AMERSFOORTSCHE COURANT. Donderdag 5 October 1916. No 8782. 67e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FEÏÏDIEIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden /i.— franco per post 1.15, Advorteatiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiCn per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. j Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: EO&TEGRACET 9. KENN180ET1NÜKN, LEVENSMIDDELEN. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort maken bekend, dat blijkens schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 3 October 1916 onderstaande artikelen aan de Gemeente zullen worden afgeleverd en dus in deze Gemeente voor de verbruikers verkrijgbaar zijn met inacht neming der laatst vastgestelde maximum prijzen 1. Ongebuild tarwemeel. 2. Rogge. 3. Varkensvleesch. 4. Margarine. 5. Boter. 6. Kaas. 7. Eieren. 8. Melk. 9. Suiker. 10. Zeevisch. De overige artikelen zullen eerst worden afgeleverd met ingang van een nader te bepalen datum. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BROODKAARTEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat volgens de bepalingen van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel dd. 29 Augustus 1916, No. 23553/Sbis, ieder hoofd van een huisgezin of alleenloopend persoon een broodkaart kan aanvragen ter verkrijging van goed koop bruinbrood (ongebuild meel) of rogge brood, echter slechts éen dezer soorten, te zijner keuze. Deze keuze kan slechts éénmaal ge schieden. Zij geldt voor het geheele jaar en voor al de tot het huisgezin behoorende personen. Amersfoort, 5 October 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. VERKRIJGBAARSTELLING VAN GOEDKOOP ROGGEBROOD. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort maken bekend, dat door hen, ter uitvoe ring van de missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 29 Augustus, 1916 No. 23553/Sbis (Rijks-bureau voor de distributie van Graan en Meel) is vastgesteld de volgende regeling: Artikel 1. 1. In de Gemeente wordt verkrijgbaar gesteld goedkoop roggebrood tegen den prijs van 10 cent per K.G. gaar gebakken met eene speling in het gewicht van vijf procent naar boven en van twee procent naar beneden. 2. Onder »roggebrood« wordt verstaan brood, uitsluitend vervaardigd uit rogge meel of gebroken rogge met geene andere toevoeging dan water en zont. Dit brood wordt alleen geleverd in stukken van een half K.G. of veelvouden daarvan. Artikel 2. 1. leder hoofd van een huisgezin ol alleenloopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om rogge brood tegen den in art. 1 bepaalden prijs te koopen, doet daarvan aangifte aan den Burgemeester, onder opgave a. van den naam en de woonplaats van den broodbakker, van wien hij het brood wenscht te betrekken; b. voorzooveel hoofden van huisgezinnen betreft, van het aantal leden van het gezin, kinderen beneden de twee jaar r.iet mede- gerekend. Artikel 3. 1De broodbakkers, die goedkoop rogge brood tegen den prijs in artikel 1 bepaald, verkrijgbaar willen stellen, doen daarvan ten spoedigste schriftelijk aangifte bij den Burgemeester. 2. De Burgemeester boekt de bij hem, ingevolge het eerste lid, ingekomen aan- giften onder doorloopend nummer in een j register en doet zoo spoedig mogelijk mede- J deeling van de inschrijving aan den inge schrevene. Artikel 4. 1De Burgemeester verstrekt aan ieder hoofd van een huisgezin of alleenloopend persoon, die eene aangifte, als bedoeld in artikel 2, heeft ingediend, een roggebrood- kaart, volgens het door hem vastgestelde model. 2. Gedurende het daarop aangegeven tijdvak kan door den houder der kaart bij den daarop vermelden leverancier goedkoop roggebrood worden betrokken tegen con tante betaling van vijf cent per halve K.G. 3. Het maximum der op eene brood kaart verkrijgbare hoeveelheid roggebrood bedraagt gemiddeld 3 K.G. per week en per persoonkinderen beneden de 2 jaar niet medegerekend. 4. Telkens, wanneer de afnemer goed koop roggebrood betrekt, wordt daarvan op de kaart door den leverancier aantee- kening gedaan door doorhaling van zoo veel op de achterzijde van de kaart ge drukte cijfers als het aantal gekochte, halve K.G. roggebrood bedraagt. Bij elke door haling wordt door of namens den leve rancier een paraaf gesteld. 