AMERSFOORISCEE COURANT. Augustus 1916. Donderdag 24 No. 8764 66e Jaargang Uitgave van de Naantlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H va Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. 7RZDZEIES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/1.— franco per post f 15. Adverteutien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. j Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGSACHT 9. Twee jaren! Twee jaren! Twee jaren! Twee jaren! Met hamerslagen moest men deze beide woorden in het hoofd drijven van hem die weigert ze in zich op te nemen T wee jaren Tusschen het heden en den avond van 1914 toen voor de laatste maal de kerk klokken over een wereld in vrede luidden, zouden eeuwen vervlogen kunnen zijn, Zoo veel is de menschheid ouder gewordenja, eeuwen, zooveel heeft de menschheid ge leden Het noodlot, dat anders zachtkcns op de verschillende leeftijden necrdroppelt, is als een wolkbreuk op ons neergestort. De menschen van middelbaren leeftijd hebben in deze 730 dagen grijze haren gekregen en knapen zijn tot mannen gerijpt. Millioenen moeders met kinderen rijk ge zegend hebben het lot van Niobe onder gaan en zijn versteendmillioenen kinderen, de lippen nog bevochtigd door de moeder melk, zijn door den dood of de vlucht uit de armen hunner ouders gerukt. Millioenen mannen, stralend van kracht en jeugd, zijn als vuilnis in massa-graven gestopt of moeten de rest van hun dagen als wrakken door het leven gaan. Millioenen vrouwen, stralend van kracht en jeugd, weten, dat het huiselijk geluk en de moedervreugden voor haar vernietigd zijn, zooals de vruchtbeginsels door de nacht vorst in Mei. Millioenen, vroeger levenskrachtige, vrou wen vullen thans de krankzinnigengestich ten en hospitalen, als ze niet reeds door den gruwel van den oorlog onder de aarde of op de bodem van de zee eindelijk rust gevonden hebben. Millioenen, eens welgestelde en lieflijke woningen zijn nog slechts puinhoopen. Ontelbare voorwerpen, voor de eigenaren van onschatbare waarde, zijn verloren ge gaan; natuur- en kunstschatten zonder tal zijn vernietigd; onmetelijke waarden ver woest. En het hoogste daaronder, de men- schenzielen, in welke de wereldstaten der toekomst sluimerden, zijn met de hersenen, die ze geschapen zouden hebben, in het niet verzonken. En daarnaast alle gemoederen, die voor altoos afgestompt, verhard of verwilderd blijven Dat alles heeft de menschheid in den loop van twee jaren verdragen Twee jaren Niet slechts voor de oorlogvoerende landen zijn deze twee jaren de eerste cener nieuwe tijdrekening, die ons, tegenover deze twee jaren, het voorafgegane leven kort doet schijnen maar ook voor de neutralen heeft de wereldoorlog het aanschijn der aarde veranderd. Er zijn menschen' op wien de oorlog zoo'n. diepen indruk gemaakt heeft, dat alleen reeds het beeld van een of ander aangrijpend krijgsoffer, ook al geschiedt het door een geheel onbekenden, hen dag en nacht vervolgd. Ook het aanschouwen van de frissche en levenslustige jongelingen in eigen land is tot een voortdurend smar telijke wonde geworden, door de voorstel ling dat de oorlog ook dezen zou hebben kunnen verminken. Zij, die gedurende deze twee jaren den oorlog met een nadenkend' gemoed, vol levendige voorstellingen, beleefd hebben, voelen hun gansche wezen in opstand tegen hen die den oorlog veroorzaakt hebben en hem nu verlengen. Twee jaren al gonzen ons dezelfde woorden in de moede ooren twee jaren worden ons dezelfde valsche voorstellingen voor de pijnlijke oogen ge houden de algeheele onschuld van het eigen land ten opzichte van het uitbreken van