Zaterdag 12 pp| Augustus 1916. 66e Jaargang SAFE-DEPOSIT. Naamlooze Vennootschap „Ite Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". Verschijnt Di nulla?-, Donderdag- en ZaterdagATOnd. Abonnement per 3 maanden/i.— BUREAU: franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel mter 10 cent. Bij regel- s abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. «Legale, officieele- en onteigenings- KORTEGRACHT 9 advertentiCn per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Postbus q Telefoon Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. SIS- s tijdelijk elders Invruge en met 1 van adres, de mdag tegen ver- fczoudeu. Eu kunnen op de ft toezending van Int" tijdens bun 3e. die bij onherroepelijk geworden uit spraak het/ij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. I Het korps, waarbij ieder ingeschrevene zal worden ingelijfd, en het tijdstip van inlijving zullen nader worden bekendge maakt. Amersfoort, 12 Augustus *916. I)e Burgemeester van Amersfoort, II. W. VAN' ES VELD. Weth. loco-burgem, Komnginnelicit. I kennis, dat bij )i6 aan H. W. echtvcrkrijgenden I eene stoom- Brwarmend opper- :r van 20 M- n stoommachine Kt perceel alhier lbppcl, kadastraal pfoort, Sectie b. 1916. II Wethouders Dornoemd, urgemecster van esv.n.d. o-burgem. uders v. i Amers- 1, dat bij hun aan OMER •ijgenden voor- 'i verleend tot ekend Gemeente '73- 1916. en Wethouders noemd, gemeester, VAN ESVELD. )-burgem. Bering. Imersfoort, Kmeentewet, I ingezetenen, dat lal vergaderen op aanstaande, des 1916. r voornoemd 8/an esveld, fco-bnrgcm. Klichtigcn 1*9*7- fcbbenden wordt Soor de lichting en dat ter. in- ingeschrevenen ierd zij bij de militie t geworden uit- n den dienst Het werk van den tijd. Wie hier en daar zijn oor te luisteren legt, kan bemerken, dat er omtrent de ge- beurtenissen van den ooi^'sg en den oorlog I zelf wel geen onverschilligheid bestaat, maar dat men thans daarmee niet meer zoo intensief mee-lceft, mee-voelt als in den beginne. Wc hebben eens menig oog zien vochtig worden bij 't lezen van de gruwelen van Visé Maar thans, we laten al, wat we ver nemen omtrent het krankzinnige drama, dat daar in het Oosten en Westen al meer dan 2 jaar wordt afgespeeld, met een zekere passiviteit langs ons heenglijden. Men weet wel, dat er aan de verschillen de fronten veel ellende wordt geleden, maar het leed van enkelen is, duizendvoudig her haald, het leed van gansche volkeren en dat heeft voor de menigte te lange leste wei nig aangrijpends meer. Dit is bij de deelhebbers aan den strijd bekend. Wie aan het front staat, kan dagen en weken gespaard blijven, maar eens wordt het zijr beurt om getroffen te worden terugkceren, naar zijn erf, zijn huis en haard, dat hoopt men wel maar men weet, dat het 'n tref uit duizenden is. In den eersten tijd vermocht dit opofferen van menschenlevens ons tot tranen toe be wegen, werd men tot bewondering genoopt voor het heldhaftig dragen van zóó veel smart en de toewijding en ontbering, waarmede geheele volkeren zich de zwaarste opofferingen getroosten voor hun vader land; doch dat is óok al gewoonte gewor den. Zóo ver gaan de gedachten niet eens meer. We verdiepen ons niet meer in de vraag, waar het lijden het grootst is, waar de oorlog de diepste wonden slaat, aan de fronten of onder de achtergeblevenen. De Fed van R. K. Vereenigingen heelt uit de ingezonden gedichten, door haar op de uitgeschreven prijsvraag voor een Koninginnelied, dut van den heer Clinge Doorcnbos te Bussum bekroond. De tekst luidt Wijd open Wijd open de vensters' er uit met de vlag! De trots van de oude Historie, 'i Symbool van de Vrijheid, van Recht en van Macht, Der echte Oud-Hollandsche glorie! Wijd open de vensters! er uit met de vlag! l.a.u wapp'reu bet Rood. Wit en Blauwe, 't Is heden de groote en heerlijke dag De dag van het Huis van Nassauwe Wijd open de harten eruit met het lied Het klinke langs velden en wegen. Ter eere van Hollands geliefde Vorstin, Die was er Haar Land steeds ten zegen, Wijd open de harten er uit met het lied Den blik op het Rood, Wit en Blauwe; Wie heden niet zingt voelt de volksvreugde niet Op het feest van het Huis van Nassauwe. Bankvareeniging H. L. A. DULLAERT Co AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. Langegraolit 80 - Tel. Intero. 