AMEESFOOHTSGQE COURANT. W Donderdag 22 Maart 1917. No. 8853 67e laargang kosteloos- Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firina A. U. van Cleeff" HOOFD-REDACTEÜR F. J. 7HEDXEIKS AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j i.— BUREAU: franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- KORTEGRACHT 9. advertentiën per regel 15 cent. Reolam9B 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Postbus q Telefoon Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. |ie zich met ingang van 1 April doet in - schrijven als abound, ontvangt de tot dien datum verschijnen de nummers KENNISGEVINGEN. BROODKAARTEN. maken bekend, dat hun is gebleken, dat niet-verbruikte bons na afloop van de week waarin de broodkaart kon worden gebruikt, worden afgegeven aan bakkers. Het gevolg hiervan is, dat aan bakkers ;meer meel wordt verstrekt dan voor de bereiding van brood noodig is en de voor raad meel niet in verhouding tot het ver bruik van brood vermindert. Aangezien de voorraad meel gering is, zoodat reeds thans tot vermenging met aardappelmeel moet worden overgegaan. wordt in het belang van het publiek ern- I stig er op aangedrongen, geen bons waar- j voor geen brood wordt verstrekt in handen van bakkers te geven. I Te groot meelverbruik zou ten gevolge kunnen hebben, dat bet rantsoen brood moet I worden verminderd. I Amersfoort, 30 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. RF.GEERINGSMEEI.. De Burgemeester der Gemeente Amers- foort I maakt bekend, dat dn Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gelet op zijne beschikking van 22 Janu- 1 ari 1917, No. 7611, afdeeling Handel heeft goedgevonden daarin met ingang van heden de volgende wijziging aan te i brengen 1Regeeringsmeel, inkoopprijs Gemeente 1 (artikel 3 Distributiewet 1916) f:2.35 per i 100 K.G.; verkoopprijs, welke aan de Ge- meente in overweging wordt gegeven: a. aan grossiers f 11.55 per 100 K G., b. aan detaillisten f 11.80 per 100 K.G. Amersfoort, 20 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. RIJST. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel, I heeft goedgevonden, met intrekking van I het ter zake bepaalde in zijne beschikking dd. 22 Januari 1917. No. 7611, afdeeling I Handel, ingevolge art. 3 der Distributiewet I 1916 als maximum-inkoopprijs voor deGe- 1 meenten voor rijst (t.w. voorloop Rangoon of Bassein) vast te stellen een bedrag van I f32-5° Per '00 K.G. en, met handhaving I van het ter zake bepaalde in voormelde j beschikking, ais verkoopprijs aan de Ge~ meenten in overweging te geven een bedrag van f21.25 Per 'PO KG. bij verkoop aan grossiers, en van f22.25 per >00 K.G. bij i verkoop aan detaillisten. Amersfoort, 20 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. RIJST. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gelet op artikel 8, ie lid, der Distributie wet 1916, heeft goedgevonden te bepalen, dat met ingang van 20 dezer, rijst van welke soort ook aan den verbruiker niet mag worden geleverd, dan tegen afgifte van bons, gel dig voor Regeeringsrijst, of, in Gemeenten waar geen bonstelsel is ingevoerd, met inachtneming van het voor rijst vastgestelde rantsoen. Amersfoort, 20 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. MELK VOOR BROODBEREIDING. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden met ingang van heden in te trekken zijne beschikking d.d. 1 Februari j!., no. 9866, afdeeling Handel, houdende verbod om melk, melkbestand- deelen of melkproducten te bezigen hij de bereiding van brood. Amersfoort, 21 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. EIEREN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien de artikelen 2 en 5, derde lid, der Distributiewet 1916, heeft goedgevonden, met ingang van heden vast te stellen een maximum-prijs in den kleinhandel -an versche kipeteren van 8 cent per stuk. Amersfoort, 21 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. WINKELSLUITING. Ingevolge de bepalingen van art. 9 j11 art. 1 sub b der Verordening op de win kelsluiting maken Burgemeester en Wet houders van Amersfoort bekend, liat op 4, 5 en S April a.s. het sluitingsuur der winkels zal zijn 10.50 uur 's avonds. Amersfoort. 