AMEESFOOHTSCHE COURANT. I l Zaterdag 3 Maart 1917. No. 8845 67e Jaargang m Koopt en verkoopt effecten. Realiseert coupons. liituaye van da Naamloos:» Vennootschap „l)e Amersfoort,acho Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR T. J. 7RSDERIS3. AMERSFOORT. Verschijnt IHnsdog-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos, [.egale, officieele- en onteigenings ailvertentiGn per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1,15 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, in cent. Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. K K N N I S U E I N U 1'. Ji. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat in de week van 4 tot en met 10 Maart de volgende artikelen op de bonboekjes verkrijgbaar zij.i: rijst, gort, havermout, aardappelen' en zeep. Voor deze artikelen is in gemelde week alleen bon no. 6 geldig. Bovendien zal bon no 6 van groene erwten geldig zijn voor rijst, met dien ver stande, dat vooreen bon van 0.5 K.G.jgn.cne erwten 0.5 K.G. rijst verkrijgbaar is, en/. Bon no. 6 voor bruine boonen is geldig voor 0.5 H.I.. brandstoffen, 60 briketten ot of 75 turven. Houders van bonboekjes, die bon no. 5 op Zaterdag 3 Maart niet hebben gebruikt, worden verzocht, die bon te vernietigen. Amersfoort, 2 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van- RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. NORMAAL-MARGARINE. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend dat Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goed gevonden I. Met intrekking van het ter zake be paalde in zijne beschikking dd. 22 Januari 1917, no. 7610, afdeeling Handel, ingevolge de artikelen 2 cn t der Distributieivet 1916 den maximum kleinhandelprijs van normaal- margarine vast te stellen op 50 cent per 0.5 K.G., en ingevolge artikel 8 der Dis- tributiewet. 1916 den maximum-tusschen- handelprijs op 44 cent p«r 0.5 K.G. II. met intrekking van het ter zake bepaalde in zijne beschikking d.d. 22 Ja nuari 1917, no. 7611, afdeeling Handel, ingevolge artikel 3 der Distributie wet 1916 als inkoopprijs voor de Gemeenten voor normaal margarine vast te stellen een be drag van fo.44 per 0.5 K.G. en als ver koopprijs aan de Gemeenten in overweging te geven een bedrag van f0,44 Per 0.5 K.G. Amersfoort, 2 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. PRIJS VAN SCHAC.HTKOLEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat na overleg met het Kolendistributie-kantoor de maximum prijs van schachtkolen is vastgesteld op f2 per H.L. Amersfoort, 2 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. UITSLUITING DISTRIBUTIE, De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de steenkolenhande laar L. van ACHTERBERG!!, Arn- hemscbestaat No, ia, voor den tijd van éen week is uitgesloten van de distributie van brandstoffen wegens het leveren van brand- strof zonder te gelijker tijd de daarvoor door Burgemeester en Wethouders aange wezen bon te innen. Amersfoort, 28 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. UITSLUITING DISTRIBUTIE. De Burgemeoster der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de hrandstoffenbande- laar A. BAKKENES, Kampstraat No. 92, voor den tijd van 14 dagen is uitgesloten van de brandstoffen-distributie wegens het geven var te weinig maat, Amersfo i, 2 Maart 1917- De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. UITSLUITING DISTRIBUTE. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat J. KUIT, Kranke- ledenstraat No. to, voor den tijd van 14 dagen is uitgesloten van de distributie van Regeerings-visch, groenten en aardappelen, wegens het niet-aanbrengen van een maxi mum-prijslijst in zijn winkel op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze. Amersfoort, 2 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. UITSLUITING DISTRIBUTIE. