opwinding terugkeeren, door kracht van wil tot op zekere hoogte onder" de duim weten te krijgen. Zoo verloopen ook zenuwziekten, b. v. de welbekende St. Vitusdans, veel gunsti ger bij kinderen, die zich hebben leeren beheerschen, dan bij ben, die bij alles wat hun onaangenaam is, klaar staan met een >ik wil niet*. Wie heeft leeren gehoorzamen, heeft ook geleerd zich zelf te beheerschen en daarom is gehoorzaamheid van zoo groot gewicht bij kinderen, die aanleg tot zenuwachtig- worden, hebben. Iedere gemoedsbeweging heeft uitzetting van de bloedvatten aan het hoofd tenge volge, welke uitzetting te langer aanhoudt, naarmate de gemoedsaandoening langer duurt. Herhalen zich nu dergelijke affecten j dikwijls en in hevigen graad, dan komt het langzamerhand tot verlamming van de bloedvaatspieren en daarmede tot een blij vende van bedoelde bloedvaten. Daarbij voegt zich nog een ander nadeel. De buiten oefening gestelde remmings-centra voor de gemoedsaandoeningen boeten hun werkver mogen in en daardoor heeft ieder toegeven aan eene opwinding, iedere weekelijkheid in dit opzicht tengevolge, dat dergelijke opwinding steeds opnieuw en gemakkelijker optreedt. Men versterke den wil van het kind daardoor, dat het vroeg leere zich iets te kunnen ontzeggen. Is er betere aansporing mogelijk voor de ouders, die het met hun kinderen goed meenen? Gehoorzaamheid en tucht bevor- j deren dus niet alleen hun geestelijke maar t even sterk hun lichamelijke belangen. Daar is dus nu een tastbaar voordeel, dat mis schien beter pakt dan menige boetpredikatie, Mos als verbandmiddel. Een medewerker van de Manchester j Guardian schrijft >Een der merkwaardigste ontdekkingen uit dezen oorlog is, dat sphagnummos een goed verbandmiddel voor wonden is. Zoo- wel de dokters als het verplegend perso neel worden steeds meer voor het gebruik van dit artikel gewonnen en de vraag neemt dan ook geweldig toe. Het depót de Edinburg ontvangt thans wekelijks bestellingen van het ministerie van oorlog, voor 10.000 tot 20.000 stuks I uit dit materiaal vervaardigde verbanden De bijzondere verdienste van het sphag nummos is zijn bijzondere lichtheid, die het, vooral bij warm weder, boven katoen ver kiesbaar maakt, voorts voelt het zijdeachtig en aangenaam aan en heeft het een merk waardig groot opslorpingsvermogen, zoodat het meer dan tienmaal zijn eigen gewicht aan water kan opnemen. Dit mos groeit overal waar veen of heide voorkomt, in overvloedige hoeveelheid. Vooral op veengronden komt het in groote bedden voor en in zoo ruime hoeveelheden, dat men het gemakkelijk met twee handen in groote stukken tegelijk kan uittrekken. In den laatsten tijd wordt het in de meeste veenst.eken op de Britsche eilanden door herders, boschwachters en vrijwillige arbeiders van allerlei soort, als: geestelijken, schoolkinderen en padvinders verzameld. Van een der depóts, waar zij hunnen oogst afleveren, zijn in dit seizoen reeds meer dan tooo zakken verzonden geworden. In de centrale depóts wordt het mos ge- j plukt en schoon gemaakt, antiseptisch be handeld en dan onder een hydraulische pers gebracht. De verbanden bestaan in den regel uit op vierkante biscuits gelijkende plakjes geperst mos, met e$n stukje gaas aan beide zijden. Zij worden bij massa's naar het front gezonden. Zij zijn bijzonder geschikt voor de hulp aan de gewonden in de veldhospitalen, want men kan een zeer groot aantal in een kleine ruimte verpakken. Er wordt hard gewerkt aan het verzame len van dit sphagnummos. Het komt in on beperkte hoeveelheden voor en de vraag ernaar zal spoedig enorm worden. Het verzamelen ,.ioet vóór den winter geschieden, want in der. winter, als er sneeuw of rijp op de velden ligt, is dit werk onuitvoerbaar. Degenen, die op den pluk uitgaan, heb ben geen ander gereedschap bij zich dan een zak, Op de plek waar het groeit aan gekomen, rukken zij het mos bij handen vol uit, persen het waier er uit en doen het in de zakken. Deze zakken zijn als zij ge- 1 heel gevuld enorm zwaar en men kan ze niet ver dragen, zoodat het wenschelijk I is het te plukken op plaatsen waar men een kar kan medenemen. De natte zakken worden dan naar de verzamelplaats