Geniet gij het vanuit uw venster, terwijl gij zit te werkenmet de pen. met de naald, of met welk gereedschap ook Zelden geeft men zich rekenschap van zulke eenvoudige werkingen stille krachten van de welda digste soort! Versmaad ze niet, als gij er mee in aanraking kunt komen. Zoek ze veeleer. Laat uw blik af en toe rusten, al is het slechts op het groen van een half verminkten straat-iep, waaraan, ondanks alle voorjaars-snoei-manoeuvres, toch eiken zomer weer de bladeren zich naast en vóór elka.ir scharen met onuitroeibare gratie! Sla dat gade, bij ochtend en middag en avond, als de zonneschijn zich er door heen werkt, maar ook bij daglicht. Groen* heet het »is de beste kleur voor de oögen". 'tKan wel zijn, dat het ook de beste kleur is «voor de ziel«! Laat ons dat verkwikkend zomergroen waardeeren als het symbool van die meti- schen van middelbaren leeftijd, wier vast heid van karakter hen tot een sieraad en een zegen maakt van hun omgeving. Ook voor hen is de jeugd, hun wordings- jd, voorbijen hetzij zij zelf al of niet dien tijd zouden terugwenschen, hun groei is gewoonlijk normaal geweest. Zooals zij thans zijn, blijven zij voorhands. Zeker, in zoover al wat leeft in voortdurende ver andering verkeert, ondergaan ook zij van lieverlede zekere wijzigingenmaar die zijn van zoo ondergeschikten aard. dat ze worden opgenomen in hun standvastig bestaan. «Een mensch is nooit te oud om te loe ren», en ook zij leeren nog altoos, nemen toe in kennis en brengen die in praktijk. Zij staan niet stil; zij gaan met hun tijd mee; maar dit hindert niet aan den geest van bestendigheid, die er van hen uitgaat. Wat zij nieuws aanvaarden, assimileeren zij, zonder misbaar, in hun wezen en werken. Zij arbeiden gestadig voort; een stuk werk uit hun banden volgt, in natuurlijken trant, op het vorige. Men kan op hen rekenen men kan hun karakter vertrouwen, Men weet wat men aan hen heeft, evenzeer als de voetganger, op een vermoeiende» straat weg, aan het groene loofdak. Evenze r als voor dat groen zal voor hen. vroeger of later, de herfst komen, en de winter, maar door die toekomst-zeker heid laten zij zich den zomer niet bederven. Hun doen en laten is, in hoofdzaak, op het tegenwoordige gericht. Ook in dat opzicht ia hun voorbeeld, en dientengevolge hun invloed, weldadig. Wat heden met eere volbracht wordt, komt ten goede aan de taak van morgen. Dien indruk maakt het groen van beukenbosch of lindenlaan, of reeds van uw ouden kennis, den iep voor uw huis, En dien indruk maakt ook. al naar onze behoefte, opbeurend ot kalmeerend, de omgang met die menschen, wier bestaan op het zomergroen lijkt. Aldus G. C. in het N". v. d. D. schien in die wensch een utopie, maar ik meende hem toch te mogen uitspreken. Wellicht is er nog wel ergens zoon vredig plekje in onzen kerkdijken tuin. waar ik mijn levensavonden zou mogen besluiten.» De bij Kon. besluit ingestelde Staats commissie tot onderzoek van wat van Staatswege kan worden verricht tot ver betering van het lot van blinden en half- blinden heeft voor het verzamelen van de gegevens en inlichtingen, die zij noodig oordeelt voor de uitvoering harer taak, de medewerking ingeroepen van de burge meesters der verschillende Gemeenten in Nederlandte dien einde is door de com missie eeit vragenformulier samengesteld met verzoek de daarop gestelde vragen te willen beantwoorden en uiterlijk 15 Septem ber a.s. aan het Secretariaat der in te zenden. Stadsnieuws. Ds. H. Britzei uit Wormerveer hoopt a.s. Zondag voor te gaan bij den dienst in de