voor een groot deel der bevolking. In dit geval kan de konijucnteclt een gedeelte van het gebrek aan goedkoop vleesch ver helpen. Daar één moederdier in één jaar een totale familie van ongeveer 60 stuks kan voortbrengen, is die die productiviteit voldoende om op het platteland een leni ging van den vleeschnood tp geven. In de kleine plaaatsen is het houden va konijnen nl. niet bezwaarlijk, omdat daar bovenwoningen tot de zeldzaamheden be- hooren en ook de armeren wel een lapje grond ter beschikking hebben, waarop een konijnenhok kan staan, terwijl het voedsel ook gemakkelijk en bijna zonder kosten verkregen kan worden. Ip Duitschland, waar de nood zooveel hooger is dan hier te lande, rekent men in eenige tijdschriften den lezers voor, dat elk huishouden minstens vijf konijnen kan kweeken, die per stuk drie kilo wegen. Ieder die eenigszins bekend is met de woningomstandigheden in de steden zal echter moeten toegeven, dat voor ongeveer de helft der inwoners van een land, die in de steden wonen, geen sprake kan zijn van konijnenfokkerij. Het zou echter werkelijk de moeite waard zijn om de konijnenfokkerij door de bevol king van het platteland sterk aan te moe digen. Ons land brengt prima rassen voort, die jaarlijks in vele duizenden exemplaren geslacht naar Engeland gezonden werden, tenminste vóór den oorlog nu is de uitvoer verboden. Engeland kreeg jaarlijks S.000.000 stuks uit Victoria, die daar onder rijkstoezicht geslacht en bevroren werden. Dit groote aantal werd verkregen, doordat het konijn in die streken een ware plaag is voor alles wat boer heet, zoodat het absoluut nood zakelijk is er op alle manieren jacht op te maken, wil er voldoende voedsel voor de gewone huisdieren overblijven, Misschien dat ook de wilde duinkonijnen, bij het organiseeren van klopjachten erop, in groot aantal verkregen en tegen zulke prijzen beschikbaar gesteld konden worden, dat ook de kleine man ze kon koopen. De voedingswaarde van konijnen vleesch is veel hooger da» die van de gewone vleeschsoorten, terwijl de smaak zeer goed te noemen is. Daar ook de konijnenvellen eenige waarde hebben, is dit een reden om de fokkerij aan te moedigen. De zomervellen dienen in hoofdzaak voor het vervaardigen van zeemleer, terwijl de wintervellen ge verfd worden om als imitatie voor allerlei bontsoorten te dienen. lie geheugenlecr. De geheugenleer wordt met een vreemd woord Memotechniek genoemd, dat uit het Grieskch afkomstig is. Deze leer is voor de praktijk nog zeer jong, maar, kunnen wij de specialisten op het gebied der memorie gelooven, dan zal binnen enkele jaren de mnemotechniek algemeen beoefend worden. Op alle scholen zal er les in worden ge geven, en buiten du schooluren zal men zich er in trainen men zal het geheugen trachten te versterken, zooals men nu armen en beenen oefent. De geheugenleer is omstreeks 1S80 het eerst beoefend. Veel ouder is do leer van het geheugen als wetenschap welke leer men memonologie noemde. Praktisch nut scheen die leer niet te hebben en daarom nam de belangstelling daarvoor weer spoedig af en op het oogenblik wordt zij bijna niet meer beoefend. De praktische geheugenleer, de Mnemo techniek, de geheugensport, de training van bet geheugen, kreeg tusscben 1880 en 1890 beoefenaars in alle landen. Al duide lijker bleek, dat het geheugen bij goede training steeds beduidend versterkt kon worden. De capaciteit van het geheugen was dikwijls te verdubbelen, in sommige gevallen zelfs te verdrievoudigen en het ia licht te begrijpen, dat met de capaciteit van het geheugen de waarde van den mensch toeneemt. Het ligt niet op onzen weg, de verschil lende methodes na te gaan, waardoor de memorie ontwikkeld kan worden. Er zijn groote handboeken over geschreven, In Amerika is zelfs een tijdschrift opge richt, geheel aan de geheugenleer gewijd; hierin worden verschillende ervaringen, met diverse methoden opgedaan, gepubliceerd en maakt men voor deze nieuwe practische wetenschap propaganda. Toch willen we éen methode aangeven. Indien men, wanneer men een woord of begrip wil trachten te onthouden, niet eer rust vóór men het woord of begrip, op de een of andere wijs in verband heelt ge bracht met een woord of begrip, waarvan men sedert lang de bcteekenis weet, dan zal het nieuwe