Stadsnieuws. l.uling van do Technische Hoogeschool. anderzijds zijn de kostbare inrichtingen aan onze universiteiten slechts schaars bezocht. loofdbestuur is van oordeel, dat dit verschijnsel, dat het ten zeerste betreurt, slechts voor een gering deel moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat het onderwijs aan de Technische Hooge- school een betere opleiding biedt voor de techniek dan aan de universiteiten, over tuigdals het is, dat het onderwijs in de Scheikunde aan laatstgenoemde instellingen zich spoedig in voldoende mate zal tochten op de toegepaste Scheikunde om voor de nijverheid bruikbare scheikundigen af te leveren. Veeleer meent het Hoofdbestuur, dat de oorzaak van het geringe gebruik, dat toekomstige scheikundigen van de uni versiteiten maken, te zoeken is in de om standigheid, dat de studie in de faculteit der Wis- en Natuurkunde niet is openge steld voor hen, die het eind-examen der Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cur sus met goed gevolg hebben afgelegd, doch beperkt tot diegenen, die hetzij het Gym nasiaal onderwijs hebben gevolgd of wel het Staats-examen hebben afgelegd. Het Hoofdbestuur is er van overtuigd, dat het wegnemen van deze bezwaren de ontwikkeling van de studie in de Schei kunde in belangrijke mate zal ten goede komen. Het heet, dat de broodkaarten zullen ver vallen en ïn de distributie-bonboekjes ook bons voor brood zullen worden opgenomen. Men zegt, dat dit een gevolg is van de papierschaarschte. Vlet wil ons meer voor komen, dat deze verbetering niet geheel vreemd is aan de voorstellen ten deze, door den heer P. van den Eijnden gedaan. Uit den aard der zaak wekt de nieuwe regeling, volgens welke een broodkaart van éen week negen dagen moet gelden, in bakkerskringen groote ontevredenheid, daar deze bepaling voor velen neerkomt op een vermindering van het debiet met ongeveer een vierde. Om hieraan tegemoei te komen, heeft de Leidsche bakkerspatroons-vereeni- ging den Minister verzocht de maximum prijzen van het brood te verhoogen, opdat de bakkers daarin zekere vergoeding kun nen vinden, terwijl voorts is gevraagd, het dag rantsoen in plaats van op 400 op 300 Gram vast te stellen, met de bepaling, dat de periode van den geldigheidsduur der broodkaarten van 9 dagen weer wordt te ruggebracht op 7 dat een bon van 400 Gram brood slechts recht geefc op een hoeveelheid van 300 Gramen dat van de bons. die de bakkers wekelijks moeten in leveren slechts drie kwart voor de ver krijging van meel of bloem in aanmerking komt. Dit heeft bovendien dit voor, dat na afloop van de eerstvolgende periode van 9 dagen een extra-bezuiniging per hoofd zal zijn verkregen van 10e Gram brood. De voorraad veenaardappelen zal weldra zijn uitgeput en dan zal worden overgegaan tot de distributie van .de duurdere klei- aardappelen met vermoedelijk een maximum prijs van 6.5 cent per K G. voor alle klei-aard- appelen tot de nieuwe aardappeloogst er is. Ook zou het aardappelrantsoen worden verhoogd van 12 tot 20 K.G. per hoofd en per vier weken. De commissie voor den voedselverbouw uit de Ned. Heidemaatschappij wijst er op, dat te ver wordt gegaan met het kweeken van allqrlei gewassen, zelfs in zeer donkere stadstuintjes, waar bloemperkjes worden beplant met allerlei bladgroenten, waaraan ons land steeds overvloed heeft. Op die wijze worden de thans zoo kost bare en schaarsche mescstoffen, zaaizaden en pootaardappelen verbruikt zonder dat men er ecnig ander