Doopsgezinde Kerk. In de Remonstrantsche kerk zal ds. A. C. de Regt uit Groningen de godsdienstoefe ning leiden. Ds. L. H. Beekamp, vroeger predikant te Arnhem heeft het beroep der Chr. Gere formeerde kerk alhier aangenomen. Ds. J. H. Gunning J.Hzn., em, pred, bij de Herv. Gem. van Utrecht, laatstelijk predikant bij Let Diaconessenhuis te Haar lem, adverteert in de «Kerkelijk Courant» «Indien er eene Evangelische, vredelie vende, niet in al te groote Gemeente, waar Zondags 1 maal dienst is, vacant komt, die mij begeeren mocht, en die voor mij geschikt wezen zou, stel ik mij weder beroepbaar». N'aar aanleiding van dit bericht schrijft dr. Gunning in bet «Handelsblad» «Mag ik even het berichtje, meldende dat ik mij weder beroepbaar stel, herstel len in den vorm, waarin ik het bij den Apeldoornschen boekhandelaar ter plaat sing bezorgde, nog wel met het uitdruk kelijk verzoek het nauwkeurig aldus te doen opnemen Helaas, hij, of de zetter van de advertentie, heeft niet op mijn verzoek gelet, en zoodoende kwam er heel wat anders te staan dan ik bedoeld en opgegeven had. Ik schreef namelijk«indien er eene evangelisch-vredelievende gemeen te is,« enz. De drukker maakte ervan «eene Evangelische, vredelievende ge meente». wat niet alleen eene tautologie maar bovendien de gewone aanduiding van een der vele richtingen» in onze Kerk is, waaraan ik hierbij absoluut niet gedacht heb. Ik begeer niets anders dan het Evan gelie te brengen, precies zooals ik het nu 35 jaar lang gedaan heb, maar. mocht het zijn, op mijn gevorderden leeftijd niet in een strijdlustige en twistzieke, maar in eene evangelisch-vredelievende gemeente. Mis Te Amsterdam, ten kantore van de N"e- derlandsche Handel-Maatschappij en van de Twentsche Bankvereeniging 15. W. Blijden- stein Co., te Rotterdam, ten kantore van de N'e.lcrlandsche Handel-Maatschappij en van de Wissel- en Effectenbank, 011 te s-Gravenhage ten kantore van de Neder- landsche Handel-Maatschappij, zal op 11 dezer de inschrijving worden opengesteld op de 4.5 pet. leening der Gemeente Amers foort, groot f 1 500 000 nominaal, in stukken van f 1000 en f 500 aan toonder, tot den koers van ioo:l pet. Aan het prospectus der leening ontlecnen wij het volgende - De leening, aangegaan ter bestrijding van buitengewone uitgaven, zal a pari worden afgelost en wel van 1917 tot en met 1926 f40000. van 1927 tot en met 1946 f 41 000, en van 1047 toten lytiö f 14 000. De Gemeente behoudt zich het recht voor om te allen tijde over to gaan tot aflossing van de geheele leening of een gedeelte ervan meer bedragende dan die hierboven genoemde sommen. Van dit recht zal door haar geen gebruik worden gemaakt vóór het jaar 1921. Van het voornemen om van dit recht gebruik te maken, wordt minstens drie maan den vóór den dag der aflossing openbare kennisgeving gedaan. De rente en aflossing dezer leening wor den bestreden uit de gewone en buiten gewone middelen der Gemeente. De opperbevelhebber heeft bepaald, dat aan de militairen, die deel zullen nemen aan de vierdaagsclie marschcti van den 15, v. IO. een extra verlof kan worden ver leend van .'7 tot en met 31 Aug., in dier voege, dat hun zal worden vergund 26 Aug zoo vroegtijdig te vertrekken, dat zij via de halte Stroe om 8 uur 11.tn. in dc leger plaats bij Millingen kunnen zijn. Deze verlofverleening moet beperkt blijven tot 20 militairen per reg. inf., dan wel 1 per 150 man troepensterkte. Het kantoor is Zaterdag gesloten. den Men verzoekt ons opneme van het vol gende Maandagavond hield Dr. H. W. l'h. E. van