Ziedaar in hoofdlijnen het program der Vrijz. kieavereeniging en van haar candi dates Er zijn er stellig onder spr. gehoor, die bij het aanhooren dezer politieke geloofsbe lijdenis zullen vragen moet dan overal de politiek bij gesleeptzijn niet op de eerste plaats noodig kunde en ijver voor de taak als Raadslid Zeer zeker worden deze op de eerste plaats geiSischt. Maar welke is dan de taak van hen. die de Gemeente hel pen besturen en door welke maatregelen wordt het belang der Gemeente het best behartigd Zal de Gemeente de bedrijven met monopolistisch karakter zelf exploi- teeren, dan wel dit overlaten aan anderen zal zij het voorbeeld geven van flink loon aan haar arbeiders, dan wel het geven van dit voorbeeld overlaten aan particulieren zal zij haar werken in eigen beheer uit voeren zal zij haar Grondbedrijf uitbreiden, de gronden weer verkoopen dan wel ze uitgeven in erfpacht? Ziedaar eenige vragen, die verschillend worden beantwoord naar mate van het be ginsel dat men is toegedaan. Er zijn er, die meenen, dat de taak der Gemeenten afgezien van de uitvoering der Landswetten binnen zeer enge gren zen ligt en zich daarom verzetten tegen eiken maatregel van welken de Gemeente naren heilzame vruchten zouden plukken. Anderen zijn van oordeel, dat de Gemeente alle onderwerpen, die niet door den Rijks wetgever zijn geregeld, binnen den kring harer bemoeiingen kan trekken, al dan niet krachtig, al dan niet stelselmatig. Het een en het ander hangt af van het politiek in zicht en geeft tevens de rechtvaardiging van hetgeen men neemt Gemeente-politiek. Zooals bekend, behoort spr. tot de Vrijz. democratische fractie. Wie met hem overtuigd is, dat krachtig dienst Ingegrepen in het maatschappelijk samenstel, ten einde voor allen zooveel mogelijk gelijke bestaanskanscn te schep pen, zal er tevens van overtuigd zijn, dat een gewichtige taak ook op de Gemeenten rust. Ter verwezenlijking van het Vrijz. én het Vrijz. democratisch beginsel in de Gemeente- huishouding komt het dus aan op het sociaal- politiek rechtsgevoel van den gekozene, Denkt gij, dat de uitvoering van een Woningwet of een Leerplichtwet op gelijke wijze geschiedt door een conservatief-rcac- tionnair als door een vooruitstrevend Ge meentebestuur, of dat Raadsleden, die niets gevoelen voor sociale rechtvaardigheid, veel zullen doen voor volksontwikkeling, mono poliseering der bedrijven, opheffiing van economisch zwakken, enz.? Neen. Dan hoort men de verzuchting »het particulier initiatief komt in de knel», of wordt er geschermd met »verzwakking van eigenwaarde». Doch die argumenten zijn plotseling zoek als de zaak maar een sectarisch karakter draagt. Toen te Maas tricht een R. K. gymnastiek-vereeniging een vaandel wilde hebben om er mee naar een wedstrijd te kunnen gaan, kreeg zij Gemeente-subsidiedoch toen daar de af- deeling van Volksonderwijs een lokaal vroeg voor het geven van een kosteloozen cursus aan volwassen arbeiders en arbeiders, vond zij geen gehoor, want, zoo heette het, „de geest in die afdeeling dient niet het alge meen belang, terwijl door den cursus het familieleven wordt verzwakt en de zedelijk heid in gevaar komtc (applaus). Men ziet dus hoe het er op aankomt, dat de leden van den Raad sociaal en po litiek gevoelen. Een uiteenzetting van ffet Gemeente program der Vrijz. Dem, partij achtte spr. op dezen avond niet wel mogelijk, te meer omdat er ook bepalingen in voorkomen, welke niet speciaal dienen voor Amersfoort. Spr. meende het beter, dat later in een apart-speciaal daarvoor belegde vergade ring eenste ontvouwen. Nochtans wilde hij enkele zeken er uit naar voren brengen, voor allen van gewicht. Onderwijs, Dit is