Ingezonden. Advertentiên. Weluu, dat de ceuwig-jeudige, de stra lendste van allen, de Zon, Maandag en Dinsdag niet ontbreke, opdat haar gouden licht onzen gasten Amersfoort's mooiste plekjes in vollen luister toone. De vrijzinnige kiesvereeniging «Amers foort's Gemeentebelang» hcudt op Dinsdag 5 September een openbare vergadering, waarin als spreker zal optreden, de heer A. van Nynatten, candidaat voor den Ge meenteraad, met het onderwerp «de Raads verkiezing». Aanstaanden Zondag en Maandag zal in «Maison Boer» te Amsterdam, het Congres worden gehouden, van bet College van Nederlandsche Dansonderwijzers, waarvan onze stadgenoot de Heer Th.P. A. Klaassen. Commessaris is. Hij heeft bovendien zitting in de Commissie voor het afnemen van het examen, dat Zondag plaats beeft; de Maan dag wordt besteed, aan het instudeeren van nieuwe dansen. Tot een vergadering in «de Arend» op aanstaanden Maandagavond worden door het voorloopig Bestuur der Coöperatieve Slagerij opgeroepen, zij, die zich bereids als lid opgaven. Als curiositeit kan worden gemeld, dat Dinsdag j.l. op de Fruit- en Groenten vei ling alhier twee groene komkommers wer den aangevoerd van ongeveer 68 cM„ welke ongeveer a KG. per stuk wogen. Zij zijn gekweekt in den Proeftuin, alhier, en zijn momenteel te bezichtigen in etalage van den heer P. van Hemmen, aan de Stationstraat. Elk exemplaar bracht niet minder dan fo.70 op. De proeftuin brengt ons nog meer ver rassingen, Moesten voorheen de druiven steeds van elders worden ingevoerd, waar door vooral dit artikel veel leed, nog maar enkele dagen en men zal in de gele genheid worden gesteld om van zijn fruit handelaar versche druiven van den proef tuin te koopen. De druivenserre in 't voor jaar van 1914 gebouwd, zal dit jaar minstens aooo KG. druiven opbrengen. In deze zelfde serre groeit een voor velen onzer onbekende plant n.l. Aubergine (Solanum Melongena). De vrucht is een besvracht, zooals de tomaat dus, maar de vorm is langwerpig en de kleur blauw tot violet. In den loop van enkele dagen zullen eenige vruchten in den handel worden gebracht. In Indie is deze vrucht bekend onder den naam van «Terrong», Waterpolo. Gevolg gevende aan de uitnoodiging van A, Z. P. C. komt het Y t Amster dam morgen hier een vriendschappelijken wedstrijd spelen. Verder vermeldt het programma: Estafette YU. Z. C—Neptunus A. Z. P. C. 40 M. B. en 40 M. R. Z. voor heeren 40 M. B. Z. voor dames Zuiver werpen met polobal. De wedstrijden worden opgeluisterd door militaire muziek (strijkorkest) aangeboden door Majoor J. Struyken. Het Bestuur van de N. V. B. heeft be sloten «Quickvoor het seisoen 1916/17 in te deelen bij de Oostelijke ze klasse, af- deeling C. «De Eembode» meldt, dat alhier is op gericht een R. K. voetbalvereeniging, die reeds de beschikking heeft gekregen over een speelterrein. Morgen is alleen geoper.d de apotheek van den beer C. M. M. Vermolen, Varken markt 19b, telefoon 160. Lantaarns van auto's en rijwielen de vol gende week aansteken om 8.zo, die van de overige voertuigen om 8.50. Bij menig huwelijk wordt meer gedacht aan eigen toekomst, dan aan den toe komstige. GEWISSELDE STIKKEN. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad onder dagteekening resp. van 10, ij, 23 en «4 Augustus: Personeel Bedrijven. Aangezien bij de in werking stelling van de watergasfabriek onder de sollicitanten voor watergasmaker geen geschikte krachten werden gevondeo, is het watergasmaken opgedragen aan den voorman der monteurs G. Vos en den smid-bankwerker Th. E. Hienekamp. De Directeur der Bedrijven adviseert ons om deze werklieden, die goed voldoen, in vasten dienst aan te stellen. Voorts acht de Directeur bet noodig het fitters-peisoneel uit te breiden en draagt onder meer tot benoeming voor den fitter- plaatsvervanger J. Jansen. Deze werklieden hebben allen de bij art. r sub a van het Werklieden-Reglement gestel