Wanneer gij iets koopt I lui Wed. B. tan DOESBURG VÉTTÊRITOO. is en beschouwt dit als een soort hatelijk heid. Spr. achtte een termijn van 5 jaren, ver- 1 volgens rust en dan weer 5 jaren veel beter. Geldt het een uitstekende kracht dan is er' altijd wel een middel om den rusttijd zoo kort mogelijk te maken. De Voorzitter had persoonlijk geen bezwaar tegen het dadelijk herkiesbaar zijn van een periodiek aftredend Bestuurslid. Itntners het geldt hier niet het Bestuurs lidmaatschap van een sociëteit of een ander eerebaantje, doch van een vereeniging. die vooral van haar Bestuursleden veel hart voor de zaak en veel arbeidslust eischt. Spr. had geen onoverkomelijk bezwaar tegen handhaving van hc-t artikel. De heer Veenstta (Soest) achtte het mkldel. door den heer Bianchi aangegeven, heel juist en meende, dat er veel waars lag in diens zeggen, dat niet-herkiezen wordt opgevat als een soort persoonlijke onaan genaamheid. De heer Krom meende, dat periodiek aftredenden onmiddellijk herkiesbaar nape ten zijn. Als wordt gevolgd de weg. door den heer Bianchi aangegeven, dat men 5 jaar zitting heeft, dan 1 jaar rust en dan andermaal voor 5 jaar zitting kan krijgen, een nlet-herkozene zal denken «ik heb toch recht op ro jaarwaarom scheept men mij dan al met 5»? Ook bestaat de kans. dat, wanneer die maatregel wordt genomen, niet velen zich beschikbaar zullen stellen vooreen Bestuurs functie en dat, om het Bestuur voltallig te houden, er iemar.d zal moeten gekozen, die niet zoo geheel en al geschikt is, Spr. achtte net beter, aan de vergadering de volle vrijheid te laten, een aftredende al dan niet te herkiezen. De heer Bianchi wilde geen voorstel doen, doch slechts zijn meening in deze mededcelen. De Voorzitter meende, dat, als een Bestuurslid bemerkte, dat tijd en lust hem gingen ontbreken, hij wel vanzelf zou be danken voor oen herbenoeming. De heer Bianchi had niet gehoord, dat de Penningmeester jaarlijks rekening en verantwoording doet aan de Algemecne vergadering en dal in het Huishoudelijk reglement niet" wordt gesproken van een commissie vatt controle. De Voorzitter antwoordde, dat het eerste is voorzien in de Statuten, terwijl, wat de geldelijke controle betreft, deze op ongezette tijden wordt uitgeoefend door ambtenaren, daartoe door den Minister van Justitie aangewezen. I)e heer V e e n s 1 r a had hooren voor lezen, dat iemand die belast is met een reclassecrings-geval iedere drie maanden een schriftelijk rapport moet uitbrengen. Spr. achtte die bepaling niet juist. Immers de officier van justitie bepaalt den tijd voor die periodieke rapporten en gewoonlijk eens per maand. Dn Voorzitter: Inderdaad staat dit in den Algemecnen maatregel van bestuur. Feitelijk houdt de officier van justitie toe zicht op den gereclasseerde. De heer L. J. L u f c x Kan het bezwaar van den heer Veenstra niet worden onder vangen door het ontworpen artikel uit te breiden nietof binnen den termijn, door den officier van justitie verlangd. De heer Veenstra achtte, vooral in het begin, een termijn van 3 maanden te lang. De Voorzitter stelde, na raadpleging van het Bestuur, voor, te lezen »op ver zoek van het Bestuur binnen 14 dagen een schriftelijk rapport uit«. Aldus besloten z. h st. De Voorzitter: Wenscht nog iemand het woord over het Huishoudelijk regle ment? Of hoofdelijke stemming? Niet? Dan is ook dit, aldus geammendeerd, vastge steld. De reglementen zullen thans met bekwa men spoed worden gezonden naar het De- parlement van Justitie, opdat de vereeniging worde erkend als rechtspersoon. De voorbereidende werkzaamheden zijn hiermee