Advertentiên. dagmeisje. kamer LEEST De Controleur, •tegen. eneena enorm in prijs zijn ge. leerrijke rede van den hier zoozeer bekenden. i begaafden spreker. ons volstaan met te herhalen, dat I hij het menschbeeld den grootsten uitdruk kingsvorm van den beeldenden kunstenaar noemde en achtereenvolgens besprak den godenmensch der Grieksche beeldhouw kunst, den renaissance-mensch van de Ita- liaansche, en den »menschelijkenc mensch van de Hollandsche schilderkunst. £,bt d» op zichzelf niet onbelangrijk - tod, van de ™mT' Zijü-bij de be°'>rdceling van de vraag, of een bijslag noodig is. dan ook a d°r Coramissie handhaaft dan ook haar gedaan voorstel. ...Le.m,nderheid m«nde een ander stand- Onder voorzitting van den heer A. M. Tromp van Holst hield de Tuinbouw- vereeniging «Amersfoort» Dinsdagavond haar najaarsvergadering in »De vergulde zwaan». De notulen van 21 Februari werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan deu ze Secretaris, den heer H. van der Knoop. De Voorzitter deelde mede. dat de tuinbouwleeraar, de heer Leenderts, en de heer Spengler bericht van verhindering hadden gezonden. De eetiige Mededeeling was. dat het land achter den proeftuin volgend jaar in cultuur zal worden gebracht. De pachter wil het niet langer huren. Het zal worden omge ploegd, enz. en aanvankelijk worden bepoot met aardappelen. Bij de nu volgende periodieke Bestuurs verkiezing werd de heer J. van der Wal Kz. met op éen na algemeene stemmen herkozen. De Penningmeester, de hoer Inde- wey, las nu de ontwerp-Begrooting voor 1917 voor, welke voorloopig werd vastge steld op f5675.in ontvangsten en uit gaven met een sluitpost van f103. Onder meer bleek daaruit, dat de jonge vereeniging thans 225 leden telt. De ie Secretaris, de heer Van der Linden, vestigde de aandacht op den «Tuinbouw-almanak», die, bij ten minste 15 stuks door de vereeniging genomen, tegen zeer verminderden prijs verkrijgbaar is. Het is een heel doelmatig boekje, waarin zeer nuttige wenken. andere deelde spr. mee, dat hij heeft "n welke ter sprake kwam het oprichten eener aankoop- vereeniging van tuinbouw-artikelen. Het Bestuur heeft geen bezwaar tegen derge- lijkea ouderlingen aankoop, doch wil er zich liever niet in mengenwel wil het, zoo noodig, adviseeren en eenige leiding geven. Een 20-tal belanghebbenden trad reeds i toe. Aanvankelijk zal men zich bepalen tot de Huygens- j den aankoop van zaden, kunstineststolfen tri en verpakkings-materiaal. De plaatselijke handelaars hier ter stede zullen er geen schade van ondervinden, omdat hier geen groothandelaars in deze benoodigdheden Ofschoon wel de juistheid erkennende verschillende aangevoerde gronden meent zij, dat een uniforme bijslag de voor keur moet hebben boven het stelsel der Com missie en dat ook niet zóo ver mag worden gegaan als aanvankelijk is voorgesteld. Zij acht het voorstel-Kroes het meest aanbevelenswaardig, mits met dien verstande, dat de grens wordt gelegd bij f 1500. Resumeerende, stelt de meerderheid van de Commissie voor, haar voorstel van 9 October j.l, aan te nemen ten opzichte van de ambtenaren, en voor de werklieden het voorstel-Kroes. De minderheid stelt voor, het denkbeeld- Kroes in toepassing te brengen, mits met een greus van f 1500, en geldende voor allen. Omtrent de opmerkingen, door uw medelid mr. Stadig naar voren gebracht, wensebt de Commissie er op te wijzen, dat, ofschoon die opmerkingen theoretisch volkomen juist zijn, zij in de practijk veel van hun be- teekenis