September 1916. Dinsdag 26 No. 8778 66e Jaargang msfoomcie courant. Uitgave van de Kaam loom* Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FHSDBEZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond, Abonnement per 3 maanden/i.— franco per post/1.15. Adverteutiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieele- en onteigemngs- advertentifin per regel 15 cent, ReolamoB 1 5 regels «.25 Bewijsnummersnaar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KOStTSGïtAOKT 9. Postbus 9. Telefoon Tie zich met ingang van 1 October doet in- schrijven als aboiinc', ontvangt do tot dien datum verschijnen de numinors kosteloos- K K N N I S tl E V I SUE N. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 26September aanstaande des namiddags ten zeven ure. Amersfoort, 22 September 1916. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK De Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat inge volge de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 22 September 1916 No. 76924 de maximum prijzen voor rijst thans zijn vastgesteld als volgt In den Groothandel: Rijst (grofmiddel Bassein en/of Ran goon) ie hand condities per 50 K.Gf '4 '5° (voorloop Bassen en/of Ran goon) ie hand condities per 30 K.G13.25 (grof voorloop Bassein en/of Rangoon) ie hand condities - 15.75 In den Kleinhandel Rijst (grofmiddel Bassein en/of Ran goon) :e hand condities per K.G. 18 cent (voorloop Bassein en/of Ran goon ie hand condities per '/j K.G'9 (grof voorloop Bassein en/of Rangoon) ie hand condities per il-1 K.G Amersfoort, 23 September 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. llo spoorweg-fu8ie. In De Locomotief», het orgaan gewijd aan de belangen van spoor- en tramwegen, schrijft mr, L. G. N. Bouricius over de fusie van Siaats spoor en Hollandsche spoor o.m. het volgende Het spreekt vanzelf, dat zulk een fusie het personenverkeer ten goede zal komen. Er zijn hier en daar trajecten, die nu on voldoende worden bediend, doordat zij uit twee baanvakken zijn samengesteld, het eene bij de eene der concurreerende Maat schappijen in exploitatie, het andere bij de andere, of waarbij zelfs middenin een con curreerende Ma-tschappij een spaak in het wiel komt steken. Bovendien brengt de vrees voor verlies van klanten op concur- rentie-lijnen de ondernemingen er toe, zoo veel aandacht aan die lijnen te schenken, dat er van grondige vervoersbestudeering op het overige niet veel komt. Zeer zeker, enkele »concurrentie-treinen" zullen verdwijnen. De geschiedenis van andere fusie-gevallen Iaat echter zien, dat werkelijke behoeften vroeg of laat de uit spoorwegpolitiek opgeheven verbindingen weder in het leven roepen; het opnieuw inleggen van sneltreinen op het traject Rot terdam-Breda-Boxtel—Venloo toont dit voldoende aan. Op tariefgebied zal men van de fusie niet veel merken. De nieuwe tarieven, van het jaar 1911-'12, hebben reeds op dat gebied aan de concurrentie een einde gemaakt en reeds éen norm voor beide Maatschappijen gegevenslechts zal éen enkel verschil in regeling verdwijnen en hier en daar een uitbreiding van het buurtverkeer plaats vinden. Het rijwielvervoer zal vergemakke lijkt worden doordat een zelfde kaart voor belde Maatschappijen zal gelden, en ook een zelfde tarief, ongeacht of het vervoer over een dan wel over beide ondernemingen geschiedt. Maar geheel anders staat het met de dienstregeling. Daar viert de concurrentie nog hoogtij, daar brengen dikwijls exploi- tatie-eischen niet te ondervangen bezwaren voor het reizigersverkeer met zichdaar zal de vereeniging S.S.—H.S.M. zich het meest doen gevoelen. De wijzigingen zullen zich vooral uiten op vier punten 1. Doorvoering van locaaltreinen (of locale sneltreinen) op punten, W3ar nu door de gesplitste exploitatie verandering van trein plaats vindt 2. Wijziging van bestaande sneltrein verbindingen 3. Inleggen van nieuwe sneltreinver bindingen en 4. Vereeniging van stations. Om dan met het eerste te beginnen. Dikwijls komt het voor. dat een nieuwe (locaal) spoorweg vrij dicht bij een groote plaats eindigt, maar niet dichter die plaats kan bereiken, omdat door de aanwezigheid eener oudere lijn verdere doorvoering tot kapitaal verspilling zou leiden. In zulk een geval zullen nu en dan of geregeld de treinen der nieuwe lijn langs de oude naar de groote plaats rijden, wanneer de exploi tatie van beide lijnen door éen onderneming (of door een