I fen eerste zullen de bestaande Maatschap pijen, groot noch klein, hals over kop worden genaast door den Staat. Hoe lang de afwikkeling daarvan zal duren, valt nog niet te benaderen. In Italii' is een termijn van tien jaren gesteld; zulk een lange ter mijn schijnt mij voorloopig niet noodig. Maar aangenomen, dat eenige groote licha men dadelijk aan den Staat zouden over gaan, dan zou de Staat nog over honderden employe's moeten kunnen beschikken, die het werk door en door kennen. De exploitatie kan bij Staats-mouopolie aanmerkelijk worden vereenvoudigd, waar door het winstcijfer in het belang van den fiscus vermeerderd kan worden. Maar welke beperking ook ingevoerd zal worden, een en ander zal zóo geleidelijk geschieden, dat er van een gevaar voor het personeel om op straat te worden gezet, niet gesproken mag worden, De besparingen kunnen inder daad aanzienlijk zijn, maar nimmer zal de propaganda daaronder mogen lijden, noch het geschoolde personeel der oude Maat schappijen. Heeft de ervaring met de Rijks-verzeke ringsbank u niet doen aarzelen om over te gaan tot Staats-monopolie op levens- en brandverzekeringsgebied en vreest u den invloed der bureaucratie op het persoonlijk initiatief niet? Deze vraag beantwoordde de Minister Niet de bureaucratie, maar het zaken- elenicnt zal zijn stempel op dit Staatsbe drijf drukken. Daarom moet het bedrijf ook worden geschoeid op de leest van het par ticuliere grootbedrijf, behoudens de wijzi- j gingen, die daarin uit den aard der zaak noodig zijn. De reeds bestaande stedelijke monopolies voor de levering van gas, elec- triciteit en water, de stedelijke exploitatie van telefoon en tram, het Staats-post- en telegraaf-bedrijf, zoowel als de Staats-mijn- exploitatie leveren het bewijs van levens vatbaarheid van mijn plannen. Onder goede voorwaarden zullen ook de besten uit den handel in het Staats-bedrijf een plaats willen innemen. Wie zich voorstelt een Staats bedrijf te kunnen voeren, zonder te letten op de commercieele eischen daarvan, ook wat betreft de wijze en de hoogte van salarieering der leidende personen, kan op 1 zijn vingers natellen, bedrogen te zullen uitkomen. Voor zoover hier van Staats socialisme j kan worden gesproken, geschiedt er niets nieuws, maar wordt slechts de lijn doorge trokken. die sedert jaren werd gevolgd en die ongetwijfeld met voorzichtigheid verder I moet worden uitgezet. Men moet wel zeer angstvallig zijn om te vreezen, dat er in afzienbaren tijd niet genoeg ruimte voor het particulier initiatief zal blijven, óok al wordt het terrein van de brand- en de levensverzekering daarvoor gesloten, Maar bovendien, de Staat moet naar middelen zoeken om zijn reusachtige uitgaven te dek ken. Geen enkele Staat, die direct of indi rect bij de geweldige crisis werd betrokken, zal zijn schuldenlast kunnen dragen zonder zeer ingrijpende maatregelen op fiscaal ge bied en zonder daarbij ook te zoeken naar het tot zich trekken van bedrijven, die aan het particulier initiatief kunnen worden ont trokken, zonder te diep in het geheelc eco nomische leven in te grijpen. Ik weet geen bedrijf, dat, wanneer het door den Staat zal zijn overgenomen, het economische lo ven overigens zóo geheel in de zelfde banen zal laten voortgaan als het verzekerings bedrijf. Eén zaak zal toch niet worden voortge- zet zoodra alle verzekeringen in handen zijn van den Staat, zouden we willen opmerken naar aanleiding van deze laatste uitspraak, en wel de (goedej concurrentie en hel daardoor telkens vinden van nieuwe voor- deelen voor de verzekerden. De nieuwe regeling zal zoo spoedig mogelijk, waarschijnlijk nog in deze maand, in werking treden. I Van hoogorhand is, naar het «Nieuws van den Dug» meedeelt, aan de Directies der