October 1916. No 8781. 67e Jaargang DULLAERT Co. I SAFE-DEPOSIT. Uitgave va?? de Naamiooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FHKDÏ miKB. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maandenBUREAU- franco ner post 1,15. Adverteutiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- KORTEC^ACHT 9 advertentiën per regel 15 cent. Reclames t—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten x worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. p t 1 f Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. 0S US 9' leletoon KENNIS U K V I N tl SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 3, 4 en 5 en 10 en 11 October a.s., onder leiding van den commandant der Groep Lunetten, oefeningen zullen plaats hebben in de strook begrensd ten Noorden j door den Centraal-spoorweg naar Amers- j foort en ten Zuiden door de lijn Jutphaas- Schalkwijk. Op 3 October wordt geschoten van 5 uur 's namiddags tot 3 uur 's nachts j op 4 October van 1 uur 's namiddags tot 9 uur 's namiddags op 5 October van 3 uur 's voormiddags tot 8 uur 's voormiddags en op 10 October van 9 uur 's voormid dags tot y uur 's namiddags van den vol genden dag. In die strook en tusschen gemelde tijd stippen zullen losse schoten uit geweren en geschut worden afgegeven, waarbij voor beschadiging van particuliere eigendommen zal worden gewaakt. Amersfoort, 2 October 1916. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. Ondervindingen De geschiedenis is wel genoemd de leidsvrouw der volken, de leermeesteres der Vorsten, het wereldgericht, welks uit spraken de meest nadrukkelijke waarschuwin gen inhouden. De hooge waarde van de lessen welke zij geeft, evenredig aan de kostbaarheid, moge vaststaan; haar uitwerking is steeds overschat. De leerlingen waren te allen tijde, en zijn nog immer, hardleersch. Hoe weinig invloed had dat verleden van hetwelk men zou mogen zeggen, dat het in voor allen leesbaar schrift, in voor ieder verstaanbare taal, de gevolgen van euvele daden voor oogen houdt tot dusver op de leiding, die voert naar de toekomst. Veler verwachting is, dat het nu weldra anders zal worden; dat de onmetelijke schat van ondervindingen, opgestapeld in het verhaal van de lotgevallen der natiën, over reeksen van eeuwen, niet langer verwaar loosd worden en ongebruikt blijven zal dat men eindelijk eens oog zal krijgen voor de onvergankelijke waarheid aangaande de tijdelijkheid der triomfen van het on recht, en algemeen zal erkennen, dat, naar het gewijde woord, alleen de gerechtigheid een volk verhoogt. Na te gaan is, op welke gronden die verwachting rust. De menschheid heelt vele en ruwe schokken doorstaan, zóo hard soms, dat er, ter plaatse waar zij troffen, een toestand van machteloosheid ontstond. Daarop volgde dan, in den regel, een lang zame, eerlang snellere opleving; de toege brachte wonden begonnen te genezen, de gebroken verbindingen werden hersteld.de verdoofde geestkracht keerde weder, groeide in sommige gevallen zóo sterk, dat de vroegere toestand door den nieuwen werd overtroffen, zoodat toeschouwers op een afstand van tijd of plaats geneigd waren te zeggenKijk, achteraf gezien is het toch maar goed, dat het gebeurd is; anders zou er nooit zóo'n tijdperk van bloei zijn gekomen. Er zijn altijd menschen, die zichzelf en anderen pogen wijs te maken, dat zij een kijk hebben in de opperste leiding der we reldlotgevallen, en mitsdien een beslist oor deel uitspreken over het al dan niet nood zakelijke van volkenberoeringen. Namen wij geloovig aan hetgeen zij ons opdringen, dan zou het leerstuk van de oorlogs-nood- zakelijkheid ons zeer spoedig doen inzien de onvruchtbaarheid van alle streven om de telkens zich herhalende verwilderings vlagen te voorkomen. Over dit, gelijk over zoo menig ander dogma, heeft de twijfel een sluier gewor pen. Het straalt niet meer in zóo onaan tastbare helderheid als het tot voor korten tijd heeft gedaan de ondervindingen, op de debet-bladzijden van het journaal der historie geboekt, gaat men nog eens bezien met een accountantsoog. Men vergelijkt de moreele en de materieele schade, door de oorlogen aan den vooruitgang der mensch heid toegebracht, met hetgeen een her nieuwde prikkel tot herstel aan winst heeft opgeleverd, en vraagt zich dan af, of