woord of bet nieuwe begrip niet spoedig vergeten worden. Bijvoorbeeld, ranemo- of incmotechnick bestaat uit memo (vergelijk memorie) en techniek. Heeft men memotechniek eenmaal beschouwd als een combinatie van memorie en techniek, dan zal men het woord en het begrip memo techniek niet spoedig vergeten. Deze methode komt dus hierop neer; memoriseer zoo min mogelijk, zeer zelden iets uit het hoofd, maar denk altoos. Het memoriseeren wordt ondergeschikt gemaakt aan het denken. Niet zelden komt het voor dat personen, die goed kunnen denken, b.v. knappe wiskundigen, bekwame ingenieurs, componisten enz. een geheugen hebben, zoo zwak, dat men er van versteld staat. Pas sen zij de z.g. logische niemorietechniek toe, dan zullen zij ook daarin groot zijn en de professor, die overal zijn bril zoekt, die hij op het voorhoofd geschoven heeft, zal dan nog alleen op 'n plaatje te zien zijn. Stadsnieuws. Donderdag geen audiëntie van den minis ter van Oorlog; Vrijdag niet van Buiten- landsche Zaken en Financiën. De plaatsen, waar ten gevolge van de mobilisatie of van het vreemdelingen verkeer een sterke stijging der pension- prijzen te constateeren valt en waar ongc- huwden en kinderlooze weduwnaren dus voor duurtetoeslag in aanmerking kunnen komen, zijn In de provincie UtrechtAbcoude-Baam- brugge, Abcoude-Proostdij, Amersfoort, Amerongen en Rhcnen. In de provincie Gelderland o.a. t'ulem- borg, Harderwijk, Renkum, Rheden. Zaterdagmiddag bezocht de Staatscom missie van het onderzoc-k van den militair geneeskundigen dienst het militair hospitaal alhier. B. W. schreven aan den Raad op 2 Augustus Personeel. Door den bode-concierge H. van Manen is met ingang van 1 October a. s. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd, aan welk verzoek is voldaan onder dankbetuiging voor de aan de Gemeente bewezen diensten. In verband met de voortdurende toename van den dienst aan het Stadhuis, komt het ons raadzaam voor de bestaande regeling aan eetie herziening te onderwerpen. Van Manen was bode, tevens concierge, op eene bezoldiging respectievelijk van f 750 en f 100, terwijl hom voor het schoonhouden van het gebouw verschillende toelagen waren verleend. Daar de voortdurende aanwezigheid van een concierge noodzakelijk is, zouden wij allereerst wenscben, dat de betrekking van bode komt te vervallen en de te benoemen opvolger enkel als concierge wordt aange steld. Verder komt het gewenscht voor, dat met het stelsel van toelagen wordt gebroken. De concierge moet worden belast met het schoon houden van het gehcele gebouw, maar in zijn jaarwedde en de bepalingen zijner in structie dient lot uitdrukking te komen de wijze, waarop zulks behoort te geschieden. Daarom is het onze bedoeling hem de verplichting op te leg ge. van het hebben eener vaste dienstbode, terwijl hem voor de avond uren de hulp van cene werkvrouw wordt ver leend en voor de morgenuren in den winter de bijstand van een werkman voor het aan dragen van kolen en het schoonhouden der kachels, Met een en ander rekening houdende, komt ons eenc jaarwedde van f 1400 redelijk voor, met genot van vrije woning, vuur en licht en vrij gebruik der verschillendeschoon- maakbenoodigheden De regeling zal, naar wij vertrouwen, op deze wijze doeltreffend zijn en niet kost baarder dan de thans geldende. De concierge woont thans in de boven verdieping van bet Raadhuis. De steeds grootere behoefte aan lokalitei ten maakt het gewenscht, de geheele boven verdieping ter beschikking te houden. Zoo noodig kunnen daar een of meer bureaux worden geplaatst, terwijl daar ook gelegen heid kan worden gevonden voor het houden der vergaderingen van verschillende com missies. Bovendien zijn deze kwaliteiten als woning voor een gezin ook minder geschikt. Beter daarvoor leent zich de woning naast hei Stadhuis, waarin de registratuur is gehuls- IJe kosten, benoodigd voor het in orde brengen van een en ander zijn gering en kunnen uit de gewone onderhoudskosten worden beslreden, wanneer deze ietwat wor den verhoogd. I11 de vergadering van den 29 Februari 191 r> werd besloten tot het aanstellen van een tijdelijke» hulpbode. Het komt ons gewenscht voor thans ook hieromtrent een definitieve regeling te treffen, opdat wij den dienst, na het vertrek van Van Manen behoorlijk kunnen regelen. Als opvolger van Van Manen hebben wij 1 de eer U voor te stellen te benoemen den bode van /.wielen. j De wijze, waarop hij gedurende. 