Stadsnieuws. Het zal niet lang meer duren JfDaar aten wij het goedkoope varkens- vleesch van. Sinds Engeland zijn'1 cisch;1 stelde," hield echter de uitvoer op schoon er nog wel konsentcn zijn' gegeven en ksvam er ook geen cent meer in het Distributiepotje. Dat is sinds lang leeg. De Regeerings-varkens zijn hoogstwaarschijnlijk betaald uit de 20 milliocn der Distributewet en dat zal wel zoo blijven duren. Dat wil zeggen er zal wat dieper wor- den gegrepen in die 20 milfioen, daar de Minister voor zijn varkens tot heden om en de bij den gulden per Kilo zal hebben betaald en voortaan f 1.20 zal geven. Die 20 millioen van de Distributiewet brengen wij. Nederlanders, echter op door onze belastingen, en het vroegere Distri butiepotje vulde de Duitscher. Dat is het verschil. Engeland zegt zijn maatregelen te nemen in het belang der verkorting van den oorlog opdat Duitschland worde uitgehongerd en dat is een oorlogsmiddel als 'n ander, over welks wreedheid intusschen verschil lend kan worden geoordeeld. Engelsche kranten mogen echter ophou den te verkondigen, dat wij neutrale Neder landers van den oorlog niets lijden en er maar een lekker leventje van voeren. Wij lijden er wel degelijk door. Het nieuwe posttarief zal in werking treden op Maandag 16 October. De Directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt thans in de «Staatscourant* bekend, dat in de mcdedeeling, opgeno men in de «Staatscourant» van 21 Sep tember, betreffende het niet-bestendigen van de langzamerhand meer en meer ingeslo pen opvatting, dat op geregelde tijdstippen uitgegeven prijscouranten, aanbiedingen, reclames en dergelijke gedrukte stukken tegen het tarief van nieuwsbladen, ter ver zending per post zijn door te laten, als datum van ingang, in de plaats van 16 Oc tober, moet worden gelezen 1 Januari 1917. Te beginnen met Januari zullen dus tegen het tarief van nieuwsbladen (een hal ven cent) ter verzending per post alléén worden toegelaten die gedrukte stukken, welke in het spraakgebruik algemeen worden erkend als courant of tijdschrift. De Distributiewet is, als bekend, in wer king getreden op 1 October en dus een goede week oud. Het Kamerlid jhr. mr. dr. E. A van Berestevn. tevens lid van een der com mission van advies, heeft Zaterdag in de buitengewone algemeeno vergadering van den Vrijzinnig-democratischen bond mee gedeeld, dat de Regeering, wat de levens middelen-voorziening betreft, diep in den zak tast. De kosten worden begroot op niet minder dan honderd millioen. Ook deelde hij mede, dat tegen verschil lende prijzen, door den Minister vastgesteld, nok door Kamerleden is gewaarschuwd, Verschillende deskundigen zijn hierdoor in hun wiek geschoten, Wellicht zal dit muisje nog een staartje hebben, voegde spr, er bij. Volgens het «Hdbld.» zullen de Westcr- suikerraflinaderij en de suikerraffinaderij voorheen Spakler ifc Tetterode deze week hun werkzaamheden hervatten, waarna bin nen enkele dagen met de aflevering van suiker kan worden begonnen. Hoewel de distributieregeling en al het geen daarmee samenhangt voor het volgende campagnejaar nog niet geheel gereed zijn, kan toch al reeds de geruststellende ver zekering worden gegeven, dat een tekort als zich dit jaar voordeed, niet herhaald zal worden. Het suikerdistributie-kantoor heeft aan alle kruideniers, fabrikanten, enz. ge vraagd hoeveel suiker zij het afgeloopeti campagncjaar hebben gebruikt, liet totaal van deze opgaven wordt nu gereserveerd