Zaterdag 24 Februari 1917. No. 8842 67e Jaargang covun Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firina A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEU R F. J. FR.BDBa.IISS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Douderdng- en /iiiterdagnrond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij re gel - abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolam98 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: EOBIEGBACBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. li K N h I S K V I N <i K R A A DSVERG ADKR1.NG. De Burgemeester van Amersfoort. Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad de/er Gemeente zal vergaderen op DINSDAG den 27 Februari aanstaande, des middags ten 3 ure. Amersfoort. 23 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, VAX RANDWIJCK Gewisselde stukken. AGENDA voor do openbare vergadering van don Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 Februari 1917, des namiddags ten drie uur. 1. Ingekomen stukkon en inededeelingen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan mevrouw tie wed. M. RolandusHagedoorn— Schutte, overeenkomstig haar verzoek, eervol ontslag te verleunen als Regentes van het Burger Weeshuis. 3. Benoeming van eon Regentes van het Burger Weeshuis (Gedr. Verz. No. 38;. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betrekkelijk de benoeming van een Directeur van den Reinigingsdienst (Gedr. Ver/.. No. 37). 5. Benoeming van drie onderwijzeressen in de Nuttige handwerken nan de openbare Lagere school E (Gedr. Verz. No, 27). G. Voorstel van Burgemeester «n Wethouders tot wijziging dor Verordening op de heffing conor plaatselijke directe belasting naar liet inkomen (Gedr. Verz. No. 28 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van de stoep voor perceel Lange- straat no. 2(5 van 1>. Kraal iGudr. Verz. No. 30,'. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van een strook grond aan den Leusderwi-g van G. van der lieijden (Gedr Verz. No. 33). 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediol toe te staan voor hel aanleggen en verharden van den Artillerie weg (Gedr Verz. No. 39). 10. Voorstel van Burgemeester 011 Wethouders tot verkoop van een strook grond aan den Leusdcr- weg aan D. J. Smits (Gedr. Verz. No. 34). tl. Voorstel van Burgemeester en Wolhouders tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen tusschon do lluygenslnan en do Vondellaan. aan W. O. Ochs, te Amsterdam (Gedr. Verz. No. 41). 12 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop in het beling der volkshuisvesting van pereeolen aan do Breostraat, Molenstraat, Wostsingol, Hollestraat. Scholvischstecgjc en Rn- zenmarijnsteog (Gedr. Verz. No. 22;. 13- Voorstel van Burgemeester en Wethouders 0111 to bepalen,-dut de kosten van toezicht ter zake van liet aan do stichting Volkshuisvesting II" verleende voorschot, die door het Rijk aan do Gemeente in rekening worden gebracht, door die stichting zullen moeten worden terugbetaald (.Gedr. Verz. No. 21). 14. Voorstel van Burgemeester 011 Wethouders om het bedrag, beschikbaar gesteld voor het dool. omschreven in artikel 32c der Woningwet, te ver-, hoogen van f Ga 000 tot f 115 000 (Gedr. \orz. No. 23). 15. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot vaststelling ooner Verordening ter beperking van het tabaksverbruik door kinderen (Gedr. Verz. No. 17. 1(5. Advies van do Commissie van Wetgeving in zake do bepaling van een later openingsuur voor koffiehuizen en dergelijke inrichtingen (Geilt*. Verz. 110.. 32). 17. Advies van do Commissie van Wetgeving om ten opzichte van bakkerswinkels geen uitzon deringsbepalingen op le nomen in de Verordening op de Winkelsluiting (Gedr. Verz. no. 81). 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake de vaststelling van den pensioensgrond slag van dr. H. W. de Boer, Directeur van den Keuringsdienst en van A. J- de Wilde, Directeur van don Reinigingsdienst, 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouder tot wijziging der «Verordening regelende het aan tal scholen, enz.» en der «Verordening tot rege ling van het getal 011 de bezoldiging van liet onderwijzend personeel». (Gedr. Verz. 110. 29). 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor do Inkomstenbelasting voor 1917 (Gedr Verz. 110. 35). 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanbrengen van eonigo wijzigingen in de Gemeento-begrooting voor 1917 (Gedr. Verz. 110.36). 