Stadsnieuws. telefoon in dc woonkamer van den winke lier hangt De heer H e u n k s Volgens het amen dement-Stadig op art. i der Licht-verordc- ning worden met «winkels* gelijk gesteld lokaliteiten, waarin, zonder dat deze win kels zijn, winkelklanten worden bediend. De Voorzitter: In dit ontwerp is het begrip «winkel* niet omschreven en we zullen dit dus vragen in ons advies. De heer Van Gelder: Reden te meer om voor de bakkerijen te vragen openstelling tot 10 uur. De heer Levy: Niet alleen met eetwa ren, ook in tal van andere zaken kan men na sluitingstijd per telefoon een bestelling krijgen, die onmiddellijk moet uitgevoerd, wil men den klant niet verliezen. De Voorzitter meent, dat B. W, hieraan stellig niet hebben gedacht. Het is een stuk harde practijk. De heer Van Ommeren: Het thans aangevoerde maakt me aan het schrikken. Moet ik dan na 8 uur een loopknecht thuishouden voor een enkel Regeerings- broodje ergens achteraan den Berg De Voorzitter vermoedt, dat be stellingen per telefoon na S uur op éen wijze zullen worden beoordeeld als monde linge zonder draad. De heer De Vries Jr.Men zou kun nen besluiten, alle bestellingen een kwartier na sluitingstijd pas den volgenden dag uit te voeren. Velen: Dat kan in de practijk niet. De heer Van Gelder: Der k eens aan plotseling bezoek. Het is al weer een argument om voor ons te vragen om 10 uurs sluiting. Artikel 6. De Voorzitter. Wordt onder «ge ringe eetwaren* óok verstaan aardbeien, kersen, Kwatta, ijs uit de ijskarretjes, enz. Voor waren uit lunchrooms en verlof zaken zorgt art. 2 sub b. De heer H o u b a e r achtte dit een zeer mooie bepaling voor den fruithandel. De heer Van Achterbergh vroeg of hieronder óok valt de Zaterdagavond- markt. De Voorzitter antwoordde, dat deze evenals Zaterdags de winkels tot half elf den tijd heeft. De heer Vierdag herinnerde, dat werd gezegd, dat Amersfoort zulk een groot gar nizoen heeft. De militairen gebruiken mil- lioenen sigaren, duizenden stukjes Kwatta en honderden ponden worst. Doch in strijd met ds meening van den Inspecteur der belastingen profiteert de winkel stand daar niet van. In iedere chrambree. iedere barak, iedere loods zijn militaire venters, die hun waren tegen ongelooflijk lage winst koopen van sommige grossiers, betgeen den tusschenhandel, die op zware lasten zit, ontzaglijk veel schade doet (applaus). Wel is dat handeldrijven door militairen verboden, doch slechts in éen compagnie heeft het niet plaats. De Voorzitrer betreurt het, dat dit geschiedt, doch de verordening, welke thans aan de orde is, kan aan dit euvel niets hoegenaamd verhelpen. Bovendien is deze soort handel een soort zaakje drijven bin nenshuis en niet eens van de eenc kazerne in de andere. B. 6c W. kunnen hieraan niets verhelpen, en zelfs art. 8 vermag hier niets tegen, omdat de dienaren der Gemeente-politie niet in de kampen of de kazernes kunnen ver baliseeren. Alleen de militaire overheid kan het verbod handhaven. Artikelen 7 tot 9 ontmoeten geen be denkingen. De heer Van Hemmen merkt op, dat menig fruithandelaar in het holst van den nadit wordt opgebeld om een trosje druiven voor een zwaar-zieke. Is het een overtre ding (Geroepneenals de mensch doet, hetgeen de winkelier moet weigeren? De Voorzitter: Als de politie zoo'n geval constateert, zal zij stellig geen proces verbaal opmaken. De heer Van Hemmen: Nu vergeet u toen de trucs die gebruikt zijn om, onder Regeeringsbrood-jereiniad"*, bakkers te doen uitsluiten van het verder ontvangen van Regeerings meel. Als men den fruit handelaar een hak wil zetten en