5. De Burgemeester zent aan iederen broodbakker eene lijst van de te diens name j gestelde uitgereikte kaarten. Van wijzigin- j gen in deze lijst wordt eveneens mededee- ling gedaan. Artikel 5. 1. Op den laatsten dag van den op de kaart gestelden termijn kan door den af nemer, tegen inlevering van zijn kaart, bij den Burgemeester een nieuwe kaart wor den verkregen, waarop wederom de in deze regeling vervatte bepalingen van toepas sing zijn. 2. Indien de afnemer niet langer goed koop roggebrood wenscht te betrekken, geeft hij daarvan, onder terugzending der kaart, kennis aan den Burgemeester. 3. Geen goedkoope roggebroodkaart wordt verstrekt aan hoofden van huisge zinnen, die in het bezit zijn van een goed koope bruinbrood- of dito meelkaart. De keuze of een goedkoope roggebroodkaart, dan wel een goedkoope bruinbood- of dito meelkaart, wordt verlangd, kan slechts één maal geschieden. Zij geldt voor het ge heele jaar en voor al de tot het gezin be hoorende personen. Artikel 6. 1. Aan de broodbakkers, die in het in artikel 3 bedoeld register zijn ingeschreven, wordt, op aanvraag, zooveel rogge verstrekt, als zij. naar het oordeel van den Burge meester, noodig hebben ton behoeve van de aflevering van goedkoop roggebrood op de te hunnen name gestelde rogge- broodkaarten. 2. De verstrekking van rogge, benoodigd voor de bereiding van goedkoop rogge brood, geschiedt tegen f 6.80 per 70 K.G., zijnde f6.30 vermeerderd met fo.50 voor de noodzakelijke onkosten van bewaren, vervoeren, indrogen, enz. 3. De verstrekking geschiedt tegen con tante betaling. 4. Uit elke 70 K.G. door den Burge meester verstrekte hoeveelheid rogge moet 105 K.G. roggebrood worden gebakken. Artikel 7. Iederen Maandag doet de broodbakker, aan wien overeenkomstig artikel 6 goed koope rogge is verstrekt, aan den Burge meester schriftelijk mededceling van het door hem gedurende de vorige weck op de kaarten in totaal tegen verminderden prijs verkochte aantal K.G. roggebrood en na afloop van elke vier weken, tegelijk met de wekelijksche opgave, mededeeling van de hoeveelheid rogge of roggemeel, die des Zaterdags te voren aanwezig was. Artikel 8. 1. De Burgemeester stelt, met behulp van de door de afnemers overeenkomstig artikel 5 ingeleverde kaarten vast, hoeveel K.G. roggebrood op de kaarten zijn ver strekt. 2. Het~totaal aantal op de kaarten afge leverde K.G. roggebrood moet voor iede ren leverancier gelijk zijn aan het totaal aantal K.G. hetwelk door hem, blijkens de ingevolge artikel 7 ingezonden schrifte lijke opgaven, gedurende het op de kaarten gestelde tijdvak is afgeleverd. 3. Bij niet-inlevering van een rogge broodkaart door den afnemer worden het door dezen afnemer vermoedelijk op deze kaart gekochte aantal K.G. brood door den Burgemeester, den leverancier gehoord, vastgesteld. Artikel 9. De broodbakker, die op de kaarten ander brood dan roggebrood doet verstrekken, eene onjuiste aanteekening op de kaarten stelt of doet stellen, eene onjuiste opgave indient, of op eenige andere wijze, al dan niet in vereeniging met den afnemer, tracht misbruik te maken of te doer, maken, wordt door den Burgemeester geschrapt van het register, bedoeld in artikel 3, en is niet langer bevoegd, goedkoope rogge, over eenkomstig deze regeling, te betrekken. Artikel 10. 1. Den houder eener roggebroodkaart, die tracht ander brood dan goedkoop rogge brood te verkrijgen of op eenige andere wijze misbruik maakt of tracht te maken, wordt zijne kaart door den Burgemeester ontnomen, terwijl een nieuwe kaart aan hem niet meer wordt verstrekt. 2. Zulks geschiedt eveneens, indien op de kaart opzettelijk goedkoop roggebrood wordt betrokken, hetwelk niet gebruikt wordt voor menschelijk voedsel of dient voor andere personen dan voor den houder der kaart of leden van diens gezin. Amersfoort, 11 September 1916. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Na den oorlog. De oud-Minister van Buitenlandsche Za ken mr. W. H. de Beaufort, het Kamerlid voor Amersfoort, schrijft in het October- nummer van de Gids» over Vrede en ont wapening en zegt daarin Wie heeft beleefd hetgeen wij allen in de laatste twee jaren hebben beleefd, dat in alle landen oorlogvoerende en onzij dige het militair gezag onbetwist den scepter zwaait, zal zich moeilijk kunnen voorstellen, d.de groote schaar, die dat gezag thans onder zijn bevelen heeft, wel haast tot een kleine kudde zal worden ver smolten. Wie, zij het dan ook met droef heid en ergernis, getuige is van het oplaaien van een haat tusschcn de volken van Europa, waarvan het evenbeeld in de Ge schiedenis van den nieuwen tijd tevergeefs wordt gezocht, zal het wellicht voor onmo gelijk houden, dat deze haat binnen een kort tijdsverloop plaats make voor een onderling vertrouwen en een vriendschap pelijke verstandhouding, die de volken er toe zullen bewegen om met een gerust ge moed de wapenen af te leggen. Ik kan dit begrijpen, maar zou toch aan hen, die aldus redeneeren, willen vragen kunt gij u gemakkelijk voorstellen, dat er op dezen oorlog geen ontwapening zal volgen Geen ontwapening men ontvienzc zich dit nietbeteekent voortzetting der tegen woordige wapeningde afdanking welis waar van een deel der thans onder de wa penen staande legermacht, maar daarnaast toepassing van al hetgeen de tegenwoordige oorlog op het punt van dooden en vernie len beeft geleerd, vermeerdering van den voorraad oorlogstuig, uitbreiding van het leger, stichting van reusachtige versterkin gen, aanbouw van schepen met de kost baarste vernielingswerktuigen uitgerust, ver vaardiging van een onnoemlijk aantal vlieg werktuigen van allerlei aard en vermogen, en nog veel meer. Zal een zwaar beproefd en verarmd Europa bij machte zijn om dit te doen, en, zoo de Regeeringen het aandurven, zullen de volken het gedoogen In de meeste groote Europeesche landen bestaat tegenwoordig algemeen of zeer uitgebreid stemrecht. De mogelijkheid om zich op wettige wijze te uiten, is derhMve voor de volkeren geopend. Kan men zich voorstellen, dat de verte genwoordigers, gekozen door mannen, die de afschuwelijkheid van de tegenwoordige oorlogsvoering aan den lijve hebben ge voeld, hun Regeeringen zullen toestaan om den weg te plaveien, die ontwijfelbaar tot een nieuwen oorlog moet voeren en dat wel binnen ee.i kort tijdsverloop? De gewone tijd. Den zomertijd hebben we achter den rug ook den «zomert-tijd 1916, die ons in de dagen van lang zonnelicht een uur kunst licht bespaarde. Zaterdagavond is de uur wijzer onzer klokken van 12 op 11 gezet; we hebben toen nóg eens dat uur overge daan, of wc hebben den volgenden ochtend gebruik gemaakt van de officieele goedge keurde gelegenheid om een uur langer te slapen. In elk geval is met het uur Amster- damsche tijd, dat toegevoegd werd aan het uur »zomert-tijd, de gewone tijdver- deeling van den dag hervatwe zijn nu niet langer in conflict met de zon en deze behoorde tevreden over ons te zijn en mocht ons het druilerige weer wel besparen. Gaat het anderen als ons, dan wenschen we niets liever dan volgend jaar opnieuw te beginnen met de verandering op de wijzerplaat. Wie niet al te nauw aan den landbouw is verbonden, heeft van dien maatregel, waarvan het initiatief aan Duitsch- land toekomt, niets dan voordeel gehad en beschouwde het uur winst na den 3oen September als een soort meevaller. Deze aangelegenheid doet ons denken aan den nieuwen kalender, ontworpen door Hermann Rese, te Ilameln, die het jaar wil verdeelcn in vier kwartalen van elk 91 dagen, daaraan een 36500 dag, den Oude jaarsdag, wil toevoegen, in de schrikkeljaren na de eerste jaarhelft een schrikkeldag wil inlasschen, I'aschen vaststellen op Zondag 8 April en aan de eerste maand van elk kwartaal 31aan de tweede en de derde elk 30 dagen wil geven. Het plan is practisch en eenvoudig en geen enkel ernstig bezwaar is er tegen ingebracht. Zelfs het September-nummer van het «Tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid» heeft er ook geen te borde gebracht, dat ernstig is. Het kan alleen niet gelooven, dat deze kalenderhervorming er even gemakkelijk in zal gaan als die van den zomertijd, Want «politieke sym pathieën» zullen, naar het vreest, zich sterk doen gelden. De eerste stap van Duitsch- land om den nieuwen kalender in te voe ren, zou een periode van verwarring openen, die voor de oplossing van het vraagstuk zelf noodlottig zou zijn. Daarom hoopt het, dat de Duitsche voorstanders der hervor ming de zaak niet zullen doordrijven, doch zich bepalen tot een propaganda om haar tegelijk met of dadelijk na de vredesonder- handcWngctt aan de orde te stellen.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1