AMERSFOORTSGIE COURANT. Dinsdag 10 April 1917. No 8861. 67e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeflf". HOOFD-REDACTEÜR F. J. FREDlEIKc AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per post/1.15. Advertontién «—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigening#- advertentiön per regel 15 cent. Reolamss 1—5 regels /1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. j Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUttEAU: ZORTSGRACHT 9. KENNIS <1 E VING N. BROOD kx MEEL. De Burgeneestcr der Gt foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien zijne beschikking van 22. januari 1917, no "öto, afdeeling Handel, gelijk deze is gewijzigd bij zijne beschikking van 14 Maart lot;, no. 5496/30, afdeeling Rijks bureau voor de Distributie van 'iraan en Meel («N'ed. Staatscourant» van 14 Maart 1917, no. 62), heeft goedgevonden te bepalen dat zijne beschikking van 14 Maart 1917, no. 5496/36, afdeeling Rijks-bureau voor de Distributie van (iraan en Meel, met ingang van 7 April 1917 als volgt zal worden gelezen: A. De maximum-prijs, vastgesteld inge volge art. 2 der Distributie-wet 1916, van Regeerings-meel. voor zoover dit dient voor het bakken van Regeerings-bruinbrood of voor verstrekking op broodkaart, bedraagt 14 cont per 1 K.G. B. Verder bedraagt -voor Regeerings bloem de groothandelprijs f30.50 per too K Cv.; de kleinhandelprijs fo.37 per 1 K.G.; de kleinhandel - voor Regeerings-bruinbrood 5 cent per 400 Gr. Tarwe waterbrood (gebakken van Regee rings bloem) 14 cent per 400 Grant; Tarwewaterbrood (gebakken van Regee rings-bloem onder rabbinaal toezicht) 14.5 cent per 400 Gram; Tarwemelkrood (gebakken van Regeerings- bloem) 16 cent per .400 Gram;. Tarwemelkbrood (gebakken van Regeerings bloem onder rabbinaal toezicht) 16.5 cent per 400 Gram. C. dat door de fabrikanten, molenaars «n grossiers, voor zoover deze laatste perso nen overeenkomstig de beschikking van 12 Maart 1917 («Staatscourant», no. 60) door de Brood-commissies zijn erkend en hunne bemiddeling bij de aflevering van bloem verleenen, rekening van vrachtvoor schot kan worden ingediend bij het Meel- vrachtverrckenkantoor, Koningskade 22 te 's-Gravenhage. D. dat in den sub B vastgcstelden groot handelprijs van Regeerings-bloem is begre pen f 1 40 per too K.G. ten bate van het Cenlraal-Brood-Kantoor. E. dat aan tusschenpersonen, op verzoek, een provisie moet worden toegekend als is aangegeven in zijne circulaire van 23 Maart 1013. no. 12001/6. dat aan de onder C genoemde gros siers een extra-vergoeding van f0.25 per afgeleverde too K.G. Regeerings-bloem zal worden gegeven, na indiening van een provisie-nota. aan het Meel vracht-Verreken- kantoor, Koningskade 22 te 's-Gravenhage. Amersfoort, 10 April 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. iverweging wordt gegeven a. aan gros iers ft 1.55 per too K.G aan detaillisten 11.80 per too K G. •Amersfoort, 10 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Ongeuoegen. szóo De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien zijne beschikking van 22 Januari 1917, no. 7611, afdeeling Handel, gelijk deze is gewijzigd bij zijne beschikking van 14 Maart 1917, no. 5596i/j6, Rijks-bureau voor de Distributie van Graan en Meel (»Ned. Staatscourant» van 14 Maart 1917, no. 62), heeft goedgevonden te bepalen dat zijne beschikking van 14 Maart 1917, no. 54961/36, Rijks-bureau voor de Distri butie van Graan en Meel,,met ingang van 7 April 1917 als volgt zal worden gelezen Kegcerings-mcelinkoopprijs Gemeente (art, 5 der Disttibutiewet 1916) f25.40 per too K.G.; verkoopprijs welke aan de Gemeente in >Ja, ziet u, mijnheer de rechter, gekomen we kregen ongenoegen, het woord baalde hel andere uit, en toen we mekaar eens goed de waarheid hadden gezeid, raakten wij aan t vechten. Bij on geluk gleed mijn hand in mijn broekzak, en toevallig zat daar mijn tabaksdoos in. Eer ik er aan dacht, was het gebeurd Aldus de verdediging van een man, die in een hérbergtwist zijn tegenstander een verwonding had toegebracht. Het is bekend, dat het geval zich dikwijls voordoet, vaker in den Oorlogstijd dan te voren, naar het wel lijkt. In sommige doelen van ons land is bet daarom thans bijzonder gevaarlijk, met zijnévenmensch van gevoelen te ver schillen en nu het vermoorden en verwon den op grooté schaal dagelijks wordt ver heerlijkt als heldenmoed, omdat het geschiedt op andermans