Laatste Berichten Het post-cheque- en giro-verkeer zal zeer vermoedelijk i April 1917 ook hier te lande in werking treden. Ter tentoonstelling op Gemeentelijk- financieel gebied, welke nog tot 25 Sep tember wordt gehouden in het Stedelijk museum te Amsterdam, zijn door de Ge meente Amersfoort, behalve de reeds ver melde grafieken, ingezonden bescheiden omtrent de Centrale boekhouding bij de Gemeente-bedrijven hier ter stede. Daarbij is gevoegd een tableau, geschil derd door den heer J. B. van de Haar, op zichter-teekenaar bij Gemeente-werken, en bevattend de verschillende modellen, in ge bruik bij de administratie der Centrale boek houding voor dien tak van dienst, welk zeer overzichtelijk beeld, mede om de keu rige uitvoering, zeer de aandacht trekt. Tot Gemeente-bode is benoemd E. van Wijland, thans hulpbode. Aan den Raad der Gemeente Amers foort is verzonden het volgende adres: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de afdeeling Amersfoort en omstre ken van den Bond van Nederlandsche onder wijzers (goedgekeurd bij Kon. Besluit van 22 Maart 1890, no. 28), dat naar hare meening de salarisregeling van het onderwijzend personeel, verbonden aan de openbare Lagere scholen in deze Gemeente zeer onvoldoende moet worden geacht, dat zij, waarderende het stelsel der perio dieke verhoogingen, zooals dat in de be staande regeling is vastgelegd, er bij U ernstig op aandringt, de salarissen zoodanig te willen herzien: dat het minimum worde verhoogd en door het toekennen van meerdere periodieke verhoogingen het maximum aanzienlijk hoo- ger worde gesteld opdat de salarisregeling meer in over eenstemming kome met de positie, die de onderwijzer in de maatschappij behoort in te nemen. 't Welk doende, enz. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 455. firma Gebrs. E. M. van Praag. handel in Zuidvruchten, enz. Appelmarkt 9. Het zilveren dienstfeest van den agent van politie 3e klasse, tevens buitengewoon Gemeente-veldwachter, D. van Daal is heden niet onopgemerkt voorbij gegaan. Na ten Stadhuize door den Burgemeester, Hoofd der politie, te zijn gelukgewenscht, werd de jubilaris in tegenwoordigheid van het niet in dienst zijnd personeel op harte- telijke wijze toegesproken door den Com missaris van politie, die hem namens het geheele personeel aanbood een zilveren horloge met inscriptie en een zilveren ketting. Bij Kon. besluit is vice-admiraal F. Pinke onder dankbetuiging eervol ontheven van de betrekkingen van commandant der zeemacht en chef van het Departement van Marine in Ned. Oost-Indiê, met den datum waarop hij die zal overdragen aan zijn opvolger, schout-bij-nacht J. A. M. Bron, chef der afdeeling personeel aan het Departement van Marine in Nederland. De voordracht voor leeraar in de Duitsche taal en handelscorrespondentie aan de Mid delbare Handelsdagschool alhier bestaat uit de heeren: G. C. A. Mulder, te Voorscho ten en G. H. van Kesteren, te Deventer. De heer Joh. G. F. van Achterbergh Jr., thans te Amsterdam, verwierf aan de Tech nische school voor' bouwkunst te Utrecht zoowel het diploma voor Burgerlijke bouw kunde als dat voor Waterbouwkunde. Het St. Alfonsus-retraitenhuis, hier, werd gedurende het zesde jaar van zijn bestaan In 58 retraiten bezocht door 3243 personen en wel 708 gehuwde en 757 ongehuwde mannen en 427 gehuwde en 1357 onge huwde vrouwen. Uit Amersfoort zelf namen aan de retrai ten deel 67 personen en wel 23 mannen en 2 