voor het a.s. campagnejaar. Men rekent dan echter op een zeer ruime toeneming van het verbruik. Bovendien zal dan nog voor alle eventualiteiten een groote reserve wor den gehouden. Verder werden maatregelen ontworpen om te voorkomen, dat de fabrieken, die voor export werken, hun benoodigde quan- titeiten, zij het ook tijdelijk, aan de binncn- landsche consumptie onttrekken. Een nl'-t zeer opwekkend vooruitzicht is, dat er weldra weer gebrek zal zijn aan varkensvleesch en aan melk. Het eerste, wegens de groote onzekerhiod of er wel voldoende mais kan worden aan gevoerd; het laatste door gebrek aan krachtvoer. Nochtans zal vanwege het Gemeentelijk distributie-bureau al het mogelijke worden gedaan om stagnatie te voorkomen. Niet zonder bedoeling werd door het buitengewoon Middenstands-congres aan het Bonrisbestuur opgedragen, aan den Minister van Landbouw met aandrang tc verzoeken, de Burgemeesters van Gemeenten, welke, wat de Distributiewet betreft, behooren tot zoogenaamd centrum-gemeenten, te doen verplichten tot saamwerking. Zeer in de buurt hebben we een voor beeld er van hoe verkeerd het is, dat de Minister door zijn ambtgenoot van Binnen- landsche Zaken den Burgemeesters die ver plichting niet heeft opgelegd. De Burgemeester van Hoogland weigerde mee te werken met de centrum-gemeente Amersfoort. Zijn Gomeentenaren denken er anders over en gaan, als gewoonlijk, hun inkoopen doen >iti stad». Natuurlijk gunt men hier den Hoog landers van ganscher harte hetgeen zij noodig hebben doch waar de kosten voor de Gemeente zóo enorm hoog zijn, is men wel verplicht, de koorden van de beurs wat toe te houden. En zoo geviel het, dat toen Vrijdag de menschen die, zoogenaamd omdat ze geen tijd hadden, de boodschappen zelf te doen, allerlei op de distributie-lijst voor komende winkelwaren hadden laten in koopen door Anersfoorters naar Hoogland wilden tcrugkeeren, zij buiten de Bloemen- dalsche poort werden aangegouden en, tegen terugbetaling, het ingekochte weer moesten afleveren aan ambtenaren van den plaatselijken keuringsdienst. Mejuffrouw J. van Dijk is benoemd tot onderwijzeres aan de Diaconie-school, Groote Haag. Machinist H. J. van den Bogert zal aan staanden Donderdag 25 jaar in dienst zijn bij de H. IJ. S. M.timmerman J. de Waal dien dag 25 jaar bij de firma E.J. Ruiten berg. Bij het hier gehouden examen van den Ned. Stenografen Bond >1. Pitman» slaagden voor diploma A de jongedames J. Engels man, M. van Doornik en B. Scholte, van hier, en G. van der Dussen, uit Leusden, en de heer J. M. Bos, uit Heemstede I allen leerlingen van mevrouw Meinesz-Von Santen, directrice van de Pitntanschool al hier. Ingezonden Mededeelingen. dat er in ons kleine land nog duizenden, ja tienduizenden gevonden worden, die niets of bijna niets van een of meer der vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om op prettige, eenvoudige wijze Fransch, Duitsch of Engelsch te loeren en dat tegen zulk een billijken prijs, dat niemand in zijn geldelijke omstandigheden een reden kan zien, hieraan geen deel te nemen. Voor den prijs van fO.BO per maand ontvangt U wekelijks een blad, dat U geleidelijk maar zeker zóo ver brengt, dat U een eenvou dig boek in de vreemde taal kunt lezen, dat U in staat zijt eenvoudige correspondentie in die taal te voeren. Proefnummers worden gratis en franco toegezonden. Deze ge legenheid moogt U niet laten passeeren. Vraagt proefnummer». A. F. G. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers. Witte de Withstraat 23, Amsterdam, Telefoon Zuid 4072. Reeds deelden we een en ander mede nlrent de cenigerinate feestelijke herden king van het to-jarig bestaan van liet A.D.C. ter gelegenheid van zijn Vrijdag gehouden ïste vergadering. Onder het genot van een geurig kopje thee, waarvoor «tante Sientje», de zorgzame concierge van «Ons Huis» had gezorgd, en pittige sigaar, door een anderen goeden genius verstrekt, werd aan het aangename >k het nuttige verbonden. Onder meer werd ingebracht een schrijven in het Rotterdamsche Drank weer Comité, houdend bericht, dat het, op het voetspoor A. D. C., een adres met uitvoerige torie van toelichting richtte tot den Raad dier Gemeente om, evenals de Raad te Amersfoort besloot, ook daar wijken aan te wijzen in welke geen vergunning wordt verleend. liet Amersfoortsche dossier heeft daar gediend als leiddraad en is thans in handen van het Amsterdamsche D. C., dat onder dankbetuiging du goede ontvangst berichtte. Almeloo en Zalt-Bommel vroegen ieder een reglement van het A. D. C. met de bedoeling, ook daar ter plaatse een D. C. stichten, Na breedvoerige discussie werd besloten, aansluiting met het desbetreffend verzoek in den Minister van Binnenlandsche Zaken, een adres te richten tot den Raad, houdend verzoek, bij de demobilisatie gebruik te willen maken van het recht, toegekend bij art. 7 te lid 40 der Drankwet en art. 135 Gemeentewet, opdat, als de oorlogsduivel worden geketend, de drankduivol niet kan worden ontketend. Ook werd besproken dc propaganda voor den komenden winter. Van de ver schillende plannen noemen wc een lezing voor de sluduerende jeugd, toegelicht door lichtbeelden en natuurkundige proeven, over invloed van den alcohol op hot menachelijk lichaam. Over de oprichting van een consultatie bureau voor drankzuchtigen zal in een volgende vergadering wellicht een besluit kunnen genomen. heer Blok ontworpen en op eigen kosten aangemaakt. De colonne en haar kranige commandant hebben voor de zooveclste maal een zeer j goede beurt gegeven. I Morgen acht dagen wordt hier gehouden de Jaarvergadering der Roomsch Katholieke Vereeniging tot bevordering van den volks- zang in het aartsbisdom Utrecht. De plaatselijke afdeelitig zal na de ver- gadering aan de leden van het Hoofdbestuur en de afgevaardigden een feestavond aan- bieden, die tevens propaganda-avond zal zijn, en waaraan, met het oog op de gas ten. alle mogelijke zorg wordt besteed. Men voorzie zich dus bijtijds van toe gangskaarten, waarvan de verkoop reeds is begonnen bij mej. Peters, Havik 24, en bij den Secretaris, L, W. Ravesloot, Krom- mestraat 39. Door den Vrijzinnig-Democratischen Bond is besloten, op 16 October, den vooravond van den dag, waarop in de Tweede Kamer de behandeling van dc Grondwetsherzie ning, wat betreft de kiesrecht-paragraaf, zal aanvangen, in alle plaatsen waar dit mogelijk is een betooging te houden om te trachten, door het aannemen van een motie, alsnog in de Grondwet naast Alge meen mannenkiesrecht ook het Algemeen vrouwenkiesrecht vastgelegd te krijgen. De afdeeling Amersfoort van dien Bond nam hier ter stede de leiding voor een der gelijke betooging, waarin een tweetal per advertentie nader op te geven sprekers dc wenschelijkheid daarvan zullen uiteenzetten. Mogen allen, die voelen voor vrouwen kiesrecht en die, gezien den jarenlangen strijd voor algemeen mannenkiesrecht, over tuigd zijn, dat alleen door vastlegging