4 jaren 1 zijn dienst heeft vervuld, geeft hem, naar wij rneenen, daarop volle aanspraak. Voor zijn opvolger zal dan eene oproe- ping worden gedaan, terwijl de tijdelijice bode. E. van Wijland. voor eene definitieve I benoeming in aanmerking komt. j Kan Uwe vergadering zich met boven- staande denkbeelden vereenigen, dan is het I ons voornemen, het aannemen van fooien te verbieden, en van dit verbod op duidelijk j zichtbare wijze mededeeling te doen aan j het publiek. Onder aanbieding van de noodige ont- werp-besluiten hebben wij de eer 11 voor te 1 stellen I a.' tot concierge, met ingang van 1 Oc- tober a.s. te benoemen H. A. van Zwieten, 1 I op een jaarwedde van f 1400 benevens genot j van vrije wotjjpg, vuur, lichten het vrij ge- bruik van schoonmaakbenoodigheden, maar J onder verplichting tot bet houden van éen 1 inwonende dienstbode; j b. als woning van den. concierge aan te I wijzen, de woning Westsingel no. 0; c. ons coliege te machtigen tot het aan brengen van de noodige herstellingen in j j deze woning en het in orde brengen van I de lokaliteiten voor de bestemming, die i daaraan zal worden gegeven j d. tot definitieve aanstelling van een j hulp-bpde. Aankoop perceel. I Bij de op ai Juli j.l. gehouden openbare verkooping hebben wij de hand kunnen leggen op het woonhuis aan de Kleine Kop- I pel no. S kadastraal bekend Gemeente j Amersfoort sectie D no. 74. zulks voor de som van f 1280 benevens de kosten van overdracht, die ongeveer f 125 zullen bedra gen. Het bezit van dit perceel achten wij met het oog op zijne ligging in de nabijheid der j gasfabriek, zooals uit nevensgaande toeke i ning blijkt, in het belang der Gemeente. Daar de prijs naar onze meening alleszins billijk is. hebben wij de eer U voor te stel len, dezen aankoop te bekrachtigen. Op 3 Augustus Strafverordening. I Het is ons gebleken, dat liet vooral in 1 I het belang der verbruikers wenscheiijk is"' i den verkoop van peulvruchten slechts te doen geschieden bij gewicht. Wij hebben daarom de eer U een ont- j I werp-verordening ter vaststelling aan te I bieden, waarbij elke andere wijze van ver- koop wordt verboden. De betrekkelijke verordening luidti Artikel 1. J Onder peulvruchten worden in deze ver- I ordening verstaanenkele spersieboonen, I dubbele spersieboonen. princesscbooncn, sla- boonen, hcerenboonen. suikerboonen, tros- priuccsseboonen, bruine spersieboonen, dop- erwten, peulen, capucijners, snij boonen, rechte en kromme stoksnijboonen, stamsuij- j I boonen, pronkerboonen, groeneerwten, capu- J cijner-erwten, grauwe erwten, Kaapsche 1 erwten, Spaansche erwten, bruine boonen, witte boonen, tuiubooncn, witte pronker- 1 boonen, kogelboonen, kievitsbonnen en citroenboonen. Art. 2. Het is verboden peulvruchten op andere j wijze te verknopen of te koop aan te bieden dan per gewicht, Art. 3. 1 Het is verboden bij het verknopen van peulvruchten andere weeginrluhtingen te ge- 1 bruiken dan eene balans, weegschaal of bascule, waarmede alleen met behulp van gewichten kan worden gewogen. Art. 4. j Elke partij of hoeveelheid peulvruchten I welke in zijn geheel wordt verkocht, te koop 1 aangeboden, afgeleverd of ter aflevering j voorbanden wordt gehouden, moet voorzien 1 zijn van eene schriftelijke aanduiding van het netto gewicht van deze partij. Art. 5. Onverminderd de bepalingen van art. S van het Wetboek van Strafvordening zijn met het opsporen van de overtredingen van deze verordening meer bepaald belast de ambtenaren van den Keuringsdienst van eet- en drinkwaren cii die van de Gemeente- I politie. Art. 6. Onverminderd de bepalingen van art. 320 I van het Wetboek van Strafrecht, wordt overtreding van een der arliktien tot en met 4 dezer verordening gestraft met een 1 geldboete van ten hoogste vijf en twintig j gulden of hechtenis van ten hoogste zes j dagen. I 5 Augustus Personeel. I Om prae advics werden in onze handen gesteld een adres van ambtenaren en een j van de lantaarnopstekers, houdende verzoek om een toeslag op hun salaris (loon) in ver- t band met de crisis. 