spoorwegmaatschappijen de eisch gesteld, nog verdere beperkingen in het kolenver- bruik aan te brengen. Chans is daarom hij de Directies der Maatschappijen iu ever- weging genome. ,le dienstregelingen zooda- nïg in te richten, dat aan dien eisch kan worden voldaan. I let is niet waarschijnlijk, dat reeds vóór i Juli een nieuwe beperking in liet ver keer in werking zal treden, (lelijk vanzelf spreekt, zal het publiek in tien aanstaanden zomer niet kunnen rekenen op een uitbrei ding van de verkeersgeiegenheid als in andere jarenhel tegendeel zal eerder liet geval *Ü"- Wordt hier geklaagd over schaarschte aan brandstof bij sommigen wordt zij aan huis bezorgd, anderen zitten al weer vele dagen zonder iets noemenswaards te Delft was het nog veel erger. Daar kon deze week aan particulieren niets worden ge leverd omdat de Burgemeester de 45 ton eierkolen, die hij, na lang vragen en nog maals vragen, eindelijk ontving, geheel ter beschikking stelde ven de bakkers, omdat anders de stad zonder brood zou zitten. De gist- en spiritusfabriek stelde echter gister Duitsche briketten ter beschikking, zoodat de Delftsche burgerij voorloopig weer uit den brand is. April doet dit jaar wel wat »ie> wilde beide Paaschdagen gaven samen de vier jaargetijden getrouwelijk weer en Dinsdag nacht heeft het sterker gevroren dan ooit in Grasmaand is waargenomen. Te De Bilt werd 5.3 graden Celsius vorst geregistreerd, of 0.1 meer dan de sterkste daar, en wel in April 1911, waargenomen vorst. De oorzaak van de geweldige koude ligt in de bijzonder lage temperaturen derhoogere luchtlagen. De Bilt nam door vliegers op 1800 M. hoogte waar minus 16 graden C, of 14 graden lager dan normaal in April. Stadsnieuws. In de Remonstrantsche kerk hier hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan dr. II. L. Oort, uit Utrecht; in dc Doops gezinde kerk, ds. Ten Cate. Blijkens een door den Minister van Land bouw tot de Gemeentebesturen gericht rondschrijven zal met ingang van een nader te bepalen datum worden ingevoerd een distributie-regeling, van huiden en vellen, welke tevens inhoudt, dat door de Gemeen ten ten behoeve van schoenlappers van Regecringswege reparatie- (croupon )lcder ter beschikking zal worden gesteld, Van deze beschikbaarstelling zullen uitgesloten zijn die schoenmakers, die naast reparatie- werk ook nieuwe schoenen vervaardigen. Voor de reparaties met goedkoop schoen leder komen op de eerste plaats in aan merking zij, die dit met het oog op hun omstandigheden het meest noodig hebben. Overwogen wordt om ten behoeve van deze categorie ook Regeerings-schoenen beschikbaar te stellen. I Burgemeester en Wethouders verzonden de volgende voorstellen aan den Raad Straatnamen, j Tengevolge van den aanleg van wegen I in »Tutndorpc en de tot stand koming van de grenswijziging met I.eusden is aanvulling i van de Alphahetische stratenlijst noodzakelijk. Wij stellen U voor, de Achter Bergstraat, i de Molenstraat en den Dievenweg. gelegen j in het vroegere gedeelte der Gemeente I.eusden, van naam te doen veranderen, j eerstgenoemde met het oog op vergissingen j met de Bergstraten, en de laatstgenoemde twee, daar die namen reeds in de Gemeente I bestaan en bovengenoemde straten, benevens de lanen in »Tuindorp«, te noemen naar I eenige bloemsoorten. I Voorts is ons gebleken, dat de verdecling van tien Soesterweg door den spoorweg bij j het opzoeken van een adres dikwijls rnoci- lijkbeden veroorzaakt, waarom wij U bij I deze tevens voorstellen, aan die twee gedeel ten afzonderlijke namen te geven, en aan het gedeelte van U trechtschen weg tot Smallepad den naam te geven van Linden- laan, De Soesterwcg zal dan loopen van den overweg der spoorbaan, richting Zwolle, naar de grens der Gemeente. Het concept-besluit