Stadsnieuws. Ingezonden. over zullen aanbieden voor oen Bond om zich verdienstelijk te maken. Heeft hij een kapitaal te zijner beschikking, dan is het van latere zorg, om de bestemming ervan aan te geven. Op hel congres van 1915 te Utrecht is besloten een commissie in te stellen om de mogelijkheid te onderzoeken een kapitaal te vormen ter beschikking van den Mid denstandsbond. In deze Commissie werden door het Bestuur benoemd de heeren Col- lenteur en Rodenberg, leden van het Be stuur, de ondergeteekende, die reeds op het congres te Middelburg in 1913 het initiatief genomen had tot deze kapitaalvorming en de heer Koenraad, de Consulent van den Middenstand. Nadat deze Commissie alszoo- danig was geïnstalleerd, heeft zij onmiddel lijk haar eerste vergadering gehouden. Verscheidene proposities werden over wogen en uit deze werden eenige genomen, die uitvoerbaar geacht werden. Wij stellen het aantal leden der Vereeni- ginger, aangesloten bij den Middenstands bond op 40 000, wat voorzeker niet over dreven kan genoemd worden. a. Eerste voorstel De inleg voor ieder lid bedraagt 10 pet. van zijn contributie. Stellen wij die op f 2.—, dan is de storting per lid fo.20 en voor 40 000 leden f 8000.— per jaar. Worden deze stortingen gedurende 10 achtereenvolgende jaren bij het begin des jaars gestort en het geld uitgezet op samengestelden intrest u 4 pet., dan bedraagt dit kapitaal na het eind van die 10 jaren 8000 maal f 12 486 351 f99890.80 of rond f 100000.— De 10 maal f 8000 f 80.000 die gestort zijn, zijn dan aangegroeid tot f 100 000.— of elke f2.— tot f2.50. Kon de jaarlijksche bijdrage per lid 15 of 20 pet. bedragen, dan zou het kapitaal in dien tijd respectievelijk tot f150.000.of f 200 000.— aangroeien. Het zal hieruit duidelijk zijn, dat uit de samen brenging van vele kleine bedragen op een gemakkelijke wijze een vrij aan zienlijk bedrag kan bijeengebracht worden en ter beschikking van den Bond gesteld. Wij stellen voor, dat de inning der be dragen op de gewone wijze door de Pen ningmeesters der verschillende Vereenigin- gen geschiedt, zoodat de incasseering geen kosten met zich brengt. De administratie van het fonds geschiedt door den Bond of een door haar te benoemen Commissie. Tweede voorstel zou de beste zijn. Gingen we bij het eerste voorstel er van uit, dat de Vereeniging feitelijk een ge deelte der contributie afdraagt, en wordt gerekend op algemeene deelneming, ons tweede voorstel laat ieder lid der aange- gesloten Vereenigingen vrij in zijn deel name. t Stort ieder deelnemer wekelijks f 0.25 dat is f .3.— per jaar, dan zou de inning ook doOi den Penningmeester der Vereeniging kunnen geschieden, maar moeten de innings- kosten betaald worden, die wij stellen op f 1.per lid, dat is ongeveer 8u/0, dan blijft er als storting per jaar f 12.— over. Schatten wij het aantal deelnemers op 1000. dan is de jaarlijksche bijdrage voor het fonds f 12000.Worden deze even eens bij het begin van het jaar tot rente op rente gezet a 4°/0, dan is het fonds na het eind van 10 jaar aangegroeid tot 12000 maal f 12.486.351 f 149.836.20 of rond f 150.000.—. Onnoodig hieraan toe te voegen, dat bij een deelname van b.v. 10000 leden dit fonds na 10 jaar tot anderhalf millioen zou aangegroeid zijn. Elke f 100.— van den ii.'.eg groeit na 10 jaar aan tot f115.—. Het zou de bedoeling wezen na 10 jaren dit bijeengebrachte kapitaal rentegevend te maken en aan de leden een of meer rente- gevende obligaties uit te keeren in bedragen van f 100— en onderdeden van f 10.— en zoo noodig van f 5.