onderneming en een zuster onderneming) gebeurt. Zoo op de trajecten Stadskanaal-Zuidbroek-Groningen, Baarn en Zeist-De Bilt-Utrecht, Schagen-Wognum- Hoorn, Nunspeet-Hattem-Zwolle, Drachten- Veenwouden-I.eewarden en Nijkerk-Ede- Arnhem. Maar is de exploitatie in handen van concurreerende Maatschappijen, dan moet er geregeld worden overgestapt, Zevenaar, Dieren-Doesburg en Nieuwersluis zijn geen plaatsen om anders dan bij uit zondering als trein-eindpunter dienst te doen de groote trekpleisters zijn wel Arn hem en Utrecht. De tweede en de derde soort veranderin gen zijn moeilijk te bespreken. Eischen van exploitatie verzetten zich sonw. tegen rationeel schijnende wenschen. Toch is een behandeling niet geheel uit den booze, als men zich maar niet al te veel illusies schept of alles ineens veranderd wil zieneen spoorwegdienstregeling is een doorloopende proefneming, waarbij alles in elkander grijpt, en een kleine wijziging soms groote veranderingen met zich brengt. Maar dat er veranderingen zullen zijn, is zeker. Lat en we eens zien. De S.S. laat haar door gaande rijtuigen AmsterdamGroningen v.v. niet den directed weg over Hilversum, maar dien over Utrecht nemen, daarbij de H.S.M. voorbijgaande. Dat vervalt natuur lijk, daar de H.S.M. toch eerder te Amster dam is of later uit Amsterdam vertrekt en zoo een gerebrousseer te Utrecht, met ge reed houden van een voor deze rijtuigen op het kleine traject Amsterdam Utrecht opzettelijk dienende locomotief, vervalt. Het zelfde geschiedt op het traject Den Haag—Maastricht v.v., waar nu afzonder lijke treinen op het gedeelte Den Haag Utrecht zijn ingelegd alleen voor het ver voer dier doorgaatide rijtuigen, die even goed het weggedeelte Boxtel—Breda Rotterdam kunnen bedienen. In plaats van de 61 K.M. Den Haag—Utrecht, die een afzonderlijke locomotief vereischen, komt dan het doorloopen van den toch reeds bc- staanden trein Boxtel—Rotterdam over het 24 K.M. lange baanvak Rotterdam—Delft- Den Haag, hetgeen best met de zelfde loco motief kan geschieden. Bovendien is het niet van trein-veranderen op het belangrijke traject Breda—Den Haag toch gewenscht. Dat een vluggere expeditie op het baanvak Rotterdam—Breda-Boxtel en een door rijden te Zwaluwe niet kan uitblijven, spreekt vanzelf. De verbinding Den HaagRotterdam Den Bosch kan dan best worden vervangen door de rijtuigen, die bij de doorgaande treinen Amsterdam Rotterdam Gorin- chein—Nijmegen te Dordrecht achterblijven, door te voeren tot Geldermalsen en van daar over Zaltbommel met een afzonderlijken trein naar Den Bosch te brengen, Vóór 1890 geschiedde iets dergelijks op het traject Utrecht Geldermaisen Tiel— Vork—Nijmegen; het is niet te denken,dat dit weder zal gebeuren; èn de afstand Utrecht - Arnhem—Nijmegen i-n die Utrecht AmersfoortNijmegen is veel korter, en slechts Tiel zou van deze rijtuigen profi teered Het is veel waarschijnlijker, dat de verbinding met afzonderlijke locaaltreinen Tiel—Geldermalsen zal geschieden. De route Utrecht—Amersfoort—Niji gen, nu nog te weinig gebruikt, zal zeer zeker bij betere aansluiting en geschikte reclame verkozen worden boven die over Arnhem, die aldaar rebroussement, met het noodige tijdverlies en ongemak, met zich brengt. Er is echter éen verbinding, die slecht is en slecht blijft, zoolang zij verdeeld blijft tusschen de twee Maatschappijen. Er behoeft niet gezegd te worden, welke dat is; de tegenwerking der twee ondernomingen te Leeuwarden is nationaal bekend. Zoo is nu (dienst 1 Mei 1916) de toestand als volgt, wat de aansluiting te Leeuwarden betreft: Aankomst naar Amsterdam resp. 10.41, 12 46, 4 41, 7.44 en 10.59. Vertrek van Groningen resp. 11.44, M®. 5.29 en 9.30. Aankomst van Groningen resp. 8.19, 12.51, 5.00 en 6.55. Vertrek naar Amsterdam resp. 7.02,9,14, 1.00, 5.10 en 8.00, Daarbij zijn bijna alle treinen van en naar Groningen boemelsslechts de aan sluiting 5.00—5.10 is een eclite sneiver- binding, waarbij men in 4.5 uur van Gro ningen naar Amsterdam gaat, tegen 4 uur over Utrecht. Men behoeft niet bang te zijn, dat de verbinding slechter zal wordener wordt nu al genoeg gebruik gemaakt van het traject LeeuwardenEnkhuizen - Amster dam, veel korter dan over Zwolle (133 K.M., tegen 178) en de verbindingen Groningen - Sneek en Groningen—Alkmaar zijn voor den handel niet zonder belang. Bovendien zal op deze wijze die sneltrein uit Leeu warden naar Bremen en Hamburg kunnen worden