868 Verhuren loketten in hun „LII'S" brand-, inbraak- en smeltproefrrije kluis. speciaal tarief voor vac antietijden. Trouwens, ook de smart van enkelen, hoe veelvuldig ook herhaald, zoodat milli- oenen dat zeilde ondervinden, heeft het aangrijpende verloren, omdat daarnaast geheel andere zorgen ontstonden. Het dragen daarvan heeft zijn grootsch- hcid ingeboet, wijl men het heeft leeren dragen en zich aan de omstandigheden heeft weten aan te passen. Wij hoorden onlangs iemand zich nog warm maken over de energie, waarmede de oorlogvoerende volkeren zich inspannen om tc voorzien in den nood, welke de oor log hun brengthoe de vrouw de plaats van den man heeft weten in te nemen en de meening, dat zij lichamelijk noch gees telijk voor mannenwerk geschikt zou zijn, totaal te niet heeft gedaanhoe de gods dienstzin bij de volken is ontwaakt en vooraf het Fransche volk zich weder «men der kerk beefr geworpenhoe elder., maken meer onderen de tastbare ernst des levens de lichtzinnig- heid heeft doen verdwijnenhoe groote eensgezindheid er is gekomen, zelfs tusschen volken en stammen van geheel verschillen den oorsprong, die vroeger elkander bitter bestreden en niet in vrede naast elkander konden leven hoe overal kleinzieligheid en beperkt inzicht hebben plaats gemaakt voor algemeene gevoelens en ruime opvattingen. Veel meer bewonderenswaardige ver schijnselen zijn op te merken, en ook wij hebben daarop wel eens gewezen en ons verheugd over zóo groot aanpassingsver mogen. Doch thans dringt zich aan ieder op het besef, dat al dat verheffende, hoe schoon het ook moge wezen, tot niets anders kan leiden dan tot ondergang van de volkeren zelf. De groote inspanning doet alleen het einde wat verschuiven maar dat einde komt met zijn vernietiging als 't zóo nog langer voortgaat. Men durft er haast nietan denken, voor welke toestanden men zal komen, als dit alles eenmaal voorbij zal zijn ook daarin zal men zich moeten leeren schikken maar dit is toch wel zeker, dat daarvoor even groote geestkracht en opoffering noodigis, als thans voor Jen strijd. Er is een alge- heele omwenteling in wording. Het is dwaas om zich te wagen aan voor spellingen in een tijd. welke alle berene- ningen te schande heeft gemaakt. We kunnen niet anders dan oordeelen naar de kennis, dis wij hebben. Wij zijn opgegroeid in een samenleving, die zich langzamerhand en geleidelijk ont wikkelde. Er was strijd van belangen en daarbij konden ongestoord alle factoren te werkgesteld worden, zoodat er toekomst plannen konden worden gemaakt. De Verandering was zóo geleidelijk, dat daarvan weinig werd gevoeld en zij alleen was op te merken door zich terug te den ken in den tijd. welken men lang geleden doorleefde. Dan zag men wel het groote verschil van thans en vroeger en op dien- zelfden' grond mocht men aannemen, dal ook over zeker tijdsverloop de maatschappij weer verder voortgeschreden zou zijn. Alles ging naar vaste wetten volgens de zelfde regelen, op stoffelijk en op geestelijk gebied: er was een vaste maat, zelfs voor goed en kwaad. Dat heeft nu opgehoudenhet vroegere kenmerk, dat der geleidelijke ontwikkeling, is verdwenen. Wat ons daarmede verbindt, zijn wij zelf, maar voor liet overige is alles om ons vernietigd, letterlijk en figuurlijk. Er zal een nieuwe samenleving moeten worden opgebouwd op grondslagen, die niemand nog kent, maar die zeker geheel anders zullen zijn dan die waarop tot dusverre werd gesteund. Voor wie jong is, kan het een aanlokke lijk vooruitzicht zijn om de nieuwe wordingen wel voor die toekomst, die ondoordringbaar zwart is, terugdeinzen, want zij zullen wel het ontwaken zien uit dien vreeselijken droom, maar niet meer het verfrischte op leven. We hebben geleerd te berusten.... we toornen niet meer. zooals in den beginne De oorlog zal wel eenmaal eindigen niemand echter kan het einde verbaasten. Wel gaarne zou ieder medewerken, als er een middel was tot het herstel van den vredemaar hiervan is ieder doordrongen, dat hetgeen allerwege hartgrondig wordt gewenscht, van buiten af niet kan worden bewerkt. Menschen hebben den oorlog doen ont ketenen menschen zullen hem ook moeten doen ophouden, maar bij hetgeen er ge schiedde en waaruit de oorlog moest voort komen, waren ze niet de kwaadstichters. Omstandigheden hebben hen gedreven. Zij die het woord uitspraken dat de volkeren op elkaar deed invliegen, zijn werktuigen geweest in de hand van een hoogere Macht, Indien men moest aannemen dat de oor log willens en wetens is gemaakt, hetzij door een stand, hetzij door een klasse, dan zou men niets anders mogen prediken dan verzet tegen elk hoog