resultaat van kan ver wachten dan mislukking. Aan ben, die iets op het gebied van voelselverbouw willen doen, wordt dan ook door haar ernstig aangeraden, advies in te winnen bij deskundigen of zich in verbin- j ding te stellen met de thans op vele plaat sen ingestjjde teelt-commissies. Tot tijdelijk Inspecteur van de volks- j gezondheid in Utrecht is bowri dr.H. AldershofF, officier van gezondheid ie klasse te Utrecht. Niet op 1 of 15 Mei. doch met 1 Juni zal op de openbare middelen van vervoer de zomerdienst «orden ingevoerd. In verband met de kolenschaarschte wordt de dienst niet uitgebreid. Wel wordt reke- nfns gehouden met de fusieder.poor weg- treinen den kortsten weg zullen. 700 zal bijvoorbeeld het verkeer Amster dam Groningen niet meer plaats hebben over Utrecht® doch o»er HilvcMum en Amersfoort. Den 15 Maart werden, gelijk we destijds meadeelden, ook hier ter stede alle 18- tot jo-jarigeu, die, uit welken hooide dan ook, geen militairen dienstplicht vervulden, opge schrikt door een aanschrijving, die hun meldde, dat zij, zoo noodig, hand- en span dienst zouden moeten bewijzen aan de Grebbe-linie, of waar dan ook. Het briefje wekte niet minder onrust dan toen eeuwen geleden de mare weerklonk, dat Hannibal vóór de poorten stond. Enke len ^meenden in vollen ernst, dat zij die nooit spa of houweel hadden gehanteerd reeds den volgenden dag aan het hakken of graven zouden worden gezet. De heer P. Dz. Veen, die mede behoorde tot degenen, wit-11 deze verrassing te beurt viel, schreef 27 Maart aan de.. Burgemees ter, wiens naam staat onder het waarscöu- wingsbiljet, dal in omliggende Gemeenten reetls in September 1914 werd verzonden: In antwoord op uw mededeeling dd. 15 Maart, dat mijn naam geplaatst is op de lijst voor personen, die indien noodig verplicht zullen zijn, werkzaamheden te ver richten tot het weder in staat van verde diging brengen van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, deel ik U mede, dat indien bovenbedoeld werk van mij verlangd mocht worden, ik zal weigeren. Gehoorzaróend aan een eventueelèn op roep, zou dit voor mij gelijk staan met te te zijn een mede-instandhouder, een hand. langer van een der militaire-machts-institu- ten, die mij steeds duidelijker bewijzen, dat zij materieele, noch ethische winst voor de naties en de menschheid zuilen kunnen boeken. Het eenige nut hoewel ontzettend duur gekocht moge dan zijn, dat na het fail liet van deze door enkele speculeerende belanghebbenden met hunne handlangers nog zoo hooggeprezen machts-organisaties. steeds meer mannen en vrouwen der vol keren, die nog in de woestenij overgeble ven zijn. dit martiaal aanvals- en verdedi gingsmiddel beter op zijn werkelijke waarop zullen leeren stellen en er dan toe zullen komen, alle diensten aan deze onmensche- lijke instelling te weigeren. Het is beter, dat voor het zoover op aarde gekomen is, van stonde aan wei-willende persoonlijkheden positie nemen tegen den zondvloed van aanvals- en verdedigings middelen en zich in dienst stellen van een te stichten Wereld-Statenbond met een nieuwe internationale rechtsorde, die zich thans reeds op een waarachtige basis kan fundeeren. Wanneer dit mijn wil is, en ook de volks wil over de geheele aarde zich met mij vrij durft uitspreken, zal onze vijand geslagen worden. Daarom verzoek ik> U beleefd, de publi catie van dit inzicht, hetwelk reeds bewust leeft in talrijke mij bekende personen, te willen ondersteunen en uw uitmuntende