ten einde gebracht Het Bestuur mocht daarbij den meest mogelijken steun en groote sympathie ondervinden Nog gisterochtend kwam een oud officier der Kon. marechaussee tot spr. en was onmid dellijk bereid.de vereeniging te steunen. Ook de Minister is zeer tevreden over den thans ook te Amerfoort ter hand geno men arbeid. Volgde de rondvraag De heer Bianchi deelde mede, dat hij Zaterdagavond bezoek ontving van ds. H. I.edeboer, Directeur van het Centraal-bureau voor reclasseerir.gs-instellingen, gevestigd te Amsterdam, die aan spr. vroeg of hij correspondent wilde worden voor Amers foort c.n omstreken. Spr. deelde zijn gast mee, dat hier een vereeniging was opgericht, waarvan gister avond de reglementen zouden worden vast gesteld, Van het bestaan der vereeniging te Amersfoort bleek aan ds. Ledeboer niets bekend. Wellicht, meende spr. wil thans öf een der leden van het Bestuur óf een gewoon lid optreden als correspondent voor Amersfoort en omstreken. Als de vereeniging zich aan sluit bij het Centraal-bureau kan zij onder meer bij een 40-tal aangesloten vcreenigin- j gen inlichtingen vragen omtrent plaatsing van te reclasseeren personen. Ds. Ledeboer, die een bundel litteratuur af- I stond, is bereid hier een lezing te komen houden over de werkwijze van het Bureau, j De V o o r z i 11 e r dankte den heer Bian- i chi voor deze mededeelingen en zeide, dat 1 het Bestuur gaarne de gelegenheid zal aan- J grijpen om te genieten van de voorlichtfng 1 door ds. I.edeboer. Vervolgens zeide spr., dat nog niet is vast- gesteld de grootte der contributie. Spr. herin - nerde aan het woord van den heer S. I.. Veenstra, Inspecteur der reclasseering aan 1 het Departement van Justitie: Naast elke f5 legt het Rijk het viervoud» en spoorde de leden aan, in hun kring con- j tribuanten te werven voor dit nuttige werk. Nog deelde spr. mee. dat een reclasseerings- geval in behandeling is, dat een 56-jarige. vuor zijn leeftijd zeer oud mar. betreft. Het is nog niet ampel besproken door het Be- j stuur, doch niet geheel ongewettigd is de vrees, dat de patient, indien Amersfoort dan wel een andere Gemeente van het ressort hem wordt aangewezen als woonplaats, hij weldra als armlastige ten laste zal komen van die Gemeente, Als gezegd, het geval, dat een verpleegde uit Veenhuizen betreft, is nog slechts ter loops door het Bestuur besproken. Dc Secretaris meende, dat een jeug dige vereeniging als deze eerst dient te zorgen voor patiënten uit Amersfoort en omgeving en pas ais er geld en tijd is 1 voor lieden builen het ressort. De heer Veenstra achtte het juister, de gestruikelden te verwijderen uit hun ge» wonc omgeving opdat zij niet zoo licht door de kornuiten komen tot herhaling en als "t ware een nieuw leven kunnen begin nen in een omgeving waar niemand hun antecedenten kent. Dc Voorzitter antwoordde, dat in ieder gevai de vereeniging, hoe jong ook nog, haar uiterste best zal doen, het recla- seeringswerk te bevorderen. Veel gevallen worden aangewezen door den Minister. Zeer moeilijk L 't, het vooroordeel weg te nemen. Toch was de vereeniging zeer gelukkig met haar eerste geval, dat betrof een 38-jarige niet slechte, doch zwakke persoon, die echter na zijn ontslag uit de gevangenis door buren werd te werk ge steld en in huis werd genomen en die thans I goed zijn kost verdient en goed oppast. I De heer Veenstra gaf nog in over weging ten minste éen werkend lid te be noemen in alle Gemeenten welke tot het ressort behooren. De Voorzitter antwoordde, dat er reeds correspondenten zijn te Soest, Hoog land. I.eusden. Hoevelaken, Soesterberg en