Fröbelschool Advertentiën. corsagère, meisje Gevraagd een VILLA Voorstelling LANSELOET ENDE SANDERYN Inwoning*. Omdat Ga* goedkooper, gemakkelijker zindelijker VAN RIJN'S ^MOSTERD hoop ik, dat deze zaak door de autoriteiten, de commissie en de pers niet te vergeten niet alleen >gocd onder de oogen zal wor den gezien» maar eveneens zal worden behartigd. Ik ben het met den heer E. vol komen eens >dat de bloei der kaasmarkt is afhankelijk van de kaasboeren en koo- pers.» Ik toonde dit herhaaldelijk in ver schillend schrijven, meer nog op vergade ringen, alwaar ik deze zaak ter sprake bracht. Pijnlijk was mij het antwoord van den Voorzitter aan den heer E., n.l. dat de hoeveelheid der te wegen kaas afnam. Gelijk ik meermalen aantoonde kan bij Gemeenteverordening bepaald, dat de kaas, welke ter marlet wordt aangevoerd, aan de waag moet worden gewogen. Verder is het wenschelijk, zal de markt niet geheel verloopen, dat totaal niets aan huis, op stelling of elders wordt verkocht. Na kennis te hebben genomen van het verhandelde in den Gemeenteraad, toog ik op verkenning uit. Door verschillende kaas- bereiders te Bameveld werd mij medege deeld, dat algemeen de kaas door hun aan huis, op stelling, meer nog Donderdags ter markt werd verkocht aan koopers uit Woerden, Gouda of elders, voor den zelf den prijs als hier ter markt wordt bedongen, hoewel door koopers wordt gezegd, dat vrachtprijs van Barneveld goedkooper is en dat vervoer vlugger geschied wil er dit bij mij niet in. Schuilt hier ook een adder onder het gras, vraag ik mij af. Reeds menigmaal mocht ik er op wijzen dat de bloei van Amersfoort's kaasmarkt doogr genoemde plaatsen met leede oogen wordt aangezien. Dit ligt voor de hand en is te begrijpen. Het deed zich de laatste tijd meermalen voor dat alhier aanmerke lijk meer werd aangevoerd als te Oude water, zelfs dat enkele malen Gouda's aan voer werd overtroffen. Dit kan met gere- gelden aanvoer zoo blijven, zelfs belangrijk vermeerderen. Ruim ïuo wagens kunnen met de toenemende kaasbereiding zeer ge- gemakkelijk aangevoerd. Keert de normale tijd terug, en de markt verloopt alhier, dan komen er geen buitenlandsche koopers. Dit is in het belang dier plaatsen, daar veel aldoor door Duitsche koopers wordt ge kocht. Te Amersfoort is de gelegenheid te komen zeer gunstig. Te Barneveld voor buitenlanders bezwaarlijk. Men mag geen kwaad denken maar ik vraag onwillekeurig zou dit ook reden zijn dat door Woerden, Gouda, ui andere plaatsen Barneveld's markt alwaar de kaas niet aanwezig is wordt ge prefereerd? Eigenaardig is het, In den be ginne werd de kaas van Amersfoort er) Omstreken als minderwaardig veroordeeld. Nu wordt dezelfde prijs betaald als te Woerden en elders. Dit spreekt. Niet ge noegzaam kan er de kaasbereiders op ge wezen worden dat met aan huis, op stelling of elders te verkoopen eigen graf wordt gedolven, dat de markt alsdan noodwendig moet verloopen, en hoewel de prijs nu ge lijk staat met aan huis te verkoopen indien de normale toestand zich herstelt, verandert dit, dan komen met goede aanvoer buiten landsche koopers eh nemen hier opslag plaatsen. Dit zal niet geschieden met ge ringe aanvoer daar dit niet de moeite loont. M.i. is het plicht van ieder die hot wei meent metAmersfoorts' belang om er de verkoopers op te wijzen terwijl ik het drin gend noodzakelijk acht dat door de Com missie wordt geageerd tegen het verkoopen aan huis op stelling of elders. Verder zou het aanbeveling verdienen dat de kaasbe reiders zoo spoedig mogelijk per circulaire worden gewaarschuwd voor het dreigend ge vaar en de noodlottige gevolgen. Ook zou de pers zeer veel ten goede kunnen mede werken. Komen de kaasmakers met hun kaas ter markt dan komen de koopers wel. Vergun mij nog met een enkel woord te wijzen op een ander Amersfoort's belang, n.l. de overwelviug der Kortegracht. Reeds in 1909 werd deze zaak door mij te berde gebracht, terwijl ik op de vergadering van Handel en Nijverheid op 19 Januari 1912 andermaal deze zaak ter sprake bracht. Na dien pleitte de