verliezen. De schaal werd ontworpen naar den werkelijken toestand en toen bleek, dat, behoudens niet te ontkomen kleine moei lijkheden, zij in de practijk alleszins bruik baar ia te achten. Nog stellen zij den Raad voor ten behoeve van het Waterleidingbedrijf te koopen een perceel weiland beoosten het pompstation en binnen het terrein der con trole-putten aan den Hoogeweg, groot 4.22 H.A., voor f 13 000 benevens de kosten van overdracht in gevolge verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken maatregelen te nemen ter voorkoming van drankmisbruik door bijgewoond de vergadering militairen en burgers bij demobilisatie; u~* -i-u» het aaudeel van de Gemeente voor de arbeidsbemiddeling der districts arbeidsbeurs te bepalen f 400 per jaar den pensioensgrondslag van den Coucierge in het Raadshuis te bepalen op f 1520 aan den heer G, van Hoogevest, in zijn hoedanigheid van lasihebber, te verkoopen een perceel bouwterrein laan, groot 900 M2, voor f 2 per M2, een perceel bouwterrein aan de I.aan 1914, groot 1S00 M2, voor f 1.50 per M2; aan de N.V. «Maatschappij tot exploitatie van feest-, sport- en tentoonstellingsterreinen voor f 10 per jaar te verhuren een stukje terrein bezuldeu het «portterreln «Birkhoven» om dit te kunnen inrichten voor openlucht- vooratellingen. In de aan den Raad toegezonden ontwerp- belde verecnigiugen ioopen parallel, doch I zijn volstrekt niet de zelfde. Het is dringend noodig, dat de veiling- commissie haar taak hervat, opdat de veiling dadelijk met het voorjaar weer geheel op gang komt. De heer Van der Knoop vroeg of er iets waar is van het geruch;, dat te Harderwijk een veiling zal komen. De lieer Van Esveld (Nijkerk) ant woordde, dat het plan wel heeft bestaan, doch is afgestuit op een verkeerden opzet. Immers te Harderwijk wilde men alleen een veiling oprichten ten bate van het publiek en niet van de aanvoerders-teelers. Er komt dan ook niets van. •ergadering. te 8.12 geopend, werd hierna te 8.50 gesloten. Ds. H. F. Heckman, uit Maastricht, die gisteravond voor de plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond optrad, is stellig geïmponeerd door het openluchtspel «Saul en David», dat dezen zomer onder zoo uiterst gunstige omstandigheden werd vertoond te Valkenburg bij Limburg's hoofdstad. Vooraf sprak hij over voordrachtskunst en bracht zijn zeer aandachtig gehoor op hoogte van de historie der hoofdfiguren uit Querido's «Saul en David», in hoofdzaak Samuel, de Richter, die Israel's eersten Koning. Saul, in 's Ilecren naam de van God verlatenheid aankondigt, hetgeen de reden werd van Saul's waanzin, waarvan David's «choon harpspel hem tijdelijk ge neest, Voorgedragen werden hierna het ie be drijf en enkele fragmenten, zeer sober en stichtelijk, waardoor Querido's werk, van gansch anderen opzet dan dat van den schrijver van het dezen zomer gespeelde, zeer zeker velen er toe zal hebben gebracht, het in zijn geheel te lezen. Het Leger des Ileils heeft zijn Kerst- potten weer opgesteld op de verschillende stadspleinen. Men weet, dat het vooral de allerarmsten helpt. Dinsdagavond is ook hier opgericht eeu afdeeling van den Bond van Rijks- en Ge meente-ambtenaren, aanvankelijk met 25 leden. Nederlaadsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Aug. 1916. (Excl. tramdiensten) Reizigers Bagage en honden Goederen, levende dieren, rijtuigen, en Buitengewone ontvangsten en telegraaf 241 257.16 5 885.09 2 '32 94* 375 834.96s 1916. 