gaven en positie voor deze zaak te willen benutten. Met gevoelens van hoogachting, enz. Een afschrift van dit schrijven is door steller óok verzonden aan H M. de Ko ningin. De miliciens der lichting 1917, bestemd voor de ie bataljons der regimenten infan terie, gaan 11 April over van do depots naar het veldleger. Een milicien uit dit garnir die met verlof vertrok naar Hoevelaken, is daar lijdende bevonden aan nekkramp. Tweeden Paaschdag wordt op Birkbovcn een vriendschappelijke korfbal wedstrijd ge speeld tusschen Amersfoort» en «Victoria», uit Wageningen, om de door den heer H. A. Vierdag Jr. ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van zijn spor:-bureau uit- geloc.fde verguld-zilveren medaille. Eersten Paaschdag gaat Quick 3 naar Hercules 6 en Amersfoort naar A. W. 4. Tweeden Paaschdag ontvangt Rapiditas een sterke P. V. C.-combinalie om te voet ballen om de Vierdag-medaille. Bij de Donderdagavond ten overstaan vau notaris Joh, Knoppers gehouden veiling van vaste goederen werden verkocht het woonhuis aan de Muurhuizen 110. 125 met tuin, strekkende tot het Zand, groot 5.40 A., voor f455 aan H. J. Diekerhof, te Deventer het koffiehuis met stalling en erf aan de Kamp no. 86, groot 3 30 A., verhuurd voor f5.50 per week aan wed. Mastwijk, voor f4500 aan den heer G. A. van Loo het woon- en winkelhuis aan den Weven- singel no. 19, groot 8i c.A., verhuurd voor f2.50 per week, voor f1340 aan B. J. Bakhuis; vier woningen aan den Heiligenberger- weg nos. 15 lot 2i, samen groot 11.24 A. en samen verhuurd voor f 13.85 per week, voor f6870 aan C. M. van Beek; zes woningen aan de Pieter Pijpers straat nos. 31 tot 41, samen groot 9.84 A. en ieder verduurd voor f 13 per maand, voor f 12 050 aan J. Peers het bouwterrein »De lange akkers»van den Utrechtscheweg tot den Berkenweg, groot 65 A„ voor f9700 aan den heer H. Noorman de hooiberg bij de Coninckspoort, in ge bruik geweest bij de Amersfoortsche Tram weg-maatschappij, voor f 235 aan den heer H. Noorman; <lc Zwarte steeg met 460 jonge boomen, groot 1.92 10 H.A., voor f 1650 aan Poel- hekke. Eersten Paaschdag is hier alleen geopend de apotheek van den heer C. M. M. Ver molen, Varkenmarkt 19, telef. 160; Twee den Paaschdag alleen die van den heer D. H. F. Ittnann, Langestraat 9, telef. 164. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk kwart na zevenen, die van de overige voertuigen op 't laatst te kwart vóór achten zijn aange stoken. Verschil van meening verwijdert de men- schen niet van elkaar; wel de wijze waarop ze dat verschil te kennen geven. Vit den Omtrek h'-t koper Mejuffrouw G. Daaleman is geslaagd bij het toelatings-examen voor de Kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem. De heer P. van Hemmen is gekozen tot Bestuurslid van den Ned. Bond van aard appelen-, groenten- en fruithandelaren. De R. K. openbare leeszal en bibliotheek is wegens verbouwing van het pand Kamp 18 gesloten. De boekenverzameling wordt hoogst waarschijnlijk overgebracht naar een ander perceel eer het eigen huis aan de Nieuw- straat 20 haar kan ontvangen. De soiree, bier gegeven door de Utrecht- sche Onderwijzers Tooneel Vereeniging, voor de helft ten bate van de plaatselijke afdeeling van het Centrale-genootschap voor kinderherstellings en vacantie-kolonies, heeft f 100 doen vloeien in de kas van laatst genoemde afdeeling Het Correspondentschap ie klasse van de Nederlandsche Bank hier ter stede zal 1 Mei vijftig jaar bestaan. In Maart werd bij de Nuts-spaarbank hier ingelegd f6604.97 en daaruit terugge vraagd f925- Te Geldermalsqn is geopend een V.P.N.