COURANT. Donderdag 2 November 1916. No 8794. 67e Jaargang Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEURVerschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.15. Advertei' ,iën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- PJ. FEEDIRIES abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiên per regel 15 cent. Reolames t—5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten AMERSFOORT worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. I Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACET 9. KENNISGEVINGEN. De vrouw van 191(>. INZAGE OPGAVEN van CANDIDATEN, CANDIDATENLIJST en PROCES-VERBAAL. De Burgemeester der Gemeente Amers foort (kiesdistrict I) brengt ter algemeene kennis, dat de op gaven van candidaten, de candidatenlijst en het proces-verbaal der op 31 October 1916 gehouden verkiezing voor den Ge meenteraad ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in afschrift zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten in afschrift worden verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, 31 October 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. MEEL- EN BROODPRIJZEN. Men voelt het van alle kanten, dat het nu ernst is, dat de Vrouwenbeweging er eene is, die niet meer is tegen te houden, al spant het behoud ook al zijn krachten in, al doet het zijn uiterste best om te red den hetgeen nog te redden valt en al zingt het geheel in den trant van De Genestet, het liedje van verlangen. Doch De Burgemeester der Gemeente Amers foort brengt ter openbare kennis, dat op Don derdag den 9 November aaustaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter ver vulling van éen plaats in den Gemeente raad in het kiesdistrict I, ter voorziening in de vacacature, ontstaan door het bedanken door den heer R. G. Rijkens. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn J. BONK en J. OVEREEM. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: »Hij die, opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wette lijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogstj een jaar». Amersfoort, 1 November 1916. De Butgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat naar aanleiding van de circulaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, d.d, 25 Oc- j tober 1916, No. 4064/6. de maximum-prij zen van meel en brood met ingang van 27 October 1916 zijn vastgesteld als volgt: 1. tarwebloem (inlandsch, uitsluitend éen soort) f21.25 per 100 K.G. 2. tarwemeel (ongebuild) f 20.25 per 100 K.G. 3. de onder 1 en 2 vastgestelde prijzen zijn netto-contant af fabriek of molen voor bakkers en dergelijke verbruikers, terwijl aan tusschenpersonen op verzoek een re ductie moet worden gegeven als is aange geven in de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 23 Maart j.l., No. 12001/16. 4a. gebuild tarwebrood (waterbrood) fo.25 per K.G., f0.19 per s/4 K.G., f0.125 per '/a K.G. "contant, afgehaald aan bakkerij of winkel. 4b. idem onder rabbinaal toezicht f 0.26 per K.G. fo.195 per s/4 K.G., fo.13 per '/a K.G. contant, afgehaald aan bakkerij of winkel. 4c. gebuild tarwem eikbrood fo.31 per K.G., fo.235 per a/4 K.G., 10.155 per '/2 K.G. contant, afgehaald aan bakkerij of winkel. De prijzen onder 4a, 4b en 4c vermeld, kunnen voor aan huis bezorgen met 1 cent per K.G. worden verhoogd. Amersfoort, 31 October 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Daar is een tijd van gaan, Dat hebt ge meer vernomen Maar hebt ge 't ook verstaan? Het wordt anders duidelijk genoeg te verstaan gegeven, dat de oude sleur, bet traditioncele onrecht, dat alleen zijn bestaan kan verdedigen op grond dat het al zoo lang er is, verdwijnen moet. De geheele democratie eischt baar rechtmatige plaats op; de eene bevoorrechting na de andere moet vallen en de vrouw, die toch óok deel is van het volk. vraagt thans met klem, dat haar wettige en natuurlijke rechten haar niet langer zullen worden onthouden. Maar het conservatisme zit niet stil. De mannen, die in de vrouw een aardig speel goed, een nuttig huishoudelijk voorwerp, doch in elk geval verstandelijk niet hun gelijke zien, worden onrustig. De spot heeft hen al zoo vaak geholpen; ook thans zoe ken zij weer hun kracht in dat wapen. Een enkelen keer worden zy ook woest. Zoolang het nog bleef bij theorie, bij ern- stige lezingen,' bij beschouwingen in een i deftig tijdschrift, enfin bij >hoogstaande« propaganda, werd hun rust niet geprikkeld j doch nu het volk zelf gaat meespreken, I worden de heeren tegenstanders korzelig. Die vrees voor