onder ralschen naam een ziektegeval fingeert, dan krijgt de winkelier proces verbaal en beeft hij tijdverlies en dus geldverlies, om dat bij moet verschijnen voor den kanton rechten. De Voorzitter: Naast den letter staat de geest der verordening. Als wordt bewe zen, dat er geen winstbejag, geen ontdui king is geweest, dan komt er stellig ook geea vervolging. Intusscben is aanteekening gehouden van ew opmerking. De heer H o u b a e r kan zich slechts in zoover vereenigeu met het ontwerp, dat voor den huidigen abnormalen tijd de 8 uurs sluiting wordt ingevoerd. Zoo spoedig mo- helijk worde de verordening herzien en de algemeene 9 uurssluit'ng ingevoerd (applaus) tenzij de 9 uurs-sluitiog zóo goed bevalt en het publiek er zich zóo volkomen bij aanpast, dat allen vragen om S unrs-sluitiug (applaus). De heer Eggink herinnerde, dat de verplichte sluiting reeds is besproken sedert 1007. Spr. heeft toen de vrijwillige sluiting genoemd een doodgeboren kindje; het ver loop heeft hem volkomen in het ge'.gk ge steld. Thans heeft spr. met heel veel genoe gen kennis genomen van het ontwerp. Dat de «llatize* ditmaal »H. «Sc N.« den loef afstak, spijt spr.; doch daartegenover staat de ongedacht groote belangstelling hedenavond. Men begeve zich in het advies niet te veel op zijwegen en schuive de branche- belangen niet te veel op den voorgrond. Het ontwerp is rekbaar genoeg en als liet is vastgesteld lot verordening dan zal bij voorbeeld een bakker, die te laat bemerkte, dat zijn gist op is, tóch worden geholpen door den gistwinkelier. üok spr. hoopt, dat men weldra zal komen tot dc 9 uurs-sluiting. De heer Vink achtte de bedreiging met hechtenis in art. 9 niet noodig. Nieinsnd zal moedwillig overtreding plegen. Bij her haling legge men hechtenis op. De Voorzitter meeude. dat hechtenis pas wordt toegepast els inen dc boete niet betaalt. Het is "de gewone formule van der gelijke ve-ordeningeti. De heer H e u n kb vroeg waarom B. W. ditmaal zijn afgeweken van de gewone volg orde. welke steeds isboete en pas daarna, subsidiair, hechtenis. Heeft dit een bijzondere beteeketiis De Voorzitter meende te moeten ge- looven aan een vergifsing ten Raadhuize. Iets anders is de onduidelijkheid van art. 4. Mag men, als Iti Drankwet-inrichtingen, al dan niet na het slu-'tiegsuur opredderen en schoonmaken In café's geschiedt dit on gestraft met behulp van de kellners, d. i. van de bedienden. Is dat óok geoorloofd in winkels Het zeer twijfelachtig eu staat niet in het ontwerp. De heer K h 1 m a n 11Het is te onder vangen door art. 4 te schrappen. De heer Van Hemmen: Wellicht ben ik niet duidelijk genoeg geweest toen ik dit zooeven aanroerde bij art. 4. Volgens den letter van dat artikel moet na den sluitings tijd de winkel gesloten blijven en mag er niet in gearbeid. De Voorzitter: We zu"en het vragen aan B. W. De heer Visser: Het sp-jt me. dat in art. 2 uitzonderingen zijn gemaakt voor kroegen en verlofszaken, óok al vallen die onder de Drankwet. Vooral in de nabijheid van kazernes en kampen zullen de winkeliers veel r.adeel daarvan ondervinden. Al ver biedt art. 5 het meenemen van waren, tóch zal dit met massa's geschieden. De Voorzitter. I ieeren. het Is bij tienen en we zijn hier in een Drankwet lokaliteit. We moeten dus vertrekken. Ik stel nu voor, overleg te plegen met het Hanze-bcstuur, de aangevoerde heden- kingen ter kennis te brengen van B. W, en hun te verzoeken, thans de 8 uurs sluiting te bevorderen, doch zoo spoedig mogelijk de 9 uurs-siuiting voor te schrijven. Deze conclusie wordt aangenomen met op éen na algemeene stemmen. De vergadering wordt hierna gesloten. De Besturen van »H. N.