— en f 2.50. Het fonds, dat wij ons voorstellen te stichten, zal dus voor een deel bijeenkomen door bijdragen, waarvoor onmiddellijk of na een zeker aantal jaren rentegevende obli gaties worden uitgegeven en door schen kingen die het eigendom van den Midden standsbond zullen worden, maar die zoo danig moeten beheerd worden dat het fonds naar menschelijke berekeningen intact bliift. Wellicht zou de Middenstandsbond niet beter de nagedachtenis van zijn grooten lei der kunnen in eere houden, door bij 'n even- tueele totstandkoming aan dit fonds den naam van MEUWSENFONDS te geven. Wellicht zal de naam van den man, die zooveel deed voor den Middenstand aan leiding temeer zijn voor velen om aan de vorming van dit fonds deel te nemen. De Commissie heeft het als haar taak opgevat, alleen de mogelijkheid te onder zoeken van de bijeenbrenging van een fonds ter beschikking van het Bondsbestuur en meent hiermede aan het eind van die taak gekomen te zijn. Zij meent iets bruik- baais geboden te hebben en hoopt van harte in het belang van den Middenstand éeu onzer voorstellen in de vergadering een gunstig onthaal moge vinden, zij het ook slechts in dien zin, dat een weg is aange wezen waarop genoemde kapitaalvorming finantieel mogelijk is, L. J. KROOK. Amersfoort, Aug. 1916. 't Is zeker een groote satisfactie voor onzen stadgenoot dat zijn.plan reeds door een commissie tot bovengenoemd stadium werd gebracht. Openlncht-spel. Eduard Verkade, ook hier terecht zoo zeer gewaardeerd, heeft het voornemen op gevat, aanstaanden Zaterdag in »Ilirkhoven«, ons heerlijk stadspark, een voorstelling te geven van «Lanseloet ende Sanderyn». Openlucht-spelen zijn niet nieuwalle Amersfoorters immers kennen de >comedie« bij het Koninklijk lustslot Soestdijk en de meer trouwe bezoekers van het museum van «Flehitcc hebben al veel malen gezien de afbeeldingen van voorstellingen in dien door moeder Natuur gevormden en door de tuinlieden van het particulier domein van coulissen uit beukenhagen voorzienen schouwburg, waar herdersspelen werden opgevoerd voor een illuster gezelschap van genoodigden, allen deftig in poederpruik en kostbare kleeding. Als we 't wel hebben, was mevrouw Grothe-Twiss de eerste hier te lande, die het openlucht-spel weer ingang deed vinden. Aanvankelijk in het bosch van de Holland- sche rading, bij Hilversum, later in haar eigen openlucht-theater in het park van haar villa aan den 's-Gravenlandscheweg in die Gemeente deed zij, reeds eenige jaren achtereen, des zomers veelal door haarzelve geschreven stukken opvoeren met eetiigszins Noorschen ondergrond, aan vankelijk voor genoodigden, later ook voor betalenden, stukken die door inhoud en aankleeding het wonderwel deden in de zoo idyllische omgeving en terecht uitbundig werden toegejuicht en dan ook wekken tot navolging, 't Is nu juist twaalf jaar geleden, dat we voor 't eerst 'n openluchtspel bijwoonden de opvoering van «Herinneringsdag» door Amy GrotheTwiss. En nog is de indruk niet verflauwd, welke toen zoo machtig op ons inwerkte, die heer lijke zomermiddag die prachtige plek op den Zwaluwenberg, waar honderden en honderden waren saamgekomen en waar 't toch doodstil was, waar 't ritselen der bla deren, de zang van 'n enkelen merel even, de bekoring verhoogden, welke de vrede en de rust om ons heen ais een ragfijn, teer net om ons weefden. En 't schijnt ons als pas gisteren gevoeld en genoten, als we nalezen, wat we tóen schreven »Er zijn van die zeldzame oogenblik- kfn in 't leven, welke men wel zou willen vasthouden, oogenblikken, waarin al het wereldsche gedoe je zoo klein toeschijnt, waarin over je komt een je-los-maken van alle kleingeestigheid, oogenblikken, waarin een vrede je bevangt, zooals je je dien denkt in het leven hiernamaals „We waanden ons als in een andere, verreinende wereld te toeven, toen we een der vele sprookjes, waarna we eens als kinderen zoo ingespannen zaten te luisteten.tot werkelijkheid zagen worden». En we zien weer hoe, daar langzaam uit het struikgewas1 een lange rij van in 't wit gekleede kinder tjes naderde, twee aan twee, dragende platte mandjes metroode en witte bloemen, voorafgegaan door Gull-Veig, de machtige toovenares, en onmiddellijk gevolgd door eenige speellieden. En 't greep den luisterenden diep aan, toen daar zacht klonk, als kwam 't heel van verre, het lied «van het mannetje, dat de zee wou meten», dat eenvoudig liedeke begeleid door wonderzoete muziek Heel ver op de zee, op dc deinende zee, daar drijft een bootje, bij dag en nacht, een bootje zoo groot als een vingerhoed... nu luister goed, wat 't mannetje dee dat daar stuurman was in 't bootje zoo klein op die heel groote plas. In 't bootje zoo klein op die heel