den oorlog; de plicht van het eigen 'and het krijgsdoel te bereiken, hetwelk tot verzekering van den wereldvrede bereikt moet worden overal het zelfde. Maar altoos sterker wordt de indruk dat de strij dende slechts daarom zulke woorden spre ken, omdat ze in wondkoorts ijlen. Onder den groeienden vrees voor het lot van Europa wenscht men, dat een wonder uit den hemel in staat waren alle tongen te verlammen in de regeeringen zoowel als in de parlementen, in de pers zoowel als in het leger de tongen die er mee voortgaan het volk tot de voorstelling te verleiden als zou een zegenrijke oorlog het beste middel zijn om den vrede te ver wezenlijken. Wanneer zullen nieuwe mannen opstaan, ware mannen opstaan, mannen die niet door hun vroegere al te grootsprakige taal ge bonden zijn en niet de verantwoordelijkheid voor de volksgezindheid dragen, welke door anderen geschapen werd. Of slechts éen man, alleen maar éen maar met voldoenden moed en wijsheid voor zien, om het verlossende woord te spreken, waarop de wereld thans ademloos wacht. Dit woord zou niet alleen Vrede moe ten zijn, maar ook zelfonderzoek in betrekking tot de schuld van het eigen land ten opzichte van het uitbreken van den oorlog. Is de wil tot zelfonderzoek eenmaal opgewekt, dan zal ook wel het inzicht vol gen, dat het oorlogsdoel van het vaderland niet uit het nieuwe aanschijn van de oor logskaart of van nog mogelijke verande ringen daarin afgeleid kan worden. Levensvoorwaarde voor Europa is een duurzame vrede. Maar deze vrede is onbestaanbaar, wan neer een der hoofdgroepen aan de ander de vredesvoorwaarden kan opdringen. Een duurzame vrede kan slechts bereikt worden, wanneer de strijdende volkeren door hun leden een hoogere graad in verstand, in rechtszin en in gematigheid bereiken, dan voor het uitbreken van den oorlog bet ge val was. Enkelingen zoowel in alle ocylog- voerende, als in de neutrale landen, zien dit steeds duidelijker in. Maar dit inzicht moet ook openlijk uitge sproken worden door een man, die het lot der volken leidt, door een leider die tot de bevolking van een der groote mogendheden behoort. Eerst in zulk een openlijke beken tenis kan de wensch naar vrede in dit oor logvoerende volk en later in de overige een kern verkrijgen, waarom hij zich kan kristallizeeren. Alleen door zulk een beken tenis bij de een of de andere partij is het mogelijk, dat de vrede een punt van be spreking wordt. Wederkeerige concessies op het gebied der oorlogsdoeleinden kun nen dan de vrede tot een mogelijkheid maken, voordat Europa's zon in de wereld geschiedenis bloedrood ten onder gegaan is. De neutrale volkeren zijn bezig zich aan een te sluiten om bij het begin van .het derde oorlogsjaar den hemel te bidden of verwachtingen uit te spreken in betrekking tot een spoedigen en rechtvaardigen vrede. Mochten ze echter ook de gedachten van de oorlogvoerenden brengen tot de plicht van zelfonderzoek in betrekking tot het verleden en de toekomstMochten ze toch met het geduld dat ze als .verschoond van den oorlog aan de lijdende en strijdende broeders schuldig zijn. tot dezen zeggende vrede kan niet op de slagvelden bevoch ten worden; daar kan slechts de wapen stilstand verkregen worden De idealen van recht en vrijheid waar voor Frankrijk en Engeland thans strijden zijn wel waard dat men voor hen strijd en sterft. Maar het geloof dat de overwijining dezer idealen eerst door. het terneerslaan van Duitschland verzekerd kan worden, dat is een begoocheling. Want wat daaruit zou voortkomen, ware niet de internationale organisatie voor aller staten recht en vrij heid. Neen. dan zou Europa ons