de laatste niet evengoed te verkrijgen ware geweest zonder de inzinking, die er aan is vooraf gegaan. Wij slaan een blik op de Oude Wereld, die aan haar tradition ge trouw, er nu en dan eens behoefte aan schijnt te hebben, de gruwelen der ver woesting over zich te laten komen, als een soort zelf kastijding; die, ofschoon over tuigd van de weldaden eener rustige ont wikkeling, zich van tijd tot tijd waagt aan de onrust, welke naar de wapenen doet grij pen, alleen om de verhoudingen der volke ren te wijzigen naar de inblazingen van een zucht tot overheersching, waarvan de massa uit zichzelf de bekoringen niet zou gevoe len, indien zij niet ware opgezweept door belanghebbenden tot een niets onziende, zichzelve allerminst sparende razernij. En dan is er sinds ruim een eeuw, dus nog niet zoo heel lang, gelegenheid om een vergelijking te maken. Naast die Oude, die haar af en toe opkomende krampbuien zoo zwaar moet bezuren, is er een Nieuwe Wereld, die toch óok groeit, óok zich ont wikkelt in stoffelijken en geestelijken zin, zooder dat het daar noodig wordt geacht, af en toe krijgsfanfares, gevolgd door kanon gebulder, te doen hooren als aansporing om niet met een gevoel van verzadiging in te dutten. Daarginds, aan den overkant van den Oceaan, is men zuinig op m. .hen- levens, wendt men de hulpbronnen des lands niet aan om er werktuigen van ver nieling van te maken, wordt niet in dolle woede verwoest hetgeen gisteren dan wel in langvervlogen tijden met moeite is opge bouwd. Niemand zal wel durven zeggen, dat daarginds de beschavingsarbeid minder snel gaat en ondoelmatiger wordt aangewend, omdat niet het werk nu en wordt afgebro ken door een worstelpartij, waarin een ge deelte der werkers gedood en een ander gedeelte verminkt wordtaan de bezielende kracht van een oorlog gelooft daar niemand. Wij zullen niet beweren, dat in de Ver- ecnigde Staten van Noord-Amerika de heil staat op het punt is in tc tredenmaar wól schijnt het ons toe, dat men er ineer partij heeft weten te trekken van de onder vindingen der wereldgeschiedenis dat de leerlingen, ondergebracht in een nieuw schoolgebouw, in die andere omgeving een juisteren kijk op de dingen hebben gekregen. Enkele waarheden kunnen worden vast gesteld en ter overweging aangeboden. Nationale overheersching, door overmacht verkregen, was nooit bestendig van duur, en zij, die er een zaak van roem in heb ben gezocht, voor hun vaderland de hege monie te verwerven, werken aan een kaar tenhuis. Een veroveringsoorlog, ondernomen tot vergrooting van eigen grongebied, heeft wel volken doen verdwijnen, wel overwon nenen vernietigd, maar nooit den overwin naar waarborgen gegeven, lat het door hem behaalde voordeel, als het zoo heeten mag, gehandhaafd zou blijven. Een oorlog is altijd door degenen, die er de passieve rol in hadden te vervullen, be schouwd als de ergste der rampen. Men snelde naar'de tempels om het herstel van den vrede af te smeekenmen wachtte sid derend de komst van de vreemde krijgs benden, die, met moord dreigend en den brandfakkel zwaaiend, de verschrikking voor zich uit dreven; men weerstond met man haftige vastberadenheid in gesloten vestingen zijn woede, liever snevend tot den laatsten I Commanditaire II I A Banlsvoreeniging U* L. H AMERSFOORT Sclierpenzecl Soest. Langegraolxt GO - Tel. Intero. 868 Verhuren loketten in hun „LIPS" brand-, inbraak- en smeltproefrrije kluis. SPECIAAL TARIEF VOOR VAC ANTIETIJDEN. man, jdan zich aan zijn gruwelijke mishan delingen te onderwerpen, maar deed niets om terugkeer der ellende te verhinderen. En als de storm had uitgewoed, toog men zuchtend aan het werk om, evenals de spin na bet omveder, het bijna hopeloos ge scheurde web te gaan herstellen. Hoe prijzenswaard die moedsherleung ook zijn moge, de ondervinding leert, dat wij er niet genoeg aan hebben en vooral sinds de practijk de natiën beeft gemaakt tot gewapende legers, die terstond gereed moeten zijn om inbreuk op rechten af te slaan, leven de volken van Europa en zullen zij wellicht ook nog na het einde van dezen krijg leven in een staat van opgewondenheid, die met de materieele uit putting een samenstel van ziekteverschijn selen vormt, waarvan de werking nog zeer lang voelbaar zal zijn. Nooit waren de ondervindingen heftiger, dieper