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend, dat A. LAMBRECHTS, groentenhandelaar, Arnhemschestraat 7, voor den tijd 14 dagen is uitgesloten van de distributie van Regeerings-aardappelen en groenten, wegens het niet-aanbrengen van een maximum-prijslijst in zijn winkel op voor liet publiek duidelijk zichtbare wijze. Amersfoort, 2 Maart 1917, De Burgemeester voorneemd, Van RANDWIJCK. OVERSCHRIJDING MAXIMUM- PRIJZEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de groentenhandelaar F. van KEULEN, Kleine Nachtegaalstraat No. 43. wegens herhaalde overschrij ding der maximum-prijzen voor den tijd var. 8 weken is uitgesloten van de distri butie van Regeerings-aardappelen en groen ten. Amersfoort, 2 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. BESCHIKBAARSTELLING VAN TUINGROND. De Burgemeester van Amersfoort vestigt de aandacht op onderstaande pu blicatie van den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel inde Nederlandsche Staatscourant» van tO Februari 1917. De Burgemeester beveelt ook zijnerzijds drin gend aan. zooveel mogelijk in de door den Minister genoemde richting werkzaam te zijn. »De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, bekend met de gunstige resul taten, verkregen door een werkgever, die, overtuigd van de noodzakelijkheid om zijner zijds bij te dragen tot vermindering van dev bezwaren der levensmiddelenvoorziening, aan zijn personeel tegen geringe vergoe ding kleine perceeltjes tuingrond ter be schikking heeft gegeven, noodigt alle eige naren van gronden en in het bijzonder de werkgevers, voor zoover zij daarvoor ter reinen vrij hebben, uit tot het beschikbaar stellen van tuingrond aan hun personeel te- willen overgaan, ten einde daardoor de zorg voor de Icvensmiddelenvoorziening te hel pen verlichten». Amersfoort, 28 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd* Van RANDWIJCK. PLU IM VEE BESLUIT 1917. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gelet op artikel 8 der Distributie wet 1916, het besluit van 5 October 1916 (Pluimvee- besluit 1916) Leeft ingetrokken en dat daar voor het volgende besluit in de plaats treedt Art. 1. Maandelijks wordt, te beginnen over de maand April 1917, een zekere hoeveelheid pluimveevoeder, en wel a. ge mengd graan, b. bestanddeelen van zooge naamd ochtend voeder, ter beschikking gesteld uitsluitend van pluimveehouders, d.w.z. allen, die voor de voeding van hun pluimvee dat voeder noodig, hebben. Art. 2. Pluimveehouders kunnen dit be trekken, te hunner keuze, door middel van a. winkeliers, in deze Provincie woonachtig. b. handelaren of organisaties, waar ook in Nederland, door indiening aaan dezen eener daarvoor beschikbaar gestelde pluim veekaart. Zij zijn verplicht, eigenhandig op die kaart en op den daaraan gehechtcn bon, in te vullen het aantal stuks pluimvee in hun bezit, alsmede den naam van degenen, van wie zij alsvoren het voeder wenschen te betrek ken, en die kaart zelf te onderteekenen. Art. 3. De winkeliers zenden de kaarten hunner klanten aan een handelaar of orga nisatie te hunner keuze. Art. 4. Deze handelaren en organisaties verzamelen de pluimveekaarten, ontvangen van hunne klanten of leden, welke tot het debiet van een zelfde Veevoederbureau be- hooren, telkens tot éen Pluimveeaanvraag, door invulling en onderteekening op daar voor beschikbaar gestelde formulieren. Zij zenden deze aanvraag met de pluimvee- kaarten in bij een door een der Yeevoeder- burcaux erkenden grossier. Zij zijn verplicht een dubbel aan te houden van elke door hen ingediende aanvraag er. aanteekening van de door hen afgeleverde partijen. Art. 5. De grossiers verzamelen de pluim- veeaanvragen tot een pluimvecvcrzamelstaat door invulling en onderteekening op daar voor beschikbaar gestelde formulieren waarop een erkende tusschenpersoon moet zijn aangewezen. Zij dienen dezen staat in bij het voor die klanten of leden aange wezen Veevoederbureau, uiterlijk op den i5en der maand, voorafgaande aan de maand der levering, voor het eerst echter uiterlijk op 10 Maart 1917, voor de maand April 1917. Zij houden de pluimveekaarten onder hunne berusting en zijn verplicht een dubbel aan te houden van eiken door hen inge- dienden verzamelstaat en aanteekening van de door hen afgeleverde partijen, een en ander ter inzage van, en controle door de Vee voederbu rea u x Art. 6. De Veevoederbureaux zenden aan eiken grossier een toewijzingsbiljet. De af levering van het pluimveevoeder geschiedt ter plaatse in het toewijzingsbiljet te ver melden