Zaterdag 16 fHpf September 1916. 1 No. 3774 66e Jaargang. kosteloos- L. A, DULLAERT Co SAFE-DEPOSIT. Uitgave van do Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR p. j. fesdjceiaa AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent, Reolames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals, afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Wie zicli met ingang van 1 October doet in. schrijven als abonné, ontvangt do tot dien datum verschijnen de nummers K E N N IS (1 K V I NUK X. UITSLAG DER VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat de bij hen van de hoofdstembureaux ingekomen processen-verbaal van den uitslag der op den 15 September 1916 gehouden herstemmin gen voor de verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad van Amersfoort (Ie en 111e kiesdistrict) ter Secretarie der Ge meente voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd. Amersfoort, 16 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. te koopen aan den Burgemeester hunner woonplaats opgave moeten doen van de soort en de hoeveelheid die zij door zijne bemiddeling wenschen te betrekken van de Landbouw Maatschappij hunner Pro vincie, eventueel ook van den naam van den teelcr, van wien het graan afkomstig moet zijn. De opgaven moeten vóór 23 September worden ingediend aan het Levensmiddelen bureau, Appelmarkt te Amersfoort. Amersfoort, 15 September 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat ingevolge artikel 8, 3e lid, der Distri butie wet 1916 door hem voor natte pulp, gedroogde pulp en suikerpulp de navol gende maximum-prijzen zijn vastgesteld a. voor natte pulp: f 4.50 per 1000 K.G. op voertuig aan de fabriek, f4.50 per 1000 K.G. aan bictencontrac- tantcn, boven de 50 pet., met retourvracht voor rekening der koopers, f4.50 per K.G. vlot werk op de binnen rivieren en rondom de fabriek, met vracht voor rekening der koopers, f 5.75 per tooo K.G. plus 15 cent extra- onkosten als van ouds, op Rotte en Leidscbc Vliet, franco voor den wal, alles onder waarborg van voldoend ge wicht en qualitiet (maximum 66 pet. van het bietengewicht); b. voor gedroogde pulp f 10.50 per 100 K.G., gewone condities; c. voor suikerpulp, met ten minste 30 pet. suiker, f 14.— per 100 K.G., gewone con dities. Voorts is door voornoemden Minister ingevolge artikel 8, ie lid, van voormelde wet de navolgende distributie-regeling vast gesteld De fabrikanten zullen bij de aflevering der pulp den voorrang verleenen aan melk veehouders, die melk voor consumptie leve ren, alsmede aan producenten van bieten, die voor geleverde bieten pulp terug ont vangen, en zullen aan gemelde categorieön geen grootere hoeveelheden pulp afleveren dan redelijkerwijze geacht kan worden voor hun bedrijf noodig te zijn. Eerst wanneer in de behoeften aan pulp bij gemelde cate gorieön voorzien zal zijn, zullen andere personen voor het ontvangen van pulp in- aanmerking kömen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat overtreding van het hiervoren bepaalde in gevolge art. 12 der Distributiewet strafbaar is, met mogelijkheid van verbeurdverklaring der goederen, en dat aan de gestelde straf bepalingen streng de hand zal worden ge houden. Melkveehouders, leveranciers van con- sumptiemelk in de Gemeente Amersfoort, worden verzocht, hunne benoodigde hoe veelheid pulp op te geven vóór 20 September a.s. aan het Levensmiddelen-bureau aldaar. Amersfoort, 14 September 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat landbouwers die zaai- r zaad (rogge, tarwe, gest of haver) wenschen Be Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het doorden Directeur van's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoir verklaard kohier No. 9 van de Personeel» Belasting over het dienstjaar 1916 aan den Ontvan ger van 'e Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijneu aanslag op den bi) de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den IC September 1910. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De schoolverpleegster. In het vorige nummer deelden we mee, dat Hilversum naast zijn schoolarts ook zijn schoolverpleegster krijgt. Met rechtmatige» trots schrijft «Vooruit», het Hilversumsche weekblad, over dit nieuwe instituut Onze Gemeente is een van de weinige plaatsen waar, naast den schoolarts, ook de schoolverpleegster haar intrede heeft gedaan in de instellingen van Lager onder wijs. Door het aanstellen van deze schoolver pleegster heeft het College van Burgemees ter en Wethouders getoond, dat het, waar het eenmaal A gezegd heeft, ook B wil zeggen. Want uit het instellen van het instituut der schoolartsen moest voor een plaats als Hilversum noodwendig wilde het althans geen geld-verspillen worden het aan stellen van een schoolverpleegster geboren worden. De twee functies hooren zóo bij elkander, vullen elkander zóo aan, dat die van school arts zonder de krachtdadige hulp van een assistente, in een Gemeente met een zielen tal als Hilversum, niet goed denkbaar is, in ieder geval niet goed uitgeoefend kan worden. Nu zijn er wel in verschillende grootere steden van ons land schoolartsen, terwijl in die Gemeenten de schoolverpleegster er niet is, doch dan kan het niet anders of het instituut der schoolartsen zal daar, om niet te zeggen geen nut, dan toch zeer weinig nut hebben. Geconstateerd dient, dat voor de beter gesitueerden de schoolarts niet zoo noodig is als voor de minder met aardsche goede ren bedeelden. Wij weten allen hoe het in laatstbedoelde huisgezinnen gaat. Vader is den geheelen dag op zijn werk; moeder zal, wil zij al thans haar huishouding netjes houden, den geheelen dag druk in de weer moeten zijn en kan zich dus uit den aard der zaak met de kindereu minder bemoeien. Nu zij het verre van ons, ook maar een oogenblik den lezer te willen doen gelooven, dat in de arbeiderskringen de liefde van de ouders tot hun kinderen minder is dan in de beter gesitueerde kringen; doch feit is, dat de ouders daar zich minder met hun kinderen kunnen bemoeien. Hier zal dus het toezicht van een school arts meer noodig zijn, dan elders. Gevolg is, dat op de z.g. volksscholen de schoolarts een uitgebreider arbeidsveld zal vinden, dan op de andere scholen. En nu heeft de practijk te Hilversum uitgewezen, dat de schoolarts alleen niet aan de aan hem redelijkerwijs te stellen eischen kan voldoen. En van den schoolarts zelf is dan ook uitgegaan het verlangen, naast zich te zien een verpleegster, die hem op verschillende wijzen in zijn zeer zeker Commanditaire IJ Banlxvereeniging 11' AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. Langegraolat ao - Tol. intero. 868 Verhuren loketten in hun „EII'S" brand-, inbraak- en sineltproefrrijc kluis. SPECIAAL TARIEF VOOR VAC AN TI ET IJ DEN :n geklonken. En zie, dat weinige blijkt te zijn als het zaad dat is gevallen in goede aarde, als het mosterdzaad, dat zich ontwik kelt tot een vollen,'rijken boom. O, indien het mogelijk ware, reeds vroegtijdig meer rekening te houden met eigen gecsteskeuze, die aan te moedigen en te bevorderen, hoeveel kenmerkender zou dan onze persoonlijkheid worden! We. zouden het versmaden, zelfs oppervlakkig allen op te groeien naar het zelfde model en wc zouden dankbaar erkennen de groote verscheidendenheid van geestesgaven die over de menschheid werden verdeeld. Indien ieder zelfstandig durfde denken, hoeveel beter zou de wereld er aan toe zijn. moeilijke, doch eveneens mooie, grootsche taak, ter zijde staat. In verband met zijn drukke werkzaam heden k a n de schoolarst niet onderhouden het toch zoo hoog noodlge contact met de ouders. Zijn werkzaamheden laten niet toe, dat hij in ieder afzonderlijk geval onder zoekt