1 Wat betreft de lantaarnopstekers merken wij op, dat hun functie is een nevenbetrek- j king. Daarom kun-nen adressanten, r.aar onze mcening, niet in aanmerking komen voor een duurtetoeslag, op den voet als aan de werklieden is toegekend. Ten aanzien van het verzoek der ambte naren, meent ons college te mogen verwij zen naar het standpunt, ingenomen met be trekking tol hrt verzoek der werklieden. (Gedrukte stukken no. 128 van 1916.) sDe reden» zoo schreven we toen waarom belanghebbenden thans evenwel toch een hooger inkomen vragen, bestaat echter niet alleen voor hen, doch voor een ieder, die van een beperkt inkomen moet leven.» En verder >is ons college van meening, dat het niet aangaat om voorzieningen te treffen ten bate van kleine inkomens van in Gemeentedienst zijnden, waartoe lotgenooten, niet in Gemeentedienst, óok hun aandeel zonden moeten dragen.» Dit argument weegt natuurlijk te zwaar der. naarmate ten behoeve van verhooging van middelmatige jaarwedden kleine inko mens zouden moeten bijdragen. Wij hebben dan ook de eer uw College voor te stellen, op heide verzoeken afwijzend te beschikken. De heer W. van liassel, alhier, behaalde de acte Engelsch I., O. Men schrijft ons Onder lei.-ling van een neutraal scheids rechter, had Zondagmiddag 1.1, de ont meeting A. Z. en P. C. contra D. J. K. piaats. Niemand had hier eene overwinning voor de Amersfoortcrs durven voorspellen, en toch hebben onze stadgenooten ten slotte met 32 gezegevierd. Spoedig na hot begin weet D. J. K. te scoren, terwijl Ooms, na een prachtstukje solospei, even later nummer.twee in 't net jaagt, »Kees" heeft dan succes met een ver schot, dat door de»D. J. K. keeper tegen de paal wordt geslagen en dan in 't doel belandt. Rust gaat in met 2 1 voor D. J. K. Als weer is begonnen, komt A. Z. meer en meer op zetten en >Kccs" weet onder geweldig enthusiasme het tweede doelpunt voor zijne vereeniging te mait^p terwijl even later Wagenaar nummer drie precies in 't hoekje plaats, 't Doet ons genoegen dat Wagenaar, die naar men ons mede deelde, zijn laatsten wedstrijd speelde, nog getuige is geweest van het groote succes van Zondag 1.1. De A. Z. zal in hem een van hare beste krachten verliezen. Ooms heeft ons bewezen, dat het moge lijk is om zich in vijftien minuten tijd de antipathie van 'alle aanwezigen op den bals te balen, zijn optreden van in een woord onhebbelijk. De A. geiukgewenscht met haar mooie praestatie. Ncptunus ging zich tc.Amstcrdam meten tegen A. Z. II en moest het met 1—2 af leggen, echter onder protest harer zijde daar zij meende, dat haar een tweede punt moest toegekend worden. "lont commc chcz nous. Gedeelde smart is halve smart of dit wel altijd opgaat, weten wc zoo precies niet, vooral in easu. waar de Regeeringseieren hier even slecht zijn als bijv. te Bussurh. De gedachte, dat ze ook daar bedorven eiertjes eten, ontnemen aan die. welke wij hier moeten verorberen, niets van haar duffen, onfrisschen smaak. 't Schijnt maar niet te willen, speciaal met de Regeeringseieren. We lezen in de Kiichtsche Courant o.a. het volgende: Te Bussmn werd dezer dagen een zending van Oooo regeeringseieren voor de consumptie afgekeurd. De Burgemeester is voornemens de distributie van regeeringseieren te staken, daar over het algemeen op de kwaliteit zeer veel valt af te dingen. Naar de gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 126 wagens met 13600 pond kaas. De prijs was 55 a 50. voor kaas onder Rijks-controle 56 a 57 cent. De handel was vlug. Aan de Cantrale V. P. N.-veiling werden heden verkocht 172 790 Regeerings-eieren voor f,3.70 tot f610 per honderd. De Gemeenteraad van Cuiemburg nam met algemeene stemmen de verordening aan op de 9 uurswinkelsluiting. Gevonden voorwerpen en voor de recht hebbenden bij de politie terug te bekomen een rood kinderhoedje, een gouden collier, eeu damestaschje en een brandkastsleutel. De postduiven-vereeniging «Seinpost» alhier, nam aan den Bondswedstrijd van uit Maastricht deel met zes duiven. Tengevolge van het verlies onder de jonge duiven geleden, moest er met dat bescheiden aantal uitgekomen worden. Aankomst 11.57 (Jan maat). 12.03 (gebr. I Iccking). 12.10, 12.10, 12.38 (Janmaat). 12,40 (Tellingen). Menigeen gaat rijden om zijn schuld- eischcrs te ontloopen.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2