voor oogen komen als in twee zich ten oorlog rustende en met elkaar daarin wedijv'. *c leger kampen verdeeld. Even zoo min kan de overwinning van het Duitsche leger aan dezen staat een duurzamen vrede bezorgen, dat wil zeggen een vrede, die aan de ont- i wikkeling van Duitschlands beste krachten vrij baan geeft. Ook de neutralen kunnen niet met ver- j eenigde krachten de vrede nader brengen. Maar zij kunnen hem middellijk dienen, 1 als ze met alle verstandige en waardige i middelen de strijdenden trachten te over- tuigen, dat iedere groep van machten, die 1 thans haar kracht en offervaardigheid op het oorlogsdoel concentreert, daardoor slechts een verder durenden krijgstoestand in Europa schept. En deze toestand zou voort- duren totdat de volkeren van Europa den «duurzamen vredet verkregen, die het deel is van die volkeren, welke in moordenden strijd hun beste bloed zonder ophouden en ten vollen hebben laten vervloeien De geschiedenis leert ons, dat de hoogste kuituur nimmer voor den vrede van den dood heeft kunnen behoeden. Maar noch de volkeren, noch hun leiders hebben ooit iets van de geschiedenis geleerd. Niet door de schade onzer voorvaderen, maar slechts door onze eigen schade worden we wijzer. In het oosten en het westen verwacht I men met volkomen vertrouwen den afloop van den wereldoorlog. De nog neutrale staten van Europa aanschouwen evenwel inct den angst van onzelfzuchtige vrienden j de voor beide tegenstanders doodsgevaar- lijken strijd. Zou het werkelijk niet moge I lijk zijn, dat de vela kleine vredesbewegin- gen, zich thans tot een sterke clectrische stroom vereenigden, machtig genoeg om de strijd voerenden te overtuigen van de eerlijkheid onzer bedoelingen, van de warmte onzer sympathie en het verstandige onzer gedachten, als wij,ipacifisten, hen bezwoeren aan den strijd toch een eind te maken, voordat ze geheel en al doodgebloed zullen Ellen* Key. Beknopt Rapport der Commissie in zake de vorming van een Fonds Ier beschik king voor den Middenstandsbond. Mijne heeren. Voor een groot deel drij venden e den Handcl- Industrieelen Middenstand is j kapitaalzwakte een voortdurende kwaal, en hoezeer er hoezeer er sedert jaren gesproken I over het vraagstuk van het Middenstands- crediet, tot* oplossing gebracht is het nog I niet en nog steeds blijft de vraag gewet tigd zal het vraagstuk, hoe actueel dringend het ook zij, wel ooit tot volledige oplossing 1 kunnen worden gebracht? j Hoezeer dus van verschillende zijden I welgeslaagde pogingen werden aangewend om den Middenstand aan crediet te helpen, was de verleende hulp verre van afdoende, Twee factoren n.l. Nvaren er die steeds een sta-in-den-weg bleken voor die afdoende crediet verschaffing. Ten eerste dc beschik king over het voldoende kapitaal om bij machte 'te zijn steeds hulp te verleencn en ten tweede de moeilijkheid aan de zijde van den credietbehoevendcn Middenstand I om persoonlijk of zakelijk onderpand tc stellen. Met medewerking van Minister 'l'reub en den Middenstandsvriend, wijlen Dr. Bos werd een schakel tusschen den Midden- i' stand en de Nederlandsche Bank geplaatst, j Voorheen mislukte elke poging om de Ned. j Bank bereid te vinden de promesses van den Middenstand te discontecren. Nu was plotseling de mogelijkheid geopend. Vele Middenstands-Credietbanken werden opge richt, die, aangesloten bij de Algemeene Nederlandsche Centrale Middenstands-Cre- dietbank, kunnen profiteeren van dit crediet dat aan haar verleend werd bij den Neder landsche Bank. Nog onlangs werd in «De Middenstandsbond het verslag over 1915 opgenomen van de Alg. Nederl. Centr. Middenst.