of de door hem gegeven adviezen worden opgevolgd. De schoolverpleegster is thans de persoon, die eigenlijk als zijn gemachtigde optreedt, hem behulpzaam is bij het nagaan, of er ingevolge zijn wensch wordt gehafideld. Nu dient weer geconstateerd, dat het niet-opvolgen van adviezen zeer dikwijls niet het gevolg is van onwil, dóch van onbekendheid van de ouders met hethoe het kind te behandelen. Tijd om naar den huisdokter of naar een kliniek te gaan, heb ben die ouders dikwijls niet, al willen zij nóg zoo gaarne. Hier kan dus de school verpleegster van onberekenbaar nut zijn, waar zij den ouders advies geeft over de behandeling van bepaalde ziektegevallen en zij waardevolle wenken kan geven in zake de lichamelijke opvoeding van het kind in het algemeen. Zoo zal dus de schoolverpleegster niet alleen meewerken tot het bestrijden van allerlei ziekten, die, bij een zorgvuldige be handeling, gemakkelijk te genezen zijn zij kan nog beter werk verrichten, zij kan, doordat zij geregeld de ouders bezoekt, met heu spreekt, die ouders raadt, ertoe bijdragen, dat verschillende ziekten worden voorkomen. Dat is een taak, die niet genoeg te waardeeren is, want als wij zorgen, dat de schooljeugd gezond is naar lichaam, dan zal ongetwijfeld ook de leerstof gcmakkclij ker worden verwerkt, hetgeen het arbei derskind bij den voor hem toch reeds zoo zwaren strijd om het bestaan, later van onschatbare waarde zal blijken te zijn. Nu doet de Gemeente met het aanstellen van een schoolverpleegster nog niets meer dan haar plicht nakomen. Tegenover de verplichting, welke het individu tegeuover de maatschappij heeft, n.l. zijn volle werk kracht, zijn gehcelc kennis in dienst te stellen van haar, heeft de maatschappij, waarvan de Gemeente een klein onderdeel is, den plicht, te zorgen, dat dan ook de ontwikke- lingsvoorwaarden van het kind zoo gunstig mogelijk worden gemaakt. En speciaal vot r het kind van den minder-gegoede geldt deze verplichting, daar dit kind toch reeds in zoovele opzichten achterstaat bij de kin deren der andere klassen. Maar het is voor Hilversum een goed teeken, dat het Bestuur van deze Gemeente die verplichting zoo goed heeft begrepen. De schoolverpleegster zal er thans spoedig zijn en wij roepen haar nu reeds een harte lijk welkom toe haar komst zal in de toe komst een zegen voor onze volksgezond heid blijken te wezen, meent «Vooruit». Nu ook te Amersfoort eerlang het insti tuut der schoolartsen weer ter sprake komt, hebben we gemeend het bovenstaande te moeten overnemen, opdat het worde over wogen en, zoo eenigsiins mogelijk, nage volgd. Do geest zoekt zijn eigen voedsel. Wij hebben te zaam gewandeld Door wecldrige bloemenwei Wij plukten ons elk een ruiker En peinsden stil daarbij. We legden ze naast elkander Ze kwamen uit Oene wei I En toch was uw ruiker een ander, Een ander dan die van mij We hebben te zaam gelezen Een boek, dat ons boeide zeer, En gaven elkaar, na dezen, Getrouw onzen indruk wficr, De een liet voorbij zich stroomen Wat d'ander bekoorde 't meest, Want elk had er aan ontnomen Nieuw voedsel voor eigen geest. Wonderlijk maar verblijdend tevens is het. te mogen opmerken, hoe onze geest zijn eigen, oorspronkelijk leven weet te be houden en uit al het hem opgedrongen voedsel ten slotte, als een echte fijnproever, weet te kiezen en in zich op te nemen, hetgeen bij zijn neiging past en aan zijn behoefte voldoet. Wonderlijk, want we leven in een tijd, waarin het wel haast onmoge lijk schijnt om die aangeboren geestesgave tot haar recht te doen komen. Immers in hoe hooge mate wordt onze smaak door de mode, onze persoonlijke meening door het oordeel der menigte beheerscht. Hoe moei lijk valt het ons, goed te keuren hetgeen door het oordeel der menigte in den ban wordt gedaan. Toch zijn er van die kostbare oogen- blikken, waarin wij vrijelijk de