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Gemeente-begrooting. dienst 1917 Burgemeester en Wethouders schreven het volgende aan den Raad In het ontwerp voor een nieuwe Verordening op de heffing der Inkomstenbelasting komt een bepaling voor zie art. 28 met de daarbij gegeven toelichting welke strekt om, in geval van te lagen aanslag, mogelijk te maken, dat navordering plaats heeft. Nu de heffing voor het belastingjaar 1917 nog vol gens de bestaande verordening zal moeten geschieden, verdient het aanbeveling, de genoemde bepaling nu nog daarin op te nemen. Een spoedige vaststelling der kohieren zal nl. worden bevorderd, indien de gelegen heid tot navordering ook over deze heffing wordt gegeven. Op grond hiervan bieden wij L' bijgaand ontwerp besluit ter vaststelling aan, luidende: Na art. 15 wordt ingevoegd art. 15a, luidende: Wanneer na vaststelling van denaanslag blijkt, dat deze te laag is geschiedt kan, zoolang niet twee jaar na den aanvang van het belastingjaar zijn ver streken, voor de te weinig geheven belasting een nadere aanslag worden opgelegd. Krachtens de Wet van io November 1910 (Staats blad 110. 999) tot wijziging van de grens tusschon Amersfoort en Leusden, is o. ni de school, staande aan den Leusderweg, naar deze Gemeente overgegaan. Dit is een school voor getvoon Lager onderwijs, met <1 klassen en heeft thans een bevolking van ongeveer 280 kinderen. Naar bleek, woont de schoolbevolking bijna uitslui tend in het deel der Gemeente Leusden, dat thans tot Amersfoort is gaan behooren. Daar de hier wonende bevolking reeds lang zich als het ware tot onze Gemeente rekende te behooren en zich in alle opzichten óeo met de Gemeente voelt, ver dient liet aanbeveling, de schooltoestanden zooveel mogelijk gelijk te doen zijn aan de hier bestaande. Afgeschaft kan worden de vrije Zaterdagmorgen, waarvoor de vrije Woensdagmiddag in de plaats kan tredende vacanties en de lesuren kunnen worden gewijzigd. In een opzicht zal de aansluiting echter niet vol komen kunnen zijn. Zooals gezegd, het is een zes-klassige school en de toelating is bepaald op t April, terwijl hier ter stede het twaalf-klassige type bestaat met een half-jaarlijk- schc toelating, op 1 Maart en 1 September. l'it de hoegrootheid van de schoolbevolking blijkt wel. dat de bestaande toestand niet houdbaar is; in de eerste drie klassen zitten respectievelijk 53. 52 en 51 kinderen. Plannen tot uitbreiding van de scbool, door aanbouw van meer lokaliteiten zijn dan ook reeds in voorbereiding en ongetwijfeld zal ook deze school tot een twaalf-klassige moeten worden omge bouwd. Zoolang dit evenwel nog niet heeft plaats gevonden, komt het ons raadzaam voor, de jaarüjksche toelating te handhaven, maar deze te bepalen op 1 Maart ten einde een eventueelcn overgang tot de halfjaarlijksche toelating zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Wij hebben daarom het hoofd fier school uitgenoo- digd, een voorstel te willen doen tot wijziging van zijn leerplan, terwijl wij U hierbij ter vaststelling aanbieden een aanvulling van de Verordening, regelende het aantal scholen en den omvang van het onderwijs in deze Bij de aanbieding van de Begrooting voor het over genomen grondgebied schreven wij. dat, in afwachting van daaromtrent nader te treffen regelingen, de gel dende salaris-regeling voor het onderwijzend personeel bleef gehandhaafd. Nu wij kennis hebben genomen van den bestaancien toestand, schijnt het ons töe, dat er geon enkele reden is aan te voeren, waarom het personeel van deze school een lagere bezoldiging zal genieten dan dat, verbonden aan de overige Lagere scholen. Daarom stellen wij U tevens voor. te bepalen, dat het personeel van de overgenomen school zal worden bezoldigd overeenkomstig de hier geldende verordening. Het plaatselijk Steuncomité heeft ons medegedeeld, dat de toeneming van de werkloosheid het wensche- lijk maakt te trachten wederom productievee arbeid te kunnen laten verrichten, Daarom wordt gevraagd of de Gemeente, evenals in 1915 en 1916, niet kan overgaan tot het aanleggen van wegen. Het was reeds ons voornemen U binnenkort een voorstel te doen tot het aanleggen en verharden van den Artillerie-weg. Deze weg verbindt de Daam Fockema-Iaan met den Utrechtschcn weg. en zal, na verharding de aangrenzende terreinen in exploitatie brengen en naar wij afwachten het bouwen aan de Daam Fockenta-laan bevorderen. De plannen voor dezen aanleg zijn evenwel nog niet geheel gereed: alleen het plan voor het gedeelte van den weg van af het pension