1915. '375 834.96» f309 154.9: Totaal Ontvangsten over Aug. Totale ontv. vanaf 1 Jan. f2 539 251.36» f2096 310.91» Gemiddeld aantal Kilom. expl. van af 1 Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometer f 70.33 /"58.30 zijn. De vereeniging kan ook nuttig werken om de Regcerings-maatregelen beter tot hun recht te doen komen. Doch wel een bezwaar is. dat de vereeniging, pas nu tot stand is gekomen en niet reeds bestond vóór de mobilisatie; wast hierdoor zal zij verordening op de winkelsluiting luidt het wellicht niet kunnen betrekken hetgeen de slot van artikel een half Dus, een kwartier verlenging. Behalvs door «Vreemdelingenverkeer», die onmiddellijk het voorbeeld gaf, en de beide Middenstands-vereenigingen zal ook door particulieren een adres worden gericht tot den Raad om, zoo mogelijk, de tram te behouden. «doch niet langer dan Regeering beschikbaar stelt, Bij ouderlingen aankoop is vooral be langrijk de keuring, die zooveel beter kan geschieden dan van kleine hoeveelheden. Te zijner tijd zullen de leden er meer van hooren. Volgde de rondvraag. De heer Scbeffer (Nijkerk) vroeg, bij t wie de zaken der veiling berusten, bij l et Bestuur der Tuinbouw-vereeniging dan wel De Kamer van Koophandel en Fabrieken bij de Veiiïngs-commissie. zal morgenavond een openbare vergadering De heer VanderKnoop antwoordde, houden ten Raadhuize. dat de commissie bestaat uit de heeren Schuttevaer, Snapper en Muller, allen uit Ladingmeester A. M. A. van ZadelhofF Nijkerk, en Van der Linden en Van der koopt morgen den dag te herdenken op Knoop, beiden uit Amersfoort. De com- welken hij 25 jaar geleden in dienst trad missie heeft voortdurend advertenticn ge- bij de H. Ij. S. M. plaatst, doch niet meer vergaderd, terwijl j 12 November de heer Schuttevaer be- De heer J. Brouwer is benoemd tot ka- 1 richtte, dat hij wegens drukke bezigheden ..>...1 I-I—-.- kit -to,, wan Rouw- ontslag moest nemen als Voorzitter een schrijven, dat, door ziekte van den Secre taris, nog niet is beantwoord. In het voorjaar, zoodra er v eer levendig heid komt, hoopt de commissie haar werk zaamheden te hervatten en zij wil dan trachten, uit de leden der sankoop-vereeni ging een kring van meestbelanghebbenden te vormen. De heer S a I m vroeg of het wel goed is, dat naast elkaar ataan Tuinbouw-ver- ceniging, Veiling-vereeniging en Aankoop- vcreeniging. Is het niet beter, alles in éen hand te hebben En dan de leiding to geven aan de Tuinbouw-,'erceniging met baar 200 leden, haar subsidien, enz. De heer Van der Wal antwoordde, dat uit de Tuinbouw-vereenlging, die meer werkt voor den tuinbouw te Amersfoort, is ontslaan de Veiling-vereeniging, welke De heer Bulten, uit Almelon, zal, op uit- noodiging van het A. I). C. hier 20 en 21 December demonstreeren de werking van alcohol op spijs 011 lichaamden eersten avond voor leeraren en leerlingen van Gym nasium en Hoogere Burgerschool, Donderdag avond voor die van Handelsschool en Nor maalschool. Men make vooral gebruik van deuitnoo- diging. Bij de Dinsdag ten overstaan van den majoor-eerstaanwezend Ingenieur gehouden aanbesteding voor den bouw van hetkazer- neinent der bereden wapens, 4e gedeelte, raming f 27 500, werd ingeschreven als volgt Gebr. Lenstra, te Wolvega. f 394 000; Brand wijk, te Tic!, f 3*5 000Th. H. Jansen, te Apeldoorn, f378800; C. J. M. Koeken, te Tilburg, f368800; II. Segers. te Nijmegen, f 346 Soo (Nederlandsch cement) en f 34' 200 (cement vrijblijvend); A. J. Angencndt, te 'c-Hertogenbosch. f320000; J. Hoksbergen, te