zeker bij ons tegen woordig Gemeentebestuur in goede banden. Amersfoort kan ten deze met de beste plaatsen in ons land wedijveren (applaus). Doch we moeten zorgen, dat het zoo blijft en zelfs beter wordt. Nu het zoogenaamd bevredigingsvoorstel er is, is het dubbele plicht, waakzaam te zijn ten opzichte van de openbare school. Het onderwijs is thans voor een goed deel een zaak van Gemeentezorg en de Gemeente heeft dus tot taak, te zorgen, dat het onderwijs zoo deugdelijk mogelijk zij ingericht in het belang der toekomstige Staatsburgers. Wat er van die zorg terecht komt, daarvan leveren Gemeenten waar rechts domineert maar al te treurige voor beelden. Mocht rechts bij deze verkiezing overwinnen dan zal de Vrijz. meerderheid en daarmee het onderwijs danig in het ge drang komen. Vertrouw niet 41 te veel er op, dat de districten i en 3 beslist links zijn, Reeds kwam er een geluid, dat alle Vrijz, tot waakzaamheid riep. Bij een herstemming in 1 is door de s. d. a. p. eeno- vinning van rechts verre van buitengesloten; ook die in 3 kan tegenvallen. Laten we daarom niet bij de pakken neerzitten en vooral niet deuken wo komen er tóch wel. Het openbaar onderwijs is toch wel waard den inzet van een beetje strijd en moeite immers het geldt het behoud van de open bare volksschool, waar de kinderziel niet wordt besmet met dogmatiek en politiek en het kind wordt opgevoed tot een mensch met karakter en verdraagzaamheid en wordt gestaald voor den bestaansstrijd, dien het Het behoeft geen nader betoog, dat spr. verlangt, ook voor het volkskind, deugde lijk onderwijs, te geven door goede en goed betaalde leerkrachten. Immers dit is een groot Staatsbelang en dus heeft iedere Ge meente er groot belang bij, dat een zoo groot mogelijk aantal inwoners is toegerust met de meest mogelijke kennnis. Volksgezondheid. Ingevolge de Ge zondheidswet zijn in geheel het land be noemd Gezondheids-commissi^n, die advi- seeren in sanitaire aangelegenheden, Art, 135 Gemeentewet schrijft den Gemeenten voor het maken van verordeningen, de openbare gezondheid rakende. Wat van het een en het ander terecht komt, ligt veel aan de samenstelling van den Raad en of zijn leden een open oog hebben voor deze belangen getuige den bekenden Wethouder cener Provincialen hoofdstad, die tegen een bad- en zweminrichting was omdat hij 70 jaar en gezond was en toch nooit een bad had genomen. Dat Amersfoort nog geen volksbad heeft, moet zoo spoedig mogelijk behooren tot het verleden (applaus). Woningwet. Een krachtige uitvoering daarvan is voor Amersfoort te meer nood zakelijk omdat er, naast een epidemische woningnood, nog tal van krotten staan, die zelfs te slecht zijn voor varkensstal. Het Gemeentebestuur dit dient erkend heelt reeds veel ter zake te hand genomen, doch waar het particulier initiatief tekort schiet, zijn nog hoog noodig woningen van f 200 a f 300 per jaar (Geroep f 2 a f 3 per week!) Het doel der wet is verbetering van den geheelcn woningtoestand. Het lijdt geen tegenspraak, dat hier vooral noodig zijn woningen van f 200 a f 300. Voor de cate gorie-bewoners van deze huizen is dringend hulp noodig (applaus). Werkverschaffing. De Gemeente dient vóór te gaan als werkgeefster ter wille van de ver-strekkende sociale belan gen, die zij heeft te bevorderen ten opzichte zoo van haar ambtenaren als haar werklieden eensdeels in eigen, anderdeels in het alge meen belang. Daarom verdient ook volle aanbeveling regeling van den rechtstoestand en het instellen van arbeiders-commissiCn. De arbeider heeft nog een anderen plicht dan alleen te gehoorzamen. Uit de ongewenschte werkloosheid, welke lijdt tot pauperisme, vloeit voort, dat de (iemeente moet doen hetgeen zij kan om onvrijwillige werkloosheid te voorkomen, waartoe een goede verdeeling van het Ge meente-werk over een geheel jaar veel kan bijdragen. Bedrijven. Het exploiteeren van gas-, electriciteit en wate: mag alleen geschie den om deze goed en goedkoop te leveren. Nimmer mag hoofdzaak worden het maken van groote winsten om daarmee te stoppen een tekort in de belastingen, omdat daar door wordt opgelegd een indirecte belas ting aan de gebruikers (applaus). Deeenig goede belasting-politiek is het heffen naar draagkracht. Hier is is kort geleden besloten tot ver hooging van den gasprijs en wel door het duurder worden van de grondstoffen. We zullen daarmee genoegen moeten nemen. (Geroep neen mits die verhooging een tijdelijke is. Indien spr. mocht worden ge kozen en de normale omstandigheden zijn weergekeerd dan zal hij een van de eer sten zijn om terugkeer te vragen tot don normalen prijs (applaus). Mocht de Begroo ting dan niet sluitend gemaakt kunnen wor den, dan zal hij wijzen op de oorlogswinst makers (applaus). Gjrondpolitick. In de vcrkiezings-lit- tcratuur der laatste dagen vormt deze sche ring en inslagwel een bewijs, dat zij de algemeene aandacht heeft. Wat spr. trof, is, dat men er zich van afmaakt met groote woorden, gelijk in het biljet der s. d.a. p.. waar we lezen »In plaats van grond in erfpacht te geven, zoodat de Gemeente eigenares blijft van den grond en dus de waardevermeerdering der gronden direct ten goede komt aan de gemeenschap, be sluit de Raad herhaaldelijk tot verkoop van grond". Dat is niets meer of minder dan »la mort sans phrase''. Afbreken, is een heel klein kunstje; doch met afbreken alleen en een paar algemeen heden komt men er niet. Critiek moet ge zond en opbouwend zijn en zal onze stad ten goede kom«nte meer, waar B. W. gezonde critiek op hoogen prijs stellen. In piaats van een dergelijke veroordeeling over hun beleid verdienen B, W. lof voor hetgeen te dezen opzichte in de laatste jaren door hen is tot stand gebracht (applaus). Te Amersfoort is een Grondbedrijf; van grond-poli tick is hier feitelijk geen sprake. Om over dat bedrijf te kunnen oor deelcn, is noodig een juist inzicht en dient getrokken een vaste lijn. Waar deze hier ontbreken, maakt men er zich af met een Jantje van Leiden, althans buiten de Raads commissie^ In de Raadsverslagen mist men een leidend denkbeeld en bij de enkele opposanten ontbreekt evenzeer een vaste lijn. De rechterzijde in den Raad schijnt voor dit deel er geen program op na te houdendoch laat ons gerust zijn, want zij heeft beloofd, er spoedig in te zullen voorzien. Er is ten nauwste verband tusschen het Grondbedrijf en de financiecle politiek der Gemeente. Wil men goede resultaten van het eerste dan heeft men te zorgen voor toestrooming van koopers -- dus niet huurders en dezo krijgt men alléén bij lage belastingen. Het Grondbedrijf maakt verbetering van wegen noodig (Utrechtscheweg, Bisschops- weg. enz.) waarvan de uitgaven niet direct te vinden zijn op de winst- en verlies rekening van het bedrijf. Voor oningewijden is het dan ook moeilijk, te zeggentot zoover of tot zoover kan ik ermeeaccoord gaan. De Gemeente moet vroeg dan wel spa protitceren van de waardevermeerdering. Dan komt dus de tijd waarin de landhongcr is gestild en wel zoodra de Gemeente de markt in handen heeft. Amersfoort nu stelt bijna uniforme prijzen en sluit dus winst- maken nagenoeg uit. De Gemeente betaalt goede prijzen, hetgeen wordt bewezen door de enorme hoeveelheden grond, welke zij onlangs nog aankocht, indachtig aan het koop, wat je kunt. Zij verkoopt echter goed koop omdat zij grootere stukken kan ver koopen dan