AMEESFOORTSDHE COURANT. Donderdag 15 Februari 1917. No. 8838 ^iu 67e Jaargang Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FRZDSHZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- cn Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per postƒ1.15. Adverteutiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTSGZUCHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. K KM 1SBKVINUKN MEEL. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat 1. koek- en banketbakkers, 2. beschuit-, biscuit-en kockftbrikanten, 3. houders van inrichtingen (geheel of gedeeltelijk bestem I voor het ver strekken van u maaltijden aan het publiek) zich, ter verkrijging van de benoodigde hoeveelheden grondstoffen (meel, bloem en r°gge) hebben ie wenden lot hel Centraal Brood Kantoor te's-Gravenliage, Ilezuiden- bout No. 189. Hiervoor is noodig, dat, om a's zoodanig te worden erkend, door deze categorieën van ondernemingen een formulier wordt aangevraagd bij genoemd Centraal Brood Kantoor, welk formulier na invulling wordt gezonden aan het Levensmiddelen-bureau, Valkestraat 110. 12 alhier, alwaar voor doorzending wordt zorg gedragen na goed keuring). Amersfoort, 14 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. KAAS. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minster van Land bouw, Nijverheid en Handel heelt goedge vonden te bepalen, dat, in afwijking van het ter zake bepaalde in zijne beschikkingen dd. 22 Januari jl. No. 7610 en 7011, af- deeling Handel, de in voormelde be schikkingen genoemde maximum-groot handel- en tusscheuhainklprijzen alsmede de maximum-inkoopprijzen voor kaas, met ingang van heden, niet zijn ie verstaan «francq station van bestemming, spoor, boot of laatste veer», doch -franco station van verzending». Amersfoort, 14 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. SUIKERPRIJS. De Burgemeester van de Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien zijne beschikking van 22 Januari 1917, no. 7610 afdeeiing Handel («Neder- landsche Staatscourant» no. 18) heeft goed gevonden, met wijziging van het in boven vermelde beschikking, ten aanzien van de voor suiker vastgestelde maximum-prijzen, te bepalen 1. De maximum-groothandelprijs be draagt f50.25 per 100 K.G, aflabriek; 2. De maximutn-tusschenhandelprijs be draagt f51.50 per too K.G.. vracht van magazijn af voor rekening van den kooper. Amersfoort, 15 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. Theorie cn practijk voor ilen Middenstand. In de Dinsdagevond in »De Arend» ge houden vrij druk bezochte vergadering, belegd door Handel en Nijverheid» doch toegankelijk voor alle handeldrijvende of industrieele middenstanders hier ter stede, besprak de heer C. Bongenaar, Directeur van het Bureau van het Middenstands advies-bureau te Utrecht meer de theore tische, de heer L, J. Krook meer de prac- tiscbe oplossing van het middenstands- vraagstuk. De heer Bongenaar schetste tot stand koming, doel en werking van het Advies bureau en herinnerde hoe ccnigen tijd na het uitbreken van den oorlog onder voor zitting van den toenmalige» Minister van Financiën nir. M. W. F. Treub, een ver gadering werd gehouden te 's-Gravenhage in welke meer speciaal werden besproken middelen om het crediet voor den midden stand te behouden. Het gevolg van die samenkomst was de oprichtig van de Com missie voor het middensta.-.ds-crediet met mr. D. Fock als Voorzitter, welke commis sie in het uitzicht kon stellen 55 pet. Staats-crediet indien slechts bleek, dat goed en deugdelijk was boek gehouden dan wel als de credietvrager zich verbond, zijn administratie te doen controleercn. Krachtig werd tevens gewerkt aan de oprichting van Advies-bnreaux voor den middenstand, wier doel aanvan kelijk was, de Regeering van advies te dienen. Een dier bureaux werd gevestigd te Utrecht; het Rijk verleende een subsidie van f1500; de Provinciale Staten van Utrecht weigerden echter, subsidie te ver- In het algemeen richt het een boek houding in en controleert het deze voor 50 cent per uur voor de gewone controle wordt gerekend hoogstens f 10 per jaar; bij een meer ingewikkelde boekhouding, waarbij dc hulp van personeel noodig is, wordt de kostprijs in rekening gebracht. Het bureau geeft óok advies aan de Al- gemeene borgmaatschappij. Gelijk bekend, verleenen Middenstands-credietbanken al leen crcdiet tegen persoonlijke dan wel zakelijke borgstelling de Algemeene borg maatschappij kan bedrijfskapitaal verstrek ken tegen 0.5 tot 2 pet. na onderzoek der boeken door een der Bureaux van