den leeftijdsgrens overschreden. Wij verzoe ken U daarom ons ingevolge art. to a van Reglement te machtigen G. Vos, Th. E. Hienekamp en J. Jansen aan te stellen als werklieden op proef. Bij deze gelegenheid brengen wij tevens onder Uwe aandacht dat aan de gasfabriek reeds, voordat het Werklieden-Reglement in werkiug trad, verbonden waren de hulp stokers Ph, Kraak, H. Horst en J. van Hoeijen en de schilder A. E. Pot, aan wie nog geen vaste aanstelling is gegeven. Het komt ons billijk voor deze werklieden, hoewel zij thans allen ouder zijn dan 31 jaar, alsnog aan te stelleu als vaste werklieden, hetgeen ook de nu telkens voorkomende moeilijkheden met betrekking tot de toepas sing van het Werklieden-Reglement zal op heffen. Op grond hiervan hebben wij de eer U voor te stellen ons machtiging te verleenen tot afwijking van art. 8 sub c ten aanzien van de laatstgenoemde werklieden. Eigendommen, Naar aanleiding van een bij ons ingekomen verzoek van H. I,. van Eijbergen om ver gunning tot het plaatsen van een privaatput in Gemeentegrond voor zijne woningen aan bet Zand, hebben wij de eer U voor te stellen, op het verzoek gunstig te beschikken. Splitsing klassen II. B. S. De eerste en tweede klasse der Hoogere Burgerschool zullen met ingang van den cursus 1916/1917 resp. ongeveer 55 en 53 leerlingen tellen. Het komt ons daarom noodzakelijk voor die klassen elk in drie afdeelingen te splitsen. In verband met die klassesplitsing moet alsdan voor den cursus 1916/1917 een tijde lijke leerkracht voor Nederlandsch (of Ge schiedenis) en Duitsch aangesteld worden, terwijl bovendien aan meerdere leeraren der school eenige lesuren meer dan in den afge- loopen cursus zullen moeten worden opge dragen. Het aantal leerlingen der derde, vierde en vijfde klasse maakt bet noodig deze klassen evenals vorige jaren wederom in twee afdee lingen te splitsen. Gasfabriek. Door de gasverbruikers wonende op den Berg wordt, tengevolge van het hoogtever schil, de last ondervonden dat de gasdruk in de binnenleiding niet den hcelen dag constant is. Dit gebrek is t« verbeteren door het aanbrengen van een drukregulateur aan den meter. Zulk een toestel kan ook van groot nut zijn in openbare gebouwen, vergaderzalen, winkels, café's, enz., waar men thans bij het ontsteken der automatische lantarens hinder ondervindt van den druk- stoot. Ook het beschikbaarstellen van veiligheids- gasmeters (z.g. V-meters) verdient o.i. aan beveling. Deze heffen het gevasr van gas- verstijcking op zoowel 's nachts, doordat zij op «nacht» gezet kunnen worden, waar door niet meer dan een bepaalde hoeveel- heid gas voor Iedere woning afzonder lijk in te stellen kan verbruikt worden, als overdag, door de eigenschap van deze meters, dat zij, weder op «dag» gesteld, geen gas geven voordat alle kraantjes eerst gesloten zijn. In de gevallen, dat bij het af sluiten van de hoofdkraan of het ophouden van gastoevoer bij gebrek aan geld in een muntgasmeter, niet alle kraantjes waren ge sloten. zorgt dus de V-meter. dat. na her opening van den toevoer, geen gas ontsnapt. De V-meters worden gecombineerd met drukregulateurs, zoodat aan de verbruikers de keuze wordt gelaten tusschen 1. V-meters met drukregulateurs; 2. gewone meters met drukregulateurs; 3. gewone meters. Voor de V-meters en de regulateurs zal een verhoogde meterhuur in rekening moe ten worden gebracht. Tenslotte zouden wij U in verband met de stijging der huurprijzen van woningen van de laatste tijden willen adviscercn den maxi mum woning-huurprijs, waarbij mur.tgas kan worden geleverd, van f 3 op f 3.50 per week te brengen. Indien uw Raad gunstig op deze voorstel len beslist, hebben wij de eer U voor te stellen een crediet te verleenen van hoogs tens f 10000 voor het aankoopen van de meters, naar gelang deze zullen worden gevraagd. Voor de inrichting aan hen muntgas meter wordt een huur bereekend van 7 en halve cent per maand. De verwisselings- kosten, 50 cent bedragend, komen ten laste van den gasverbruiker. De huur van deze V-meters wordt bere kend naar het gewone tarief -voor gasmeters met een verhooging voor een 3. 