eenige Bouw maatschappij. Door deze politiek bezorgt zij niet te schatten, maar wel te waardccren voor- deelcn: ruime bebouwing, meer inkomsten, enz. Noodzakelijk moet do Gemeente de vrije beschikking houden over den grond, die- niet direct is bestemd voor landbcbou- wing. Hoewel voorstander van erfpacht, kan spr. zich, wat Amersfoort betreft, vereeni gen met hot weder verkoopen van den grond voor villa-terreinen. Voor fabrieksterreinen, waarbij de waardevermeerdering grooter is, is echter gewenscht het uitgeven in erf pacht met beperkte bepalingen en voor landbebouwing, waar heel wat moet gebeu ren eer kan worden geoogst, het uitgeven in huur op langen termijn. Het zou te ver voeren, hierop thans die per in te gaan. Deze zaak is niet af te doen met enkele groote woorden, doch oischt een diepgaande studie, welke men niet van alle Raadsleden kan yerwachtendoch aan alle Raadsleden is de eisch te stellen, dat zij in staat zijn, zich eenig oordeel te vor men over het vraagstuk van het Grondbe drijf. Spr. wil niet stilstaan bij Armenwet, Distributiewet, enz. doch vertrouwt de over tuiging te hebben gevestigd, dat een juiste keuze der Raadsleden van zeer groot be lang is en dat daarbij wel degelijk dient gelet op de politieke richting dor Candida- ten. Het gaat niet alleen en niet uitsluitend om hun persoon, doch ook om hun politiek beginsel, Spr. meent, dat de Vrijz. candl- daten den toets der critiek kunnen door staan. Deze verkiezing staat voor de Vrijz. in een gunstig tceken. Zij trekken thans eens gezind op om de vrijzinnige meerderheid in den Raad te handhaven, B. VV. te steunen, hoog te houden de Vrijz. idee en in gezond-democratischen zin mee te wer ken tot verheffing van de gemeenschapen, waar het kan, de economisch-zwakkcn tc steunen in hun bestaansstrijd en hen op te hef fen tot krachtige leden der maatschappij. Waar door de zoogenaamde klasse- bewuste arbeiders wordt gezegd, dat de arbeidersbelangen schromelijk worden ver waarloosd, moet spr. - wat zijn persoon betreft; hij spreekt thans niet voor zijn mcde-candidaten een krachtig woord van protest doen hooren. Al behoort hij niet tot die klasse-bewusten en rangschikt men hem onder de bourgeoisie» hetgeen onjuist is - toch meent spr., dat hij niet uit den weg behoeft te gaan voor den besten socialist, waar het betreft den strijd vóór rechtvaardigheid en vooruitgang, of maat regelen tot verheffing van de volkswel vaart, kortom de ware belangen van de bevolking in haar geheel (applaus) Spr ontkent niet, dat de mannen van de s. d. a. p. geen historische taak ver vullen, doch zij steunen daarbij op een wolkenvloer van theorieën (Geroep: Niet waaren hun taak wordt reeds overgeno men door anderen, die steunen op den vasten vloer der werkelijkheid. De Geschiedenis leert ons, dat elke blij- vendc vooruitgang slechts kan worden verkregen langs evolutionnairen weg en dat juist wanneer de gestadige vooruitgang wordt tegengehouden, revoluties ontstaan, doch dat deze steeds zijn gevolgd door een sterke reactie, door een nóg grootere onder drukking van het volk. De denkkracht van de massa is ook thans nog niet groot, do.h moet nog steeds wor den uitgebreid. Evenzeer als het gevaarlijk is om den maaglijder door het toedienen van zwaar en niet verteerbaar voedsel tc genezen men bereikt dan het tegen- overgestelde evenzeer is het voor den gestadigen vooruitgang en de verheffing van een volk gevaarlijk, het door niet te bereiken voorspiegelingen te brengen van den evolutionnairen weg (tumult). Een gezonde, democratische, steeds voor- waarts stevende politiek zij daarom ons doel. Toont dit door Donderdag met groote meerderheid te kiezen de candidatcn