- cierveiling en wel in het gebouw der fruit veiling, bij het station. Te Amersfoort heeft de fruitveiling slechts een soort afdak, de V. P. N.-eierveiling haar zeer belangrijke veilingsplaats heel ver van het station (waardoor zij kapitale bedragen uitgeeft aan sleeploon). m Wanneer toch zal bier vlak bij het stations- emplacement een gezamenlijk veilingsge bouw komen, met ratten vrije pakhuizen, koelkamers in het sous-terrain, enzoovoort De Algemeene vergadering der V. P. N. de landelijke vereeniging welke 21 April zou worden gehouden, is uitgesteld tot 17 Mei. De tabaksvereeniging te Amerongen heeft liet gewas 1916 verkocht voor den kapita len prijs van f78 per honderd pond. Bij de Dinsdag en Donderdag te Eemnes gehouden landverhuringen was zeef veel belangstelling; men verwachtte dan ook hnnge prijzen, doch niet, dat der verhuurd zou worden tot f 145 per dammaat of 400 oude roeden, ongeveer 4/7 H.A. De landerijen brachten tot f 30 ineer op dan verleden jaar. Ook het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft gisterochtend met 375 tegen 50 stemmen aangenomen de resolu tie ten gevolge waarvan de staat van oor log tusschen de Republiek der Vereenigde Staten en Duitschland thans formeel is. De gezant van Oostenrijk-Hongarije te Washington brak de diplomatieke betrek kingen met de Vereenigde Staten af, doch President Wilson verklaarde, dat hij de betrekkingen met de Donau-monarchie, Turkije en Bulgarije eerst zal afbreken als die landen hem noodzaken, over te gaan tot dien stap. De paasehos. - Het is in de vleeshhou- werijen van oudsher gebruik geweest, dat de slagers tegen Paaschtijd zorgden voor een goed voorzienen geldbuidel, waarmee ze marktwaarts togen om daar een mooie paasehos te koopen. De boeren hadden dan hun extra-vetgemeste beesten ter markt gedreven en glommen van trots op den kolossalen lichaamsomvang van hun ver troetelingent. Extra-drukte aan de markt, geschreeuw en handgeklap, drukte en leven digheid in bier- en wijnhuis, bewondering voor het beest, dat den eereprijs had be haald, koopers, lovers en bieders, en een tevreden boer en een tevreden slager tot slot. De boer ging naar huis met een mooie zak blinkende guldens en rijksdaalders, of wel pakjes bankpapier. De slager repte zich naar de slachterij met zijn prooi en begon zijn bloederig werk. Slachtersvröuw en roekl Waren ilruk in d» weer glimmend te poetsen, hu schuren. Kn >>p Goeden Vrijdag pronkte en geurde de zaak. De geslachte Paasehos was, op /ijn fraaist versierd. n?ntoouge»ield en lukte zijn koopers, Zóo was het vorige jir-n. Maar »iu j.iar. en nok al eenigs/ins liet vorig jaar, is er gi£i»i sprake van een extra-vet Paasclibees;. Dë' boeren zijn blij, dat zij met het dure, veevoeder hun koeien nog zóo kunnen voeren, dat ze do moeite van het slachten loonen. En de slager betaalt iedere week al zóo veel geld voor zijn vleesoh, dat er geen guldentje voor een Paasehos» op kan overschieten, ln den tijd, dat je voor twe-- of drie lapjes v; 1 honderd een koe kocht, ja, toen kon er wat op overschieten. Nu leg j toch al zó 1 vijf, zeshonderd gul- dun neer. Humane kogels. In 1SS0 is door een Amerikaansch chemicus een kogel uitge vonden die den oorlog minder verschrikke lijk moest maken. Hij bestond uit een gemakkelijk breek baar matei iaal, dat bij aanraking met het voorwerp, waarop werd