Rustoord* tot aan de Konlnglnnelaan is voor directe uitvoering vatbaar, benevens dat voor de beide zijwegen naar den Utrecht- schenweg. den Artillerie-weg kan een breedte M., het volgende gedeelte is ge- Het begin verkrijgen va dacht op 20 Omtrent het profiel wordt nog overleg gepleegd met de betrokken Commissie van bijstand. De totale kosten worden geschat op f 20 000. Overeenkomstig de door uwen Raad verleende mach tiging hebben wij sollicitanten opgeroepen voor de be trekking van Directeur van den Reinigingsdienst. Het resultaat hiervan is. dat wij na een ernstig onderzoek te hebben ingesteld U met vertrouwen voor benoeming kunnen voordragen den heer De Monyé, thans in gelijke functie verbonden aan de Gemeente Zutphen. Bij een persoonlijk bezoek aan die plaats bleek ons, dat de hoer De Mongé erin geslaagd is den reinigingsdienst aldaar op eenvoudige en weinig kostbare wijze zoodanig in te richten, datde ze aan hooge eischen beantwoordt. Ook de onder zijn leiding werkende Gemeentelijke onsmet- tingsdienst trok in het bijzonder onze aandacht en versterkte ons in de overtuiging, dat ook deze tak van dienst ten onzer.t een reorganisatie zal moeten ondergaan, welke bij den heer De Monyé in goede handen zal zijn. Mede op grond van de uitstekende informaties ons omtrent zijn vakkennis en hoedanig heden als bedrijfleider verstrekt, schijnt de heer De Monyé ons van alle sollicitanten het meest aangewezen om het reinigingsvraagstuk te dezer plaatse tot op lossing te kunnen brengen, en het komt ons daarom overbodig voor U een meervoudige aanbeveling aan te bieden. Bij uw besluit van 9 November 1916 werd het salaris voor den Directeur bepaald op f 2500. Nu doet zich het bezwaar voor. dat de heer De Monyé door een even- tucele benoeming bij deze regeling financieel achteruit zou gaan, en dan ook niet tot het aanvaarden daarvan bereid zal worden gevonden. Nu het oorspronkelijk ge dachte salaris ons voorkomt te laag te zijn, zouden wij 11 in overweging willen geven voor de leiding van den ontsmettiiigsdieust een afzonderlijke belooning van f 300 per jaar toe te kennengelet op het voornemen om den te benoemen Directeur met de hervorming van dezen dienst te belasten achten wij dit te billijken. Voor het bedrijf behoeft deze nieuwe uitgaaf niet be zwarend te zijn. aangezien volgens de wet op de be smettelijke ziekten een rijksbijdrage in de kosten van uitbreiding en exploitatie mag worden verwacht zoodra aan de daarvoor gestelde voorwaarden zal worden voldaan. Resumeerende hebben wij de eer U voor te stellen ie tot Directeur van den Reinigingsdienst te be noemen den heer G. A. de Monyé, te Zutphen. 2e diens jaarwedde te bepalen op f 2500 benevens f 300 voor de leiding van den ontsmettingsdienst. Aan het slot onzer missive van 18 September 1916 (Gedr. Verz, 110. 205) waarbij de Begrooting voor 191werd aangeboden, deelden wij mede, dat in verband met de uitvoering van de Distributlewet, het verme nigvuldigingscijfer voor de Inkomstenbelasting voor 1917 diende te worden bepaald op 1.2. Bij de behandeling van de Begrooting werd hier omtrent geen besluit genomen, zulks op grond van het feit, dat toen in beginsel werd beslist tot het toekennen van een duurtebijslag. De daaromtrent nader genomen besluiten zijn IJ bekend. Uit overwegingen van financieelen aard, alsook om de juiste gevolgen van de crisis, zoo nabij mogelijk te kunnen bepalen, komt het ons raadzaam voor, althans voorloopig, de totale uitgaven, voortvloeiende uit het duurtebijslag-besluit ten laste te brengen van de Gemeentekas. Deze uitgaven zijn geschat op rond f 30 000. In varband hiermede hebben wij de eer voor te stellen, het vermenigvuldigingscijfer voor 1917 te bepalen op 1 4 De Commissie van Wetgeving schreef ons Onder overlegging van het adres der afdeeling Amersfoort van den Nederl. Band van Koffiehuis- Restauranthouders on Slijters, en het daarop betrekking hebbende advies van den Commissaris van Politie, welke stukken ter overweging in onze handen werden gesteld, hebben wij de eer U het volgende te berichten. I11 de Raadsvergadering van 19 December jl. deed de Voorzitter aan den heer Hofland de toezegging, in de Commissie van Wetgeving ter sprake te brengen de vraag of het in het belang van de drankbestrijding wenschelijk is te achten, dat tapperijen niet vóór 8 uur 's morgens zullen mogen geopend worden. Onze Commissie is van meening. dat het misbruik maken van sterken drank in den vroegen morgen niet in die mate voorkomt, dat het stellen eener