advies. liet doel dezer Bureaux is het geven van voorlichting aan de Regcering, aan de Borg maatschappij, en op administratief, commer cieel, technisch en juridisch gebied. Al die voorlichting steunt op de admini stratie, welke door handelaren dan wel nijveren wordt gehouden. De boekhouding moet - hoe eenvoudig ook het is vol strekt niet noodig, dat Italiaansch hoek ge houden wordt juist zijn en zóo over zichtelijk, dat de eigenaar der zaak te allen tijde er uit kan nagaan hoe de handel of het bedrijf marcheert, «Waar geen orde is. bestaat de grootst denkbare wanorde» zoo als de uitvinder van het Boekhouden reeds schreef; maar toch is er in de meeste zaken volslagen gebrek aan systeem en daardoor een chaos uit welke dc eigenaar zelf niet kan wijs worden. Op ieder oogen- blik moet men alle uitgaven en alle inkomsten kunnen coniroleeren. moet men kunnen zien of de onderneming voor- dan wel achteruitgaat. Een goede boekhouding is liet esnig be trouwbaar kompas, dat, zelfs in den hevig- sten storm, den juisten koers aanwijst. Het Bureau geeft advies op: commercieel gebied, bijvoorbeeld of eenige inkoop beter in het binnen- dan in het buitenland kan worden gedaan; technisch gebied, bijvoor beeld omtrent Hinderwet, Veiligheidswet, Arbeidswet, voordeel van gas- dan wel electrische drijfkrachten algemeen sociaal gebied, bijvoorbeeld collectief arbeidscon tract, enz. Het kan zich deskundigen assunteeren en gaat te rade bij den Rijks-nijverheids consulent, over wier.s gegevens het evenzeer kan beschikken ais over de vak-bibliotheek te Delft. Waar het dient om de leden voor te lichten, heeft het ook de voorlichting noo dig van de leden. Deze leden zijn: rechts persoonlijkheid bezittende ini Idenstands- vereenigingen, en individueele leden eener middenstands-organisatie. De inkomsten van het bureau bestaan uit: contributie (f 5 per 50 leden eener ver- eeniging tot een maximum van f 20), hono raria voor de adviezen (het eerste advies is kOSteloos; voor de volgende worden alleen de daaraan besteede tijd en moeite in reke ning gebracht winst maken is geheel uitgesloten)donaties van belangstellen den, bijvoorbeeld groot-handelslieden en groot-nijveren (minstens f25 per jaar); sub- sidiën van Rijk, Provincie en Gemeenten in het ressort; en toevallige baten (erfe nissen en schenkingen). In ons land zijn thans 17 bureaux. Er wordt gezocht naar een belijnde regeling opdat zij weer elkaar kunnen adviseeren. Daartoe is reeds gehouden een vergadering ten huize van den Rijks-nijverheidsconsulent en zal weldra een bijeenkomst van de Direc- teuren plaats hebben aan het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. De Directeur moet zijn de vertrouwens- man van den «patiënt», in wien hij vooral I heeft te verbeteren valsche schaamte, uit te roeien wantrouwen, en op te wekken op de juiste manier te leeren werken en bo- venal niet te vertwijfelen, j Alleen zij die volharden, zullen over winnen, hoe duister de tijden ook zijn. Men denke aan het woord van Jan Pietersz. 1 Koen «ende desespereert niet»aan den 7 o-jarigen Thomas Al va Edisson, die, den I dag nadat zijn fabriek afbrandde, den eer sten steen legde voor zijn nieuw laborato rium; aan den toenmaals 22-jarigen Stad- houder Willem III, die in den tijd dat het land reddeloos, de regeering radeloos, 1 het volk redeloos was - door zijn volhar- j ding het land redde; en aan De Genestet's gedichtje: «Werken ett denken en leeren, is leven». Nadat de heer Bongenaar, die vroeg moest terugkceren naar Utrecht, was ver trokken. nam de heer Krook het woord en zeidc ongeveer Voor een groot deel van den handel- drijvenden en den industrieelen middenstand is kapitaalzwaktc een voortdurende kwaal en een voortdurende bedreiging. Sedert jaren is er ove; gesprokenhet oprichten van Middenstands- en andere crcdietbanken j heeft eenige verbetering gebracht, doch duizenden klein-handelaren en klein-nijvere 11 kunnen ook daar niet terecht, omdat zij j niet kunnen geven persoonlijk of zakelijk I onderpand. Maar al tc vaak moeten middenstanders, die in een huurhuis wonen en door vak kennis, energie en ijver hun zaak doen floreeren, een onevenredig deel hunner winst afdragen aan den huiseigenaarja het kan gebeuren, dat deze hen soms op aan stoken van een concurrent dakloos maakt. In 1913 heeft spr. een plan gevormd tot fondsvorming welk plan door hem is ingebracht op het 1 ide Middenstands-congres, in 1914 te Mid- j delburg gehouden, waarna het te Utrecht I in 1915 gehouden congres dc zaak commis soriaal maakte en het