Xijkerk. De heer Veenstra meende, dat er stellig moesten gezocht te Baarn en te Woudenberg, 1 De Voorzitter wilde gaarne de voor lichting daarvoor inroepen van den heer Veenstra, die veel practische ervaringen heeft ten deze. De heer Bianchi vroeg nog of het gewenscht is, dat reclassecrings-gevallen worden behandeld buiten de vereeniging om, Dat was zeker te apprecieeren tofti de 1 vereeniging nog niet bestonddoch thans is dat stellig niet gewenscht. De Voorzitter meende, dat, als de vereeniging officieel erkend zal zijn en dit door het Departement van Justitie ter ken- gebr„cht is van de bestaande vereenigingen. iets dergelijks niet meer zal voorkomen, ook niet omdat er nogal kosten aan zijn ver bonden. Ten slotte deelde spr. mede. dat elke vereeniging een werkend lid kan af vaardigen, dat niet verplicht is, con tributie te betalen, en deed hij een beroep np de medewerking vooral van de drank- bestrijdings-vereenigingen. De vergadering werd hierna gesloten. De Tielschc gemengde hockey-club sloeg hier Zaterdagmiddag op het terrein aan den Helligenhergerweg de Amcrstoortsche club met 3—2. den aangevoerd 10 wag' kaas. De prijs was 51 tot 5 De handel was stug. Aan de Centrale V. P. N,-veiling werden heden verkocht 204 000 Regeeringseieren voor f7.10 tot f7.50 per honderd. De Arrondissements-rechlbank te Utrecht veroordeelde gister de twee arbeiders, die van de afslagplaats op het Lieve Vrouwe kerkhof lood stalen ten nadeele van de Gemeente Amersfoort, ieder tot 2 maanden gevangenisstraf. Een boekhouder, die naliet een door hem genoten tantième van f 1050 en een grati ficatie van f 300 in te vullen op zijn aan slagbiljet voor de Rijks-inkomstenbelasting, werd veroordeeld tot f500 of twee maan den; een Directeur eener Vennootschap, die een foutieve opgave deed van het sa laris van het personeel; tot een maand gevangenisstraf. Zij dit toch anderen een les Het Hoog militair gerechtshof bevestigde het vonnis waarbij de milicien-soldaat der infanterie, die hier in den nacht van .18 op lm Augustus ernstig verzet pleegde tegen de politie, door den Krijgsraad te Arnhem werd veroordeeld tot f3 of drie dagen benevens drie maanden gevangenisstraf. i stiefzuster Ült den Oratrois De Gemeenteraad van Baarn benoemd tot derde schoolarts dr. R. Heybroek, aldaar. Hij stond aan Burgemeester en Wethou ders toe een crediet van f600 voor den aankoop van pootaardappelen en zaaigdfed. Om verwarring met Utrecht tejvoorkomen, worden met ingang van i Juli alle telefoon nummers te De Bilt (dorp) verhoogd met 5000 en alle nummers te De Bilt (station) met 5O00. m Burgemeester en Wethouders van Hilver sum hebben den Raad dier Gemeente voor j gesteld, kostelooze cursussen in te richten I voor spraakonderwijs en hcii-gymnastiek voor schoolgaande kinderen- De beschikking van 10 Maart 11413, hou dende de verdeeling der Gemeente Lensden in twee stern-districten voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, is inge trokken. Zondag was het een echte ongeluksdag voor Quick. Door allerlei omstandigheden ontving Quick 1 met niet minder dan 6 invallers Theole, uil Tiel. Alle samenhang en alle samenspel was uit den aard der zaak bij de thuisclub niet te vinden. Den geheelen wedstrijd waren de Tiele- naren overwegend sterker: hadden zij niet zoo erbarmelijk slecht gespeeld, hun over winning ware nóg grooter geweest. Vóór rust doelpuntte zij twee maal, ter wijl het einde kwam met een 5—0 over winning voor dc gasten. Quick 3 speelde te Zeist 4 4 gelijk tegen Zeist 3 Rapiditas won met 3 - 1 van D. W. S. 2 uit Utrecht. Naar de gister gehouden kaasmarkt