21 Maart 1917. Burgemeester enWethouders voornoemd. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. HINDERWET. Auiers- gelet op arit. 6 en 7 der Himlerwel, brengen ter kennis van het publiek, dut een doer J. WARN'JtER, Voorzitter der Coöpera tieve slagerij te Amerrloort, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het uitbre den van eene slagerij door het plaatsen van een rook kast, in het perceel alhier gelegen aan de Helle straat, bij bet Kadaster bekend onder Sectie K, no. 20, op de Secreiarie der Gemeente ter visie ligt. en dal op DinBdag den ApriJ aanstaande, des voormiddag* ie half elf uren, gelegenheid ten Raadhui ze wordt gegeven om, ten overstaan van bet. Gemeentebestuur ol' van éen of rneer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid de- Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie. alleen zji gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor bet Gemeentebe stuur of éen of jneer zijner leden zijn verschenen, t-n einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersl'ooit. 20 Maart 1917. burgemeester en Wethouders voornoemd, l'e Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Van goede dingen. Een kunst-zon. Het verheugt ons steeds zeer als in onze goede stad ondernemende mannen in toe passing brengen vindingen, die proefhou dend zijn gebleken, ten gevolge waarvan men niet «builen de stad» waar alles immers o! zoo veel beter is behoeit te gaar, om van die vindingen te kunnen ge nieten. Het zonnebad behoort reeds sedert jaren, tot de wetenschappelijk erkende en steeds meer op hun volle waarde geschatte ge neesmethoden van verschillende ziekelijke aandoeningen. Zijn werking berust niet op de zonnewarmte (d. i. op de roode en warme) doch op de onzichtbare, ultra violette, koude lichtstralen. Deze koude stralen werken het sterkst in op den patiënt in de zuivere lucht op op groole hoogten, gelegen boven dn nevelen welke in lager gelegen landen boven het aardoppervlak zich uitstrekken, omdat door den daar soms ve'.e dagen achtereen han genden nevel de ultra-viollette stralen wor den geabsorbeerd. Hierdoor worden dan ook veel betere resultaten bereikt bij zonnebaden in zeer hoog gelegen streken dan door zonnebaden in de vlakte. Groote bekendheid te dezen opzichte heeft o.a. l.eysin (in Fransch Zwit serland) dat een 1500 M boven den zee spiegel ligt en waar zeer verrassende resul taten zijn bereikt bij longlijden, tubercu- leuse fistels, slecht genezende gezwellen, huiduitslag en dergelijke. Amersfoort zijn hoogste punt althans ligt ongeveer 90 M. boven Amsterdamsch peil en in de l.age landen aan de zee, door De Genestet in een wel wat zwarte bui niet geheel ten or.rpchte genoemd het «land van modder, mist en regen». Tóch is dr. M. Kamerling thans bij machte, te zijnen huize volkomen de zelfde behande ling toe te passen, welke te l.eysiu wordt gevolgd. En wel door een kunstmatige hoogtezon. Het is namelijk gelukt wat is eigen lijk in den tijd, waarin kan worden beschikt over clectrische energie, onmogelijk - een toestel te vervaardigen, dat. waar men het ook opstelt, volkomen dc zelfde ultra-violette stralen uitzendt als de zon zelve in zeer hoog gelegen streken. En met dit toestel, de «kunstmatige hoogtezon», of wel «kwartslamp», worden volkomen de zelfde resultaten bereikt als bij liet niet-kunstmatige zonnelicht. Door een bestraling met dit kunstlicht kan geheel de zelfde verbetering van de stofwisseling, de zelfde verlaging van den bloeddruk wor- verkregen als o.a. te l.eysin. In dc kwartslamp wordt een kwikzilver- stroom, welke zich bevindt in een