het baan oreken der nieuwe denkbeelden onder de grootc massa, be wijzen de van groote partijdigheid getui gende critieken over de feministische revue >Jus Suffragi» die thans te Amsterdam wordt opgevoerd. We zien ii. de serieuse critieken de verdediging van den tegenstander van I Vrouwenkiesrecht, tegen den aanval I dien hij vreest.Al de oude argumenten van I de bekende Bondstractaatjes worden uitge- beeld op het tooneel: de mevrouw-doctores In de geneeskunde, die niét, en haar stom- I meling van een koetsier die wél kiezen mag I de dronkenlap, die al het hebben en hou- i wen, waarvoor moeder de vrouw jaren heeft geploeterd, verkoopt en daarbij door de wet wordt beschermd*, enz. enz. En verder bij de aardige Jordaantafereelen, als Mie Hartsuiker over haar ega redeneert >bij zal het doen, anders bonk ik hem zijn glazen oog in», dan vraagt >De Tijd» zich af waarom die nog het kiesrecht noodig heeft; die regeert den man tóch al». Het is mij in dit korte artikel niet moge lijk, uitvoerig het foutieve in deze laatste redeneering aan te toonen. Binnenkort hoop ik deze en andere critieken eens te ont leden en er op te wijzen, hoe uit alles bij de schrijvers blijktangst. En tóch komt het er! Dc teekenen des tijds bedriegen niet. En zij, die angstig zijn voor de gevolgen en zoo iets als een geheel gedesorganiseerde maatschappij vreezen. moeten niet vergeten, dat de invoering van vrouwenkiesrecht geen schot in den blinde zal zijn. Men behoeft niet meer te vragen wat zullen de gevolgen zijn maar kan nagaan i wat zijn de gevolgen elders geweest V Overal waar het vrouwenkiesrecht is inge voerd, in Noorwegen, Denemarken, Finland, I verschillende Staten van Amerika en de Australische Staten, werkt het weldadig op 1 de geheele maatschappij. Orde en zedelijk heid zijn er door verhoogd, het geestelijk even staat er op hooger peil. Bovendien is 'het een feit, dat een vrouw in die landen vol strekt niet minder vrouwelijk is dan hier. Zij zijn evengoed haar huiselijke plichten blijven doen, vrouw en moeder geworden. Het gezinsverband is allerminst geschokt; integendeel is de overgang tot ontvoogding der vrouw heel gelijdelijk gegaan. Het ligt in de vrouwelijke natuur, daar, waar zij kan de helpende hand uit te steken. Een 1 mannenregeering dit is nu toch wel 1 voldoende gebleken laat zeer veel te 1 wcnschen over. Wat toch zijn de oorzaken van dezen 1 afschuwclijken oorlog, waarbij ook vóór de oorlogsverklaring jaarlijks 250 millioen werd I uitgegeven j Juist het groote fiasco der uitsluitend 1 mannenregeering is de krachtigste propa- ganda voor het denkbeeld, dat het volk van l mannen en vrouwen ook geregeerd moet worden door mannen en vrouwen. 1 X- Middenstands-crcdiet bank. I Bij het jongste Middenstandscongres heeft ook dc Middenstandsbank een onderwerp van behandeling uitgemaakt. Het bleek zeer juist gezien, de Credictbank aan een nadere beschouwing, te onderwerpen, want daar door wordt de kennis dezer Middenstands- 1 instelling bij uitnemendheid verbreiddeze bespreking kon niet anders dan gunstige resultaten hebben voor de Bank en zou een bevordering zijn van de belangen van den middenstand. Mogelijke grieven konden besproken en uit den weg geruimd, aan- en opmerkingen konden gemaakt en be- j antwoord, en inlichtingen van eiken aard 1 konden verstrekt worden. I Het kon wel niet anders of er zou hier en daar een misverstand bestaan omtrent de beteekenis en de werking van de Bank I het zou blijken, dat enkele illusies niet waren verwezenlijkter zou wellicht getuigd worden van teleurstelling, die ondervonden, en van opgewekte verwachtingen, die niet I beantwoord werden. Wij zeggen het kon wel niet anders j dc instelling was voor vele personen en op vele plaatsen nieuw. En nu wekt het nieuwe aan den eenen kant illusies, die een enkele I maal als geheel ongegrond moeten worden beschaamd, en aan den anderen kant heeft het nog niet het vertrouwen, dat het ver- 1 dient. Wij twijfelen er niet aan, of de bcbandc- ling en de opbouwende critick, welke ge oefend werd, zal niet nalaten de Midden- standsbank meer bekendheid te geven en menig aanwezige zal van onverschillige tot 1 een voorstander en menig lauwe zal tot een J enthusiast geworden zijn. Maar natuurlijk de resultaten zullen daar van eerst gezien worden, als de afgevaar digden, thuis gekomen, in de vergaderingen 1 hunner vereenigingen een verslag hebben 1 gegeven van hun bevindingen en al hun medeleden hebben doordrongen van de groote beteekenis die dc Middenstandsbank hebben kan voor allen, in elk geval