gezag, dan omwer ping van alle heerschappij, in welken vorm dan ook. Doch deze oorlog heeft moeten komen hij is een noodwendig gevolg geweest van tegenelkander botsende groote belangen. Zoo zal ook de tijd komen, waarop de vrede moet worden getoekend. Niet omdat enkelen het willen, maar omdat ze het moeten. En eerst, na jaren en jaren wellicht, zal dc menschheid hem achteraf beschou wen als een middel tot loutering, als moment in de algemeene ontwikkeling. De mogelijkheid is niet uitgesloten, naast al hetgeen dat door den oorlog nietigd is geworden, de oorlog zichzelven óok heeft vernietigd. Maar zélfs als dit er mee bereikt wordt, dan kunnen we wel het doel, maar nim mer het middel heilig noemen. Oorlogsellende. Begrijpelijk. «Bouw toch wat voor me. moedertje Ja Een brug.» «Laat me met rust, jongen,» antwoordde de moeder. «Ik heb geen tijd voor je. Bouw jij maar alleen.» «Maar ik kan toch niet alleen bouwen. Alles valt weer om. Kijk nou.» De jongen zat op den grond, met den rug tegen de keukenkast en speelde met bouwsteenen. Hij had alleen maar een hemd en een hansop aan. De moeder had nog geen tijd gehad, om hem aan te kleeden. Het was de dag van aflevering, ze had zich verslapen en trapte nu op de naaimachine. Een heele berg geknipt goed lag op de tafel. «Altijd moet ik alleen spelen. Bouw me nou toch een brug», vroeg de jongen weer. De moeder luisterde in 't geheel niet naar hem. Ze trapte op de machine, zoo hard ze maar kon en staarde stijf en strak op het goed vóór haar. «Vader heeft altijd wat voor me gebouwd. Kun je ook een schildwachthuisje bouwen «Neen. niets kan ik bouwen.» «Waarom kan je niet bouwen «Omdat ik geen tijd heb. Dat zie je toch «Moet je altijd naaien «Ja.» «Altijd hemden - >Ja.« Dragen alle soldaten hemden «Ja.» Heb je nog koffie, moedertje Geef me koffie.» Onwillig schudde de moeder het hoofd. «Nou wil je alweer knffie hebben. Je bent een kwelge est. Je laat me geen rust.» «En een boterham wil ik ook hebhen. Een met boter.» «Ik heb geen brood boven.» «Misschien is er toch nog een stukje. Ik zal eens kijken. Ja «Er is geen kruimel. Je hoeft niet te kijken. Ga weer zitten en speel. Haal je prentenboek te voorschijn. Het nieuwe, weet je wel.» Onder de keukentafel stond een platte kartonnen doos, volgepropt met speelgoed, prentenboeken, leege sigarettendoozen en kapotte kinderschoenen. De jongen stak het hoofd onder de tafel en trok het nieuwe prentenboek te voorschijn. Veel nieuws was er echter niet meer aan het boek te zien. Het was versleten, bijgenaaid en vuil. «Hier is het prentenboek.» zei de jon gen en hield het zijn moeder voor. «Mag ik op je schoot komen «Je bent niet verstandig, jongen. Hoe zou ik nu tijd hebben, om je op schoot te nemen. Ga zitten en bekijk de plaatjes.» «Waarom wil je me niet aankleeden Kleed me toch aan. Ik wil naar beneden gaan. Met de kinderen spelen.» Hij legde zijn hoofd op een stoel en huilde. «Ik heb nog geen tijd om je aan te kleeden.» «Kan ik zoo naar beneden gaan «In je hansop Neen, zoo kan je niet naar beneden gaan. Ook geen minuut laat me dc bengel met rust. Dat is gewoon ver schrikkelijk.» Ze sprong op en sloeg op de tafel. De jongen ging snel op den stoel zitten. «Niet meer slaan, lief moedertje. «Kreunde en bad bij. «Ik zal je de ondeugendheden wel al leeren, Jou bengel. Er uit Ik wil je niet langer zien.» Ze trok hem van den stoel af. Hij hield haar handen vast, jammerde en sprong van den eenen voet op den andere. Hij was vreeselijk bang voor zijn bloote billetjes. Als die maar voor slagen gespaard bleven. De moeder ging achteruit en trok hem I mee Hij huppelde, alsof hij een rei met haar dansen wilde. Op den drempel kletste ze I de hapden tegen zijn heupen, trok hem oni- I hoog, legde hem over haar linker arm en tuchtigde hem. Ilij schreeuwde luidkeels. Ze droeg hem in de kamer en wierp hem in haar bed, dat nog niet opgemaakt was. «Ik zal weer zoet zijn, lief moedertje,» stamelde hij. Zijn gezicht was heelemaal rood en nat. De moeder liep weg en sloot de deur. Hijgend en met bevende leden zette zij zich weer voor de machine. Een oogen blikje drukte zij de vochtige handen aan de heete, kloppende slapen. Bedwong een huilbui en begon te naaien. Na twee uren jachten bad ze den verdroom den en verzuimden tijd ingehaald. Ze was j beetje vroolijker geworden. Ze glimlachte zelfs. Nu kon de jongen haar weer kwellen en ergeren, zooveel hij wilde.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1