tot aanvulling en wijziging van de Alpbabetischc stratenlijst, I in verband met het vorenstaande, luidt De Raad, enz. besluit de Alphahetische I stratenlijst der Gemeente Amersfoort te wij- zigen en aan te vullen als volgt - BROUWERSTRAAT, loopende van I I .indenlaan naar Smallepad j CROCUS) .AAN, loopende van Vondel laan I tegenover de Pieter Bothlaan in Zuidelijke richting; 1 DAHLIASTRAAT, loopende van Appel weg langs de torroinen van de Xnfauterie- k3zerne naar I.eustlerweg; H V AC INT H EST R AAP, Crocuslaan naar Narcislaan 1RISSTRAAT, loopende naar Leusder weg uitkomende tegenover ilc Molenbuurt KORTE BERGSTRAAT, loopende van I.indenlaan naar Vlasakkcrweg; LELIESTRAAT', loopende van Appelweg naar Leusder weg LINDEN!A AN,loopende vanUtrechischen weg naar Smallepad NARCISLAAN*, loopende van Vondellaan tegenover de Van Maerlantlaan langs de St. Ansfriduskerk in Zuidelijke richting SOESTERWKG, loopende van den over weg der spoorbaan, richting Zwolle, naar de grens der Gemeente STATIONSSTRAAT', loopende van Lin den laan naar Stationsplein TULPLAAN, loopende van Crocuslaan naar Narcislaan. Gasverbruik. Onder weder aanbieding van het bij uw besluit d.d. 30 Januari j.l„ no. 42, om advies zVppelweg in onze handen gesteld adres van de Com missie van verbruikers, waarbij wordt ver zocht, het maximum - mtal MA gas, dat tegen S cent mag worden verbruikt, te willen verhoogen van 40 to; 60, berichten wij 1', dat uit de practijk voldoende is gebleken, dut de genomen maatregel ten behoeve der be perking van het gasveroruik juist is ge weest en geen aatileidit g heef; gegeven tot minder gewenschta gevolgen. Waar elke verandering, die daarin zou worden gebracht, he'. beginsel der regeling zou aantasten, zonder dat de gevolgen te overzien zijn. hebben wij de eer 1' te advi- seeren, afwijzend ophot verzoek te beschikken. Schadevergoeding. Bij uw besluit van den 30 Mei 171Ó, no. 334. goedgekeurd door Gedeputeerde Staten dezer Provincie den 19 Juni 1910, werd in verband mot den voorgenomen aanleg van een nieuwen verbindingsweg tiisschen den Heiligenberger w eg en den Hoevelakenschen weg, aangekocht een terrein van de stich ting Armen de P.ulw, gelegen aan den Hoevelakenschen neg. Bij akte dd 311 Augustus 1916, verleden voor notaris J. Bolk. werd voormeld terrein aan de Gemeente overgedragen in vollen en vrijen eigendom, behoudens dat de Gemeente dc bestaande huurrechten gestand moest Bij informatie omtrent de bestaande huur rechten, bij den Secretaris-penningmeester der stichting, werd ons door dezen medege deeld, dat de huurders geen verder huur recht hadden dan lot Kerstmis 1910. Afgaande op deze verklaring, die tegen over de huurders trouwens werd herhaald, hebben wij de gronden in gebruik genomen. Achteraf is evenwel gebleken, dat geen tijdige wettige opzegging van huur door de Stichting Armen dc Pollu had plaats gehad en dat de huurders tlaardoor nog huurrecht hadden lot Kerstmis 191?. De Gemeente had dus niet de vrije beschik king over den grond, maar moest toen met de huurders in overleg treden omtrent den afstand van den grond, benoodigd voor den aanleg van den nieuwen verkeersweg, en trachten een overeenkomst aan te gaan. Aan den huurder G. van Nieuwenhuizen is f 400 betaald, n 1, f 300 schadevergoeding voor mest gebracht op den voor den aanleg van den weg te gebruiken grond en f 100 wegens gemis van den grond en daardoor te derven winst. Het overige deel van den grond blijft in huur tot Kerstmis 1 .1 Aan den huurder C. M. van Bccie werd f 143 betaald, wegens kosten van opruiming van het op het unrein liggende hout. T otaal werd dus uitbetaald f 343, waar door de Gemeente de vrije beschikking over den voor den aanleg van den weg, benoodig- den grond verkreeg. imdat