groote plas een mannetje zit bij dag en nacht een griffel hij heeft in zijn rechter hand, aan den anderen kant een napje van glas, ja luister nu goed. wat altijd maar door daar dat mannetje [doet, Wat altijd maar door daar dat mannetje [doet hij steekt zijn griffel pardoes in zee, en dan komt er glinstren aan den top een waterdrop, die dan met spoed zoo dapper-snel in 't napje glijdt, en "t napje wordt vol in een zeer korten tijd. Is 't napje dan vol na een zeer korten tijd, dan werpt hij het water terug in zee en vult het napje opnieuw als een man. die meten kan, In geen eeuwigheid komt het ventje gereed waarvan je het kleine vertelseltje weet! Geen applaus klonk niemand dacht er zelfs aan zoo heelemaal gingen we op, in hetgeen zoo diep ons ontroerde «Gull-Veig in haar fantastisch gewaad, droomend voor zich uit starende, even tokkelend soms de snaren van haar speel tuig, zingend, neuriënd haar zang; de kindertjes, de aardige gezichtjes, luisterend tot haar opgeheven, de speellieden, het refrein nog even aangevend, als het lied reeds lang verstomd, is Van lateren datum zijn de openlucht uitvoeringen van «Lanseloet», onder andere bij Bergen in Noord-Holland, van «iKdipus», in het park van «Sonsbeek» bij Arnhem, en van «De verloren zoonvan den Roomsch- Katholieken geestelijke A'. H. J. van Delft, in een zeer eenvoudige openlucht-theater bij Oisterwijk in Noord-Braband. Laatstgenoemde schreef nog «De dorre boom», een Evangetisch-Joodsch karakter- spel, en «Saul en David», Bijbelsch drama in 3 bedrijven. Vooral dit laalste is zeer bekend. Immers het wordt sedert 1 Juli de eerste vijf dagen van iedere week opgevoerd in het open lucht-theater te Valbenburg (Limburg). Alle vergelijkingen gaan maak en vooral zijn moeilijk op éen lijn te stellen «Lanse loet» en «Saul's verwerping» gelijk Van Delft's jongste pennevrucht naar de aan plakbiljetten heet. Verkade's meesterschap in de regie is er ons borg voor, dat hij van een mooi plekje in «Birkhoven» een indrukwekkenden achtergrond zal weten te maken misschien wel zoo mooi als het natuurlijke fond, de alom bekende Heksenkeuken, in het door de natuur geschapen rotspark bij Valken burg, maar een zóo ruim amphitheater als dat te Valkenburg zal het is immers wellicht voor slechts een enkele of 'n paar voorstellingen niet kunnen gebouwd. Immers dat te Valkenburg is grootendeels uitgehouwen in de uit mergel bestaande glooiing van het rotspark, zoodat men slechts de ruim duizend zitplaatsen in portland- cement had aan te brengen. lederen speeldag van 5 tot 8 uur wonen honderden bij honderden de voorstelling bij zoowel te Valkenburg vertoevenden hun aantal is door het weder beginnen der Lagere scholen thans geringer dan een week geleden, toen er op de 1500 ingezetenen en ruim 5000 loge's waren als zelfs uit het Noorden van Limburg komenden velen gaan er meermalen heen om van het mooie stuk en het veelal zeer treffende spel der hoofdpersonen te genieten. Zóo druk is het bezoek, dat in even zes weken de onkosten, verbonden aan den bouw en de inrichting van dit openlucht theater en al hetgeen daar bijkomt geheel waren gedekt, een meevaller, die de ver eeniging «Valkenburg omhoog", welke aan dit bekoorlijk plekje woeste natuur een zóo goede bestemming gaf, dezer dagen den velen gasten een prachtig concert van de zangvereeniging «De Mastreechter Staar" met een cellist en een violist uit Den Haag deed aanbieden. Een van de Bestuursleden der Reclame commissie alhier, heeft met ons de schitte rende voorstelling gezien. En als hij daarbij gedacht heeft aan de Genestet's «Et nos, we hebben ook zoo iets>, dan zal hij met ons zich verheugen, dat Verkade en de zijnen Amer-.oort's in gezeten en de'vele vreemdelingen, die hier loeven, oproept om Zaterdag in ons mooie bosch een genot te smaken, een zoo heel ander, een zooveel booger dan de best ver zorgde tooneeluitvoering in een zaal vermag te schenken. In de Doopsgezinde kerk hoopt ds. B. Haga uit Nijmegen Zondag voor te gaan. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan de in de provoost in voorloopig arrest gestelde militairen indien zij zulks verlangen, zoo mogelijk, de door hen ge- wenschte lectuur en het gebruik van schrijf gereedschap kan worded toegestaan. Ook kan aan hen de gewone nachtli^ging verstrekt worden. De opperbevelhebber heeft, naar de «Avondp.» meldt, de volgende order uitge vaardigd Ten behoeve van die militairen, wier gezin in het buitenland verblijf houdt, be reiken mij meenigmaal aanvragen om het algemeen verlof buiten de grenzen te mogen genieten. Het is mij gebleken, dat onder de tegenwoordige omstandigheden, als gevolg van te richten tijdroovende grensformalitei- ten, voor bedoelde militairen de tijd, welken zij in hun gezin kunnen doorbrengen, zeer beperkt is. Ten einde hieraan tegemoet te komen bepaal lk, dat aan hen, die in deze omstandigheden verkeeren en die langer dan vier maanden onder de wapenen zijn, •indien zij dit door goed gedrag en dienst ijver verdienen, op tot mij gerichte aan vrage éénmaal per maand, ter vervanging van de hun toekomende periodieke verlo ven, zal worden vergund om met verlof te gaan van Vrijdag tot en met Maandag, terwijl zij Dinsdags per eerste reisgelegen heid naar hun korps mogen terugkecren. I>e vrijzinnige kiesvereeniging «Amers- foorts Gemeentebelang» stelde in haar gis terenavond gehouden leden-vergadering tot candidaat voor de vier vacante zetels in den Gemeenteraad de heeren J. Bonk, A. van Nijnatten, mr A. van Traa en A. J. Looxma van VVelderen baron Rengers. Het bestuur zal in overleg treden met de candidaten, in welke districten ze gesteld zullen worden. De heer H. Thijs alhier behaalde te 's-Gravenhage de acte Franscb, L. O. Naar aanleiding van de wijziging der verordening betreffende de plaatselijke commissie van toezicht op het Lager On derwijs, hebben B. en W. aan die commis sie als secretaris, niet-lid, toegevoegd den adjunct-commies ter gemeente-secretarie den heer J. G. v. Dreumel. Verwijzend naar de advertentie in dit nummer vestigen we er gaarne de aandacht op, dat de Fröbelschool een even goede als practiscbe daad gaat verrichten, waardoor haar werk in nog wijderen kring nut zal stichten. Immers toch door met 1 Septem ber een vijfde klasse ten opzichte van de schoolgeldheffing in te stellen, brengt zij het fröbelschool-onderwijs nog meer onder veler bereik. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de circulaire van 16 Augustus, No. 7, be treffende inmaak-groenten, uitsluitend be doelt mede te deelen, dat voor den as. winter door de Regeering voor voldoende hoeveelheid inmaakgroenten voorden han del zal worden gezorgd, m. a. w., dat on geveer gelijke hoeveelheid ingemaakte groenten als in vorige winters door de winkeliers werd verkocht, door dc'' Re- gtering zal worden beschikbaar gesteld. Den ingezetenen, die tot dusverre gewoon waren voor particulier gebruik groenten in te maken, wordt daarom dringend aan geraden dit ook dit jaar te doen, doen zij dit niet, zoodat allen op den handel waren aangewezen, dan zou de hoeveelheid groen ten, die, zooals gezegd, gebaseerd is op den verkoop in vorige winters, te klein kunnen zijn en zou een tekort aan inmaak groenten kunnen ontstaan. Op Vrjjdag 1 Sept. a.s. wordt alhier in hotel Reichmann een vergadering gehouden van Directeuren en Leeraren aan 3-jarige Handelsdagscholen. Tot bestuurslid van den Bond van Ambtenaren in technischen dienst der H. IJ. S. M werd gekozen de heer J. W Slingerlandt, alhier. Een zaak, waarvoor men geen woorden weet te vinden, wordt vaak het drukst be sproken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Amersfoort, 21 Augustus 1916. Mijnheer de Redacteur, Wil, s. v. p., zoo goed zijn bijgaande letteren te plaatsen in uw geacht blad, waarvoor bij voorbaat inijn dank. Hoogachtend. J. W. EGGINK. De Kaasmarkt. Met bijzondere belangstelling was het, dat ik uit het stenographisch raadsverslag kennis van het verhandelde in de Gemeen- raadszitting van 25 dezer over de kaas markt. Deze mededeeling stemde mij wee moedig. Een woord van dank aan den heer Eysink namens allen die het wel meenen met Amersfoorts bloei en vooruitgang, voor zijn praktisch betoog. Met den heer E,

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2