gereden en leeggeschuld. I Het mos mag niet langer dan èèn of twee dagen in de natte zakken blijven liggen, omdat het anders warm wordt en bederft. Tot dusverre gaat men bij het drogen precies zoo te werk als bij het hoe knaken. Een kortafgemaaid veld wordt hiervoor gereed gemaakt, het mos hier neergewor pen en regelmatig met vorken op hoopen geworpen en omgewoeld. Bij goed helder weer is het in een dag droog, maar de hoopjes moeten met een net bedekt worden, omdat het mos anders als het droog is, weg zou waaien, liet is dan zoo'licht als eet, veer. Vakkundige Burgemeesters. Voor, tijdens en na de behandeling van het distributie-ontwerp zijn klachten geuit over gebrek aan medewerking van de zijde der Burgemeesters aan de uitvoering van de door de Regeering in het belang der volksvoeding genomen maatregelen. Men heeft cijfers genoemd van het aan tal gemeenten, waaruit in bepaalde gevallen geen of geen voldoend antwoord op ver schillende vragen was ingekomen, ot waar de door de Regeering beschikbaar gestelde levensmiddelen in het geheel niet of slechts in zeer beperkte mate voor de burgerij verkrijgbaar werden gesteld. Echter verzuimde men daarbij steeds tegenover elkaar te stellen het getal in woners van het Rijk, dat door de zorgen der gemeentebesturen, speciaal der htirge- meeslcrs, wél en dat, 't welk geen prolij: trok van de regeeringsmaatregeK-n. Men telde en verzuimde op te merken, dat Amsterdam alleen voor minstens 500 kleine gemeenten telt. Afgezien hiervan heeft men echter ver zuimd uit de gegeven cijfers de eenig juiste conclusie te trekken, nl. deze dat nu ein delijk eens duidelijk aan den dag treedt, hoe liahtvaardig men tot dusverre bij het benoemen van burgemeesters is 't werk gegaan. Over de hooiden der stilzittende burge meesters heen treft het tot her. gericht ver wijt de opeenvolgende regeeringer-, die bij de benoeming van burgemeesters telkens weer op allerlei andere dingen hebb-r. geiet, dan op bekwaamheid en geschiktheid voor het ambt. Uit het gebeurde is daarom een dubbele les te trekken. In de eerste plaats natuur lijk, dat men nu wel eens kon ophouden met het burgemeesterschap dor kleinere gemeenten te beschouwen als een eere baantje, waarvoor vakkennis, noch voorop leiding, noch studie noodig zijn. In de tweede plaats, dat bepaalde maat regelen noodig zijn waardoor men ook voor die kleinere gemeenten als regel over be- kwame, voor hun taak berekende burge meesters de beschikking krijgt. Van die maatregelen zou als voornaamste kunnen genoemd ie. het vereenigen der betrekkingen van 1 burgemeester en secretaris in de kleinere gemeenten, omdat alleen daardoor behoor lijke bezoldiging mogelijk wordt; ze. het stellen van. wettelijk eischcn van bekwaamheid voor deze betrekkingen,juist Voor die kleinere gemeenten 3e. het opruimen van een groot aantal miniatuur-gemeenten. Het laatste, hoezeer ook om andere redenen noodzakelijk, zal niet zoo gemakke lijk en zoo spoedig geschieden. Doch het ie en 2e De Regeering klaagt over gebrek aan medewerking van de zijde der burgemeesters Welnu, zij heeft liet voor een goed deel in haar hand om in den bestaanden toestand in menig opzicht verbetering te brengen. Oorlogswee, Het ïeven boven een tnijn. In de «Daily Mail* vertelt een corres pondent, hoe liet in een loopgraaf toegaat, wanneer het bekend is geworden, dat cr daaronder een Duilsclie mijn ligt, die ieder oogenblik ontploffen kan «Neem me niet kwalijk, mijnheer, maar een paar mannen in iiet derde peloton zeg gen, dat zij geluiden kunnen Iiooren. «Geluiden Zoo?*, zegt de kapitein; «Ja, ik hoor ze ook. Luister maar*. 1 iet gedonder van een zware batterij rommelt op d,.t oogenblik van uit de verte. «Neen, ik bedoel het geluid van mijnen- graven*. houdt de sergeant ernstig vol. «Och. loop rond niet je mijn!» roept de officier lachend. «Wie heeft ze dat inge blazen?