vrouwen uit de Lieve Vrouwe-parochie, 23 mannen en 12 vrouwen uit de parochie van St. Franclscus Xaverius en 4 mannen en 1 vrouw uit de St. Henricus-parochie. Alle candidaten voor het officiers-examen van den Hoofdcursus te Kampen zijn ge slaagd. Met een enkel woord hebben we in het vorige nummer melding gemaakt van de officïeele opening van het geheel gemoderni seerde bioscoop-theater aan de Langestraat, welke op zeer feestelijke wijze met heel goede muziek en veel bloemen Vrijdagavond plaats had. We schreven over de Ilenny Porten-film en de uitmuntende explicatie van den heer Hartlooper Jr. Thans hebben we ruimte om even nog te gewagen van de revue >Boft-ie even», welke na de reuzenfilm werd opgevoerd. Haar te ontleden of te beschrijven, is even ondoenlijk als van iedere andere revue. Men lacht er om - soms is 't geen lachen meer, doch schateren en brullen vergast de oogen aan de «aankleeding», de mooie costuums, de vaandels en al het overige zonder hetwelk eon revue geen revue is; maar als men, thuis gekomen, eens zou moeten vertellen waarom eigenlijk deze of gene zet heel de zaal tegelijk deed schate ren, ja, dan zou men 't niet weten. Het viertal, dat de revue opvoert, is er voor geknipt. Bart van de Pas, de bekende zanger met zijn geweldig geluid en zijn buitengewoon mooi »siffle a bec»de heer Joh. Sogers, met zijn geweldig lange en magere armen; mevrouw Segers, een zeer goede soubrette, en mejuffrouw Seftelaar, die het quartet fleurig aanvult, hadden ge weldig succes. De directie heeft, naar het ons voorkomt, alle reden tot tevredenheid over haar nieuwe poging om haar stamgasten eenige aangename uren te bezorgen. Het cabaret Dumas, dat 2 October in >Amicitia« zal optreden en den dag te voren zijn toer door Nederland aanvangt, be staat uitDumas, dichter-humorist en confé rencier; Stella Fontain, voordracht-kunste nares en imitatrice; Ant. J. Schuhmacher, baritonen Jeanne Horsten, cabaretierre. Aan den vleugel Jacques Bonné. Scheidsrechter Bunger was zoo welwil lend om Zondag bij den voetbalwedstrijd tusschen Quick 1 en O. D. E. 1 zonder kennis geving niet te verschijnen, waarna op alge meen verzoek de heer Van Drooge zich met de leiding belastte. Spoedig 11a den aftrap vallen de Amster dammers fanatiek aan, en komt de Quiek- verdediging in volle actie. Als de eerste algemeene aanval van O. D. E. is gebroken, beginnen ook de Qulck-menschen eens terrein te verkennen uit een mooie solo-ren, besloten met een goedgeplaatst schot van Bovenkamp, den linksbuiten, neemt Quick de leiding, welke stand tot rust niet verandert. Na de rust zijn de Amsterdammers over 't algemeen sterker; maar de Quick ver dediging, de «prachtkeeper» Brasser, flink gesteund door Hendriks, was op het critieke oogenblik steeds den aanval de baas, zoodat onze stadgenooten zich met een 1 o over winning plaatsen in de derde ronde voor de beker-competitie H. V. C, 1 ging Zondag met een nieuw elftal naar S. M. 1.. te Arnhem en wist door het zeer goede samenspel de Arnhemmers met 2 1 te slaan. Dat belooft stellig voor de verdere competitie-wedstrijden. H. V. C. 2 speelde hier haar eersten competitie-wedstrijd tegen Z. S. C., uit Zwolle, en boekte als goed begin een stevige 6—1 overwinning. De wedstrijd Ajax—Sparta eindigde met 3—0, die tusschen Blauw-Wit en Rapiditas Bij de Zaterdag door Dijkgraaf en Hoog heemraden van den Bunschotcr veen- en Veldendijk gehouden aanbesteding werd ingeschreven