bevel, waaraan niet te ge hoorzamen met de strengste straffen is bedreigd, zou men .gerechtigd meenen te zijn. ook op eigen gelegenheid zijn «recht» te doen gelden. Voor een groot deel zijn wij pacifisten, in den gewonen zin vatt mannen en vrouwen des vredes, en in het woord, waarmee de beklaagde van zoo-even zijn verdediging inleidde, ligt reeds opgesloten, dat het niet aangenaam wordt gevonden, met een ander op gespannen voet te staan. Mogelijk heeft het ook een min of meer vergoelijkende beteekenis, een ding aanduidende, dat op zichzelf bezien er niet zoo heel ernstig uit ziet, een ironisch opgevatte aanduiding van een oorzaak, afgescheiden van de gevolgen. Onze taal is niet arm aan dergelijke schil derachtigheden. Familieleden, bloedverwanten, vrienden krijgen «ongenoegen* om een luttele zaak cu er ontstaat een twist, waarbij onvoor zichtige, waarschijnlijk niet aldus bedoelde woorden worden gesproken, die niet meer zijn terug te roepen. En al ontstaat ér niet dadelijk een breuk, al Wordt het geschil «bijgelegd», gaaf is de plek niet tnéer, waar de band dreigde te scheuren. Men spreekt weieens van «den eersten twist van jonggehuwdent, die noodzake lijk komen moet, anders zou het al te mooi en te lief zijn. En bij dien eersten behoeft het niet te blijvenhet is noodig, dat er af en toe een buitje komt, om het mooie weer, dat daarna telkens weer door breekt. des te meer te waardeeren. Ons schijnt dat een gevaarlijke theorie, liet ntenschelijk leven is niet een opvolging van meteorologische verschijnselen, en er is altijd eenige kans, dat de storing toe neemt in kracht, zóo, dat er vernielingen worden aangericht, die niet meer zijn te herstellen. Wilt gij iemand goed leeren kennen, maak hem dan boos, wordt er wel eens gezegd, en het schijnt, alsof dit middel tot eigen onderrichting veelvuldig wordt aan gewend. Wij zullen de geschiktheid niet ontkennen maar er is een onwetendheid, die verreweg de voorkeur verdient. Het is waar, lieden, die met ieder eens zijn, zou men niet kunnen uitstaan. Ter voorkoming van ongenoegen elk gelijk geven, is het toppunt van karakterloosheid. En zóo ver brengen het gelukkig maar weinigen. Daartegenover staan zij, die wel ter ver dediging van bun persoonlijke zelfstandig heid een bolwerk van eigen meeningen schijnen te moeten opbouwen. In de beel dengalerij, die Potgieter ons voor den geest plaatst als de kinderen van Jan en jannetje, komt Jantje Contrarie niet voor; toch is hij een bekende, echt levende figuur. Dat hij veel sympathie ontmoet, zal men i niet kunnen zeggen. Nooit geeft hij iets 1 gewonnen, altijd weet hij het beter, en men j moet hem eerst een stap achteruit duwen om hem vooruit te krijgen, welke hande- j ling hij zich niet kalm laat welgevallen. Vandaar, dat men met hem in de eerste plaats gemakkelijk ongenoegen krijgt. Dat zulks niet het noodzakelijk gevolg I is van verschil van opinie, zal ieder gcreede- I lijk toegeven, en toch geheurt het maar al te vaak. Een vijandige gezindheid vindt in een afwijkende overtuiging een geschikteu voedingsbodem als men laat voortwoekeren hetgeen daar wortel heeft geschoten. Van meer gewicht, als oorzaken van on genoegen en dus van vredesverstoring, zijn de tegenstrijdigheden van belangen. Het recht van zelfontwikkeling, ook op sloffe- 1 lijk terrein, is onbetwistbaar, en het maat- j schappelijk leven zal wel nooit zóo worden ingericht, dat ieder er naar streeft, aan het „dijn" den voorrang te geven boven het „mijn". Kunnen onderscheiden belangen in hun bevordering samengaan, des te beter, maar waar zij niet in de zelfde richting loo- pen. ligt op zekeren afstand bet snijpunt. Daar is het gevaar voor botsing, als niet Van weerszijden de grens wordt in acht ge nomen. Verschillen zijn ongevaarlijk, als men ze eerbiedigt, gelijk zelfs geschillen niet be hoeven te leiden tot vredesverstoring, wan neer getracht wordt, ze tijdig tot oplossing te brengen. De eerste zijn onmisbaar, als een dor tneest werkzame middelen om de waarheid naderbij te komen, en de laatste zou men zelfs heilzaam kunnen noemen, omdat zij het leven wakker houden en de I beweging niet doen verflauwen. Maar zoo- j dra de dreiging met ongenoegen het hoofd ontsteekt, is groote behoedzaamheid noodig om niet te geraken op het oorlogspad. Het is niet overbodig, in onze dagen over deze dingen eens na te denken Juist nu in alle landen der wereld de volkeren zoo snakken