congres van 1916 te Leiden met algemeene stemmen besloot tot uitvoering, In het kort is de oplossing deze. Ieder bij eenige middenstands-verecnigiiig aangeslotene stort per week een kwartje. Dat is per jaar f 13. Rekent men de innings- kosten op f t per Jaar en neemt men aan, dat slechts 1000 middenstanders deelnemen dan is de jaarlijksche bijdrage voor het fonds ftiooo. Berekend tegen 4 pet. rente op rente dan is het fonds na 10 jaar aan gegroeid tot rond f 150 000. Nemen er 10 000 leden deel nog slechts éen vijfde van het aantal leden van den neutralen Midden- standsbend dan zou het fonds na 10 jaar reedt beschikken over 1.5 millioen. Het is de bedoeling, na 10 jaar dit kapi taal rentegevend te maken en aan de leden uit te koeren rentegevende obligaties in bedregen van f too, welke obligaties niet aflosbaar zijn (tenzij het fonds wordt ge liquideerd) en worden gesteld »aan toonder», zoodat zij gemakkelijk van hand tot hand kunnen gaan. Wie deel willen nemen aan deze fonds vorming door storting van een bedrag in eens dan wel per jaar, ontvangt voor elke f 100 een obligatie met directe rente-ver goeding van ten minste 3 pet.' De gelden zullen worden beheerd door het Bondsbestuur en op de meest secure wijze worden belegd, waarbij waarlijk niet alles zal worden gezet op éen kaart. Op die wijze komt men werkelijk «langs den weg van 3 5 cent tot millioenenc, zoo als de reeds geijkte uitdrukking in midden standskringen luidt. In de 1200 Gemeenten van ons land zijn rond 3 millioen winkeliers. Zoodra er maar éen markant geval zich voordoet, waarin het fonds een oppassend winkelier heeft geholpen en hij dus niet dakloos is ge worden hetgeen nog verleden jaar hier vier malen is voorgekomen da»-zullen de leden toestroomen en zal het fonds niet 10000 doch zeker 100 000 contribuanten tellen, met andere woorden over 10 jaar kunnen beschikken over reeds 15 millioen. Nadat de heer Koenraad, de midden stands-consulent, alle berekeningen heeft nagecijferdde Rotterdamsche Handels vereniging er zich vóór heeft verklaard de felste tegenstanders (als het Hoofdbe stuurslid de heer Fiedeldy Dop) er warme voorstanders van zijn geworden, is bet zaak, thans overal in den lande over te gaan tot daden. Tien jaren en langer is er op de con gressen gepraat over wetten o.a. snel en goedkoop recht, dat er steeds nog niet isover een verbeterde Faillissements- wet, terwijl nog altijd de «deskundige», die heden manufacturen taxeert, morgen de waarde moet bepalen van een partij koffie in al baar veelsoortigheid laat ons nu toch overgaan tot een daad; laat ons nu toch een begin maken met deze fonds vorming. Alsnu werd gelegenheid gegeven, vragen te stellen. De heer Van Buuren vroeg, wie meer recht op hulp zal hebben, Jansen die r. dan wel Pietersen die 4 aandeelen neemt. De heer K rook: Dat hangt er van af. De aandeelen worden genummerd naar ge lang men zich aanmeldt. Is Jansen de 19de deelnemer en Pietersen de 39ste, dan gaat Jansen vóór. Wie een aandeel neemt vóór de akte is gepasseerd, krijgt 6 pet.wie pas na bet passeeren der akte zich aanmeldt, krijtgt 5 pet. Dat is een juiste straf voor de kat-uit-den boom kijkers. Hier zit een lid, die een rijksdaalder per week stort, doch hij heeft daarom nog niet het minste voorrecht. De heer Kcllmann: Wie 3.5 cent per dag, of liever 25 cent per week geeft, betaalt in 10 jaar f 130. Is dat renteloos? De heer Krook: Geenszins. De rente wordt ieder jaar bijgeschreven. Na 10 jaar is het aandeel gegroeid tot f 149.83620 of rond f 150. Er is dus geen renteverlies, doch speculatie zonder risico. De heer Stenfert: Is het de bedoeling, voor winkeliers en dergelijken alléén hui zen te koopen? De heer Krook: Over ia jaar zijn er wellicht andere behoeftenik denk aan crediet-verschaffing op den «good-will», den inventaris en de boeken. Thans is het stellig meer noodig, dit de zakenman kan blijven in zijn pand zonder dat hij er aan bloot staat, dat de huur tel kens maar weer wordt opgeslagen of zonder dat de eene of andere trust hem het pand, waarin hij gewoonlijk een broodwinning zich schiep voor zijn gezin, weg koopt. Een kwartje per week kan w e 1 gemist, als men slechts het groote belang van deze fondsvorming wil inzien. De beer Vink vroeg of, indien een lid uitvalt eer de 10 jaar om zijn, hij het ge storte terugkrijgt. De heer Krook: De Statuten zijn nog niet goedgekeurd, doch het is wel degelijk de bedoeling, dat het geld nooit weg is. Als iemand sterft, wordt het met de rente

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1