vrijgevochten landje wel nimmer kans krijgen op invoering bij onzen bekenden afkeer van Maszregeln. Stadsnieuws. Bij Kon. besluit is ingevolge de Wedu- wenwet voor de gemeente-ambtenaren een pensioen verleend aan mej. E. Kilian, wed. I. W. Fröger, opzichter der algemeene be graafplaatsen alhier. Ds. H. Makkink, Evangelisch I.uthersch predikant te Alkmaar hoopt a. s. Zondag voor te gaan bij den dienst in de Evang. Luth. Gemeente. Dr. K. H. Roessingh uit Boskoop zal a.s. Zondag de godsdienstoefening in de Remon- •trantsche kerk leiden, terwijl voor de Doopsgezinde kerk ds. J. van Stuyvenberg uit Westzaan zal optreden. Op de vraag van het Tweede Kamerlid den heer van Wijnbergen, betreffende de indiening van een wetsontwerp tot verbe tering der onderwijzerssalarissen, heeft de Minister van Binnenl. Zaken het volgend antwoord ingezonden »De financieele toetand is niet van dien aard, dat de indiening van een wetsont werp tot verbetering der onderwijzers salarissen vooralsnog in uitzicht kan wor den gesteld.» Op aanvraag worden thans kosteloos aan het publiek aan de postkantoren verstrekt de etiketten: >niet bestellen op Zondag», welke kunnen worden gehecht op poststuk ken, waarvan de bestelling op Zondag niet word verlangd. Tot dusverre waren ze slechts tegen be taling verkrijgbaar. B. en W. stellen aan den Raad voor te verkoopen 1. aan W. Kraan, onderwijzer alhier, 2. aan K. M. Enter en S. W. Schellingen, alhier, elk een perceel bouwterrein resp. groot 552 en 530 M2., beide tot den prijs van f2 per M2. Aan alle 4 leerlingen der Gemeentelijke Hoogere Burgerschool hier, die in de 5de groep deelnamen aan het eind-examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cur sus In deze Provincie kon heden het diplo ma worden uitgereikt en wel aan de heeren J. N. F. Koudijs, Th. Nieuwenhuis, J. Oos- termeijer en J. W. P. Wassenberg. Tot tijdelijk amunuensis aan de H. B. S. alhier is benoemd de heer J. Cornelissen. Van 7 tot 12 Augustus zal alhier, na twee jaar achtereen te zijn uitgesteld, een cursns in pluimveeteelt worden gegeven en wel aan 37 onderwijzers, waarvan velen reeds in 't bezit zijn van een landbouw- acte. Maandagmiddag om half twee wordt de cursus geopendhet onderwijs wordt van 's ochtends half 10 tot 12 uur en van 2 tot half vijf gegeven na beëindiging der les sen telkens demonstratie op het proeffok- station te Birkhoven. 's Avonds onderlinge besprekingen onder leiding van een der docenten en vertooning van lichtbeelden betrekking hebbende op de dien zelfden dag behandelde leerstof. Secretaris der Commissie van logies is de heer P. Nierop, Schimmelpenninckkade alhier. Houders van broodkaarten die in verzuim zijn gebleven om hunne kaarten over Juli, op de daarvoor vastgestelde dagen 31 Juli en 1 Augs. bij het levensmidde len bureau in te leveren en daardoor niet meer In aanmerking komen voor het ont vangen van eene nieuwe kaart, wordt dit maal bij wijze van uitzondering en als laat ste waarschuwing alsnog de gelegenheid geopend hunne kaarten in te wisselen op Maandag 7 Augustus e.k. van 9—12 v.m. en van 25 uren n.m. Onder leiding van den heer Van der Lijn zullen morgen eenige stadsgenootcn een excursie maken naar de geologisch zoo merkwaardige doorgraving bij Maarn. Belangstellenden, die niet tegen een mooi fietstochtje op een zonnigen middag op zien, kunnen zich aansluitenafrit om 2 u. van het hotel Oud-Leusden, hoek Laan 1914. En kan het anders, als we de tijdsom standigheden nagaan, die op schier een ieder drukken, kan het anders dat de penning meester moet naar voren brengen, hoe drin gend noodig versterking der inkomsten is, vooral waar de contributies van verminderden van f 5993.03 op f 5640.30 dus met ruim f300. Er werden geen legaten ontvangen en de bijzondere bijdragen (giften) bedroegen slechts f1200 tegen f2400 in 1914- Gelukkig werd het verzoek van het Be stuur om verhooging van bijdragen voor Staatsweezen toegestaan, terwijl mede een lichtpuntje is, dat in 1916 een belangrijk legaat (f 5000) der vereeniging ten deel mocht vallen. In het afgeloopen jaar gingen .it de verzorging 26, terwijl ter verzorging wer den aangenomen 28 minderjarigen, waar van 11 R. C., 13 N. H„ 2 Doopgezind en 2 Israëlieten. Einde 1915 waren in de verzorging totaal 353 verpleegden, waarvan 181 Ned. Herv. 152 Roomsch-Kath., 11 Doopsgezind. 