-Credietbank en de lijst van aan gesloten banken gepubliceerd met' haar omzet, enz., waaruit blijkt, dat het Midden- standscrediet zich begint te vestigen. Maar hoe verdienstelijk werk onze Mid denstands-Credietbanken ook verrichten, nog velen zijn er voor wie de aangeboden hulp nog geen uitkomst geven kan. Een Mid denstandsbatik is een tinantieele en geen philantropische inrichtingzij moet dus zoodanig werken dat zij zich, althans op den duur, bedruipen kan. Om dit moge lijk te maken, kan de Bank geen te groot risico op zich nemen, dat anders een be dreiging zoude kunnen worden voor haar bestaan en niet ieder Middenstander, die crediet behoeft kan altijd den noodigen waarborg bieden voor de richtige terugbe taling van hootdsom en rente en moet dus verstoken blijven van bank-credict, al zou misschien de finantieele hulp bij hem welbesteed zijn. 1 Al is reeds in verscheidene opzichten voorzien in het crediet van den Midden stand, nog steeds zal het aantal dergenen die wellicht om de een of andere reden hulp verdienen, en die hulp niet kunnen erlangen bij de tegenwoordige credietinstel- I lingen, welke vrij aanzienlijk zijn en steeds talrijker worden. Zoo wordt er op gewezen, dat Midden- Standers, die in huurhuizen wonen en door 1 ijver en energie hunne zaken hebben doen floreeren. vaak verplicht worden aan de 1 huiseigenaren een gedeelte der winst af te dragen, die zij met hun voortvarendheid verdiend hebben. De buiseigenaar toch is steeds geneigd den goeden gang der zaken, 1 althans voor een deel, toe te schrijven aan de gunstige ligging en den goeden staat van zijn huis en daarom recht te hebben op eenigc vergoeding, die hij vindt in een voor de middenstanders nadeeligen vorm, n.l. in verhooging der huur. Het zou dus wenschelijk zijn, dat de J Middenstanders als regel een huis huren i met recht van aankoop voor een bepaalde I som en bij welslagen moest er dan een gelegenheid zijn, om hen die het verdienen, maar niet kapitaalkracthig zijn, in de ge- 1 legenheid te s.ellen het huis te koopen om j daardoor als het ware hun toekomst te ver- Iemand die getoond heeft, in staat te zijn een zaak te kunnen opwerken, is in de ge- i legenheid een zaak te kunnen overnemen, j maar hij is niet in staat den goodwill, de kosten van overname, recht op de firma, enz., te betalen, terwijl zijn gunstig ver- leden waarborg is, dat hij ook de nieuwe zaak zal doen bloeien, als hij er de schou- diers onder zet. Veel meer gevallen zouden j er te noemen zijn waarbij er aanleiding j zou kunnen zijn iemand te helpen, die niet de noodzakelijke waarborgen kan bieden, nóch voor een Middenstands-Credietbank om hulp te bieden, nóch voor de Borg- Maatschappij om baar tusschenkomst te verleenen. Het is bekend, dat de Middenstandsbond die vroeger alleen een adviseerend lichaam was, ook sedert eenigen tijd door statuten wijziging in staat is gesteld om zelf econo mische instellingen op te richten en te onderhouden: Het is onnoodig hier een be toog op te zetten dat er in de eerste, in de tweede en in de derde plaats geld noodig is, om alszoodanig iets te kunnen doen. Het is dus zaak dat er naar een middel gezocht wordt om den Midddenstandsbond in de gelegenheid te stellen niet alleen theoretisch en moreel te kunnen optreden, maar ook practisch, en zoo noodig, finan- tieel in te grijpen wanneer daartoe gcreede aanleiding bestaat. Wij zullen hier niet de verschillende gevallen beschrijven, die het wenschelijk en nuttig zouden kunnen maken, dat dc Middenstandsbond kan steunen ge noeg is het dat er zich gelegenheden te

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1