als volgt voor het verhoogen met gewapend beton van den zeedijk bij Spakenburg over 2700 M.J. W. Bosch f6820; Gebrs. Van der Hoogen, Spakenburg, f6780; Th, W. Bonte f6750; A, Versteeg,Utrecht, f6366; G. van Nes f6260; G. Hoynk, Zwolle, f559°; W. F. J. Bolle, Utrecht, f5440; T. van Hoogevest Zn. f5150; Ph. M. Put man f5095; Gebrs. Ruitenberg f4844; H. Dekker, Bunschoten, f4480 en W. Breu- nesse, Baarn f4280; voor verhooging van den Eemdijk bij de Eembrug J. W. Bosch f 3590Gebrs. Van der Hoogen, Spakenburg, f3260; Th. W. Bonte f 2823 G. van Nes f 2790G. Hoynk, Zwolle, f2600; W. F. J. Bolle, Utrecht, t 2440A. Versteeg, aldaar, f 2255 T. van Hoogevest Zn. f 1990W. Breunesse, Baarn, f1989 en Gebrs. Ruitenberg f 1744. De werken zijn opgedragen aan de laagste inschrijvers. Bij de gister te De Bilt gehouden aan besteding voor het aanbrengen der glazen in en het verfwerk aan het aldaar te stellen gebouw voor de coöperatieve landbouw- vereeniging waren 10 inschrijvers, van welke de hoogste besomde f 3110 en de laagste was onze stadgenoot H. van der Hoek met f 1374- Naar de gister gehouden kaasmarkt wer den aangevoerd 30 wagens met 11 600 pond kaas. De prijs was 67 tot 68, voor kaas onder Rijks-controle 67 tot 70 cent. De handel was vlug. Aan de Centrale V. P. N.-veilitig werden heden verkocht 71 697 Regeerings-eieren voor f 7.20 tot i 8.50 per honderd. Men schrijft aan het «Centrum» Nu de kleine boeren en landarbeiders bijna niet meer aan de noodige voeder- artikelen kunnen komen, zijn de menschen op groote schaal hun hoenderstapcl aan het opruimen, 't Is te voorzien, dat in het voor jaar 1917 het totaal aantal hoenders niet meer dan de helft zal bedragen van dit voorjaar. Daar het kuikenvocr schrikbarend duur is. fokt men ook veel minder bij dan voorheen. Die sterke vermindering wordt voor ons land een gevaar in de toekomst. Zondagavond omstreeks 7 uur toen het op 't drukst was in het gedeelte van de Langestraat, dat thans wordt verbreed, trachtte uit de Krankeledenstraat een zwaar t ^chonken infanterist op een rijwiel in de richting van de Varkenmarkt te laveeren. De in de Langestraat geposteerde agent van politie ried den man aan, af te stappen, doch kreeg een mond, mede van andere daar slenterende militairen. In een oogwenk was er een relletje. Tot tweemaal rukte assistentie aan. E:r:c ging het met de wapenstok en toen dit niet hielp en publiek, waaronder helaas veel mi litairen, bleef opdringen en den arrestant trachtte te ontzetten, werd na herhaalde waarschuwingen ook de sabel getrokken, waarbij een jongmensch een gevoeligen klap kreeg. Bij het overbrengen van den arrestant naar het politie-bureau werd een der agen ten door een steenworp ernstig aan het achterhoofd gewond. Twee onderofficieren, door de politie gc- requireerd om hulp te verleenen, werden eveneens door het publiek lastig gevallen. De ambtenaar van het openbaar ministe rie bij de Arrondisscmcnls-recbtbank te Utrecht eischte vier maanden tegen den i9-jarigen boerenarbeider, die begin Juni, tijdens de afwezigheid der bewoners, bij wie bij vroeger heeft gewerkt, door inklim ming f 255, het geheele spaargeldje, stal. De verdediger pleitte ontoerekenbaarheid, Uitspraak 25 September. Aan het Hoofd-bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen twee bondehalsbanden. op den openbaren weg gevonden. De politie geleidde heden een minder jarig meisje, dat te Hilversum zwervende werd aangetroffen, in