aan de grossiers, tegen voorafgaande betaling, volgens de door de Regeering vastgestelde prijzen en onder de in het toe- wijzingsbillet zoo noodig nader tc stellen voorwaarden. De belooning van den grossier bedraagt f 2.per 2000 K.G. Hij heeft daarenboven recht op de voordeelen die, door besparing van vracht en andere verzendingskosten, ontstaan bij de samenlading van verschillende partijen. De belooning van den tusschen persoon bedraagt eveneens f 2 per 2000 K G. Art. 7. De handelaren of organisaties leveren het van den grossier ontvangen voeder af aan de winkeliers of aan de pluim veehouders van wie zij een pluimveekaart ontvangen hebben, en brengen daarvoor de door de Regeering vastgestelde prijzen in rekening, verhoogd niet de werkelijk door hen betaalde vrachten en onkosten, het maal- en mengloon, en ten hoogste f 0.2.5 belooning per 100 K.G. De winkeliers moeten het voeder, alge- haald aan winkel of magazijn, inclusic-f alle kosten en in verpakking, afleveren tegen de aan den handelaar of de organisatie betaalde prijzen, verhoogd met ten hoogste 2.5 cent per K.G. In geen geval mogen de prijzen, die aan den pluimveehouder in rekening worden gebracht, hooger zijn dan de door de Regeering .vastgestelde prijzen, vermeerderd met f4 per 100 K.G. Art. 8. De aflevering aan den pluimvee houder geschiedt tegen intrekking van don bon. Art. 9. De artikelen 2bis c, d. e, f, 5a, 7 b, c,»7bis a, b, 8 en 9 van het besluit van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel omtrent de distributie van veevoeder voor de maanden April en Mei van 23 Februari 1917, Staatscourant 110. 47, zijn van toepassing en moeten geacht wor den, hierin te zijn opgenomen. Art. 10. Dit besluit kan worden aange haald als het Pluimveebesluit 1917. De Minister voornoemd, POSTHUMA. Amersfoort, 2 Maart 1917. Bankveresniging H. L. A. DULLAERT Co. I AMERSFOORT Seherpenzeel Soest. Langegraotit ao - "Fel. Intero. 1 ondersteuning in welken vorm ook aan. liet eenige verschil is, dat men niet 2elf, ieder afzonderlijk, zijn middagpotje klaar maakt, maar dat dit nu voor velen te gelijk geschiedt. Dat geeft allereerst brand- stof besparing een sociaal belang in dezen tijd. En verder is het niemand euvel te duiden, als hij. met de tegenwoordige schaarschte van groente en aardappelen, zelf geen kans ziet, een behoorlijk voedzaam maal gereed te maken. Wij hebben ons er van overtuigd, dat het verstrekte voedsel van uitstekende kwaliteit is, en lekker. Verschillende personen gaven ons hun groote tevreden heid er over te kennen. Waarom er dan nog maar spaarzaam gebruik van gemaakt wordt? Omdat men zich geneert, en liever geen of onvol doend middageten gebruikt, dan die valsche schaamte te overwinnen en even met een pannetje er op uit te gaan Zou 't niet onverantwoordelijk zijn, als hierdoor een mislukking werd veroorzaakt Er worden nu slechts een paar honderd porties per dag verkocht, 't Moeten minstens een paar duizend worden. Wij doen een beroep op allen, -die ge negen zijn een maatregel van zóo groote waarde in deze tijden, door hun medewer king te steunen. De Plaatselijke Commissie uit de arbeidersbeweging voor de Levens middelen-voorziening. W. C. LUBERTI, Secr. Amersfoort. 2 Maart 1917. (leen valsclie schaamte! Er is door het Gemeentebestuur een maatregel getroffen, die ztser moet wor- deu op prijs gesteld en voor welker uitvoe ring wij aller medewerking inroepen. Wij bedoelen de verstrekking van goed en goedkoop middageten. Dit is geen armen- zorg, geen bedeeling, maar een sociaal werk voor allen. De bedoeling is, het eten tegen kost prijs te leveren. Niemand neemt dus eenige Het kan wei degelijk. Reeds enkele malen is, ook in dit blad, de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn, verschillende braak liggende gronden dienstbaar te stellen voor het kweeken van voedingsartikelen. In 't bijzonder is I gewezen op verschillende Gemeentegron- den. En, zoo waar, in de Raadsvergadering van Dinsdag j.l. brak ook de heerl.einweber een lans van dit mooie doel. I Spoedig werd dit echter van de baan gepraat. Dat trof mij zeer. Het argument «gebrek aan meststoffen» is wel groot; maar niet onoverkomelijk. Vooral niet voor 1 (iemeente. I Waar nu op 't oogenblik zoo veel wordt gedaan om aan vele gronden met noeste vlijt 1 verschillende voedingsstoffen te ontrukken, meende ik een weg te moeten aangeven om daartoe ook hier te Runnen komen. Moge- j lijk kan door het benutten van verschillende Gemeente-terreinen, stads- en bloementerrei- nen iets worden bijgedragen tot verlichting van de moeilijkheden van het vraagstuk «volksvoeding». Voorop zij gesteld, dat mijns insziens maar éen vraag naar voren treedt, namelijkHoe kunnen we geld omzetten in voedsel? 