den Bergh van Eysinga als hoofdleider van den tweeden vacantie-cursus voor de Internationale School voor Wijsbegeerte tc Amersfoort zijn eerste voordracht. Spreker wees erop, dat hetgeen den mensch van het* dier onderscheidt, is het beschouwende leven of de herinnering. Hieruit is de philosofie geboren. Maar ook j de antieke godsdiensten zijn voor een deel het gewrocht ervan. Voor de 19e eeuw kwam I in aanmerking het christendom, dat de wijs heid in intuïtie en vorm bevatte. De verborgen zin was echter vergeten en de verouderde wereldbeschouwing, die er mee verbonden was, maakte het onaannemelijk. Intusschen was de wetenschap gegeven en haar realisme voerde tot materialisme. Voor ernstige menschen was het onbevredigend, vandaar een pessimistische stemming, die op haar beurt een romantische verlangen maar iets boogers deed ontstaan. Uit deze behoefte werd geboren een terugkeer tot het oude geloof, of een bedevaart naar hel Oosten moest voldoening geven. Dit alles is heel goed, maar noodzakelijk is een wetenschappelijke grondslag. De wijsbe geerte moest die schenken, maar de school- sche wijsbegeerte was pasivistisch of ag nostisch. 'l'och had de wetenschap zelve het materialisme reeds overwonnen, (Helmholtz enz.) en de herleving der Duitsche philo sofie deed de rest. Zij is idealisme, zij toont, dat de idee het ware is. Wordt ze ernstig opgevat, dan bewerkt ze een religieuse houding, die haar heerlijkheid in kunst vertolkt. Onze school bedacht dit hoogere cultuurgoed te geven. Tegen geen enkele richting vijandig, corrigeert zij de ondoor dachtheid der kerk, vult zij het schoolsche empirisme aan, laat zij zien. dat in de kunst het naturalisme niet het hoogste is. Zijl eidt op tot een vcreeniging var, het denken, waardoor men zich in het eindelooze en oneindige weet als een kind in het vader- huis. De philosofie, die dit bewerkt, moet in dezen cursus worden ontwikkeld. liet juiste telefoon-antwoord. De kolonel, plaatselijke-commandant te 's (irayenhage, heeft bij garnizoensorder tot de militaire autoriteiten in dat garnizoen het verzoek gericht te bevorderen, dat personen die telefoontoestellen bedienen, het opbellen niet beantwoorden met «ja» of «hallo», in het algemeen niet op 'n wijze, die het voor den oproeper noodzakelijk maakt ich voor aanvang van het gesprek te overtuigen met wien hij aangesloten is, wat tot onnoodig oponthoud aanleiding geeft. Ons dunkt, dat niet alleen in elke garnizoenplaats dat verzoek op zijn plaats is. maar ook, dat in 't algemeen een ieder, hetzij burger of militair, zich naar bovenstaanden wenk moest gedragen bij het tclcfonceren, Het zou eiken gebruiker van den telefoon op zijn beurt ten goede komen, Da nieuwbenoemde reserve-oAider van gezondheid 2e klasse L. A. Wesly is ge detacheerd bij hel militair hospitaal alhier. De N". R. Crt meldt, dat Dinsdagnacht de Belgische majoor van het ze linie regi ment E. C, I- Diegerick, afkomstig uitliet interneeringskamp alhier, laatst beboerende tot de interneerlngsgroep Rotterdam, aldaar is overleden. Volgende sportfeesten van motorrijden hebben op Iürkhoven plaats 1; Sept. Deze gaan rechtstreeks uit van de N. M. V. Ter gelegenheid van het 1 o-jarig be staan van dc Wielrijders-Vcreeniging Rot terdam zal een 24 uursrit worden gehouden. VertrekRotterdam, Hofplein, Zaterdag avond 12 Augustus, 6 uur precies, aan komst aldaar Zondagavond uur. De tocht gaat naar Rotterdam over Delft. Den Haag, Haarlem. Amterdam, Hilver sum, Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem. Utrecht. Gouda. Rotterdam. Afstand