van algemeen vrouwenkiesrecht in de Grond wet, een vaak onverkwikkelijken en jaren- langen strijd daarvoor vermeden kan en moet worden, op dien avond opgaan naar «Amicitia», opdat aan zoo veler wenscb alsnog bij amendement voldaan zal kunnen worden. club, als onderdeel van de proef-areopl.mc sport-com missie. De vereeniging heeft thans 1 ballon- commandanten en 4 1 vliegeniers, hij welke éen dame. Aan de Roode Kruis-oefening, door ver schillende transj ort-colonnes Vrijdag in de nabijheid van 'luizen gehouden, namen van de colonne Amersfoort 20 leden deel onder bevel van den heer A. E. Blok. De overige to, die zich hadden opgegeven om deel te nemen, konden op den voor de mccs'en ongewoon drukken Vrijdag niet tnecgi Mei e.-ooten ijyer hebben de 20 de dik wijls moeilijke .aak volbracht, welke door don hoofdleider der oefening waalwegge- legd voor 30 en zij hebben daarvoor groo- ten lof mogen oogsten. Zeer worden, ook door de autoriteiten van den Geneeskundigen dienst der land macht, geprezen de slede waarmede ge wonden in en uit schepen konden geladen en een zeer handig liertje, beide door den Dinsdag 31 October, den Hervormings dag, zal in een gecombineerde vergadering van den Ned. Protestanten Bond en de Evan gelische Maatschappij dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, uit Santpoort, een Her vormingsrede uitspreken onder den titel «Het tweede gebod». Dc samenkomst zal worden gewijd door orgelspel en gemeenschappelijk lied. Zondag ging de A. F. C. Quick op be zoek naar N. E. C„ te Nijmegen, om daar haar eersten competitie-wedstrijd te spelen en hoewel zij moest spelen met 3 invallers wist Quick de overwinning en daardoor de 2 puntjes te behalen. Er werd begonnen onder druilerigon regen. Beide partijen hadden veel last van dc gladheid en het duurde eenigen tijd eer er tcckcning kwam in het spei. Beide ploegen weten telkens goed op te brengen, maar de verdedigingen blijvende aanvallers de baas en de rust gaat in met o o. Als bij het hervatten het weer wat is opgeknapt, wordt het spel wat enthusiaster en spoedig maakt Quick's middenvóor het eerste doelpunt uit een voorzet van links, welke stand, ondanks de aanmoedigingen der Nijmegenaren, niet meer verandert. H. V. C. 1 wist te Zwolle een 4—3 over winning te behalen op Z. A. C. 1. Achter «Rustoord» speelde H. V. C. 2 tegen K. H. C., uit Kampen. De gasten begonnen met een zeer vlug open spel en het liet zich aanzien, dat dc thuisclub dezen keer het loodje zou moeten leggendoch haar verdediging en het ont breken van een goeden schutter in de Kam- pensche voorhoede veroorzaakten, dat met rust If. V. C. de leiding had met 1—o. Ofschoon Kampen dapper doorzette, kon zij ook na rust niet doelpunten. W. Kaljec wist het leder nog eens in het Kamper doel te jagen de doelman kon beide treffers niet keeren en zóo kwam het einde met een 2o overwinning voor de thuisclub. Amersfoort verloor te Baarn tegen Baarn 2 met 0-5. Uit het thans verschenen Jaarboekje van de 19 October 1907 opgerichte Kon, Ncder- landsche vereeniging voor luchtvaart blijkt, dat Amersfoort heeft een proefvliegtuigen- Hct Amersfoortsche bioscoop- en variété theater, anode l.tngcstraat,heeftdeze week weer een bijzonder mooi programma, Als hoofd-film gaat «De .slangen- danseres», een zeer boeiende beeldenreeks uit het artistenlcven, In variété-nununers treden op de heer Nicolaas San vlet, wiens mooi geluid, goede voordracht en werkelijk amusant repertoire