voor 1 zeer velen. En als eerstdaags het steno- j grafisch verslag verschijnt en iedereen nog eens a tC-te reposcc kan kennis nemen van het besprokene, dan voorzeker zal meer j kennis van de Credictbank er noodzakelijk I toe meewerken om haar populair te maken. Want dit is de zaakde Middenstands- bank moet populair worden, zij moet een instelling worden, waarvan ieder gebruik maakt, een instelling die geen middenstander meer missen wil en missen kan. Evengoed als elk artikel van uw goederenvoorraad of uw industrie moet productief gemaakt wor- 1 den, moet ook ieder bestanddeel van uw kas voorraad productief worden.' Er was een tijd, waarin het geld werd opgepot en niet alleen de particulier maar zelfs de zakenman een groote kas had men voelde zich niet veilig als men niet een tamelijk grooten kasvoorraad had. Maar dit is reeds geheel anders, ten minste iit den groothandel en ook in den zoogenaam- den tusschenhandel. Daar weet men nu, dat het geld, dat men in den vorm van con tanten, in baar geld en bankbiljetten bezit, renteloos ligt. Al bet geld, dat ontvangen wordt, brengt men bij de Bank, en maakt het rentegevend; heeft men het noodig, men kan er dadelijk over beschikken, Men bereikt al dadelijk twee voordeelenhet geld het behoeft niet altijd veel te wezen is productief gemaakt en men behoeft geen zorg te hebben om het te bewaren. Nu is er bijna geen enkel handelsman, ambachtspatroon of industrieel of hij heeft nu en dan geld over, dat hij wel weer weldra zal noodig hebben in zijn zaak, maar dat hij tijdelijk onder zijn berusting heeft. Laat ieder beginnen met dat naar zijn Bank, de Middenstandsbank, te brengen; gij hebt er steeds weder de beschikking over en gij zult bij uw Bank vernemen hoe gemakke lijk gij er weder over beschikken kunt. Be gin hier dadelijk mee, gij leert dan den weg naar de Bank kennen en deze kennis van dezen weg geeft u onmiddellijk voordeel cn zal u later voorzeker nog meer baten Gij zegt, dat gij het niet de moeite waard achthet weinige voordeel dat gij daarmee kust bedingen, Iaat u koud. Och kom, dat meent gij nietgij vindt het nog eenigs- zins vreemd het is uw gewoonte nog niet gij denkt, dat men die kleine bedragen van u niet tellen zaldat maakt ge uzelven maar wijsoprecht gesproken, meent gij het zelf niet. Is het niet waar, dat voor velen de verdiensten ir. de zaak ook als 't ware met centen binnenkomen Gij zijt kruidenier, gruttermoet gij niet vaak voor enkele centen uw diensten prestoeren O ja, zegt ge misschien, dat behoort tot mijn zaak maar weet ge wel, dat de Bank óok tot uw zaak behoort Wanneer ge langzamer hand bij de Bank bekend raakt, wanneer men daar de overtuiging heeft, dat gij steeds uw verplichtingen stipt nakomt, dat gij accuraat uw zaken beheert, dat gij met kennis en ijver uw bedrijf tracht tot bloei te brengen, meent gij dan niet, dat men u ook crediet zal verschaffen, als gij eens een voordeeligen inkoop zoudt kunnen doen, als gij met gegevens kunt staven, dat gij uw zaak met eenig crediet een gewenschte uitbreiding kunt geven En gij, winkelier, bedrijfsleider, vakpa troon, of hoe gij u noemen moogt, die misschien reeds in connectie Staat met een Bankinstelling, is het nog noodig, dat wij u zeggen, dat de Middenstandsbank de in stelling is, waarmee gij u in verbinding moet stellen. Zij is opgericht voor uenuw mede-middenstanders. De Bank ontvangt uw deposito's, opent u rekening-courant, in casseert voor u, en betaalt voor uzij ver schaft u zoo noodig crediet. Zij biedt u alle j voordeelen cn gemakken, die een ander u bieden kan zij dient uw voordeel let j o.a. op den rentestand der deposito's en gij 1 werkt mede tot den opbloei der Bank en dient als zoodanig het algemeen belang van den middenstand. Hoe meer de clientèle der Bank zich uitbreidt, des te meer zal dc Bank aan haar doel beantwoorden, j In Amerika is men reeds zóo ver, dat ieder particulier van eenige beteekenis zijn 1 kas stort bij zijn Bank terwijl alle betalingen gaan over de Bank. De vrouw van den professor, van den dokter, van den ambte naar heeft baar chequeboekje, waarmee zij haar kruidenier, haar kleermaker, enz. be taalt, Zóo ver zullen wij hier nog vooreerst niet zijnmisschien, dat de nieuwe giro-dienst ons eenigszins in die richting voert, maar laten ten minste alle middenstanders be ginnen met zich met de Middenstandsbank in relatie te stellen. Wenscht gij nog nog nadere inlichtingen, de Middenstandsbond zal ze u gaarne ver schaffen. Verken den weg naar de Mid-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1