heerJOosterveen andermaal voor overwelving in den Gemeenteraad. Indien de Korte Gracht wordt overwelfd, werd een mooie toegang verkregen naar het postkantoor, bovendien een mooi plein van de I.angestraat tot Muurhuizen. Wordt dit aangelegd met bloemperkjes in het midden, evenals te Nijmegen (spoorzijde), dan kan een zeer mooi plein worden ver kregen ten gerieve van ingezetenen en vreemdeling, waarmede Amersfoort's bin nenstad niet te kwistig is bedeeld. Dank baar erker ik de vele verbeteringen door gemeentebestuur of door Vreemdelingen verkeer den laatsten tijd ter verfraaiing aan gebracht. In de stad zelf zijn wij nog wel eenigs- zins misdeeld. Hoewel neringdoenden over het algemeen nu geen bijzondere reden hebben tot klagen in vergelijking met andere plaatsen, kan dit spoedig veranderen. Hoe aangenaam voor velen die er gebruik van maken, is het toch voor de nering doenden geen voordeel, indien alles naar buiten wordt getroond, Daar het mijn vaste overtuiging is, daf, na tien jaar, over welving geen illusie meer zal zijn, hoop ik dat door verschillende ingezetenen alsmede door Vreemdelingenverkeer bij voortduring op spoed wordt aangedrongen, daar over welving der Kortegracht veel zou bijdra gen tot verfraaiing in Amersfoort's centrum. Gemeentelijke Arbeidsbeurs GEOPEND eiken werkdag van8.30tot 12.30 en des avonds, van 6.00 lot 7.30, Op Zaterdag alleen van 8,30 tot 12.30 Op 24 Aug. 1916 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden bankwerker. beeldhouwer. behanger. boekdrukker. borstelmaker. breister (mach.) broodbakker. buffetknecht. los werkman, metselaar, olieslager opperman. ra» liet Nut van 't Algemeen. Beekcnsteinschelaan, Aanvang van den nieuwen oursus 1 September 1916. Aangifte van nieuwe leerlingen bg de Directrice. SCHOOLGELDEN. KI. A. ie kind uit éeu gezin f26. 2e kind (20. KI. B. Ie f20. 2e f 15. KI. C. ie116. 2e f 12.60. KI. D. ief 10. 2e f 7.60. KI. 3£. Ie kind uit óon gezin f Q. 2e kind f 3. Plaats voor twee kweekeliogen. II. correspondent. 1 dagmeisje. dienstbode. fitter. fabrieksarbeider. gouvernante. 4 grondwerker. handelsreiziger. 1 hoefsmid. 2 hulp in de huish.— kantoorbediende. kappersbed. 4 kleermaker, koetsier, koffermaker, kruideniersbed. letterzetter, linnennaaister, loodgieter loopknecht. pakknecht. rijwielmonteur. rijtuigmaker. schilder. schoenmaker. sigarenmaker. slager sorteerder. sjouwer. stopster. steenhouwer. straatmaker. stukadoor tabaksbewerker. tapijtwever. 5 timmerman. tolk (mann.) tuinman. veldarbeider. voerman, waschvrouw 9 werkvrouw. winkelbediende. zager. Bemiddelingsbarean Gediplomeerde Huishondsters. j Wie een HUISHOUDSTER zoekt, kan zich wenden tot het Bemiddelingsbureau j voor Gediplomeerde Huishoudsters, j Inlichtingen te bekomen bij de vertegen- j woordigster: .Mcj. B. OTT DE VRIES, Amsterdam, I.eidschekade 99. j Spreekuur 's Woensdags van 2 tot 4 uur. 1 agentschap dagbl. - 1 banketbakker. - bankwerker. 1 boekbinder. 1 borstelmaker. breister (mach.) 4 broodbakker. chauffeur. colporteur. 1 b dagmeid. 4 dienstbode. 2 1 electricien. 2 fabrieksarbeider 1 glas in loodzetter. - grondwerker. handelsreiziger. 40 houthakkers, hulp in de huis houding, inpakster. melkslijter. metselaar. meubelmaker, monteur. naaister. opperman. pettenmaker. poetser. radiateurmaker. rijwielhersteller, schilder, schoenmaker. 3 schoenstiksters sigarenmaker, slager, smid. stalknecht, steenhouwer, stoker, stukadoor. instrumentmaker. straatmaker. kantoorbediende, kappersbed. kellner. kleermaker. kopergieter. kruideniersbed. - letterzetter. lithograaf, loodgieter. 1 loopjongen, loopmeisje. 2 los werkman. machinebankw. magazijnknecht. mandenmaker. ikerwerker. tabakskerver. timmerman. veldarbeider. voeger. voerman. vuurwerker. wagenmaker. waschvrouw. werkster. winkeljuffrouw, Zager, zeepzieder. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR l*r. S, G. VAN WKI,DUREN buren DENGKIW) Kortegracht 11. Tel. 176. Tulegrumudreit„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiön. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijg baar te zijnen kantore. On demande une bonne première P. ou Ch, (externe) chez Spie Cie., Thor- beckeplein 17, Amsterdam. Te Soest in een klein Israël. gezin van twee personen gevraagd een net fatsoenlijk voor de huishouding. Zeer gezonde omgeving. Adres: Mej. D. HAMMEt.BURG, Veld- weg te Soest. een JONG MEISJE, dat genegen is eiken dag van 10 tot 4 met twee kleine kin deren te gaan wandelen of ze bij ongunstig weer thuis bezig te houden. Salaris f3.50 per week. Geen Belgische. Brieven met uitvoerige inlichtingen onder letter C. D. aan het bureau der Amers- foortsche Courant, Kortegracht q. Amersfoort of omstreken. Gevraagd voor zomer- en winterverblijf bevattende minstens vijf groote en vit kleine kamers, badkamer en twee dienst bodenkamers. Brieven met huuropgaaf en verdere con ditiën onder No. 55 franco aan boekhandel SIMONS, Arnhem. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aan- plakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, in het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- hof no. 2, telefoon 374. Openluchttheater „B1RKH0VEN" amersfoort. op zaterdag 26 Augustus des middags ten 2'/a ure precies, door DIE HAGESPELERS Eduard tterkade NNY V rede 1 Denemerkcn, EDUARD VERKADE. ENNY VREDE. Prijs der plaatsen fS.BO. Zie verder aanplakbiljetten. De mulergeteekenden, vormende het Sub comité voor Amersfoort der Vereeniging «Reisbelasting», veroorloven zich de vrij heid U hierbij dringend te verzoeken een kleine gift af te zonderen voor hen, die om gezondheidsredenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan dc noodtge middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen dlo reisplannen hebben, ook van de niet-relzen- den zal elke gift ditnkbnur worden aanvaard door: Mcj. D. A. SIDDRÉ. Mevr. GRONEMAN-Doornbos. Mevr. KNOPPERS -Van Rijurrokn. Mevr. KNOOTE—Van Lanschot Huukkcht. Baronesse Van HEECKEREN VAN MOI.EC ATEN 1 lou.K. Mevr. KEMPER—Blok van J.akr. Voor een jongmcnsch van 19 jaar I'. ft, wordt huisvesting gevraagd hij een be schaafde familie. Aanbiedingen worden ingewacht onder j letter M. aan het Bureau der Amersfoortsche j Courant, Kortegracht 9. voor koken, verwarming en verlichting zooveel en is dan petroleum ot steenkolen, neemt het gasverbruik gestadig toe. Gasfornuizen in huurkoop verkrijghaar tegen 40 cent per week gedurende twee jaar. I Muntgasinstallatics worden geheel koste loos geleverd. Inlichtingen verkrijgbaar aan het kantoor der Gemeente-Bedrijven, Gaslaan 3, Amers foort. Vooton Sohoonon. De vele voetlijders, die bij 011s genezing zochten voor hun klachten, spoorden ons aan, meer bekendheid te geven aan ons behandelings-systeem. Onze behandeling van voeten is gegroud op het beginsel, dal verreweg het grootste aantal voetklachten voortspruit uit gebrek kige ontwikkeling, uit overspanning of uit verkeerd gebruik van de spieren, of - en dit komt heel dikwijls voor doorslecht, of liever niet doelmatig schoeisel. Wanneer dc voet- of de beenspieren zijn verzwakt, en den lichaamslast niet meer volkomen behcerschen. wordt hun functie voor een groot deel overgedragen op de banden. Deze banden rekken en spannen, ~n er ont staat een gevoel van moeheid en stijfheid in voeten en beenen. 'Toch kunnen de genoemde klachten bijna zonder uitzondering worden opgeheven. De ecnigc rationecle behandeling van zulke voelen is: wat zwak iw. weer sterk te mnkou wat stijf is, weer lenig te makenwat verkeerd gebruikt wordt, leereu goed te gebruiken. Omdat verkeerd schoeisel met of zon der platvoetzolcn vaak medewerkt om den voet voor zijn functie minderwaardig te maken, wordt, onder onze controle, voor de voetlijders een paar schoenen en leesten gemaakt. Deze leesten worden ook het eigendom van den lijder. In sommige gevallen kan alléén met goed schoeisel worden volstaan om de voeten weer voor hun doel geschikt te maken. luslltuut voor l'hjrsisclie therapie, BA AltN, .Spoorstraat 4-tt, Telefoon 177, Technisch-Directeur Juq. Dekker. Spreekuur 1 /a tot

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 3