doorgevoerd, Wij komen zoo aan de buitenlandsche verbindingen, en dan is de eerste groote vraagzal de concurrentie geen kwaad doen aan onze dubbele uachtverbindingen met Engeland Het vraagstuk is wel ge schikt voor debat, wanneer men maar niet vergeet, dat de tunnel Calais—Dover, of een veel verbeterde Belgische verbinding, alles kan bederven. Blijft de toestand als vóór den oorlog, zoo is een verdeeling van het vervoer het waarschijnlijkst. Zuid- Duitschland zal dan voornamelijk zijn ver bindingen over Vlissiiigen verkrijgen Noord-Duitschland over Hoek van Holland. liet kan niet anders, of met dat alles zal een vereeniging van stations gepaard gaan. Een toestand als te Utrecht, waar een lijn midden door de stad loopt, alleen om maar zooveel mogelijk vrij te zijn, en een als te Amsterdam, waar een station als Weesper- poort behouden blijft, ton einde meer midden in de stad een station te hebben, minder ongunstig gelegen dan een voor het bedrijf veel gunstiger op de ceintuurbaan, is een wantoestand. Met spreekt vanzelf, dat ook In Den Haag het station S.S. zal verdwijnen, en wanneer schrijver dezes het nog vermeldt, is dit omdat z. i. de beste nieuwe regeling zou de overbrenging van het station der Rotterdamsche electrische sneltreinen naar het tegenwoordig station S S., dat dan hooger gelegd kan worde.i. Verder zou dan het veel te kleine goederen-emplacement H. S. M„ nog verkleind door de onderbrenging der treinen naar en van Gouda, overgebracht kunnen worden naar de nu nog open plek tusschen de spoorbaan naar Rijswijk en het te graven Laakkanaal. Zulk een regeling, waarbij het gebeele groote afstandsverkeer in éen station wordt ondergebracht en daarentegen het locaai- verkeer wat het electrische treinverkeer naar Rotterdam is in een afzonderlijk, eenvoudig ingericht station, is gebleken het Stadsnieuws. De Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat de langzamer hand meer en meer ingeslopen opvatting, dat op geregelde tijdstippen uitgegeven prijscouranten, aanbiedingen, reclames en dergelijke gedrukte stukken tegen het tarief van nieuwsbladen (dus tegen betaling van een halven cent) ter verzending per post zijn door te laten, niet langer kan worden bestendigd. Mitsdien zullen te beginnen met 16 Oc- jober 1916 tegen het tarief van nieuws bladen ter verzending per post worden toe gelaten enkel die gedrukte stukken, welke in het spraakgebruik algemeen worden er kend als courant of tijdschrift. Geschreven stukken uit neutrale landen worden voortaan in Engeland slechts aan de geadresseerden toegezonden, wanneer zij geteekend zijn met den vollen naam (lees baar) en bet adres van den afzender. In verband met den terugkeer van den zomertijd tot den wettelijken tijd, op 1 Oc tober a.s., is door de Directiön der spoorweg maatschappijen opdracht gegeven, alle uur werken op de spoorwegen in gebruik iu den nacht van 30 September op 1 October éen uur achteruit te zetten. Uurwerken, welke niet achteruit gezet kunnen worden, worden éen uur stilgezet. Door de toezicht hebbende ambtenaren moet in den ochtend van t Ictober warden nagegaan of alle zakuurwerken van het per soneel inderdaad den Amsterdamschen tijd Het verslag over 1915 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken tc Amers foort is thans in druk verschenen. Daaraan zij liet volgende ontleend Wat de nijverheid aangaat, zijn, blij kens de statistiek van krachtwerktuigen (26 stoommachines met 637 paardekracht en 57 motoren met 604 paardekracht en perso neel (1022 werklieden) geen overwegende veranderingen te vermelden. Hoewel er geen vermindering valt te constateoren, is toch ook de uitbreiding niet van beteckenis. Behalve in de enkele ondernemingen, welke meer bepaaldelijk zijn aangewezen op export, is er over 't algemeen geen reden tot klagen. Wel veroorzaakt de oor log groote moeilijkheden bij het verkrijgen der noodige grondstoffen, doch daar staat tegenover, dat de afnemers der gefabriceerde goederen heel wat minder veeleischend zijn geworden. De inlichtingen voor zoover de Kamer die hoeft ontvangen zijn dan ook groo- tendeels niet In mineur gestemd. Voor enkele artikelen bestond zelfs buitengewoon veel vraag door de tijdsomstandighedentabak, 1 sigaren, enz. j Wat den handel betreft, deze. had met de zelfde oorlogsbczwarcn te kampen als de nijverheid en voor sommige artikelen,

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1