de richting Vledder- veen. Zij hield hier een gesignaleerde aan, die nog drie dagen tegoed bad. Wie zijn buisje lapt met Hugens, Vindt, al lapt hij dag en nacht, Telkens toch weer nieuwe gaten, Waar hij die niet had verwacht. Ook te Zeist worden pogingen gedaan om een HoogereBurgerschool te verkrijgen; zoo mogelijk een met 5-jarigcn cursus. A MSTP.ltüAMSCHK SNUFJES. September. Het slecbte weer beeft de Amsterdammers naar hun haardsteden teruggejaagd. Ver leden jaar, toen September nogal fraai weer opleverde, en het in de zaken tamelijk slap was,knoopte men September bij zijn vacan tie aan, doch dit jaar deed men zulks niet, mede, omdat de pensions in het Gooi en in «Zandvoort aan de zee» tegen Septem ber alweer een nieuw publick verwachtten. Maar bovenal, de zaken, de zaken In de bouwbedrijven mag werkeloosheid heerschen, en in de diamantindustrie mag het eveneens geen rozengeur en maneschijn zijn, een feit is het, dat de groote zaken lui het drukker hebben dan ooit te voren. Men rekent er op, dat de oorlog nog min stens een jaar zal duren, hoogstens ander half jaar. Die meening zit er merkwaardig vast in. En inderdaad is het moeilijk aan te nemen, dat de oorlog in de eerste helft van 1917 zou afloopen, Immers, tot een compromis kan men nu haast niet meer komen, en nu ook Roemenië is gaan mee doen, is het geloof in de overwinning der Geallieerden, dat tijdelijk was geschokt, zóo toegenomen, dat iemand, die nog ge looft, dat de Centralen het sterkst zijn, wijs doet, in gezelschap zijn mond te houden, Groote kooplui, maar vooral artisten, loe pen rond met de kleuren der Geallieerden op hun borst. Wee dengene, die een zwart* wit-rood vlaggetje op zijn das spelt. Zoo'n man geldt voor een dwaas. Want wie sym- pbatiseert met de verliezende partij Men mag zich over de pro-geallicerdheid der Amsterdammers verbazen, het is een feit, dat zij bestaat en dat men er dage lijks rekening mee moet houden. En door die pro-geallicerdheid leeft men thans al in de wolken. Men redeneert: Als Ham burg straks is platgeschoten, als alle Duit sche fabrieken met den grond zijn gelijk gemaakt, als al het Duitsche kapitaal noodig zal zijn voor den opbouw van het land, dan zal Holland zijn plaats onder de zon heroveren; dan zullen wij onze eigen zeep maken, onze eigen electriciteitsartikelen, onze e.gen galanterieën, onze eigen huis houdelijke artikelen, ja, alle winsten, die de Duitscher thans opstrijkt, zullen dan die nen om het nationaal vermogen te ver sterken. Men wrijft zich in de handen bij de gedachte, nog eens zoo rijk te worden als een Krupp. Reeds dringt men Duitschland dagelijks terug. Maar óok Engeland. Allerlei nieuwe industrieën hebben zich in de Hoofdstad ontwikkeld. De pudding-industrie is maar een kleine tak. Hoeveel zeepziedertjes te Amsterdam zijn begonnen, weten wij niet. Dan zijn er fabrieken opgericht voor schrijf! machine-onderdeelcn plinten incluis), voor inkten, voor portemonnaies, spiegeltjes, reclame-artikelen, enz. Ook uit dc koffie! huisbrattche en het hotelbedrijf moet het Duitsche kapitaal verdwijnen Het Holland- sche bier moet het Duitsche geheel ver vangen. Derhalve wordt dagelijks bij de Bank instellingen om bedrijfskapitaal aangeklopt, en rijzen de nieuwe credietinstellingen uit den grond. Zaken doen, is de leus. En de Amsterdammer vergeet, dat het September is, de oude kermismaand, de maand om naar Artis en Panopticum te gaan, de maand, waarin men nog maar stoomt met halve kracht. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad Ten einde te kunnen geraken tot den bouw der woningen, waartoe werd besloten in uwe zitting van 2 Juni 1.1., hebben wij allereerst getracht de beschikking over vol doenden en voor het doel geschikten grond te verkrijgen. Men bedenke immers, dat op de Bergterreincn, gekocht van de Mij. «Amers foort», rust het servituut, dat geen woningen met minder dan f 300.— huurwaarde mogen gebouwd worden. Het is ons mogen gelukken, met den heer mr. II, J. H. baron Van Boet/elaer van Oosterhout, te Zeist, tot een voorloopige overeenkomst te komen betreffende den aan koop van een drietal terreinen in het Arn- hemsche kwartier, te samen groot io Hect aren, 73 Aren en 20 centiaren, voor den prijs in massa van honderd een duizend negen honderd twee en zestig gulden vijf en vijftig cent, of 95 cent per M®. n.l. a. achter de Ambachtsschool tusschen den Woestijgerweg en de spoorlijn; b. aan den Arnbemschen weg voorbij «Kinderzorg» tot aan den spoorweg-over gang; c. tusschen den Arnhemscben weg en de Dorresteinschc steeg. De terreinen leenen zich voor het doel bijzender gunstig, terwijl bebouwing van het terrein aan den Woestijgerweg een plaatse lijke verbetering ten gevolge zal hebben, waarvan de noodzakelijkheid reeds lang werd erkend. Het is ons voornemen om, zoodra deze terreinen het eigendom der Gemeente zullen zijn geworden, onmiddellijk over te gaan tot het geven van opdracht tot het maken der noodige bebouwings-plannen. Daarom is bij het ontwerp-besluit tot aankoop ook ge voegd een ontwerp-besluit tot het aanvragen uit 's Rijks kas van het bedrag, benoodigd voor dezen aankoop, ingevolge art. 33 der Woningwet. Wij hebben derhalve de eer uwe verga dering voor te stellen, te besluiten tot aan koop van de gronden, in] de ontwerp-over- eenkomst nader omschreven en op de teeke- ening nader aangeduid, voor de som van f 101 962.55- In verband met het slot van ons voorstel d.d. 12 Mei 1916, hebben wij de eer U mede te dcelen, dat ter inzage zijn gelegd de plannen voor het maken van den nieuwen verbindingsweg tusschen den Heiligenberger weg en den Hoevelakenschen weg achter de Kazerne voor bereden wapenen, waaronder het bouwen van een brug over de Barne- veldsche beek. De kosten van wegaanleg worden ge raamd op f 50 000. - en van het bouwen van de brug op f 12 000. Een en ander echter moet niet als vaststaande worden beschouwt), daar door de wisselvalligheid der prijzen van metaal en andere materialen, der arbeidsloo- nen, enz., het zeer goed mogelijk is, dat met de uitvoering een booger bedrag gemoeid zal zijn. Wij hebben de eer U voor te stellen, de aangeboden plannen goed te keuren. Nog stellen zij aan don Raad voor: in elke der openbare Lagere scholen voor dc concierges een vertrekje te laten makt.-., dat kan worden verwarmd, om in gevolge de nieuwe instructie te dienen als verblijf plaats voor de concierges tijdens de school uren. De kosten worden in totaal geraamd op f 75°- en aan jhr B. Eekhout, te Ulocmendaal, ter vergrooting van het door bcm reeds gekochte terrein, te verkoopon 1111 M* bouwterrein aan den Utrcchtschenweg voor 1 3 per M®. Iturgnrlykn Stand >au Amersfoort van 8 tot 16 September 1916. GEBOREN Adrianus, z. van Cornells van der Pol en Pieternella Adriana Wijnen. Willem, t van Tcunis van Leveren en Catharina "is-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2