1 Luthersch, 2 Israëliet, 2 Remonstrant, 3 Gereformeerd, 1 Waalsche Gemeente. Zeer interessant is de beantwoording door den directeur, jhr. W. A. Orlt, van tweetal vragen hem zoovaak gesteld eerste, hoe is het mogelijk, dat voor al die kinderen steeds pleegouders te vinden zijn en hoe komt gij aan die pleegouders T.eq. tweede op welke wijze kunnen door gezinsverpleging moeilijke kinderci^worden groot gebracht Op de eerste vraag wordt o.a. geant woord, dat alle pleegouders zich hebben aangeboden het register, dat begint met April 1909 bevatte in April 1916 niet min der dan 826 aanbiedingen, zoodat gemid deld om de drie dagen een brief of een mondeling verzoek komt pleegkinderen te mogen hchben en maar neen het geheele verslag, dat veel lezenswaardigs bevat, kunnen we niet opnemen. Maar wel raden we allen aan, die gevoelen voor het doel, dat Zandbergen" nastreeft, dat verslag eens ernstig 11a te lezen en als dat tot resultaat heeft, dat men ook zijn penninske gaat bijdragen, dan weten we zeker, dat de samenstellers er zich ruimschoots beloond zullen achten al die gegevens zoo duidelijk te hebben gerangschikt. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst over de maand Juli 1915 en 1916 van de Amersfoortsche Tramweg-Maat schappij. Het aantal passagiers bedroeg in 1915 9580 tegen 9468 in 1916 dus van dit jaar 11 2 personen minder. De vervoeropbrengst was in 1915 f475.20 tegen 473.20 in 1916 dus van dit jaar f minder. De dagkilometeropbrengst was in 1915 f8.51 tegen f8.48 in 1916, dus van dit i; f 0.03 minder. De totale opbrengst bedroeg in 1915 f544.20 tegen f533.20 in 1916 dus van dit f 11 minder. Programma van het concert te geven door de muziekvereeniging >De Harmonie» onder leiding van den heer H. A.VierdagJr., op heden, Donderdagavond, 8 uur, in I Plantsoen I 1. Marsch Geldersche Festival F. J. Schweinsberg 2. Fantaisie sur l'opéra Gemma di Vergi Donizetti. 3. I.a Rêveuse, valse Jos. Bauwens. 4. Belle Bergère, divertisse ment pastoral Pr. Francois, t 5, a. Kent gij het land? No. 39 uit «Kun je zingen, zing dan mee», b. Wij leven vrij. No. 40 uit id. 6. I-a Ruche, ouverture fantastique /Vug. Fack. 1 7. Amida, valse de concert Kr. Ursin. 8. La Petite Ducherse, ouvert. F. Riccius. 9. Souvenir de Neufchateau finale marche D. Snoeck. Kranig werk weer van den heer Pezie, 1 zweminstructeur alhier. Zondag toch behaalde hij op de wedstrij- I den voor Ned. Zwemonderwijzers, in de 5 nummers, waaraan hij deelnam, de eerste I prijzen. Zij, die aan zwemsport of hun kinderen onderricht in 't zwemmen-laten geven, mo- gen 't wel waardeeren, dat we hier zóo'n j flink leeraar hebben, die bovendien den tact heeft om met het jonge volkje om te I 8aan- Daar komt het weer, als zoo veel jaren, onze aandacht vragen, het jaarverslag van j de Maatschappij tot opvoeding van Weezen en anderen Minderjarigen in het huisgezin »Zandbergen«, thans over 1915. In den tuin van luitenant-kolonel Grond- hout is alhier Zaterdag komen aanvliegen een mooie grijze duif met een band om 't pootje, waarop het nummur 1056 GM 16. Voor rechthebbenden terug te bekomen. Omtrent een orgelconcert door den heer G. van den Burg in de Domkerk te Utrecht gegt /en. schrijft de muziek-recensent van het »Utr. Nieuwsblad» 't Is niet altijd een pleizierige, ook geen gemakkelijke taak om het geproduceerde van een nieuweling te beoordeelen. Toen de klok van den Domtoren den laatsten slag van achten had uitgebeierd, zijn nagalm was verzonken, werd het hart eenigszins saamgeknepen, omdat je wist, dat iemand de plaats ging innemen van een onzer grootste organisten doctor Johan Wagenaar. Met een soort angst, nieuwsgierigheid, tegelijk belangstelling, volgden we den organist van de groote kerk te Amersfoort. 