1 De planten hebben voor hunne ontwik keling vier elementen noodign.l. stikstof, phosphorzunr, kali en kalk. In meerdere of mindere mate komen deze stoffen alle voor in eiken gronddik wijls echter niet voldoende om daarvan een goede ontwikkeling van het gewas te mogen verwachten. Andere gronden zullen wel de vereischte voedingszouten bezitten, doch in een voor de planten niet opneem baren vorm. Daar ik mij nu voorstel, dat we reeds veel bereiken, wanneer wt de helft zouden oogsten, van hetgeen we zou den bereiken met een oordeelkundige be mesting, durf ik te adviseeren, dezen voor raad van voedingszouten in een oplosbaren >rm te brengen. De gronden der Gemeente in dit jaar nog aangekocht aan den Hougeweg voor de waterleiding de stukken die overblijven van den verbindingsweg l-foogeweg Hei- ligerbergerweg die, gelegen aan den Arn- hemscheweg, waar in de toekomst een groot aantal huizen moeten verrijzen Berg en Dal, op Puntenburg, enz. zijn mijns inziens wel gronden waarin voor althans éen jaar voldoende voedingsstoflen voorkomen. Waar we thans in bijzondere tijdsom standigheden leven, mogen we gerust de reserve-voorraad aanspreken. Daarvoor kan een kalkbemesting dienst doen. De prijs van kalkmergel is per 10000 K.G. franco Amersfoort f 65 a f 70. Gebruikt men per H.A. 1000 K.G., dan is dat nog maar voor een luttel bedrag. Spoedig de hand aan den ploeg en dez» gronden zouden ons heel goede aard appelen en kool kunnen geven. Daarna komen we aan de terreinen, die niet zoo'n groote reserve-voorraad bezitten. De terreinen aan den Berg en de Barch- nian Wuytierslaan zijn dooreengenomen niet best. Toch is ook hier met een weinig moeite nog wel iets van te maken. Waar de brem welig tiert, zijn we nog niet zoo ongelukkig. Deze plant behoort tot de familie der vlinderbloemigen, welke de eigenschap bezitten de vrije stikstof uit de lucht te kunnen opnemen en in hunne wor tels vast te leggen. Het element stikstof, dat juist zoo moei lijk is te krijgen, hebben we hier dus cadeau. Worden deze planten platgerold, daarna ondergeploegd of gespit dan mogen we gerust daarvan nog iets verwachten. De ongunstigste worden dus nu de ter reinen, die met eiken hakhout of gras zijn bezet. Eerstgenoemde eiscben veel krachten om in orde te brengen. Een groot bezwaar is ook dit, meen ik, echter niet.Het zal wel wat kosten, maar zonder dat komen we er tegenwoordig niet. Ik twijfel niet of hiervoor zouden nog geïnterneerden gevonden kunnen worden. Bjj Albertdorp hebben zij o"k, onder lei ding van Commandant De Jonghe, ruim een H.A. bosch ontgonnen. Het bemestingsvraagstuk kan worden opgelost als volg- Aan de Gemeente-reiniging worden dage lijks karren mest gehaald door landbouwers uit Hoevelaken, Stoutenburg, Hoogland, enz. Gedurende eenigen tijd bijv, oen ntaar.d verkoopt de Gemeente niet tiaar buiten haar grondgebied cn spaarzaam in de slad. Deze meststoffen worden vermengd met turfmolm in de verhouding van 3 tot 1. 1 d. w. men vermengt 75 K.G. turfmolm met 25 K.G, beer. Hierdoor verkrijgt men ten eerste een meer volledige bemesting en brengt tegelijk veel humus-vormende stoffen in den grond, die op hun tijd weer water kunnen absor- beer.n [50 M« P« II. A. is Mocht ook dit op bezwaren stuiten, clan kan men mest laten komen van elders. j De Hoofdopzichter belast met den beltdienst te Amsterdam (kantoor Kostverlorenvaart) biedt nog wekelijks compost aan. Ten laatste doe ik een beroep op de Zwavelzure ammoniak van onze GasLbriek. Heeft de Gemeente daar geen vrije be- I schikking «ar Zn» i'. k»" ook zeker prachtig worden benut.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1