5-of 1 olichtsmeter van f 0.11* perm. zo- of 30 0.20 50- of 60 - 0.25 So-, zoo- of 350 0.35 Indien op een gewonen gasmeter een drukregulateur wordt geplaatst, wordt de huur van deze meters verhoogd voor een y of 1 olichtsmeter met f 0.076 per m. 20- of 30 - o. 1as 50- of 50 - 0.15 80-100-of 150 -0.20 De verwisselingskosten komen voor reke ning van de gasverbruikers en bedragen voor alle mejers f 1.—. Ruiten, verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Onze Hollaudsche kinderen. Reeds een achttal jaren zendt de afd. Amersfoort voor kinderherstellings- en vacantiekolonies eiken zomer een aantal verzwakte kinderen tot herstel van gezond heid en kracht naar zee. Mocht het getal meermalen de twintig zijn genaderd, zelfs er boven zijn gegaan, thans is het voor de kas niet mogelijk meer dan twaalf van het zoo hoog noodig verblijf te doen genieten. Het aantal aanvragen van de verschillende geneesheeren is ditmaal toch veel grooter. juist nu zullen enkelen moeten thuis blijven, moeten voortleven in hun door ziekte en wellicht onvoldoende voeding, verzwakten toestand, die een rusttijd vóór den naderen den winter zoo hoog noodig hebben. Op dit oogenblik zullen er niet mee kunnen, waarvoor het verblijf voor hun pratuber- culose kleine lichaampjes onmisbaar isvoor wie een blijven in hun huiselijke omgeving zeer groote, zoo niet onherstelbare, nadee- lige gevolgen zal meebrengen. Veel is en wordt nog gedaan om het lijden van andere kinderen te verzachten, indien mogelijk te verhelpen of weg te nemen. Daarom komt dan ook het bestuur van bovengenoemde vereeniging met groote vrijmoedigheid tot 1'. lezers en lezeressen, om ditmaal een beroep te doen op Uwe bereidwilligheid, om zooals dezer dagen telkens weer is uitgedrukt, onze eigen hulpbehoevende kleinen niet achter te doen staanom ons eigen noodlijdende kleiae volkje voor en boven alles te geven, wat het zoo dringend noodig heeft. Schenk ons in de eerste dagen uwe gaven, opdat de afdeeling nog aan de ouders, die zelf reeds veel hebben geofferd voor hun dierbare kleinen, kan worden meegedeeld, dat hun kinderen zullen kunnen meegaan naar het koloniehuis, opdat ze gesterkt den stellig moelijken winter zullen kunnen door komen en daarmee vrij zeker voor totalen ondergang worden behoed. Bij voorbaat, want wij rekenen op U, onzen dank, ook in naam der ouders en voor de kleine lijders en lijderessen. De Secretaris, A. B. VAN DER KLEIN Arnh. weg 66. P.S. Alle bestuursleden zullen met blijd schap Uwe bijdragen groot of klein iti ont vangst nemen. Geef voor het hulpbehoevende Holland- sche, Amersfoortsche kind aan Het Bestuur: M. Kamerling, Utrechtscheweg. B. J. van Enst, Beukenlaan. Mevrouw M. Gérard van Sijseu esier, Blankenheimstraat. Mevrouw M, E. Reijnders-Calkoen, Wijersstr. Mevrouw M.J. Heyligers-Reinhardt, Muurh. Mevrouw Gravin C. H. van Randwijck- De Jonge, Utrechtscheweg. A. B. van den Klein, Arnhemscheweg 66. Geachte Redactie. De Perscommissie van de Afd. Amers foort en omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers verzoekt U beleefd het volgende in uw blad onder •Ingezonden», te willen opnemen Hoogachtend, Uw dn. J. VV. RADERSMA, lid van bovengenoemde Merkwaardige conclusie. Ieder, die een weinig met onderwijszaken op de hoogte is, weet, dat er 2 groote onderwijzersverenigingen in Nederland be staan, n.l. de Bond van Ned. Onderwijzers (B. v. N. O.) en het Nederlandsche Onder wijzers genootschap (N. O. G.) Het streven van den Bond is genoegzaam bekend en heeft dikwijls stof genoeg doen opwaaien. Bij alle vraagstukken op onderwijsgebied staat hjj aan de spits. We stippen er enkele aan, n.l. voldoende bezoldiging, grootere zelfstandigheid van den klasse-onderwijze», kleinere klassen, schoolvoeding en school- kleeding, schoolartsen enz. Het N. O. G. is echter veel bescheidener en de betiteling dezer vereeniging met den naam «Tante N. O. G.