luchtledige, doorschijnende buis van gesmolten berg kristal. door een electrischen stroom gebracht tot zeer groote gloeihitte, ten gevolge waarvan een .ichl van^ buitenge woon groote sterkte uitstraalt. Kwikzilver- damp straalt scheikundig werkende ultra violette stralen uitdoor een gewone glazen buis worden zij - gelijk o.a bij de kwik zilverlamp blijkt grootendeels geabsor beerd doch de buis van gesmolten kwarts laat ze alle door, terwijl zij het bovendien mogelijk maakt, het kwikzilver tot aan merkelijk hoogere temperatuur te verhitten, omdat het kwart% niet smelt, gelijk bij glas wel zou plaats vinden. I Door die veel hoogere graad van ver hitting neemt ook het uitzenden der ultra- violette stralen aanzienlijk toe en op deze wijze is het ten slotte gelukt, een lamp te i vervaardigen, die alle tot dusver bekende lichtbronnen heeft overvleugeld wat de ge nezende uitwerking betreft. Hierdoor is het mogelijk geworden, te spreken van een «Kunstmatige hoogtezon», tengevolge waarvan patiënten, die geen kuur kunnen gaan maken in het hoogge bergte, desnoods bij zich aan huis volkomen de zelfde resultaten kunnen bereiken alè door een uit den aard der zaak zeer kost baar verblijf ver van hun bezigheden en bun gezin. Wat het zonnebad beteekent voor oa. lijders aan tuberculose weet ieder, die wel eens heeft gehoord van hun weldoend ver blijf in lighallenof die wel de heerlijk gebruinde kinderen heeft zien terugkomen van een verblijf aan zee. Doch zelfs aan zee heeft men in ons land niet icderen dag zonneschijn en daarom wordt dan ook in tal van zee-hospitia deze kunst-zon reeds toegepast. Of de zon schijnt of niet, op elk uur van dag of nacht kan men haar vervangen door dit toestel, dat reeds toepassing vo; d in de chirurgie zoo wel als bij vrouwekwalen, interne ziekten (neuralgie, ischias, jicht, suikerziekte, long aandoeningen. rheumatiek, allerlei stoor nissen in stofwisseling'-, oogziekten, enz Als gf-z.'gd, dr. Kamerling heeft zich zulk een kunst-zon aangeschaft. De stadgenooten behoeven dus niet lan ger naar elders te gaan om zich op advies van hun huisarts te doen behandelen met het toestel, dat reeds veel toepassing vindt ook in ons land. Niet alleen bepaald zieken, doch ook zij die zich hebben overwerkt, kunnen thans, indien hun buisarts hun deze behandeling mocht voorschrijven, te Amersfoort zelf ge nieten van deze uitnemende, volkomen on gevaarlijke vervanging van liet hoogte- zonnebad In een verloren half uurtje desnoods.dat hun echter zeer groote winst opbrengt. Het naadje van de kous heeft dr. Kamer ling ons natuurlijk niet verteld. Wel deelde hij ons mee. dat de behandelend arts de zon kan laten schijnen zoo hard en zoo zacht als hij wil en, door verschillende ope ningen, juist op de plaats, die bestraling noodig beeft De geheimenissen van hel zeer ingenieus satnengestelue, doch al thans op het oog zeer eenvoudige in strument zijn trouwens beter toevertrouwd aan den huisarts, die er het gebruik en de resultaten van kent. Toch hopen we een niet Al te onbelang rijke beschrijving te hebben gegeven van dit nieuwtje, waarvan thans elk Amers- foorter, als hij er elders de deugden van hoort roemen, met De Genestet en een gerust geweten kan zeggenet nos. we hebben óok zooiets. Erin belasting-biljet. Pas is het jaar begonnen aldus de heer J. van der Kooij. te Rotterdam, in «De Nederlander» of daar komt, ter in vulling, het formulier voor de Personeele belasting. Opgepast! Vergeel niets, want altijd trekt ge aan het kortste eind. Vergeet ge in te vullen het aantal minderjarige kinderen, dan betaalt ge te veel, en als ge iets be lastingplichtigs verzuimt, kunt ge boete beloopen. Men beantwoordt als goed burger het toenemend aantal vragen en denkt er ge lukkig nog intijds om. als het formulier niet wordt afgehaald, het te gaan bezorgen. Acht dagen rust -- en ter invulling is

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1