geschoten, versplin terde zonder le verwonden. In den kogel bevond zich een slof, <li« den getroffene twaalf uur lang bewusteloos maakte, zoodat, behalve de werking van hei hart, aan hein geen leven was ie bespeuren. Zoo kon hij gemakkelijk gevangen worden genomen. Helaas is van deze vinding later nooit meer iels vernomen. Een dergelijke humane kogel speelt een rol in het dichtwerk van den Hongaarschen dichter Maurus Jokaï in diens «Roman van van de XXe eeuw». Ook deze dichterlijke kogel doodt niet; ze veroorzaakt alleen een pijnlijken maar ongevaarlijken uitslag en stelt den getroffene buiten gevecht door den onverdraaglijken jeuk, die hem belet, een wapen in de band te nemer, »Dar fa me - hik nog nooit overko men luk ik tw-n - hik - volk' men - hik - - uere hik -- liabiliteerd hik w.it zal 111*11 ouwe heer - hik - daar blij om rijn hik - PKKlilKBËUBTE.N. Zondag 6 April. EERSTE PAASCHDAG. Evang. I.uthersche kerk, V'iorm. Hl'/» uur. (|r. ToxopeUs. Doopsgezinde kerk. li pen dienst. Remonstruntsohe kerk Voorm. I»1/.; uur, ds. Hooykaas. Gereformeerde kerk (l.angegracht) Voorm. 10 uur, »ls. Donner. Middag 5 uur, ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel) Voorin 10 uur, ds. Teerink. Middag 5 uur, ds Donner. Chr. Gereformeerde gemeente Voorm. i" uur. ds Beekamp. Avond 5>/,i uur, ds. Beekanip. V'-'jê Gereformeerde gemeente. Voorin, v'/g Ulir, godsdienstoefening Avond uur, go Isdieiistoefening. Hersteld Apostolische gemeente Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Maandag 9 April. TWEEDE PAASCHDAG. Doopsgezinde kerk. ds. R. C. de I.ange, uit Woudsend; to if, Gereformeerde gemeente. (Langegracht) «Voorm 10 uur, ds. Donner. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, ds. Beekamp. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. AMSTKUDAMSCHK SNl'KJKS, Van een Amsterdamsch studentje. Onze correspondent schrijft. Amsterdam is geen wereldstad. Reeds om aebt uur 's avonds worden de winkels gesloten en waren er geen gaspitten en electrische booglampen, zoo zou je telkens je neus stooten aan de huizen, die erg on gelukkig gebouwd zijn, je schenkels stuk slaan tegen de polhuizen en de blauwe steenen vóór de huizen op het trottoir, je kostelijken hals breken in een keldergat, dat daar expresselijk voor gemaakt schijnt on jo golukkig Icvon eindigen in een bak vuil water, waaraan ze den weidschen naam •gracht* hebben gegeven, omdat er nergens een hek langs staat Tusschen elfen twaalf uur eindigen alle schouwburgen en bioscopen. Na twaalven heb je moeite om een tram te vinden en om éen uur begint iedere politie-agent je wantrouwend na te kijken. Op een mooien lentenacht was een student niet naar bed. En 't was al twee uur. Hij wilde grootsteedsch doen en had een café gevonden, dat eerst om twee uur sloot. Daar was hij tot het einde gebleven en had in zijn eentje biertjes geproefd uit ver schillende brouwerijen. Daardoor was hij lichtelijk aangeschoten Met loomen tred bewandelde hij het Rembrandt-plein en stak dit in de lengte over zonder gevaar van zijn leven, wijl de stad op dat uur lijkt op de poesta's in Hongarije. Nadat hij het Rembrandt-plein had afge wandeld, deed hij juist alsof hij de Regn- liesbreestraat inging, maar op het laatste moment keerde hij zich om en wandelde den Reguliersgracht-kant uit. Nadat hij met behulp van zijn handen een hooge brug was overgeklauterd, bleef hij staan hij vóór j een huis en haalde een bos sleutels voor den dag. Door de