Uniformen. SIRAX W. A. HLASSING, Berkenneg' 10. bare tarieven met 20 net. te YERHOOGEN Maastriclitscli Oa«l Bier. Stoomwasscherij W. G. BURGER. Helle breker'** bitter VETTER Co. MIRJAM. Maatschappij tot Exploitatie va* StaA-Spoorwegea. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschaptij. Noord-Brabantsch lluitsche Spoorweg Maatschappij. Met ingang van I OCTOBER a.s, worden, tot bestrijding van de verhoogde kosten voor het afhalen en bentellen, alsmede van die voor het laden en lotmen der goederen, de thans daarvoor in de tarieven aangegeven loonen verhoogd als volgt: le. Afhaalloonen voor zendingen ltestelgoed. h„of^n. Kg. i50Kg. fo.,5 j p(r 150 -0.07 voor elke 50 Kg. of gedeelten daarvan. Het loon voor het terugbrengen van onbestelbare of geweigerde zendingen be- stelgoed wordt f0.07 voor elke 50 Kg., met een minimum van f 0.20 voor elke zending. 2e. Afhaal- en bestelloonen voor IJl- ou Vrachtgoederen. Het uniforme loon wordt f0.07 per 50 Kg., terwijl de thans geldende minlfca van fo.15 worden verhoogd op t'0.20 en die van fo.20 op f 0.2b. 3e. Het loon voor het gebruik en de bediening van stoom-, electrische of hy draulische kranen van hoogstens 6000 Kg. draagvermogen wordt fl.— per uur, met een minimum van 2.50. 4e. Het loon voor het laden t per 100 Kg. Utrecht, Amsterdam, Gennep, September 1916. lossen door den spoorwegdienst wordt f 0.04 De NATIONALE HOND VAN MEUBELTRANSPORT ONDERNEMERS, ge vestigd te Amsterdam, Weesperzijde 94 (goedgekeurd by Kou. Besluit d.d. 29 Juli 1908, Stbl. 183) brengt door deze ter kennis van belanghebbenden, dat in hare j.l. gehouden Vergadering te Groningen besloten werd iu verband met de abnormale styging der pr ijzen van fourage en voor hdl bedryf benoodigde artikelen. Het Bestuur: J. S. NOORDENDORP, Amsterdam. N. C. IIOOGTEYLING, Den Haag. R. VERLINDEN. Utrecht. H. O. MUNTINGA. Rotterdam. J. P. BATENBURG, Den Haag. beste schuurmidel dor we reld voor potten, pannen, bontwerk, blik, enz. Vraagt monster bij winkeliers of drogist. GEVRAAGD een goed geïnstalleerd bottelaar, die, uaast zijne andere biereu, tevens bereid is, Maastrichtsch Oud te bottelen en op flesch te verkoopen. Desgewenscht kan hiervoor de alléenverkoop worden verkregeu. Adres: RUTTEN's BIERBROUWERIJ DE ZWARTE RUITER", te Maastricht. --=ss» ZEIST. AMKRIKA ANSCH SYSTEEM. Wasschen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN Goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gehaald en gebracht. MF~ PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden. VRAAGT IN UW CAFÉ, VRAAGT UW LEVERANCIER Het fijnste Oranjebitter. Fabrikanteo11. Hellebrekors Zonen, Rotterdam. VAN RIJN'S m'smlMOSTERD Distill. Wijnen. Likeuren. Lieve Yronwe-kerkhof, AMERSFOORT. FEUILLETON. Op den vlakken boschweg gekomen, welks open dak een lange rechte streep te zien gaf van den hemel, die nog door de dralende schemering werd verlicht, bleef de jongeling, barrevoets en zonder hoed of jas, een oogenblik staan om na te denken. Terwijl hij zoo uitrustte, luisterde hijmaar elk bepaald geluld ging verloren in het spel van den wind op de heuvelen en be neden in de dalen, door de kloven en over rotsen in deze eindelooze mijlen bosch. Het was slechts een zomerwind, zacht en uit het Zuiden komend, maar zijn gesuis werd als door den eeuwigen adem gedreven, terwijl het, als het in kracht toenam, zich verhief als de zwellende tonen van een groot wereldorgel. Door de pijnboomen en in het kreupelhout fluisterde en kraakte en ritselde het met een afwisseling en effect, dat de zintuigen van den jongen stedeling op eigenaardige wijze verbijsterde. Sommige oogenblikken had hij het gevoel, alsof niet alleen de vier politie-agenten, aan wien hij was ontkomen, hem op de hielen zaten, maar alsof ook huiveringwekkende legers van aardmannetjes gereed stonden, hem neer te trappen. Hij wachtte of hij in de verwarde bosch geluiden, waarin zijn ongeoefend oor niets kon onderscheiden, ook de schoten hoorde herhalen, door welke eenige uren geleden zijn bewakers hun protest hadden getoond, doch niets vernemende, spoedde hij zich voort. Hij woog het gevaar zich in het open veld te wagen tegen het voordeel, dat daaraan vefbonden zou zijn om spoe diger vooruit te komen en dit laatste deed hem daartoe overgaan. Tot hiertoe had hij. volgens een systeem, geöigend voor dit geval en geheel van eigen vindig, alles vermeden, dat op een weg of pad geleek, om met last niet na laten van sporen zijn voordeel te doen, want hierin lag voor hem de aangewezen bescherming; doch nu oordeelde hij het oogenblik gekomen om een grooten afstand te brengen tusachen zich en zijn vervolgers, Hoe dichtbij of hoe ver die achter hem waren, kon hij niet gissen. Als hij terrein had gewonnen, dan hadden zij dat ook ge daan, daar zij in de bergen waren geboren, terwijl hij in steden was opgegroeid. Hij had zijn hoop gevestigd op de moge lijkheid, dat hij in deze wildernis uit hun gezichtskring zou verdwijnen, zooals een stofje verdwijnt in de lucht hoewel hij toch ook eenigszins op