wer- Gemengd nieuws. Prof. Emil von Behrintr, die hij wond- bchandeling liet eerst jodoform toepaste en in 1890 de grondlegger was der bloedserum- therapie vooral bij diphtherie en tetanus, is Zaterdag in den ouderdom van 63 jaar over leden té Marburg, waar hij hoogleeraar was. De bekende abté Moreux, een van de beste Franseho meteorologen, herinnert er in >l.e petit Journal» aan, dat hij reeds in 1902 heelt gezegd, dat van 1918 het Euro- peesche weer zou veranderen. Abbé Moreux I gelooft, dat de verandering thans reeds is ingetreden en verwijst in verband daarmee op de plotselinge strenge koude in Europa. Het weer van 1900 tot 1917 was zacht en regenrijk. De toekomst zal brengen een veel strenger weer. Winters als die we nu meemaken, zullen niet meer uitzondering, doch regel zijn. Het kolen vraagstuk zal, óuk al is de oor log reeds lang verdwenen, urgent blijven. Zooals abbé Moreux uitlegt, wordt die klimaatvergadering daardoor veroorzaakt, dat de periode van de sterke zonne-activi- teit. die in 1900 begon, thans is geëindigd. De zon heeft thans meer vlekken dan ooit. We dienen dus in het vervolg te re kenen op strenge winters en warme zomers. Ultra-violette stralen in dienst van de hygiöne. I11 een groote. badinrichting te New York worden sinds eenigen tijd ultra violette stralen gebruikt voor het reinigen van het water, daar het filtreeren hot niet voldoende klemvrij maakte. Nadat het weg gezogen badwater door anelfiltrceren van het grove vuil is gereinigd, leidt men het naar de sterilisatie-inrichting, bestaande uit een in drie deelen verdeeld reservoir. Aan den eenen kant wordt het water er vuil in gebracht en aan den anderen kant komt het er gereinigd uit. De ultra violette stralen komen u>t twee door het water om spoelde kwikzilverlampen. Na de bestraling, die slechts enkele seconden daurt, is het kiemgehalte 50 pet, verminderd. mijn aandacht getrokken door een heel oud boekje van vergeeld papier en met kapot bandje. Nieuwsgierig, doordat oudheden mij altijd aantrekken, nam ik het boekje ter hand en bladerde er eens in. Ik had gemeend iets te vinden omtrent eenige oud heden van Amsterdam, misschien wel vond sten, welke men reeds verloren waant, ge lijk bijv. de plaats waar het groote Dam-hotel moet hebben gestaan en het standbeeld van den vroeger nogal bekenden econoom Poslhuma, waarvan de bijzonderheden in den loop der tijden zijn verloren gegaan. Echter niets van dit alles. Het boekje be helsde slechts eenige sprookjes. Het zijn gewone vertelsels van feeön en zoo meer, gelijk grootmoeders die aan hun kleinkinderen vertellen. Eén sprookje echter is alleraardigst en de onbekende sprookjesverteller verhaalt daarin van den aardappel, de onooglijke blauwe knolvrucht, zooals wij die kennen, welke alleen nog door enkele wilde stammen in de binnenlanden word gegeten. Hij wil het doen voorkomen, alsof de aardappel vroegfer en algemeen voedsel was, dat met graagte verd gegeten. Luister »Er was eens een tijd, waarin de aard- ippel blank was en met graagte werd ge geten. De knolvruchten werden van den schil ontdaan en gekookt, waarna het blommige witte vruchtje met smaak werd verorberd. Daar de aardappel op eiken zandgrond welig tierde, waren er van deze vrucht zeldzaam groote voorraden. Echter, gelijk altcos met wat lekker is eo volop, begon nen de menschen gulzig te worden en on matig. Het was ongeveer ten tijde van een grooten oorlog, dat de menschen zich over gaven aan buitensporige aardappel-weelde. Om de menschen voor hun onmatigheid te straffen en hen terug te voeren tot de soberheid, die hen past, had