* IIet zijn bijna allemaal mljnengravers, mijnheer, en «Dan zullen wij even gaan kijken'. Bij het derde peloton aangekomen zien zij, dat de mannen met groote belangstelling bezig zijn een maaltijd gereed te maken, zonder zich ook maar in het minst te he kommeren om de gevaren, die hen van beneden af bedreigen. «Waar ongeveer hebben de mannen dat geluid van mijnen graven gehoord vraagt de sergeant vlug. De kapitein wijst een van de mannen aan, die hem de plaats aanwijst. Bcidcu gaan met het oor op den grond liggen en luisteren. «Ik hoor het duidelijk genoeg*, zei de kapitein levendig. «Nu weten wij tenminste waar de mijn ligt en kunnen wij het deel van de loopgraaf ontruimen*. Langzaam gaan de uren voorbij. Niets gebeurt er, Op den gewonen tijd staan de mannen in het gelid geschaard. Geleidelijk wordt de lucht lichter en men ziet een witte deken van moerasmist op het terrein tusschen de loopgraven liggen. De zon, die pas boven de horizon komt uitkijken, doet die mist optrekken. Plotseling schijnt de grond hevig te stuiptrekken, Een doffe, lange dreuning doortrilt de lucht. Vlak. voor het derde peleton schudt de grond hevig en valt dan in millioenen stukjes uiteen. Een waterzuil, als een Gey ser zon hoog, spuit op Een oogenblik is de lucht vol grijze, reusachtige hagelstee- nen, die de wet van de zwaartekracht De mijn heeft haar werk gedaan. Maar ofschoon de dichtst bij zijnde rand van den nieuwgevormden krater nog een eind buiten de loopgraaf ligt, vallen gewel dige bonken natte klei met doffe slagen neer, en richten veel onheil aan. De mannen, door den schok van de ont ploffing half versuft, stappen wankelend achteruit. Rechts en links waarschuwen ma chinegeweren hen. dat e.r een aanval dreigt. Op de borstwering aan de overzijde ver schijnen grijze gedaanten, die door de steeds dunner wordende mist geweldig groot lijken. Onophoudelijk ratelen de mitrailleurs en geweren. Langzaam nadert de rij grijze gedaanten. Maar plotseling weerklinkt het gehuil van Engeische granaten door de lucht. Zij barsten niet witte rookpluimen uiteen en hagelen kogels op de naderende Duit- schers. Een oogenblik staat hun aanrukkend ge- ljd aarzelend stil, maar ais de granaten dan met wiskundige zekerheid voor hen blijven uiteenspatten koert het om en de aanvallers rennen terug om dekking te zoeken in hunne loopgraven. KENNIS Cl K VING E N lie Burgemeester van Amersfoort Gemeente,dat «Ie door den Directeur van 's lïijks directe belastingen, enz. te l'treeht executoir verklaard kohier Nor. 7 van de lVrsnueole Belasting -ver het dienstjaar l'JHi aan den Ontvan ger van 's Bijles directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien >eder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. iedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den '27 Angus nis l'JIU. De Burgemeester voornoemd. Van KANMVMCK. Stadsnieuws. Ds. mr. M. J. A. Moltzcr uit Amsterdam hoopt Zondag voor te gaan in de Remon- strantsrhc kerk. Naar verluidt zal aan officieren bij liet toekennen der verloven van Rijkswege vrij vervoer in c'e eerste klasse worden toege staan, op dc-n voet als zulks thans plaats vindt met de militairen beneden den rang van officier. Bij voldoende aantal deelnemers zullen in 1916 en 1917 cursussen ter opleiding van tuinbouwvakonderwijzers geopend worden te Venlo, Roosendaal, Rotterdam, Alkmaar, Utrecht, Zutphen en Groningen, van vyelke drie in de maand October van 1910 en vier in dezelfde maand van 1917. De aanwijzing va» de cursussen, welke in 1916 zullen worden geopend, zal geschieden na kennisneming van de aangiften. De cursussen /.uilen twee jaren duren, en zullen, omvatten onderwijs in de hoofdza ken van schei- en natuurkunde, plant- en dierkunde, kennis van den grond, bemes tingsleer, bedrijfsleer en onderwijskunden, benevens in de vruchtenteelt, de groenten- teelt en teelt van siergewassen, boomteelt, bloenteelt en bollenteelt). Met onderwijs zal weke éen dag ge geven worden, gedurende 9 uren, elk jaar ongeveer 40 weken. Na afloop van de cursussen zal gelegen heid worden gegeven tot het afleggen van een examen ter verkrijging van een diplo ma van tuinbouwvakonderwijzer voor éen «>f meer der drie genoemde tuinbouwin richtingen. Urn tot den cursus te worden toegelaten moet men voldoen aan een toelatingsexamen, 'lat zal loopen over Nederlandsche taal, rekenen, aardrijkskunde en kennis vap den tuinbouw; voorts moet men den 21-jarigen leeftijd hebben bereikt en een bewijs