« en van «De Hanze* komen hedenavond bijeen ter vast stelling van het gemeenschappelijk advies. In de Remontrantsche kerk hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan ds, W. Mackenzie, uit Alkmaar: in de Doops gezinde kerk, ds. D. Potling», uit Arnhpm. I11 den aanvang van de godsdienstoefe ning in de Luthersche kerk zal dr. Toxopeils berdenken nu wijlen den heer W. van Achterbergh, die in Januari 40 jaar koster zou zijn geweest van de Luthersche ge- De winterzitting der Provinciale Staten van dit gewest zal aanstaanden Dinsdag ochtend worden hervat. De Burgemeester heeft doen afkondigen, dat de inschrijving voor de Nationale mili tie van ir. geborenen za! plaats heb ben ten Raadhuize op j en 4 Januari 1917. De zeer groote kennisgeving hopen we te voegen bij het volgende nummer. Burgemeester en Wc,houders deden den Raad weder een reeks voorstellen toekomen. De belangrijkste twee volgen hier in hua geheel 2 Bij uw besluit van 7 November j.I. wer- des, om pra-advies in onze handen gesteld een drietal adressen, ai'e betrekking heb bende op de uitvoering van dc Distributie- wet. De Commissie van verbruikers vraagt de beschik baarstelling van cokes en eierkolen voor personen, wier belastbaar inkomen de som van f 600 niet te boven gaat. en ver der den betrokken Minister te willen verzoe ken, nog andere artikelen op de lijst van de te distribueeren artikelen te willen plaat sen de afdeeling der Sociaal-Democratische Arbeiders Partij, de Amersfoortsche Bestuur ders Bond en de Vereeniging tot oprichting der Algemeene Arbeiders Coöperatie «De Dageraad* vragen ongeveer het zelfde, met dien verstande, dat de cukes zal worden verstrekt aan personen, die ceu inkomen hebben van f 2000 of daar beneden terwijl het Bestuur van de Soc. Dem, Vrouwen Club verzoekt, cokes tegen ver laagd tarief beschikbaar te willen stellen. Onder wederaatibieding dezer adressen hebben wij de eer U het volgende mede te declen en te adviseeren. Aan den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel hebben wij verzocht, ook de cokes onder de distributie-artikelen te willen rangschikken. Hierop is een afwijzende beschikking ont vangen. Aangezien ons College de meening reeds was toegedaan, dat, voor het geval de cokes niet als distributie-artikel werd aangemerkt, toch moest worden getracht, zekere hoeveel heid tegen verlaagd tarief beschikbaar te stellen, hebben wij intusschen daaromtrent het advies van de Commissie van bijstand ingewonnen. Uit dat advies is gebleken, dat, na aftrek van de noodige hoeveelheid voor den eigen dienst, slechts eene hoeveelheid van onge veer 2$ 000 H.L. voor den verkoop beschik baar blijft. Wanneer nu wordt bedacht, dat de normale loket-verkoop ong. 20 000 H.L. bedraagt, dan zou indien met deze ver koop werd doorgegaan slechts ongeveer 8000 H.L, voor de distributie tegen ver laagd tarief overblijven. Deze hoeveelheid is zóo gering, dat wij, in overeenstemming met de gevoelens daaromtrent van de Com missie. van oordeel zijn, dat de geheele voorraad beschikbaar moet worden gesteld. Naar ons bleek is. ten einde dien voor raad zoo groot mogelijk te houden, de cokesverkoop thans reeds stop gezet. Zoolang evenwel voor het artikel cokes geen maximum-prijzen officieel zijn vastge steld, zal deze maatregel met voorzichtigheid dienen te worden uitgevoerd opdat de Ge meente haar invloed blijft behouden bij de prijsregeling op de vrije markt. Hiervoor bestaat te meer aanleiding, om dat ook de thans nog