BIJBLAD No. 8810 uitgave van N. V. de AMEKSFOOKTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF van ZATERDAG 9 DECEMBER 1910. Stadsnieuws. De Tweede Kamer heeft Donderdag de herziening der Grondwet, met welke zij 17 October aanving, beëindigd. De eindstemming volgt later. Als de Eerste Kamer niet weer een kippe- kuur krijgt dan zullen de leden van den Gemeenteraad voortaan zitting hebben ge durende vier jaren en te gelijk aftreden, terwijl de Gemeenten worden verdeeld in kieskringen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de inspecteurs der Arbeids inspecties machtiging verleend om, waar zulks gewenscht wordt, de rusttijden van jeugdige arbeiders, arbeidsters en vrouwen wegens de steenkolenschaarschte te verkorten. De verplichte middagschaft van 1 a 1.5 uur mag tot een half uur worden terugge bracht, terwijl deze schaft niet buiten de werkplaatsen behoeft te worden doorgebracht. Voor de maanden December en Januari mag de werktijd niet vroeger aanvangen dan te 7.30 en ia Februari niet vroeger dan te 7 uur 's ochtends. Achtereen mag niet langer dan 5 uur worden gearbeid en in een etmaal geen grooter aantal uren dan tot heden placht te geschieden. Deze regeling is slechts geldig tot 1 Maart »9'7- De Amersfoortscbe stedemaagd moet Donderdagavond toch wel erg sip hebben gekeken. 's Ochtends verloor zij, in eerste instantie, haar proces tegen de Utrechtsche Water leiding Maatschappij en 's avonds verloor zij zeer vermoedelijk baar équipage. Wat de tram betreft, is het best mogelijk, dat de bewoners van de hoofdstraten der binnenstad het niet alleen laten bij betuigingen van leedwezen, doch ook te hoop zullen loopen en de middelen zullen bijeenbrengen om »ons trammetje» te behouden. In 1884 werd door de Gemeente Amers foort aan de Utrechtsche Waterleiding- Maatschappij concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie eener waterleiding in die Gemeente. De Gemeente Amersfoort is, nadat de exploitatie veel te wenschen liet en de Maatschappij telken male in ver zuim werd gesteld, in 1913 een eigen water leiding gaan oprichten en in bedrijf bren gen, hetgeen de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij, die meende, dat haar een monopolie was verleend, er toe braebt, de Gemeente Amersfoort in rechten aan te spreken op grond, dat zij haar bedrijf in ernstige mate zag benadeeld. Deze procedure heeft ongeveer 3 jaar geduurd. Thans heeft de Utrechtsche Recht bank bij breed gemotiveerd vonnis uitspraak in dit geding gedaan en de Utrechtsche Waterleiding-Maatschappij volkomen in het gelijk gesteld. De Gemeente Amersfoort is veroordeeld tot schadevergoeding aan de Utrechtsche Waterleiding-Maatschappij, nader op te maken bij staat; en tot wegruiming van de door haar aan gelegde waterleiding met de daarop aan gebrachte aansluitingen in de Gemeente, Naar hasr meening ziet de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij door dit vonnis waarover het laatste woord echter nog lang niet is gesproken de haar aan gedane concurrentie te Amersfoort opge heven en aan de «vernietiging van haar be drijf aldaar» een einde gemaakt. Voor de Utrechtsche Waterleiding-Maat schappij waren, volgens het >U. D»., opge treden tnrs. Van Heyst en Holsteyn, advo caten te Utrecht; voor de Giyneeute Amers foort jhr. mr. De Brauw, advocaat te's-Gra- venhage. Onmiddellijk nadat de Burgemeester het verzoek tot de burgerij richtte om, wegens kolenschaarschte, zuinig te zijn met licht uit de Gemeente-leidingen is gehoor gegeven aan dat verzoek. Reeds in de week vóór St, Nicolaas was ket gasverbruik langzaam dalende. In de laatate dagen bedraagt de besparing gemiddeld 4000 opeen normaal gasverbruik van 15 000 M'„ hetgeen overeenkomt met een bespariug van ongeveer 27 pCt. De avondbclasting van het electrisch be drijf Is gedaald met ongtveer 22 pCt. Wel een bewijs, dat de ingezetenen bun plicht stipt nakomen. Denkt men er wel aan, dat hedenavond de winkels uiterlijk half elf worden gesloten? Sedethedenmiddag bréngt het carillon van den I.ieve Vrouwe-toren ten gehoore bij half slag «Gelukkig vaderland», uit