der Vrijz. kiesvcrceniging. Hierna werd een kwartier gepauseerd en gelegenheid gegeven voor DEBAT. De Voorzitter deelde om 9.50 mc.le, dat s sprekers zich hadden aangemeld en dus aan ieder 10 minuten kon gegeven (be weging). De heer Hofland merkte op, dat het vanzelf spreekt, dat de s. d. a. p. geen vrede kan hebben met de «goede keuze» van de candidatcn der Vrijz., zooals inleider dat aangaf. Het gaat hierom, of alle can- didaten, indien zij worden gekozen, aan stonds het program der V. D. zullen onder schrijven, vooral in vraagstukken van prac- tisch en materieel belang. Inleider zal stuiten op ontzettend grooten tegenstand bij zijn mede-candidaten, evenzeer als spr. dien heeft ondervonden van de geheelc Vrijz. fractie van den Raad, bijvoorbeeld toen hij er op wees, dat 75 mille uit do winst der gasfabriek werd gebruikt om de Begrooting sluitend tc maken, terwijl de totale heffing uit de Inkomstenbelasting bedraagt 1,5 ton. Het zelfde gevaar, dat inl. van rechts dreigt, heeft hij te duchten van de concentratie. Inleider had eens moeten spreken uver dc Distributiewet en haar financicele ge. volgen, nu reeds begroot op 60 mille. Moeten die weer gedokt door gasrcchtcn dan wel langs den weg van belasting tiaar draagkracht De Voorzitter: Het is tijd. De heer Hofland; Dat gaat niet aan (applaus). Inleider heeft een uur gesproken. De lieer Van der Molden; Wie heelt hier de leiding? Dc heer Hofland: Jij niet. Ja, jij lacht in je vuistje, vader. Maar ik zie af van het woord. De hoer M e b i u sInleider heeft ge sproken van »ons dierbaar plekje grond». Ja zeker, het Spaansche juk is afgeschud, doch daarvoor hebben we in 1848 terug gekregen het veel ergere kapitalistische juk. De Gemeenteraad van Rotterdam ontsloeg een Gemeente-ambtenaar, omdat hij het dienstweigerings-manifest teckende. Die Raad is liberaal. De heer Van N ij natten: Onjuist De heer M e b 1 u sInleider sprak van gewetensvrijheid en Dc Voorzitter: Mag ik debater ver zoeken, zich te bepalen bij de zaak? De heer Roodhuizen: Dat is niet rechtuit. De heer Me bi us: Het Vrijz. Raadslid Van Achtcrbergh heeft tijdens de mobilisatie dc huur zijner arbeiderswoningen twee malen opgezet, doch er niets aan laten doen (beweging). Het Gemeente-subsidie aan de Oranje- vereeniging wordt óok gegeven uit sectarisch belang. De salarissen der onderwijzers te Amers foort zijn lang niet voldoende. Inleider heeft gezegd, dat het onderwijs zoo goed mogelijk moet zijn; maar waarom dan die chauvinistische liedjes in de volks school De heer Oosterman: Onzin! De heer Mcbius: Dat is geen onzin; kom cr maar tegen op. Inleider heeft gezegd, dat er bij herstem ming gevaar is, want dat rechts dan zou winnen. Dat mag nooit gebeuren (appllaus). Inleider heeft ook gesproken over den rechtstoestand van ambtenaren. Hij had op dat oogenblik wel een erg rose jasje aan, in tegenstelling van vroeger, toen hier een poging werd gedaan om een ambtenaars- verceniging te stichten. Afbreken, is geen klein kunstje. Dit wordt hier bewezen door het in stand hou den van de bijna tallooze onbewoonbaar verklaarde woningen, «erger dan varkens- Inleider bracht wel lof aan B. W. over hun grond-politiek en hun zin voor gezonde critiek, doch vergat aan te geven de v; ste, gezonde lijn. Dit leek spr. gezwam in de ruimte. De heer Van Mechelen: Inleider heeft gezegd, zeer gesteld te zijn op villa bewoners en dus niet erg gebrand op ar beiders. In dezen oorlogstijd moet eerst de gas prijs omlaag (applaus). Inleider praatte tegen zijn eigen klasse in en is daarom te gevaarlijker (applaus) en trachtte te temperen den klassenstrijd,

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2