beschikbare hoeveel heid onvoldoende is om in de behoefte te voorzien, terwijl d« >r de beperking van het gasgebruik en de werking van de water- gasfabriek de voorraden, welke ter beschik king komen, niet van dien omvang zijn als in normale omstandigheden wel het geval is. Daarom za' het noodig zijn. beperkende bepalingen voor de distributie vast te stellen. De cokes dient enkel beschikbaar te wor den gesteld op kaarten, welke aan het Levensmiddelen-bureau verkrijgbaar zullen worden gesteld voor hier wonende gezins hoofden, waaronder begrepen Belgische, welke hier tijdelijk zijn gehuisvest. Evenals dit het geval is met de distributie- artikelen, zal dus ook de cokes voor allen verkrijgbaar worden gesteld. Elke grensbepaling is min of meer wille keurig. terwijl zij veel administratie noodza kelijk maakt. Het zal dan evenwel noodig zijn, en ook'om er zooveel doenlijk tegen te waken, dat' de coke3 in andere handen overgaat, dat de verkrijgbaarstelling wordt beperkt tot zeker hoeveelheid voor een bepaalden tijd, bijv. éen H.L. in de tien dagen. Het zou dan de bedoeling zijn, den ver koop op de gewone wijze door middel van het gasbedrijf te doen geschieden, zoodat het maken van extra-onkosten kan worden ver meden De verkoopprijs dient naar het ons voorkomt gesteld te worden op 7.5 cent per H.L, verhoogd met 10 cent voor bet thuis bezorgen. Daar de Gemeente aan bet bedrijf f 1 per H.L. zal moeten vergoeden, wordt dus per H.L. 25 cent toegelegd. Blijft de hoeveelheid 28 000 H.L. dan zal dus een verlies worden geleden van f 7000. Ten einde de hoeveelheid zoo groot moge lijk te doen zijn, hebben wij bereids besloten tot den aankoop V2n 100 ton gietcokes, welke voor den eigen dienst kan worden gebezigd. Omtrent de cokes-voorziening stellen wij U derhalve voor, c.ns te machtigen een regeling te treffen a!s boven is omschreven en daarvoor een crediet ten laste van het Levensmiddelenbedrijf te verieencn, berekend naar 25 cent per af te leveren H.L. Wat betreft het verzoek, er bij den Mi nister op tc willen aandringen, ook nog andere artikelen (als schoeisel, klompen, leer, garen, sajet, enz.) beschikbaar te willen stel len, komt het ons voor, dat daarop afwij zend behoort te worden beschikt. Het is ree-is duidelijk geworden uit de daaromtrent gedane mededueiingen in de dagblade, dat de Minister niet bereid is tot uitbreiding van lijst met (leze artikelen. Maar bovendien, wil zulk een verzoek inder daad kans op inwilliging hebben, dan dient te worden aangetoond, dat er een mogelijk heid voor de uitvoering en dat de daaraan verbonden economische en maatschappelijke gevolgen werkelijk den te nemen maatregel wettigen. Met de cokes-distributie was dit bet geval althans voor hetgeen de mogelijkheid van, uitvoering betreft; maar ons College is niet in staat, dit ook te zeggen omtrent al de andere genoemde artikelen. En waar ten slotte de Minister geacht mag worden beter en vollediger op de hoogte te zijn van hetgeen noodig is en in hoeverre daaraan is te gemoet te komen, komt ons het richten van e^.i verzoek, als wordt bedoeld, ook daarom oveibodig voor. De Raads commissie in zake den duurte- toeslag adviseerde onder dagteekening van 25 November: Andermaal werd ons advies gevraagd in zake het toekennen van een bijslag aan ambtenarenmaar thans uitgebreid tol allen, die in loondienst zijn van óu Gemeente. Aanleiding hiervoor waren de in uwe vergadering van den 9 dezer gehouden dis cussies, zoodat deze, alsvan zelf, het uitgangs punt waren bij de thans gevoerde gedachten- wisseling. Er is dus ons voorstel