over leggen van minstens 4-jarige werkzaamheid in de praktijk van den tuinbouw. De deel nemers aan deze cursussen zullen vergoeding voor reiskosten ontvangen. Naar aanleiding van een genomen proef bij eenige soldatenmenages der ie divisie met de verstrekking van schapenvleesch, j is, naar de >Avp." meldt, door den Min, I van Oorlog besloten de proefneming tot het 1 geheele leger uit te breiden, i Te beginnen met 21 Aug. a.s. zal aan 1 alle onderdeden van de landmacht gedu- rende 4 weken, eenmaal per week scha- penvleesch moeten worden verstrekt. J Het bcnoodigde schapenvleesch ten be- hoeve van de troepen, die uit de étappen- I slachterijen van vleesch worden voorzien, moet uit die slachterijen worden ontvangen. l)c rapporten omtrent de gehouden proef worden einde September ingewacht. I De heer VV. S. Bruinenberg behaalde te I 's-Graven de acte Fransch L. O. Mejuffrouw E. D. L. Oosterman die voor 1 teekenen M. O. akte M a., beiden van liior. j De directeur der H. B. S„ te Soerabaie dr. A. J. I'range, jaren geleden leeraaraan de li. B. S. alhier, is overleden, We hebben zcio'n idéé, dat het sigaren magazijn van den heer Vierdag in de komende dagen te klein zal zijn om allen te bevatten, die daar getuigen willen zijn, hoe een Rus daar Russische. Turksehe en Egyptische sigaretten, volgens ieders begeeren vervaardigt. Sinds een jaar of wat exploiteert hij hier te lande, we meenen te Scheveninge, met gunstige resultaat een sigarettenfabriek. En 't practische van de demonstratie is wel, dat een iedor nu zijn sigaretten ge heel naar zijn smaak kan laten maken en die soort steeds blijft voorhanden vinden in Vierdags magazijn. Eergisteren werd alhier het huwelijk vol trokken tusschen twee doofstommen. De landstorniplichtige W. de J., te Amers foort, kwam Zaterdag in zijn woonplaats i.ange Wijk, gem, Achtkarspelen, met ver lof, en is daar Zondag overleden. Bij onder zoek is gebleken dat het een geval was van meningitis. IV overledene laat een vrouw en een kind achter. Programma van het concert, door het Muziekkorps van liet Depot Bataljon VIII Inf. Brigade, op liet terras van Amicitia, op hedenavond, 1. Marche. 2. Athénia Ouverture, I.. 1 .angle's. I.una Walzer a;d operette l'rau I.una, P. Lincke. 4. Rigoletto, fantaisie sur Pauze. P 3. Marche. I.e Moulin au Rochcr, ouverture, U. G. Reissiger. 7. Fantaisie sur l'Hérodlade, Massenet 8. Die Meistersinger von Bartin, Potpourri, P. Lincke. 9. Einale. Eenden tij»l geleden werd gemeld, dat in verband met de bemoeiingen van den Centralen Gezondheidsraad door den Mi nister van Buitcnlandsche Zaken stappen zouden worden gedaan om langs diploma- tieken weg de levering te verkrijgen van geneesmiddelen uit Duitschland togen de aldaar geldende prijzen. Die pogingen kunnen als mislukt worden beschouwd. In welke mate zijn de prijken onzer ver- bruiksartikelen de laatste twee jaren om hoog gegaan Niet iedereen weet daar zoo maar een antwoord op te geven. Welnu, wanneer en dit geldt dan voor 29 artikelen voor Mei 1913 de gemiddelde kleinhandelsprijs bespaard wordt op f 100, dan is die prijs in Mei 1916 reeds gestegen tot f 164, en in Juni van dit jaar f 16k. Zooals men ziet, eene stijging met meer dan de helft in ruim twee jaar tijds. De verhoudingscijfers betreffende de cokesprijzen vertoonen ongeveer 't volgende beeld Mei 1913 100, Mei 1916 150.44, Juni 1916 153.4a. De sigarenfabrikanten die te Utrecht ver gaderd hehben, hebben besloten om den prijs der sigaren nogmaals te verhoogen. j Het Dagblad voor Noord-Ilrabant deelt mede, dat bij het stellen van een candldaat 1 in het district Oosterhout voor het eerst optreedt de club «Ons politiek recht*. Enkele maanden geleden is te Utrecht deze club geslichtzij bestaat hoofdzakelijk uit vrijgestelden der werkliedenorganisaties. Deze organisaties mogen zich ais zoodanig niet met dc politiek bemoeien, doch hebben in de politiek, dat wil in dezen zeggen in de Tweede Kamer, groote belangen. Dus hebben zij huiten hun sociale vereenigingen een politieke club gesticht, welke in katho lieke districten candidaten zal stellen voor de Tweede Kamer.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2