Valerius Gcdenkklank, en bij heel uur «Mooi Hol land», uit Kun je nog zingen, zing dan mee. Hier staat aardappelnood te vreezen. Einde September is van de groentenhande- laren gevraagd hoeveel Regeerings aardap- pelen zij meenden noodig te hebben. Reeds begin October werden zij echter aangewezen op distributie-aardappelen en het werd hun daardoor onmogelijk, op de vrije markt zich te voorzien van hun gemiddelden winter voorraad. De door de distributie-centrale half October aangevoerde hoeveelheid was echter veel te klein en dus spoedig uitgeput en in plaats van meer en vooral geregeld aan te voeren, wordt thans gevraagd of men iets wil afstaan van de aangevraagde hoeveel heid. Het gevolg is dan ook, dat de kleinere handelaren reeds zonder aardappelen zitten. En «heb je geen aardappelen, dan koop ik ook geen groente» is een vaste term, die juist den minst kapitaalkrachtigen het meest wordt toegevoegd. Indien de aanvoer niet veel verbetert, zal Amersfoort vóór Nieuwjaar zitten zonder dit volksvoedsel bij uitnemendheid. Iulusschen doet het plaatselijk Distributie- bureau wat het kan om dit te voorkomen. De Spoorweg-Maatschappijen maken be kend, dat zij met goedkeuring van den Mi nister van Waterstaat de reizigerstarieven met ingang van 1 Januari 1917 tijdelijk met 20 pet. zullen verhoogen. Voor de abonnementskaarten (algemeene abonnementskaarten, groepenkajirten, traject- kaarten en scholicrkaarten) gaat de verhoo ging reeds in aanstaanden Vrijdag 15 dezer. De afgifte van tienrittenboekjes van de II. IJ. S. M. en de Staatsspoor en de afgifte van kilometerboekjes voor vaste reizen zal gedurende December worden grstaakt. Deze verhooging houdt verband met den op 1 Januari 1917 in te voeren beperkten rcizigerslreindienst. De Centraalspoor verhoogt eerst met in gang van 1 Januari den prijs harer tienritten boekjes met 20 pet. Gedurende November werd bij de Nuts- spaarbank ingelegd f 7463.50. Het totaal-bedrag der inlagen sedert de opening der Bank, op 1 April 1916, steeg hierdoor tot f33316.50. tot f 12.80 per 1.15 tot f 1.34, jonge 1 oude hanen f t.22 Mejuffrouw Tb, M, Bruens verwierf de Lagere akte Wiskunde. De heeren J. Kooimcn en H. B, Beaufort zijn benoemd tot keurmeester voor nulhoen- ders op de Avicultura-tentoonstelling, welke van 14 tot 21 Januari wordt gehouden te 's-Gravenhage. Aan paardenarts ie klasse J. C. Numans, thans op non-activiteit, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. In verband met de verordening tot uit winning van steenkolen en daartoe zuinig heid met verbruik van electrische energie eindigen de voorstellingen in de bioscopen voorloopig om tien uur. Wie dus de geheele voorstelling wil zien, zorge vóór 8 uur aanwezig te zijn. De bioscoop «De Arend» heeft zich een projectie-lantaarn aangeschaft van de aller nieuwste vinding, waardoor de beelden thans geheel staan. Dr. Bleretts de 1 laan, uit Aerdenhout, zal, blijkens advertentie in dit nummer, aan staanden Dinsdagavond spreken over «Het menschbeeld in drieërlei kunst-perioden c in een vergadering, belegd door de Vcreeni- ging tot het houden van kunstbeschouwingen, voordrachten over kunst, enz. verheugen van allen, die op eenigerlei wijze bij de sport betrokken zijn en ook de gang van mijn zaken van vooruitjaanden aard is geweest, heb ik gemeend, dien dag niet 011- opgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Ter herinnering aan genoemden datum dan. stel ik voor elke plaatselijke Sport-ver- eeniging beschikbaar een verguld zilveren medaille en hoop ik die voor uwe vereeni- ging u over eenige dagen te does geworden. Ik zelf, verlang in geenerlei opzicht eenige beschikking aan het verstrekken der medaille vast te knoopen, maar iaat gaarne aan uw Bestuur over de wijze te bepalen, waarop de herinneringsmedaille zal worden besteed. Mijn bedoeling is de sport-beoefening te dienen en Ik meen daarom beleefd in over- weging te mogen geven, dat de wedstrijden, die door de medailles zullen worden uitge lokt, door de vereenigisgen zooveel mogelijk op verschillende data worden vastgesteld. Morgen gaat Quick 2 naar Transvaal 2, te Utrecht; Quick 3 ontvangt Kampong 3, uit Utrecht; H. V. C. 3 ontvangt Het Gooi uit BussuraH. V. C. 4 gaat naar Stich tenaren, te Utrecht; Amersfoort, ontvangt Utrecht Boys; en Rapiditas t gSat naar D. W. S. 1. De vercenigingcu. die in den Ned. V. B. spelen, hebben vrij. Naar de Centrale V. P. N.