1 den heer G. van den Burg in de Fantaisie j uit de 12e sonate van Rheinberger, waarmee hij zich introduceerde. I Dat deze organist niet tot de alledaagscbe musici behoort, wist je en voelde je direct, maar in Rheinberger was de heer Van der Burg zich nog niet meester de passage gezangen klonken gejaagd, onduidelijk. In de Passacaglia van Bach werd hij het roer meester, beheerschte hij meer en meer het machtige Dom-orgel. Even liet hij zich meesleepen door zijn eigen geestdrift, waar door een schommeling ontstond in stijl en rythme. Prachtig klonk de donkere, my stieke inzetgeniaal was de geheele op bouw grootsch en verheven de climax. En niet te vergeten, Van der Burg verstaat de kunst om Bach te laten spreken; hij de tailleert, zonder een enkel moment de groote, monumentale lijn uit het oog te verliezen. Een Pastorale, Recitatief en Koraal van S. Karg Ebert, wilde als compositie er niet in dat lijkt op een zoeken en nog eens zoeken zonder een bevredigende oplossing. Het Koraal doet niet aangenaam aan met al zijn dissonanten zeker, ze kunnen mooi, zelfs imponeerend inwerken, maar dan moe ten ze ook door meesterlijke hand worden bewerkt en aangewend. De organist maakte van het werk wat hij kon, vooral doorzijn artistieke registratie, welke nu en dan niet ontbloot was van humor. De finale van César Franck beeft als basis een allereigenaardigst motief, dat op alle mogelijke manieren bewerkt wordt en door het geheele werk optreedt, zelfs, ai denkt men, dat het schuil is. Stralend en bezielend klonk Van der Burg's spel, vol tintelenden levenslust. In teressant was zijn registratie, waarmee hij trouwens van het begin tot het einde boeit. 't Is een intens groot genot geweest, den organist der Groote kerk te Amersfoort te hooren spelen. Dat oude stadje houde hem hoog Er duikt nu en dan hier in de stad op een man, die, door mooie praatjes en zich voordoende als lijdende, dan weer aan die, dan aan gene ziekte, 't medelijden tracht op te wekken en daarin ook dikwijl: Onderzocht in de ziekenhuizen te Utrecht en hier, heeft men niets kunnen ontdekken van al, waaraan hij beweert te lijden, Waarschijnlijk heeft men dus hier met een simulant te doen men zij dus op zijn hoede. De politie geeft gaarne altijd wat iemand toekomt en zoodra ze dus gisteren middag een persoon hier ontdekte, die nog veertien dagen gevangenisstraf te goed had wegens verboden uitvoer, werd hij aangehouden. Hetzelfde deed zij gisteren avond bij drie anderen, die nog eenige dagen gevan genisstraf moesten ondergaan, zoodat dus 't heele gezelschapje naar Utrecht werd overgebracht om ter beschikking var justitie te worden gesteld. Gisteren werden drie minderjarigen door de politic op transport gesteld naar elders om aan hun ouders te worden teruggegeven. Nieuwe aansluiting plaatselijk telefoonnet 451 L. van Wijngaarden, mr. schilder, Arnh. weg 39. De achting is de moeder der liefde, maar de dochter wordt dikwijls eenige jaren ouder dan de moeder. Gemengd Nieuws Desertie. Vriend Michel vlucht thans vaak verwezen De grenzen over naar ons land Denkt beter »internirt» aan dezen Dan >unternahrt« aan genen kant. Uit >Haagsche Post». De oprichter van het Reuter-Bureau. De oprichter van het bekende Reuterbu- reau werd den 21 Juli 1816 dus ruim 100 jaar geleden, te Kassei geboren. Hij kwam in het bankvak, liet zich doopen, vertrok toen eerst naar Parijs en later naar Londen. Hij was de eerste die inzag van hoeveel beteekenis de telegrafie voor het couran- tenbedrijf zou kunnen worden. In Londen gelukte het