hand uit steken naar God's onuitputtclijkeii bloemen- schat of mede-leven met een dichter of schrijfer, die ons aan de werkelijkheid ont rukt en onzen geest meevoert naar het on begrensde land zijner verbeelding. Is hij een geestverwant? Gaat hij ons voorlangs de wegen, die ook wij verlangend waren in te slaan en opent hij vergezichten, die ons aanmoedigen hem te Volgen? In dat geval zullen zijn woorden tot ons door dringen, we zullen er onzen geest mee voeden en versterken, terwijl ze aan hen, die zich langs andere banen voortbewegen, wellicht onopgemerkt zullen voorbijgaan; we zullen er ia vinden een spiegelbeeld van ons zeiven, en dat spiegelbeeld zal voor onze zelfkennis een aanwinst zijn. O, die heerlijke gave der oorspronkelijk heid Hoe achteloos wordt er mee omge- leefd in onze jonge jaren Hoe wordt de bodem bearbeid, hoe wordt er gezaaid, ge plant tot verslikkens toe, zóo, dat het slechts in enkele gevallen mogelijk is, zich er van te vergewissen of het gezaaide en geplante ook werkelijk heeft wortel geschoten, zóo dat het zich zal aansluiten bij den kern, die uit het wezen zelf zal opbloeien. Hoe weinig is er dikwijls in latere levens jaren blijven hangen van al dc wijsheid en geleerdheid, die we in onze schooljaren hebben opgezameld! Weinig maar toch misschien juist hetgeen voor ons het essen- tieele was. Op dit weinige bouwen we voort; van dit weinige beginnen we lang zamerhand den diepen zin te verstaan. Ondervinding treedt op om ons de ver klaring te geven van hetgeen ons tot nog toe als klanken zonder inhoud had in de De najaarsvergadering van het Bestul classis Amersfoort van de N'ed. Hervorm® kerk zal hier worden gehouden op 271 September. Kerkvoogden der Ned. Hervormde ge- meen'c hebben mol ingang van 1 Januari 1917 het kerkelijk tractement der drie predikanten verhoogd met f too. Bij Kon. besluit van 30 Augustus is, met handhaving overigens van het bepaalde bij Kon. besluit van 30 December 1915, maximum van het daarbij aan de Ge- :nte Amersfoort verleende voorschot 's Rijks kas ten behoeve van verbetering der volkshuisvesting nader bepaald op f117 500. Officieele uitslag van de op 15 September gehouden herstemming ter voorziening lp de Raads-vacaturcs (De cijfers tusschcn haakjes zijn die van de stemming op 7 September.) DISTRICT 1. Vacature-S. J. van Duinen, 1 aftreding 1921. Aantal kiezers 1203. Opgekomen (641) 659. A. J. LOOXMA RKXGKRS (202) 344 mr. L. STADIG (213) 275 blanco en onwaarde (32) 40 (J. OVEREEM 194) Xnodat is gekozen de heer LOOXMA. baron REXGERS. Vacature-D. Gerritsen, aftreding 1919. Aantal kiezers 1203. Opgekomen (043) 661 I h. 11. J. NIEUWENDIJK (208) 255' A. van NIJNA'I l'EN (221) _38f blanco en onwaarde $8) tE. NOORDEWIER 170) Zoodat is gekozen dc heerVAN NIJ NATTEN. DISTRICT 3. Vacature-B. van Achterbergh, aftreding 1919. Aantal kiezers 947. Opgekomen (614) 662. J. BONK (170) 310 TH. H.J. NIEUWENDIJK (262) 231 blanco en onwaarde (51) 21 (B. VOSKUILEN 131) Zoodat is gekozen de heer NIEU WENDIJK. Vacature-H. W. van Esveld, aftreding 19'7- Aantal kiezers^ 947. Opgekomen (614) 662. Mr. L. STADIG (243) 344 Mr. A. van TRAA (166) 295 Blanco en onwaarde (74) 23 (C. OKHUIZEX 19) (J. W. BOLDER 112) Zoodat is gekozen de heer: mr. STADIG. Donderdag mocht II. Gijsbertse den dag herdenken waarop hij een kwart eeuw leden als sigarenmaker in dienst trad de Ned. tahak- en sigarenfabriek G. 1 Dorssen Zn. De firma overhandigde hem met hartelijk woord een gouden horloge met inscriptie en ook het personeel liet zich niet onbetuigd. Na vijftien jaren zijn zaak te hebben gedreven in het perceel l.angestraat, vóór hem bewoond door de heer II. van Raalte, heeft de heer J. A. J. I.ohmann thans be trokken het daarnaast gelegen pand Ho. 35, door goede zorgen van den heer Joh. Bun-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1