een der vi zieren van een koning of koningin de geschiedenis gaat te ver terug om dit nauw keurig na te speuren een afdoend mid deltje bedacht. Hij legde beslag op alle aardappelen, liet de akkers door soldaten bewaken en voerde aardappel-rantsoenen in. Eén, hoogstens twee Kilogrammen per week dat was toenmaals een tijdperk van zeven dagen werden per persoon verstrekt. En om hen ook het verorberen van die twee Kilogrrmmen af te wennen, liet die vizier de aardappels eerst bevriezen, zoodat ze voos werden en onsmakelijk. Bo vendien had hij er ook iets op gevonden om ze blauw en groen te kleuren, zoodat I na korten tijd niemand meer den aardappel at en de matigheid en de soberheid in den lande terugkeerde. En nog heden ten dage, ter herinnering en waarschuwing der men- schelijke gulzigheid, ziet de aardappel er blauw, groen en onooglijk uit en is zij on- smakelijk, zoodat alleen nog de wildste stammen er zich mee voeden». Ziedaar het sprookje van den aardappel, die onooglijke en niet genietbare vrucht, waarvoor ieder tegenwoordig 2ich wel zal wachten om ze te gebruiken Advertentièn. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. tt. VAN WEI.DEREN baron RENDERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten? seis en QuitantiGn. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, Op aanvrage verkrijg baar te zijnen kantore. A»N T E it If A M SC II R SN U F J K S. Het sprookje van den aardappel. Joen ik eenige dagen geleden langs de boekenstalletjes in de Oudenmanhuispoort kwam, aldus schrijft onze correspondent, werd V. P. X.-veilingen. AMSTERDAM. 2 April. Aanvoer 674 801 Export f 7.75-f 11.20 Pr'Js Reg. f 7.05—f 7.75 ROTTERDAM 30 Maart. Aanvoer |*P°" Reg- "7 333 Export f 8.10-f 8 50 j Reg. f 7.05 f 740 De' afdeeling Gooi- en Eemland van de Vereeniging »DE NEDERLANDSCHE ROODE S"1 ER» stelt zich voor, hij vol doende deelneming een CURSUS te doen houden te Amersfoort tot opleiding als verpleger van zieke en gekwetste dieren. Inlichtingen verstrekt de kapitein-paarden arts dr. GAI.l.AXDAT HUET op iederen werkdag tot en met 14 April des v m van 9 tot 12 uur aan het Bureau der Militaire Hoefsmïdschoo! te Amersfoort. Een HEER (Nederlandsch burgerlijk amb tenaar) vraagt gemeubileerde Zit-en Slaap- kuiIM'l'. Franco brieven met opgave van prijs met en zonder pension onder ietter L, D. aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. bij een van onze adverteerders, maak U dan bekend als lezer van onze courant. Dat kost 1) niets, alleen maar een paar woordendoch U zelf én ons bewijst het een grootun dienst PKKINKKKURTKV GOEDE VRIJDAG 6 April. Evang. Lutbersche kerk. Avond 7 uur, dr. Toxopeüs. Bediening van het H. Avondmaal. Remonstrantsche kerk. I Avond 7 uur, ds. Hooykaaa. Gereformeerde gemeente. (Zuidsingel) J Avond 7 uur, ds. Teerink. Chr, Gereformeerde gemeente, i Avond 7 uur, ds. Beekamp. 414c Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van 2 April 1917. (750 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R, O. Leinwebcr te Amersfoort (Brecstraat 2») zijn aan de volgende nummer» te beurt gevallen Prijzen van f 30: 7951 en 7980. Te zamen 2 prijzen, Chocolade Mocca Stangen] CHOCOLADE TOBI, Rumstaafjes. Fijne delicatessen. Bisnltfabriek „DE LINDEBOOM'' I J10CCA TRIC-TRAC, Nog nimmer OVERTROFFEN. Ssoaitfabriek „De Lindeboom". THEEROOS. Overheerlijk broos Botergebak. Ïtoccu-Staafjea, fijne Moccasmaak. Fint Wed. B. tai DOESBURG. I KERSTKRANSJES bestrooid met Amandelen. Distill. Wijnen. Likeuren. Liete T|Vawe«kerk)iof. AMERSFOORT.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 3