Weesp, f289200: C. H. van Haarlem, te Vianen, f286823; G. Veenendaal, te Utrecht, f283000 en l 2-2 700 (cement als boven). Wie naar zijn meerderen ziet. is altijd arm wie naar zijn minderen kijkt, is rijk. /.ie naar beiden, en ge zult gelukkig zijn. Door plaatsgebrek jitgcsteld. dastraal teekenaar bij den dienst van Bouw en woningtoezicht der Gemeente Am sterdam. Ds heer B. H. Kuiper, Voorzitter van de Roomsch-Katholieke openbare leeszaal en bibliotheek, is benoemd tot Penningmeester van den nieuwopgerichten Bond van R.K. leeszalen en boekerijen, wiens zetel is te 's-Hertogenbosch en waarvan het Informa tie-bureau voorloopig is gevestigd te Zwolle. De heer O. Rooke, directeur der Chr. zangvereeniging «Soli Deo gloria», is met ingang van heden ook benoemd tot direc teur der Chr. zangvereeniging «Halleluja» te Nijkerk. Het barre weer van Dinsdagavond is wel de hoofdoorzaak geweest, dat de lezing over «Het menschbeeld in drieerlei kunst- Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp :8. Oudheidk. museum Flehlte. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zondag strijkje Amicilia 3.30. Dinsdag, strijkje Maison De Haas, 3.30. Woensdag, thee-cencert Berg-hotel, 3 uur. Zaterd. lot Vrijd. Bioscoop-variété Langestr. Vrijd. tot Maand. Bioscoop «De Arend». 14 Dec. Hollandsch strijkkwartet. Am. Gemeente-werklieden, Valkje. 15 Dec. Kamer van Koophandel. 19 Dcc. Toonkunst, Schbpfung, Am. 20 en 21 Dcc. A. D. C.-lc ingen, Arend. 21 Dec. Julia Cuypers, Am. 29 Dec. Zangverccn, Soli Deo Gloria. Am. 6 Jan. Lezing mr. Tideman, Theos. k sz. 8 Jan. Nutslezing. Cariy van Bruggen, Amicitia. bezocht. h„„r Van der Wal zeids omtrent Een 50-tal belangstellenden opzijn hoogs g Veiling-vereeniging. die een zelfstandig was in ds groote zaal van «Amicitia». Doch d« vein tot het einde volgden allen de schoonc en Hesti hebben. De belangen der V. P. N.-veilingen. AMSTERDAM. ji Dec. 1916. Aanvoer 23 850. prii. Export f 14.80 1 Reg. f 13.05-f:4.25 ROTTERDAM :2 Dec. :9i6. Aanvoer 91 346 p Export f 13.05—f 14.50 "'J* Reg. f12.50-f.ro» Kalk I 7.35-f 7.55 Koelhuis f 10.05—f 10.80 De door den EdelAchtbaren heer Rech- ter-Commissaris goedgekeurd» eenige ult- deefingslijst in het laillissement van G. M. VAN DEN UITHOORN, modiste en koop vrouw, wonende te Amersfoort, is hsden in afschrift gedeponeerd ter Griffie van d« Arrondissements-Rechtbank te Utrecht en van het Kantongerecht te Amersfoort, om aldaar gedurende 10 dagen ter inzage van de schuldeischers te liggen. De Curator, Mr. L. STADIG. Amersfoort. 13 December 1916. Amhemsche weg 11. AMERSF008TSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR Ni-. 8. U. TAN ITEMIEREN bar»» RBNUEB3) Kortegracht U. Tel. 171. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- ee Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijg baar te zijnen kantore. Gevraagd met Januari een Hink. net burger Adres te bevragen aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. met volledig pension. Condities en wanneer te aanvaarden onder letters Y. Z. aan hit Bureau der Amers foortsche Courant, Kortegracht 9. Onal iiatikcjjb weekblad voor Nederland. Het bevat, behalve de vele scherpe critische beschouwingen, een uitste kende, beslist objectieve financleele rubriek, alsmede een revue der bui- tenlandsche caricaturen. Vraagt gratis- toezending gedurende een maand en gij zult U abonneeren. ADMINISTRATIE 0. 'L. Voorburg»*! 19 te AMSTERDAM.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 3