hem, zijn onderneming tot grooten bloei te brengen, een bloei, die tot heden toe steeds toegenomen is. De op richter stierf op hoogen leeftijd te Nizzain 1899. Zijn zoon, baron Herbert van Reuter verkeerde in de eerste kringen. Zooals men weet, heeft deze zich in April van het vorige jaar onder zeer romantische om standigheden te Londen doodgeschoten. Het bureau Reuter heeft thans met de familie Reuter alle persoonlijke betrekkingen ver loren. Een sleutelverzameling. In den oorlog van 1870 capituleerde op den 3en Novem ber de vesting Verdun. De sleutel werd met nog 26 van andere ingenomen Fran- sche vestingen aan keizer Wilhelm I ter hand gesteld. Deze stond ze af aan het tuighuis te Berlijn, waar ze een eereplaats kregen. De collectie bevat de sleutels van de volgende vestingen Straatsburg, Sedan, Belfort, Luneville, Dredenhofen, Neubrei- sach, Platzburg, Schlettstadt, Bitscb, Sois- sons, Mizierlo, Rocroi, Montmedy, Toul en I.ongwy. Buiten deze zijn er nog vijf sleu tels van Metz, vier van Vilsy en twee van Nancy. Nieuwe postzegels, van 8, 15 en 40 cen times worden in verband met de verhoo- giug der posttarieven 1 Augustus a.s. in bet door Duitschland bezette gebied van België ingevoerd. Voorts worden postzegels van atyj, 7 '/2 en 15 pf. ingevoerd in het generaal-gouvemement Warschau en in het postgebied van den opperbevelhebber in het Oosten. V. P. N.-veilingen. AMSTERDAM. 31 Juli 1916. Aanvoer ExPort"eieren 10 63 Regeerings-eieren 17 319. Prijs f6.70 tot fo.— f5.15 tot f6.75. ROTTERDAM 1 Aug. 1916. Aanvoer ExPort-eiere» '7 94» Regeerings-eieren 517 498. Prijs f7.25 tot f7.30. f 5 00 tot f 5.90. Gemeentelijk» Arbeidsbeurs GEOPEND eiken werkdag van 8.30 tot 1 en des avonds van 6.00 tot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 1.30 Op 3 Aug. 1916 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden 2 bankwerker. 1 metselaar. beeldhouwer. olieslager behanger. opperman. boerenknecht. naaister. boekdrukker. pakknecht. borstelmaker. petten maakster 4 breister (mach.) rijwielmonteur. broodbakker. rijtuigmaker. buffetknecht. schilder. 1 corrector. schoenmaker. correspondent. sigarenmaker. 1 dagmeisje. slager 1 dienstbode. sorteerder. fitter. 2 sjouwer. fabrieksarbeider. 4 stopster. grondwerker. steenhouwer. 1 handelsreiziger. stukadoor 1 hulp in de huish.— tabaksbewerker. 1 kantoorbediende. tapijtwever. kappersbed. 4 timmerman. kleermaker. tuinman. koetsier. 1 veldarbeider. koffermaker. 1 voerman. 1 kruideniersbed. 1 waschvrouw letterzetter. werkvrouw, 1 linnennaaister. 1 winkelbediende. loodgieter zager. loopknecht. 8 los werkman. II. werden gevraagd de volgende werk krachten 1 bakkersjongen. meubelmaker. bankwerker. - montagewerker. -- beeldhouwer. naaister. 1 bierbottelaar. opperman. bloemist. pettenmaker. boekdrukker. poetser. bootknecht. politoerder. borstelmaker. rijwielhersteller. breister (mach.) schilder. broodbakker. 13 schoenmaker. chauffeur. -- sigarenmaker. 4 dagmeid. slager, 2 dienstbode. smid. fabrieksarbeider stalknecht. glazen wasscher. stationsarbeider. grondwerker. - steenhouwer. 1 handelsreiziger. stukadoor. hulp in de huisstraatmaker. houding. tabakskerver. j inpakster. telegraafwerker r instrumentmakertimmerman. kantoorbediende. tuinman. 1 kappersbed. veldarbeider. kellner. 1 violist. 1 klarinettist. - voeger. kleermaker. voerman. klompenmaker. vruchtenplukster. letterzetter. vuurwerker. lithograaf. 3 wafelbakker. loodgieter. wagenmaker. 2 loopknecht. waschvrouw. 1 loopjongen. 3 werkster. los werkman. wever. machinebankw. winkeljuffrouw. 2 magazijnknecht. zager. metselaar. zeepzieder. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aan- plakplaatscn. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, in het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- hof no. 2, telefoon 374.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2