duisternis was het niet gemakkelijk, den juisten sleutel te v.nden 1 en daarom probeerde hij ze éen voor éen. Dit ging natuurlijk niet vlug, doch met overleg om het slot niet te forceerei cn de verf er omheen niet te beschaiigen. Tien minuten later kwam er een ageit aan. 1 Die schrok en werd bleek. Hij klopti zijn 1 pijp uit, maakte zijn sabel los, spand: den haan van zijn revolver, gedacht vrouv en kinderen en sloop op zijn teenen nalerbij. >Ha, inbreker heb ik je daar*, lrulde hij met een van angst sidderende stim. 1 »Je bent een leuke vent* hitte de student, »maar schreeuw niet zoo maak j geen burengerucht*. De agent dachtJa, ja, hij houdi zich j dronkenmaar dan moeten ze net mij bbben. En den spartelenden student sjoile hij Het was maar eqn klein beetje nahtkn- baal, want het bureau was dichtbij. D deur van het politie-bureau doofde welca elk geluid Vijf minuten later werd de dec weer geopend, een lichtbundel viel ovr het plein, de student tuimelde naar bvten en begon weer zijn tocht naar de Reuliers- gracht. Hij had pleizier en lachte. Zn hoed stond scheef, hij zwaaide met zijrarmen en sprak Burgerlijke Stand Amersfoort van 30 Maart tot en met 5 April. GEBOREN I Louise, d. van Arend Jan Alben Willem Veldkamp en Jacoba Louisa Sennee. Theunis Antonius, z. van Adrianus Rosen- daal en Bergetta Bone. Teunis, z. van Wilhelmus Galjee en Wilhelmina Lablans. Reintje, d. van Aart Kuis en Amietje j van Ommen. Wilhelmus en Abram, 2 zoons van Willem Kerkhof en Richarda Kuijer. Johanna Petronella. d. van Dirk i'Jan Schrijv -r en Jannetje de Vrije.I.am- j bertus Johannes, z. van Wilhelmus Johan- nes Fijnenberg en Gerritje van Hamers- veld. Jan Bart, z. van Rudolf le Poole en- Emilie Geertruida Faure. Georgette Marie Marthe, d. van Georges Ghislain Joiret en Dénise Marie Josephine Vande- j kerkhove. Gerrit Hendrik Jail, z. van i Johan Valentijn Hendrik Leonhard Schol- ten en Jacoba Christina Remmelink. J.ubbertus, z. van Gerrit Wallert en Elisa- I beth Snijders. Hendrikus Johannes, z. van Johannes Walraven en Antonia Maria Brou- j wer. Hendrika Maria, d. van Jan van Ouwerkerk en Hendrika de Jeger. Hen drik, z. van Dirk Juffer en Ililligje Groen. J Johannes Karei, toon van Martinus t Vleesch Dubois en Sophia Rozina Faasen. - Frederik, z. van Hendrik Pol en Cor- nelia Berendse. Franciscus, z. van Thomas Gouw en Cornelia Hamers. Margaretha, d. van Joseph Quint en Margaretha Vonhof. ONDERTROUWD Roelof Fontein en Naatje Mertz. Roelof Schuiten en Cornelia Petronella. Boensma. Arjen Hofstra en Hendrika Aletta Everdina Schmitz. Johannes Hen- drikus Vial en Barta van Koelen. - Peter Jansen en Aaltje Doornekamp. Johannes I Majoor en Jacoba Johanna Bos. Aart Tiggelaven en Reintje Kommer. GETROUWD: Adolf Berendse en Willemina Witteveen. Mellc Huizinga en Jacoba Lambrechts. OVERLEDEN: Adriana Gijsbertha Kortbeek, 2 mnd. - Wilhelm van der Heijden, 1 j. Annetje Staal, 7 mnd. Maria Fontijn, 5 jr. Albertus Bosch, 75 jr., echtgcn. van Hen drika Geertruida Oversteegen. Anna Cornelia Koeslag, 3 maanden. Jacoba Boemer, 79 jrongehuwd. Christian van der Heijden, 2 jr., 414o Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van 3 en 4 April 1917. (850 loten). l en kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beiirt gevallen Prijzen van f 30: 1560 7949 7g6l 7983 7987 7989 '45oi M57« 18346 en 18393. Te zamen 10 prijzen. De derde klasse trekt vnn 16 tot 19 April.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2