plm. 300 K.M. Alle deelnemers, die den rit volbrengen; ontvangen hiervoor een zilveren herinnc- ringsmedaille. De vereeniging, die met de meeste leden aankomt, krijgt bovendien een zilveren kruis, Naar aanleiding van de omstandigheid, dat vele burgemeesters zich tolden Minister van Landbouw hebben gewend met ver zoek hun den weg te willen aangeven tot het verkrijgen van slachtrunderen en schapen tegen redelijke prijzen, heeft genoemde Minister medegedeeld, dat voor zoover het rundvee betreft, de N'cdcrlandsche bond van veehandelaren, adres de heer J. Turk- sma, voorzitter te Leeuwarden, de firma Zilversmid en Pinto le Hengelo (O,) als mede dc firma J»s. Lion te Nijmegen, zich bereid verklaard hebben, slachtvee tegen billijke prijzen op aanvrage aan gemeentc- besturen te leveren. Ten aanzien van slacht schapen, waarvan de beschikbaarstelling verband houdt met den uitvoer, kon nog geen regeling worden getroffen, aangezien nog geen gebruik is gemaakt van de ge legenheid om schapen te exporleeren. Er is evenwel reden om aan te nemen, dat er spoedig verandering in dezen toestand zal I komen en oen aanvang kan worden go- I maakt met het leveren van schapen voor verschillende gemeenten, Teneinde het wel- slager van de zeer gewaardeerde, door verschillende burgemeesters in het werk ge- stelde pogingen, om het gebruik van schapen- vleesch ingang te doen vinden, te bevor- deren, wordt ten slotte de mogelijkheid I overwogen, dit vleesch tegen lageren dan j den vroeger genoemden prijs van f 0.80 j per K G. geslacht gewicht beschikbaar te kunnen stellen. In het vorig nummer schrevei en ander over het gebruik vai vleesch. konijnen- asluliing daarvan vinde het volgende I bericht, ontleend aan dc opr. 11. Crt,, een plaats. «Dat de duinen dit jaar overvloedig van konijnen voorzien zijn. blijkt wel hieruit, j dat tusschen Haarlem en Zandvoort dc j dieren bij menigten over do tramrails loopen. Menigeen raapt des morgens bij den eersten j dienst naar Z.andvoort der E, S, M. nogal eens zoo'n langoortje op." Wie op den duur de baas wil blijven, moet niet te bazig zijn. De heer Joh. Fijting van Walsem, thans gemeente-secretaris te Scherpenzeel, die in de vele jaren, dat hij hier metterwoon ge vestigd was, zich zulk een ijverig lid van den Vereeniging «Liefdadigheid" betoonde en zich zoo verdienstelijk maakte als wer kend lid. van «Ons Huis,-' herdacht onder veel blijken van belangstelling den dag, waarop hij voor 25 jaar zijn werkkring ten gemeentehuize te Scherpenzeel aanvaardde. Met een hartelijke toespraak bood de Burgemeester, mr. A. Royaards van Scher penzeel, den jubilaris, mede namens den Raad, een fraaie» eikenhouten stoel, met inscriptie, aan. Bovendien ontving de heer Van Walsem van het personeel ter Secre tarie nog fraaie cadeaux. Voor het examen der Ned. Toonkunste- naarsvereeniging is geslaagd de heer H, W Ramselaar, alhier. De Amcrsfoortsche Postduiven-vereeni ging »de Luchtpost» noodigt haar zuster vereniging »de Snclpost», alle houders van postduiven in Amersfoort, tevens alle vcr- ccnigingen die belangstellen in onzen mede- mensch, uit tot een gecombineerde verga dering op Vrijdag as. 11 Aug. n.m. half negen in den bovenzaal van het hotel «de Keizerskroon» tot het houden eencr be spreking tot deelname aan de Weldadig heidsvlucht ten bate der tuberculose lijders in de provincie Utrecht en onderhoorig- heden, uitgeschreven door de Nederl. Algem. Bond van Postiluivenliefhebhers, nfdceling B. Waarschuwing voor toeristenVelen