ingrijpend, dan die van de beide laatste jaren nooit werd het geloof aan de goede trouw van regeerders, aan de onbaat zuchtigheid van leiders, aan de bindende kracht van overeenkomsten, en ook aan de zelfstandigheid en het eerlijksheidsgevoei van de natiën, dieper geschokt. De intensiteit van de ervaringsh ssen moge aan haar uitwerking ten goede- komenliet menschengeslacht moet er toch eindelijk iets van opsteken. De aanstaande winter. Het ziet cr niet rooskleurig uit. Het brood wordt steeds duurder; de aardappelen stijgen met den dag in prijs; de melk zal schaarsch zijn, dat wil eveneens zeggen duur. Zoo kunnen we verder gaan en ook groenten, vruchten, vleesch, spek en nog vele andere artikelen noemen. Het is vrijwel overbodig, ze op tc noemen, want ieder ondervindt het dagelijks. Dit is erg voor den arbeider; maar gelukkig vinden velen eenige ver goeding in een liooger loon. Dit is bezwaar lijk voor den ambtenaar en niet alleen voor den kleinen ambtenaar, maar ook voor den eenigszins ruim gcsalarieerden, die geen toeslag ontvangt, in welken vorm ook. Waar alle prijzen nagenoeg 50 pet. hooger zijn, bcteekent dit voor hen een bekrimping op de gewone leefwijze. Maar het meest van allen zal het in den aanstaanden winter worden gevoeld door den kleinen handel drijvende!! middenstander. Voor velen wordt de omzet minder, de winst gelimiteerd. Waar, in verband met de Distributiewet, veel bij gebiedend voor schrift zal geregeld worden, zijn buiten kansjes. die de handige koopman anders nog wel eens hebben kan, vrijwel uitge sloten. Terwijl de inkomsten voor velen minder zullen zijn, worden de uitgaven grooter. Alle levensmiddelen zijn duur, brandstoffen zeer hoog in prijs, de belastingen stijgende. En dan hoort men nog hier en daar. dat de toestand van den middenstand benijdens waardig is, dat hij voor een deel oorzaak is van de prijsstijging, waaraan hij meestal zoo onschuldig is als een pas geboren wicht. Het is beter benijd dan beklaagd, zegt een oud Hollandscb spreekwoord. Wie echter gelegenheid heeft, van nabij den toestand te verkennen, zal moeten beamen, dat de toestand van den benijden middenstander vaak zorg baart. Menig middenstander gaat dan ook met angst den komenden winter te gemoet en ziet reikhalzend uit naar weer normale tijden. Aldus het orgaan van den Middenstands bond. Minister Postbuma zegt, dat 30 pCt. der bevolking rechtstreeks in den landbouw zijn bestaan vindt en van de overige 70 pCt. de helft indirect van den landbouw moet leven. Het bestaan van twee derden der bevolking hang dus ten nauwste samen met het landbouwbedrijf en onze gunstige geldelijke toestand bangt grootendeels samen met de hooge prijzen, waarvoor we onze landbouwvoortbrengselen in het buiten land kunnen afzetten. Toch gunt men (in de steden) den land- en tuinbouwers het minst de door hen gemaakte oorlogswinst, ofschoon dit voor het grootste deel kleine menschen zijn. Het is ook beslist onjuist, dat de land bouwers onevenredig groote winsten maken ten koste van de groote massa. Bovendien hebben de landbouwers, die voor de grootste helft kleine menschen zijn, met ruime hand goedkoope boter, groenten, enz. ter beschikking van de be volking moeten stellen, ofschoon alleen op de beschikbaar gestelde varkens gedurende zeven maanden een verlies door de boeren is geleden, van ruim zeven en een half milliocn, op de beschikbaar gestelde boter gedurende een jaar bijna zeven en een half millioen en op de kaas ruim een mil- lioen, terwijl op de groenten sinds Augustus een half millioen is toegelegd. Dit alles is door de boeren ter beschik king gesteld van de Nederlandsche be volking bij elkaar zestien millioen gulden. Welk een kolossale belasting is de boeren bevolking van Nederland opgelegd, behalve de Inkomstenbelasting en de komende belastingen. Welk een enorme belasting op de oorlogswinsten Aldus de schrijver der Landbouwkroniek in »De Eembodec. Schending van het postgeheim. Zooals men weet, werd in alle oorlog voerende landen bij het uitbreken van den oorlog in 1914, tegelijk met alle grond wettelijke rechten, ook de onschendbaarheid van het briefgeheim opgeheven. De mili taire toestand maakte opening en kennis neming van alle brieven noodzakelijk.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1