-veiling werden gister wederom geen Regeerings-eieren aan gevoerd. Er werden 10 87 7 export-eieren verkocht voor f 13.So tot f 14.70 per honderd. Eendderen deden f 1 honderdsiachtkippeti f banen f 1.21 tot f 135 e per Kilo. De «llaagschc Post» heeft wel gelijk, waar ze schrijft: Dank zij het schitterend beraad Van een der hoogste Staats-commic m ls weldra niemand meer in staat Om eieren voor zijn geld te kiezen. Eerstdaags wordt aanbesteed het 4e ge- dcelto voor het uitbreiden der Kazerne voor bereden wapens. De raming bedraagt f27 500. markt 19, telefoon 166. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk kwart na vieren, die van de overige voertuigen uiter lijk kwart vóór vijven zijn aangestoken. Aan het hoofd-bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een zilverbon, een binnenbal van een voet bal, een elementjc, en een beurs, alle op den openbaren weg gevonden. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen 5 koliiehuishouöers wegens bet I in hun lokalen aanhebben van licht uit een I Gemeente-leiding na 10 uur '3 avonds. Zij maakte proces-verbaal op tegen 2 bakkers, die nachtarbeid lieten verrichten I door nog geen 17-jarigen, i Achting is een parelsnoer, dat men in éen minuut kan verliezen en eerst na jaren, parel voor parel, kan terugvinden. Uit don Om.trtf.te j Aan de gasfabriek te Baam wordt cokes verkrijgbaar gesteld voor hen wier inkomen j beneden f 1000 is tegen 65 cent per ILL. De Gemeente Barneveld heeft een 4V2 pets. leening, groot f30000 en aflosbaar uiterlijk in «942, gesloten bij de Nationale Bankvcreeniging tegen den koers van i 'oo'/a pet. De bazar ten bate van het bouw- en lig- hallenfonds der plaatselijke Vereeniging tc.t bestrijding der tuberculose, van 23 tot 25 November in «Amlcitia» gehouden, heeft een netto-opbrengst opgeleverd van f 1800. We deelden reed3 race, dat de heer II. A. Vierdag Jr., Directeur van het Amers- foortsch sport-bureau, de goede gedachte heeft gehad hel bedrag, dat hij half December zou uitgeven ter viering van verschillende gedenkdagen, te bes.emmet) voor erkende sport-vereenigingen hier ter stede. Natuurlijk erkende; ecu bosje jongens, dut fluks zich opwerpt a's sport-club, komt als wel vanzelf spreekt niet in aanmerking. I De heer Vierdag heeft thans aan alle sport-vereenigingen hier ter stede de volgende circulaire verzonden Den 16 December zal ik, bij bet eerste lustrum vati mijn Sport-bureau, het o-jarig J beslaan van mijn sigarenmagazijn mogen I herdenken en waar ik tot mijn genoegen steeds heb kunnen constateercn, dat. mijn 1 Sport-bureau zich in de belangstelling kon Teekenend is, dat de/er dagen een Neder- landsch schip werd gecharterd om voor Engel- sche rekening tussihen 15 en 30 December vracht te varen van Londen naar ons land, tenzij in die periode een einde mocht komen aan de vijandelijkheden. Zou de beëindiging van dezen vreesclijken oorlog dan toch werkelijk niet meer zóo veraf zijn als een deel der Engelsche pers wil tloen geloovcn lender, voor 1917, samengesteld door den heer I.. A. S. Bosman, electrotechnisch ingenieurde eenige kalender voor dit nieuwste vak in onze taal, met weder be langrijk vermeerderden inhoud en, als uit gave van de firma Van Mantgem It De Does, natuurlijk volkomen op de hoogte van den lijd. Zoo werd nog opgenomen een rubriek «Electrische verwarming», het vraag stuk van den dag. Ook het uiterlijk is welverzorgd en de prijs brengt dit onmisbaar en bijna onont beerlijk zakboek in het bereik van alle elcctrotechnici, die èn door de talrijke af beeldingen èa door de berekeningen er zeer veel gemak van zullen hebben. Ingezonden. Ten einde onjuiste opvattingen hun bedrijf weg te nemen, beeft de bij Kon. besluit van 26 October 1916 erkende V<^-. eeniging van groenten- en vruchtendrogers