toeristen schijnt het nog onbekend te zijn dat vele gedeelten van ons land in staat van beleg verkeeren om welke redenen het medebrengen aldaar en het gebruiken van fototoestellen ten strengste is verboden. Telkens vinc'en in beslagnemingen plaats. Later worden deze na onderzoek der platen, weliswaar aan de rechthebbende» terugge geven, doch het veroorzaakt den eigenaars eenige mindere aangename oogcnblikken. Wij geven daarom nogmaals allen, die een uitstapje maken in overweging de camera niet mede tc nomen naar militair versterkte plaatsen. Bij de militaire autoriteiten bestaat het voornemen op 18 Augustus a.s. groote zwemwedstrijden te organiseeren, op het zwemterrein van de W. Z. en P. C.-Triton de vecht bij Weesp. Zoo heel velen vroegen ons, naar aanlei ding van het artikel, «Eet schapen vleesch. ook in ons blad gepubliceerd door de Sla- oliefabrieken Calvc te Delft, hoe erf f men schapen vleesch bekomen kan. Blijkbaar hebben meerderen die vraag ge steld. zooals blijkt uit het volgende com- bmuniuó. (il-:WISSELDE STI KKEN. .Volkshuisvesti Het is ons wederom gelukt in open! veiling de hand te leggen op een perceeltje (aan de Si-Jotissiraat no. i;, bchoorende aan de wed. Wouterus of Everardus Rijn) waarvan wij bet bezit voor de Gemeente van belang hebben geacht iu verband met de plannen tot verbetering van do volks huisvesting in de de binnenstad. De prijs voor dat perceeltje besteed <f 800), is in verhouding tot hetgeen wij meermalen voor gelijksoortige aankoopcii hebben be taald, billijk te noemen. Wij hebben de eer U voor te stellen uwe goedkeuring aan dezen aankoop te verleenen. yjDe gezondheidscommissie kan zich hier mede vereenigen. Van 4 zVugustus. Keuringsdienst. De Commissie van bijstand voor den Keu ringsdienst heeft ons voorgesteld le bevor deren. dat met ingang van 1 januari 1917 een herziening intreedt van de regeling der jaarwedde van den Directeur van den Keu ringsdienst. Voorgesteld werd het salaris te bepalen op f3500. Ons college kan zich met de meening van de Commissie geheel vereenigen. De tegenwoordige bezoldiging van f2350, benevens een torlage van f <)on voor dc werk zaamheden van het lcvensmlddelcnbureau, is onvoldoende en zou, bij handhaving, te veel personeel-wisseling ten gevolge hebben. Vooral bij den keuringsdienst waar kennis van locale toestanden zoo gewenscht is - zou zulks don dienst zeer schaden. Wij hebben daarom de eer U voor to stollen de jaarwedde van den Directeur van den Keuringsdienst, met ingang van 1 Janu ari 1 n 1 -te bepalen op f 3500. Evenwel onder de voorwaarde, dat de toe lage, welke thans wordt genoten, dan komt te vervallen, maar dat de werkzaamheden, welke thans den Directeur zijn opgedragen niet betrekking tot het lcvensmiddclcnbu- reau aan hem blijven toevertrouwd. In overeenstemming met de jaarwedden- regeling voor andere hoofdambtenaren wor den geen periodieke verhoogingen voorge- Van 7 Augustus. Reclames vergunningsrecht. Wij hebben de eer I' mede te deelen, dat ter inzage is gelegd het jrapport van den in uwe vergadering van 30 Mei 1916 be noemden üerschatter H. J. Nielandcr.' betref fende den aanslag in het vergunningsrecht van H. N. Prins, J. J. van Doorn, Th. J. 1 laitman, B. J, Jens, wed. J. G. Kienstra. C J. van Beek, 1'. J. 15. Jacobs. II. K. van Zweden en J. Sinnige. openbare klacot L ten wij doen hoort® bij ons verbazing ook zelfs daar nogi die 011de dingen, uitsluitend deze School van V besluit. Stoffelijk,iV sch^i mensch «n ^s

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2