van 9 October 1916; en een voorstel van uw medelid den heer Kroes, om aan alle geCmployeerden in vasten dienst der Gemeente, die geen hooger jaarloon genieten dan f 1250, een toeslag van f 1.50 eii aan ongehuwden f 1 per week te verstrekken. Allereerst werd de vraag gesteld, of een bijslag moet worden verleend, dan wei een traktementsverhooging. Unaniem, zij het ook niet op de zelfde gronden, was de Commissie van oordeel, dat een bijslag de voorkeur verdiende. Zij die aanvankelijk eene andere meening waren toegedaan, kunnen zich thans met het toe kennen van een bijslag vereenigen, omdat zij overtuigd zijn, dat de economische toe standen van het naaste verschiet een ver laging van het Inkomen toch niet zullen toelaten. Bij de behandeling van de tweede vraag: hoe groot behoort de bijslag te zijn, werd door een der leden opgemerkt, dat er z.l. bij de behandeling In uwe vergadering een verwarring en een misverstand aanwezig waren, welke verhinderden, dat een besluit werd geeomeii, Het voorstel van den heer Kroes bracht verwarring, omdat het niet duidelijk uitdrukte, welke categorie van personen daaronder zoude vallen. Ware duidelijk gemaakt, dat alleen wordt bedoeld werklieden, In den zin van het Werkliedenreglement, dan zoude zijn gebleken, dat dit voorstel Is te behandelen los van het voorstel onzer Commissie. Behoudens een nader te noemen minder heid kon de Commissie zich roet de strek king van dit betoog geheel vereenigen. Is het inderdaad de bedoeling van den heer Kroes, zijn voorstel te plaatsen naast dat der Commissie, zoodat dus daarmede een ander doel wordt beoogd, dan kan de meer derheid zich daarmede zeer wel vereenigen. Het gesprokene door den Voorzitter van uwen Raad heeft een misverstand veroorzaakt tusschea dien Voorzitter en een der leden van de Commissie. Het betoog van den Burgemeester zoo werd verondersteld bedoelde te weten te komen of de Com missie voldoende had rekening gehouden met de voordeelen, welke de invoering van de Distributie-wet oplevert. Blijkt het zoo zoude de gedachtengang zijn geweest dat daarmede geen rekening is gehouden, dan wordt aan den wensch der Commissie, be lichaamd in haar voorstel, zoo niet geheel, dan toch grootendeels door de invoering van die wet voldaan. Immers, de voordeelen daarvan door een der spreker» in cijfers uigedrukt overtreffen veelal de door de Commissie noodig geoordeelde bijslagen. Nu wordt gaarne erkend, dat de Distri butie-wet voordeelen oplevert in verband met de kostprijzen op de vrije markt van het oogenblik, maar redelijkerwijs zou men de waarde van het loon of de salarieering eerst in overeenstemming met deze nood zakelijke kosten van het levensonderhoud moeten brengen, alvorens het voordeel van de werking dezer wet in het debet van den voorgestelden toeslag te brengen. Het eenstemmig oordeelen over de mate van voordeel, welke bedoelde wet brengt, behoeft dus niet noodzakelijk met zich te brengen en hierin bestaat dan het mis verstand, dat de Commissie bij het samen stellen van haar rapport met die voordeelen ad rekening te houden. Di juistheid hiervan kan blijken uit het volgende Een staatje is opgemaakt van de prijzen van verschillende levensmiddelen, zooals die thans zijn hetzij op de vrije markt, hetzij krachtens de Distributle-vvet in vergelijking met die gedurende het eerste halfjaar 1914. Over deze 22 artikelen omgeslagen, valt een gemiddelde prijsstijging te conatateeren van 94 pet. Geen rekening is nu gehouden met tal van artikelen (als schoenen, kleeren,

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2