de kans bouwde, dat zij, in overeenstemming met de ge voelens te zijnen gunste, die onder de meer eenvoudige bevolking van de streek heersch- ten, zijn ontsnapping oogluikend hadden toegelaten. Die gedachten dreven hem, wel verre van een valsch vertrouwen bij hem te doen ontslaan, tot meer spoed aan. En toch, zelfs al vluchtend was het hem alsof hij iets prijsgaf - misschien iets prijs- gat, dat een zweem van berouw bij hem deed opkomen in deze oogenblikken van wanhopige opwinding. Zonder den tijd ge had te hebben, te berekenen wat zijn handel wijze hem kostte en wat de gevolgen er van zouden zijn, voelde hij, dat hij den strijd opgaf. Hij, of zijn pleitbezorger, had het terrein betwist met het groote vernuft, den Amerikaanschen rechtsgeleerde eigen. Men had hem gezegd, dat hoewel zijn schuld dien ochtend afdoend was bewezen, er nog altijd uitwegen waren, waarvan de ver dediger zich kon bedienen. In den tijd van een paar uren had het lot hem de keus gegeven tusschen twee wegen, die hem geen van beide veel succes beloofden. De eene was lang en vervelend en kon ten laatste ultloopen op zijn rechtvaardi ging de andere kort cn spoedig af te loopen, maar daarmee laadde hij de erken tenis van schuld op zich Hij had den laatste gekozen instinctmatig en in de eerste opwellingen terwijl hij bij rustig nadenken tot het zelfde mocht hebben besloten als hij nu in haast bad gedaan, zoo wist hij nu reeds, dat hij de wegen en middelen om zijn onschuld te bewijzen achter zich liet. Die erkentenis kwam niet als het resultaat van een gedaebtengang, maar als een be rouwvolle, vage gewaarwording. Hij was dadelijk het afwisselend terrein ingesneld, dat eerder heuvel- dan bergach- tig is maar van de oevers van het Cham- plain-meer steeds sterker gaat hellen, naar mate dit meer dieper het land ingaat, tot eindelijk de hooge kammen der Adirondacks zich verheften. Terwijl hij zich hier in de bosschen verschool, sloop hij om de ruw gebouwde hoeven heen, waarvan de lichten, die juist werden ontstoken, hem waarschuw den op een afstand te blijven. Als bij ge noodzaakt was, een van de onvruchtbare velden over te steken, dan kroop hij over den grond en maakte zich onzichtbaar tus schen de groote rotssteenen. Af en toe gaf een stuk land met hoog opgroeiend ge pluimd Indiaansch koren, vermengd met kruipende pompoenplanten, hem bedekking tot hij het beschuttende groote Appalachian- oerwond bereikte, dat, nadat het de Cum- berlands, de Alleghanies, de Catskils en de Adirondacks is overgeklommen, hier neer daalt in lange rijen van esschen en esch- doorns, jenever- en pijnboomen naar de laaglanden van het Noorden. Voor zoover hij tot nu toe in staat was geweest, een plan tot vluchten te vormen, bestond het daarin, dat hij zijn veiligheid zocht tusschen de heuvelen. Het oogen- blikkelijke gevaar dreef hem naar het open veld en het meer, maar hij hoopte spoedig op zijn schreden te kunnen terugkeeren om zijn weg terug te vinden naar de houthak kerskampen, die zoo vriendelijk gelegen heid boden, van slaapkooi tot slaapkooi te sluipen en daardoor elke vervolging ver ijdelden. Hij richtte zijn koers naar de piek van Gragtop, die donker afstak, tegen den koraal rood getinten gloed der ondergaande zon, zooals een zeeman zich laat leiden door een ster. Er was nog meer, dat hem de overtuiging schonk, dat bij niet op een dwaalweg was of in een cirkel rondliep, want wanneer hij op een punt kwam van waar hij een vergezicht had en het waagde achterom te kijken, zag hij den kegel van Windy Motain of den koepel van den Pilot recht achter zich. Daar bevonden zich de natuurlijke schuilplaatsen van den losch, den beer en van den vogelvrij verklaarde, zoo als hij zelf was en terwijl hij verder daar van wegvluchtte, gebeurde dat met het zelfde waanzinnig instinct om terug tekeeren, dat het opgejaagd hert moet hebben ten opzichte van het bed van varens, waarvan het is verdreven. Voor 't oogenblik echter gebood de noodzakelijkheid hem, verder te gaan verder, waarheen ook en hoe ook, zoo lang tot hij ver genoeg was verwijderd van de plaats waar gemaskerde mannen de handboeien van zijn polsen hadden losge maakt en In het wild afgevuurde schoten achter hem hadden geknald. Zijn weg leidde hem door meertjes, die hij doorzwom en stroomen, welke hij doorwaadde. Over de lage heuvelen klauterde hij door zulk dicht hakhout, dat zelfs de slang of het eekhorentje het vermeden en een gemakkelijker weg zou gekozen hebben. At en toe, als hij zich sleepte naar de meer onvruchtbare hoogten, gleed de losse grond weg onder zijn voeten in miniatuur aardstortingen van steen en zand, waarover hij heenkroop, terwijl hij zich vastklemde aan bosjes gras of aan jonge scheuten met ondiepe wortels om eindelijk met handen vol schrammen en bloedende voeten op te staan. Daarna, weer voort zoo snel als de haas loopt •n de kraai vliegt, zonder af te wijken voort, met het eenig doel, tijd te winnen en een zoo groot mogelijken afstand af te leggen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 4