naar vrede, moet de persoonlijke vtedeticvendheid, zich openbarende in onze onderlinge betrekkingen, zoo krachtig moge lijk op den voorgrond dringen. Dat doet zij niet althans lang niet ge noeg. Zeer velen onzer schieten bij het minste alarm hét harnas aanzeer velen achten zich zeer spoedig gekrenktzeer velen hebben veel te weinig respect voor de gevoelens en wettscben van anderen, lil theorie is het «leven voor en met elkan der» een gemeenplaats geworden, een deuntje, dat men afdraait zonder er iets bij te denken in de practijk staan wij er nog heel ver vandaan. Om te beginnen zouden wij den nega tieven kant van hel vraagstuk met meer scherpte moeten gaan bezien, en, als wij er een goede visie van hebben gekregen, dien overeenkomstig handelen -- door namelijk elkaar geen last aan te doen, elkaar niet in de wielen te rijden, elkaar niet het land op te jagen. Dat is dan nog maar een klein begin van hetgeen onder het begrip hu maniteit valt maar toch reeds iets. Hoe kunnen wij, in eerlijkheid en op rechtheid, den oorlog verfoeien, zoolang wij in eigen boezem nog oorlogzuchtige nei gingen koesteren De verschijnselen loopen 1 ver uiteen, maar het beginsel is het zelfde, i Met ontzetting zien wij, hetgeen er gc- j beurt, als de macht het recht opzij schuift; maar als wijzelf niet door een sterker macht dan de onze werden weerhouden, hoe vaak zonden wij er dan niet tegen opzien, over wegingen, die we nu gaarne voor de betrek kingen der volkeren in a tnmei king brengen, voor onszelf buiten gebruik te stellen! laten wij niet vergeten: ook er. niet in de laatste plaats is de wereldgeschiedenis de uitdrukking van de wereldtnoraal. Die wordt niet uitgestort over de menschenzij moet het product worden van den geest die hen bezielt. Elk onzer heeft er zijn deel i 1. Ongenoegen ia niet het krachtigst levens element; wèl het omgekeerde, en bet laatste aankweekende, bouwen wij aan de wereld der toekomst, die beter moet zijn dan die, in welke wij ons thans zoo slecht thuis ge voelen. leder mensch voelt zich zoowat het middel punt der schepping. Welnu, het is van dat middelpunt, dat de wereldhervorming moet uitgaan. Hier is steunen op eigen kracht wél ge- De z6h1 iontle Twaalf tegen vier! Aan den eenen kant Rusland, Engeland, Italië, Servië, Frankrijk, Japan, België, Portugal, Montenegro, Roemenië, de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika en Cuba. Aan de andere zijde Duitschland, Ooa- tenrijk-Hongarije. Bulgarije en Turkije. Sedert 1 Augustus zijn tot gister en voorzoover tot dit oogenbük bekend - 33 oorlogsverklarirgen verzonden en wel: 1. 28 Juli 1914. Oostenrijk-Hongarije aan Serviö. 2. 2 Augustus 1914. Duitschland aan Rus land. 3. 5 Augustus I9>4. Duitschland aan Frankrijk. Duitschh nd aan 4. 3 Augustus België. 5. 4 Augustus i< land. 4 Engeland aan Dui sch- 14. Oostenrijk-Hongarije 4. Servië aan Duitsch- n Oos- 914. Montenegro a: tnkrijk aan Oos- 1 Oos- 7 5 Augustus 1 land. S, 7 Augustus 1 tenrijk-Hongarije. 9. 12 Augustus 1914 tenrijk-Hongarije. 10. 13 Augustus 1914. Engeland 2 tenrijk-Hongarije. 11. 13 Augustus 1914. Montenegro aan Duitschland. 12. 23 Augustus 1914. Japan aan Duitsch- 13. 25 Augustus 1914. Oostenrijk-Hongarije aan Japan. 14. 27 Augustus 1914. Oostenrijk- Hongarije aan België. 5- 30 October 1914. Rusland aan Turkije, tó. 5 November 1914. Engeland aan Turkije. 17. 6 November 1914 Frankrijk aan Turkije. 18. 7 November 1914. België aan Turkije. 19. 23 Mei 1915. Italië aan Oostenrijk- Hongarije. 20. 22 Augustus 1915. Turkije aan Italië. 21. 14 October 1915. Bulgarije aan Servië. 22. 16 October 1915. Frankrijkaan Bulgarije. 23. 16 October 1915. Engeland aan Bulgarije. 24 17 October 1915 Italië aa 1 25. 22 October 1915 Rusland a; 26. 9 Maart 1916. Duitschland a 27. 27 Augustus 1916. Italië 2 28. 27 Augustus 19 tó. Roemenië aan Oos tenrijk- HonDarije. 29. 28 Augustus 1916. Duitschland aan Roemenië 30. 30 Augustus 1916. Turkije aan Roe menië. 31. 1 September 1916. Bulgarije aan Roe menië, 32. 6 April 1917. Amerika aan Duitschland. 33. 7 April 1917. Cuba aan Duitschland. Zeer vermoedelijk volgen nu nog Oos tenrijk-Hongarije en niet onwaarschijnlijk Bulgarije en Turkije aan Amerika. Panama en Brazilië staan op bet punt, óok mee te doen. Voorzoover bekend, is het thans twaalf tegen vier. 1 Bulgarije, n Bulgarije. 111 Portugal, an Duitsch-

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1