verbodsbe paling, als door den beer Hofland bedoeld, noodig zou zijn. Wat betreft degenen, die zóo aan drank zijn ver slaafd, dat zij zich geregeld aan dat misbruik schuldig maken, kan men stellig aannemen, dat zij tóch wel een middel zouden vinden om het verlangde te bekomen. De bezwaren, die aan het openen'der tapperijen op een later uur verbonden zijn, achten wij bovendien niet gering. Hiervoor kunnen wij verwijzen naar het in den aanvang dezes vermeld adres, met den inhoud brengen, weegt o.i. het te verwachten nut niet op. Wij hebben daarom de eer U le adviseeren, het openingsuur van tapperijen niet te wijzigen en adres- saute van uwé beslissing te doen kennis geven. Van de Commisse van Wetgeving ontvingen wij het volgende schrijven Wij hebben de eer uwen Raad weder aan te bieden het adres van A. Brondijk e.a., bakkers te Amersfoort, waarin verzocht wordt, ten aanzien van bakkerswinkels een uitzonderings bepaling op te nemen in de Veror dening op de winkelsluiting. Het komt onze Commissie voor, dat de schade, voor de bakkers uit de vroege sluiting voortvloeiende, niet zoo aanzienlijk is als door adressanten wordt voorgesteld. Immers op het in totaal gebruikte quantum brood zal deze bijna geen invloed uitoefenen, terwijl de verkoop van genotmiddelen, voor zoover die door de sluiting komt te vervallen, niet zóo omvangrijk geacht moet worden, dat daardoor de vrij stelling zou worden gerechtvaardigd. Het in een vorig request waarnaar verwezen wordt geopperde bezwaar, dat de laatstbedoelde artikelen zullen worden betrokken uit inrichtingen die niet onder de verbodsbepalingen der verordening vallen, is reeds door artikel 5 ondervangen. Wij vestigen er voorts uwe aandacht op, dat inwilli ging van het verzoek een groote onbillijkheid zou meebrengen ten opzichte van alle an lere winkeliers, die gedeeltelijk dezelfde artikelen verkoopen als de bakkers. Begint men met een uitzondering dan zou deze verleend moeten worden voor den verkoop van de geheele categorie genotmiddelen, hetgeen weer tot verdere consequenties zou voeren, waai.' r ten slotte de strekking der verordening en hare hatuluaving illu soir zou worden. Op grond van het bovenstaande ntcencn wij U op het genoemd adres afwijzend te moeten adviseeren. In uwe vergadering van 26 September 191Ó werd besloten tot aankoop van drie en twintig 0 •ukebonmeu aan den Leusderweg, welke in .openbare veiling waren gebracht. Bij dezen aankoop bestond de mecning, dat de hoornen stonden op grond, bchoorende bij den openbaren weg; later bleek ons echter, dat deze strook kadastraal be hoort bij het aan den iveg gelegen terrein, dal bij de /.elfde veiling werd aangekocht door G. van der Heijden. De eigenaar is nu bereid, de strook grond, groot on geveer 170 M* (82 M. iatig en gemiddeld 2 M. diept, aan de Gemeente af te staan, mits hem. als vergoe ding voor den nadeeligen invloed die «ie nabijheid der boomen oefent op de vruchtbaarheid van zijn land. een jaarlijkscbe uitkeeriug wordt gedaan van I' 10.—, zoolang er op het terrein niet gebouwd wordt binnen een afstand van 50 M. van den weg. Wij achten deze voorwaarde aanneemlijk en advi seeren U tot overneming van den grond te besluiten. In verband met de vacature mevrouw de weduwe Rolandus Hagedoorn hebben wij de eer L' voor de benoeming van eene Regentes va:i het Burger Wees huis de volgende voordracht aan te bieden 1Mevrouw Morren. 2. Mevrouw Meursing. 3. Mevrouw Kemper. l'er benoeming van drie onderwijzerossen in de Nuttige handwerken aan de openbare Lagere school E hebben wij de eer L* de navolgende voordrachten aan te bieden Mej. J 1 Ruijvc 2. H. Ruijs. 3- M. J. van den Donker. b. 1. H. Ruijs. 2. M. I. van den Donker. 3. A. Kloosterman. 0. 1. M. J. van den Donker. A Kloost •rmatt. 3' A. M. G. Ottfi. Verder stellen Burgemeester c Wethouder verkoopen aatt den heer W. C. (Mts ti een perceel bouwterrein gelegen lusschen laan eti de Vondellaan groot ongevc-r 1 den prijs van f 2 per M-. aan den heer D. J. Smits te grond ongeveea 22.80 M-. groot vuur f 1.50 per M-; en kosteloos van den heer B. Kraal, te A m te nemen de stoep vójr /ij", perceel, k.n 1..: Gemeente Amersfoort Sc tie K n». t straat no 26, onder de volgende voorwa.i a. de Gemeente neemt c .loegon met e -i van het voornoemde perceel tot een iium::* b. de overdracht geschiedt op kusten meente, evenals de wij'igiiig van hei t stoep, welke noodig is om ecu goede an: het voornoemde winkelpand te verkrijgen

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1