe groot ook, kan meer dan 4 stemmen uitbrengen. Het Bestuur werd uitgebreid tot 9 leden, voor Amersfoort met den heer L.J.Krook (Handel en Nijverheid) en voor Baarn met den heer J. Kieft (Hanze). Het Bureau zal, met bet oog op de zuinig heid, athans voorloopig zijn gevestigd in het gebouw der Hanze-bank te Utrecht. Ook de Christelijke Besturen Bond heeft Dinsdagavond vergaderd om overleg te plegen over de levensmiddelen-voorziening voor heden en in de naaste toekomst. Op aanstichting van •Handel Nijver heid» wordt morgenavond in »De vergulde zwaan» een vergadering gehouden ter be spreking van de levensmiddelen-distributie hier ter stede en ter benoeming van 2 af gevaardigden naar de groote bijeenkomst, begin Juli te Utrecht te houden. Alle distribuanten van levensmiddelen en artikelen van dagelijksch huishoudelijk ge bruik zjjn welkom. De Ned. Padvinders Vereeniging heeft thans een eigen gebouw. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Voorzitter dier vereeni ging, heeft daartoe doen aankoopen het pand Tweede Constantijn Huygens-straat 83 te Amsterdam, dat hij ook geheel doet inrichten. Weldra zullen alle hier vertoevende vrouwen en kinderen van geïnterneerden, die niet geheel voor eigen onderhoud kunnen zorgen, worden ondergebracht in Elisabeth- dorp, zoodat dan bij het Comité voor vluchtelingen alleen in verzorging blijven de eigenlijke vluchtelingen, Het vooreemen bestaat, dezen mettertijd te verdeelen over de verschillende vluchte lingenkampen in den lande, Binnen niet te langen tijd komt dus een een vrij groot aantal woningen en kamers hier en aan tien zelfkant der stad beschik baar. Dinsdagavond vergaderde onder voor zitting van den heer j. H. van der Veer in »Eben Haezer» de plaatselijke vereeni ging van groenten- en fruithandelaren •Streven naar verbetering». Meegedeeld werd, dat de heer P. van Hemmen, de bekende organisator van Weduwenzorg», reeds ernstige pogingen heeft aangewend bij de betrokken autori teiten om eventueel te confereeren met een commissie uit het Bestuur over de distri butie, den verkoop, de prijszetting en de zuivere controle daarop, waarbij van den kant dier autoriteiten elke gewenschte steun en medewerking werd toegezegd, zoodat maatregelen kunnen beraamd die, goed toe gepast, stellig zullen strekken tot genoegen van alle partijen, verkoopers zoowel als koopers. De heer Van Hemmen bracht vervol gens verslag' uit over de conferenties met den Directeur van e'en Gemeentelijken keuringsdienst en de van dezen vernomen plannen van den Burgemeester ter zake van distributie, verkoop en controle. Indien de vereeniging een ernstige is en haar leden het goede willen, dan is juiste samenwer king met de autoriteiten ten volle verzekerd, weder ten bate van verkoopers en koopers. Alle niet-aangeslotenen zullen worden be zocht en, zoo mogelijk, overtuigd van het nut van organisatie, Weldra zal weer worden vergaderd, ook ter benoeming, op voorstel van den heer Van Hemmen, van een commissie van advies en controle. Het Bestuur werd uitgebreid en bestaat thans uit de heeren J. H. van der Veer, Voorzitter; R. ten Hoeve, Secretaris; A. van der Kuilen, Penningmeester; W. de Goede, P. van Hemmen, j. van Keulenen G. Wolfswinkel Sr. De vergadering, te half negen aangevan gen, werd omstreeks half elf gesloten Aan de Centrale V. P. N.-eierveiling werden Dinsdag verkocht 208 600 Regee- rings-eieren voor f6.10 tot f6.90 per honderd. Aan den stalhouder G. Verschuur, hier, is met ingang van 1 Augustus voor den tijd van 5 jaar door Burgemeester en Wet houders van Oudewater gegund de exploi tatie met tractie en bediening der paarde- tram van het station Oudewater naar de stad. Hij was met f3130 hoogste der 6 in schrijvers, van wie de laagste, tevens de eenige inschrijver uit Oudewater zelf, f 2880 bood. Bij de Dinsdag ten overstaan van de architecten J. en D. Eilman, te Zaandam, gehouden aanbesteding voor den bouw eener fabriek met kantoor en laboratorium voor rekening van de N. V. Polaks Fru- tal Works", hier, werd ingeschreven als volgtC. Boeschoten, te Amersfoort, f8z 100; C. J. Kuntz, aldaar, f81 800 Nol len Heijmering, te Nijmegen, f74 197 A. Rer.es, te Amersfoort, f 69 400G. C. Blanken, aldaar, f 68 000P. de Bruijn, te Hoogland, f 67 800 G. van Nes, te Amers foort, f65300; Bunnik 4 Van Keulen, al daar f65300; Rouk f61877 Vellekoop, te Arnhem, f58000; Van Amerongen, al daar, f57990; De Zwaan, te Hilversum, f57 4°°; en De Haan, te Wageningen, f56 865. De gunning is in beraad gehouden. Gister had de zomer moeten beginnen. Op het middaguur (1 uur zomertijd) wees de thermometer 60 graden heden wees zij 72 graden F. Als het laatste tiental dagen van Juni niet buitengewoon warm wordt, dan zal Zomermaand 1916 de koudste zijn sedert 1849. Met dat al, het is reeds meer zoo frisch geweest in Juni. Immer.® in 1888 lag in den ochtend van 10 Juni het ijs in de slooten. Dien dag sneeuwde het te Brussel. In de koffiehuizen brandden de kachels. In 1903 ®atcn op 19 Juni de kersenpluk kers in de Betuwe in hun hutten bij de warme kachels. Dien ochtend kwam te Rotterdam dc kropsla bevroren aan de markt Het meeste succes zal steeds hebben de begaafde redenaar, die weetwanneer hij moet uitscheiden. ïïit don Omtrok. Te Baarn wordt ingericht een Gemeen lijk bureau voor levensmiddelen-voorziening dat zal worden gevestigd in het voormalig Raadhuis en zal komen onder directie van den heer G. Daams, Rijks-veearts. Het 52ste Chr. nationaal zendingsfeest zal 5 Juli worden gehouden in de bosschen van «Soestdijk». De Gemeenteraad van Nijkerk besloot zonder discussie of hoofdelijke stemming den prijs van het lichtgas op 11, dien van

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2