hem inderdaad den naam populair humorist waardig maken. N. de Vorra heeft niot minder succes als jongleur mot allerlei tafelgerei, horden, messen, vruchten, glazen, flesschen, en wat niet al. en als stoutmoedig evenwichtskuns tenaar als van de keurig gedekte tafel alles is weg-gejongleerd en hij or eon stool -opzet cn dan, alsof 'c niets te beduiden heeft, plaats neemt op een tweeden stool, die met slechts twee pooten rust op dc eerste. Terecht is daverende bijval zijn doel. Ten slotte geeft hot duo-Henry ecnige succes-nuinmors, mot, als beste, >Ua chaut- feuse». Do sluitings-rcunic voor dit seizoen van de Ned. Motorwielrijders Vereeniging, welke Zondag plaats had in hotel «IVrk- hoveru. werd druk bezocht, Aan do lunch namen deel in de groote eetzaal een 150, in de verandah's en op do torossen een 300 personen, ook leden van de aangeslo ten vereenigingen velen namen middeler wijl een kijkje in de stad. Er werden ook snelheidswedstrijden ge houden op dc weer keurig kortgeschoren baan, doch er waren lang niet zooveel deelnemers als Juli en o >k do kopstuk ken van de rensport ontbraken ditmaal, liet weer was ook weinig uilgenoodigcnd. Toch waren er weer motorrijders uit Veuloo en uit Groningerland, een 50-tal uit Den Haag, enzoovoort. Noord-Holland ntoest tc voet door Naurdcn omdat do politie geen aanhangwagontjos gedoogde. Om half' elf worden gehouden de voor- wedstrijden voor zwaar gewicht. Van de 14 ingeschrevenen kwamen er door ben- zinc-gcbrck slechts 8 uit, doch eett negende meldde zich aan en werd alsnog toegelaten. Dc afstand was 8 K. M. of 10 ronden. Hot snelst reed de Belg G. Beriificrt ill b m- 53s/r> scc- 'iet langzaamst F.J. II. Meijer, eveneens uit Dan Haag cn evenzeer op ecu Harley Davidson, in 7,54De beslissing- wedstrijden werden 's middags verreden. Terwijl men aan tafel zat, begon hel ie motregenen, waardoor de baan nóg glad der cn het slipgevaar te grooter werd. Heel veel rijders maakten dan ook con proefronde cn hun bewegingen vervulden menigeen van de toeschouwers ditmaal slechts leden en genoodigden met angst voor hetgeen gobcuren zou bij de beslissin gen, waarbij van omzichtigheid geen sprake kan zijn. Het is alles boven verwachting afgeloo peti. Wel viel Beruaert in dc vierde bocht zijn machine sloeg over den kop, hij zelf maakte ccnigc buitelingen, doch hij zat in een oogenblik weer op zijn liarley en jak kerde verder alsof er niets was gebeurd en won, hartelijk toegejuicht, den eersten prijs in 8 m. 5:l/s sec. Een der ronden reed hij in 393/5 sec. Met hem reden in klasse 1) de hecren H. J. Roeloffzen, uit Enschedé, en jhr. J. P. l'eding van Berkhout, adjudant-wielrijder, uit Den Haag. De eerste verloor zijn voor wiel, waarvan de asmoer na hot demon- teeren niet voldoende was aangedraaidde laatste had het ongeluk, dat zijn contact sleutel vasttrildc. Doch ook zij zetten weer vrij spoedig door, eerstgenoemde op de machine van Beruaert, en behaalden, na nog weer andere ongelukjes, den tweeden en den dorden prijs, onderscheidenlijk in 8 m. 53V5 sec. 011 10 m. «6\s scc. Een andere althans aanvankelijk spatt- nenda rit was die in klassen B en C, mid delgewicht, tusschcn de heeren Jac. Fonck, uit Venray, R. van 't Hoff, uit Huis ter Heide, en jhr. M. Hooft, mede van daar. Al heel spoedig plaatste laatstgenoemde zich aan het hoofd en kwam aan in 8 tn. 21 sec., zijn plaatsgenoot in 8 m. 331'; sec. In den

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2