< zegt reeds genoeg, In de laatste jaren is echter «Tante N. O. G.» weer jeugdig geworden. Op haar dezer dagen gehouden congres is de vol- gende merkwaardige conclusie met enorme meerderheid aangenomen «Het N. O. G. oordeelt, dat aan I geen school een ambulant Hoofd noodig of wenschelijk is.» Waar nu zelfs het bezadigde, eenigszins I conservatieve N. O. G. een dergelijke uit spraak doet, kan men dit als een zwaren slag voor het ambulante Hoofdschap be schouwen. Op het Amersfoortsche gemeentebuis liggen nog eenige adressen over afschaffing van ambulantisme te wachten op behande ling. De tijd daarvoor is nu toch zeker niet meer verre. Met dank voor de plaatsing. de Perscommissie van de Afd. Amersfoort, e. O. van den B. v. N. O. l'KKIUKHKUiri'UX ZONDAG 27 Augustus. Evang. Luthersche kerk. Voorm. to'/.> uur, dr. H. J. Toxopeiis. Doopsgezinde kerk, Blankenheimstraat. Voorm. 10 l/j uur, ds. B. Haga.te Nijmegen. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10l/s uur, ds. Hooykaas. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5Va uur- ds- Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5'/i uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond j'/2 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. g'/j uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur. godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Uurgerljjke Stand ran Amersfoort van 17 tot 24 Augustus 1916. GEBOREN Odyle Louise, d. van Eduardus Cockx en Maria Rosseels. Jan Andries, z. van Andries Herweyer en Christina Mathilda van de Stadt. Albertus Nicolaas, z. van Rijk den Ouden en Gijsberta Schoonder- beek. Annetje, d. van Jan Staal en Jo hanna Heere. Albertus Petrus I-'ranciscus, z. van Jacob van der Werf en Josina Catrina Geertruida Reeders. Antonia. d. van Johannes Arnoidus vau Doornik en en Johanna Jansen. Paulina Antonia, d, van Jacobus van Barlingen en Paulina Antonia de Graaf. Hendrik, z. van Willem Agenant en Maria Hartman. Wijntje, d. van Jan Renes en Ryertje ten Broek. Clastna Johanna, d. van (iijsbertus van Meeteren en Maria Everarda de Vries. Hendrik, z. van Pieter Mulder en Jannetje Buitenhuis, Tjebbe, z. van Albertus Kaal en Sjoukje Bosma. Susanna Jo hanna Catharina, d. van Hendrik de Wek ker en Wilhelmina Petronnella Mulder. Marcel, z. van Henricus van den Eynde en Elisabeth Cammers. Willy, d. van Adrianus Kemp en Sygje van Iperen. Geeske, d. van Beye Both en Trijntje Mar- grietha vanderVring.Johanna Herroina, d. van Jacobus van den Heuvel en Christina Maria Heinz. ONDERTROUWD: Jozef Leefsma en Rebekka de Vries. Jacobus Spierings en Maartje Vis Egbert Vochteloo en Alijda Beyer. Rijk Cornelia Giard en Everdir.a van Kamp, Johannes Woudenberg en Cornelia Snijders. I.am- bertus Cornelis Huls en Maria Hermina van Zwol. OVERLEDEN Jeanne van Soetendaol, oud 9 mnd. Elis van Middendorp, 20 j. Dirkje Jansen, 3 dagen. Gene Gorter, 84 j„ echtg. van Johanna Maria Suzaana van Eek. - Rikje van Beek, 64 j. echtg. van Wil lem Willemse. - Karei Verhoef, 1 j. Een als levenloos aangegeven kind. AMERSFOORTSCH WISSEL- eo EFFECTENKANTOOR Nr. S. e. VAN' WELDEREN baron REXUKR8) Korlegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor", Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland, Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijg baar te zijnen kantore. a Deze film is ruim 3< 1 ruim 2.30 uur. j De Voorstelling is van de Firma Patl achtereenvolgende Pathé te Amsterdam j vertoond. Geen mensch ven zien, daar deze sl worden vertoond. Slechts 4 f 31 Augustus vaua loopend voorstelling:. Wij maken het g' dat het Buffet in d<

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2