het licht doen zien een met 50 illustraties verluchte brochure, getititeld „liet groenten- drogen, de industrie der toekomst». Behalve de inleiding, door haar Secretaris 'mr. H. Blaupot ten Cate, bevat de brochure een afdruk van het rapport van dr. B, Sjol- lema over het drogen van aatdappen.dat stellig onderschrijft de mecning van den Secretaris, dat „goed ingerichte drooginrichtingen niet alleen een groot land- en tuinbouwbelang, maar wel degelijk ook een lands belang ijnc. Wie er meer van wil weten, raadplege het exemplaar, dat we afstonden aan de Openbare leeszaal en bibliotheek. Ook is verschenen de 3e jaargang van den Nederlandschen Electrotechnischen Ka- Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer terug gegeven. Geachte Redactie, Zoudt U het onderstaande ee klein plaatsje willen geven in uw blad? Bij voorbaat mijn dank. Enkele dames belanghebbenden noe men zij zich vragen of het geen over weging zou verdienen om de schooltijden voor de scholen A en B te wijzigen. Ik vermoed, dat die dames, ieder voor zich, nogal een groot aantal kinderen naar school zenden en er bezwaar tegen hebben om vroeg op te staan. Ja, dames, vroeg opstaan is vervelend, vooral 's winters, voor velen zelfs in den zomer nog. Maar kunt U zich een oogenblik indenken in het volgende geval, waarvan er twintig-, misschien vijf tigmaal zooveel voorkomen als bet uwe? Luister eens lk ken een arbeidersvrouw, die 'a morgens vier kinderen naar school stuurt. Een bad kamer misschien niet een» een behoor lijke waschtafel heeft ze niet ter beschik king ook geen kinderkamer en geen helpster» of verzorgsters. Die vrouw moet vier kinderen zelf waschen, zelf klecden en bovendien voor het ontbijt zorgen. En de kinderen komen zindelijk en ver zorgd op school en niet te laat. Maar, geachte dames, die kinderen gaan vroeg naar bed en misschien weet U dat niet, omdat U waarschijnlijk de zorg over uw kinderen aan anderen toevertrouwt die kinderen vinden het vaak vervelend, dat ze 's morgens niet eerder mogen opstaan! Vermakelijk is uw] argument over gas besparing. Wat U voor uw eigen voordeel wilt bezuinigen, gaat U, door den middag schooltijd-tot 4 uur te laten duren, op reke ning van Gemeente zetten. Dat is dubbele verkwisting. Maar dames, is dilt uw zwaar ste argument? Het valt zoo mooi te midden der bezuinigings-manie, nietwaar? I11 gemoede geef ik U dezen raadStuur uw kinderen vroeg, heel vroeg naar bed; U zult zien, dat ze uit eigen beweging vroeg opstaaa. Leer ze zoo vroeg mogelijk zichzelf wasschen en kleelen, dan kunt U op uw personeel bezuinigen. Bovendien, is niet pas op school A een onderzoek ingesteld tiaar de mogelijkheid om het schooluur te verzetten? En toen was er bijna niemand, die bezwaar had tegen den huidigen toestand. E11 op de andere scholen voor «ge wone» kinderen dus, die óok netjes en ge voed op school komen is nog bijna nooit een klacht, en zeer zeker nooit een ernstige klacht gekomen tegen de be staande regeling. Als U ooit weer zoo iets vraagt, dames, vraagt U dan een uniforme regeling voor alle scholen. Dat is hst eenige, dat be zwaren kan wegnemen. Begint u bijv. te vragen om gelijke vacanties. U kunt stellig rekenen op den steun van veel ouders en de meeste ondcrwijs-krachten. Achtend, K. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp 18. Oudheidk. museum Klehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zondag strijkje Amicitia 3.30. Dinsdag, strijkje Maison De Haas, 3.30. Woensdag, thee-csricert Berg-hotel, 3 uur. Zaterd, tot Vrijd. Bioscoop-variété Langestr. Vrijd. tot Maand. Bioscoop «De Arend». 12 Dec. Tuinbouw-vereen. Zwaan. Onze Vloot, Rclchmann. Lezing Kunstbeschouwingen, Am. 12—13 Dec. Tentoonstelling Prot. Armen- loterij, De Zaaier. 13 Dec. Protestantenbond, ds. Heckman. 14 Dcc. Hollandsch strijkkwartet, Ara. Gemeente-werklieden, Valkje. ig Dec. Toonkunst, SchOpfung, Am. 21 Dec. Julia Cuypers, Am. 29 Dec. Zangvereen. Soli Deo Gloria, Ara. 6 Jan. Lezing mr, Tideman, Theos. leesz. 8 Jan. Nutslezing, Carry van Bruggen, Amicitia.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 5