dc aanbesteding van het maken van den weg had plaats ge vonden, en dus elke vertraging den aan nemer grond zoude leveren voor hul vorde ren van schadevergoeding, hebben wij deze maatregelen getroffen, maar natuurlijk met behoud van al'.c rechten tegenover de vroe gere eigenares. Voormeld bedrag van f543 is dan ook door ons teruggevraagd van tie stichting tArmen de I'othc. Brandschellen. Ibj uw besluit van 17 Juni 1913 worden wij gemachtigd 101 bet aangaan eencr over eenkomst met de Nederlandache Bell-Telefoon Maatschappij, te Amsterdam, voor don aan leg en het onderhoud van telefoonaansluitin gen aan het plaatselijk telefoonnet en van schutkringen ten behoeve van hel brand- seinwezen in deze iemcente. De Gemeente is verdeeld in 2 brand schelkringen, met een toiaal van 4) wek- kerschellen. Hiervoor moest worden betaald: voor 27 wekkersciieüen f jón cn voorts, voor iedere wekkerschei boven het getal van een abonnement van f 3 per jaar boven f 300. De kosten van deze scholkringen be droegen dus voor de Gemeente f 330 pur jaar. Voorts was tn het contract de volgende bepaling opgenomens Deze overeenkomst wordt gesloten voor het tijdvak gedurende hetwelk de Nederlandsche Bell-Telefoon Maat schappij het plaatselijk telefoonnet te Amers foort zal e:;ploiteeren«. Doordat het Rijk op 1 Januari 1917 de exploitatie van het telefoonnet alhier heeft overgenomen van tie Bell-Telefoon Maat schappij, is voormeld contract vervallen. Pogingen, door ons aangewend hij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie om don bcstaanden toestand te bestendigen, hebben tot resultaat gehad, dat het Rijk als exploitant van het locale telefoonnet alhier genegen is om voorloopig zorg te dragen voor den aanleg, de uitbreiding, het onder houd en de bediening van liet brandschcl- lennct en wat daarmede samenhangt op de volgende voorwaarden a. de aanleg geschiedt kosteloos b. per aangesloten wekker, gelegen binnen den kring bedoeld in hel Kon, Besluit van 3 December 1915 (Staatsblad 110, 486) ge wijzigd bij Kon. Besluit van 37 December 1015 .Staatsblad na. 5!»P verdere» niel hemelsbreed gemeten afstand dan 1300 Meier van het bureel van hei plaatselijk telefoonnet, is een jaarlijksche vergoeding van f 13 ver schuldigd c. voor verplaatsing van een weaker is verschuldigd f 1.30 indien de wekker binnen het zelfde vertrek, f 3.30 indien de wekker in het zelfde perceel blijft en f 5 - '»J ver* plaatsing naar een ander perceel. De kosten van bet brandschellennet zullen alsdan voor «ie Gemeente bedragen 41 fis - f (115, of f 3 83 meer dan voorheen. Gelet op het groote belang, dat de Ge meente heeft bij hot behoud van het brand schellennet, zooals het thans is ingericht, en elke andere wijze van bediening hnogere kosten zal veroorzaken, stellen wij IJ voor. ons te machtigen tot het aangaan eencr overeenkomst met het Rijk, op voormelde voorwaarden en tot wederopzeggens. Verbindingsweg met Smallepad. Niet alleen in het belang van een voor- ileelige exploitatie van den iemeentegrond. gelegen tosschen de Wijersslraat en het Smallepad, maar ook met liet oog op ecu directe verhinding van die straat met de aan liet Smallepad gelegen] terreinen der gasfabriek achten wij het wcnschelijk, dat een weg wordt gelegd vanaf de Wijersslraat langs de Boek naar liet Smallepad. Een uitvoerige uiteenzetting van ons daar toe strekkend voorstel volgt hieronder. 1 let profiel van den aan te leggen weg is gedacht ter plaatse langs de Beek ter breedte van 9 M. en daar, waar nabij liet Smallepad aan weerszijden bouwterrein ligt. ter breedte van 10 Mingedeeld iu een rijweg van '1 M. mei tegelirottoirs, gesteund door hardstceiicn bami ter breedte van 2 M. I.uiigs de Beek wordt dan een berm ter breedte van 1 M. verkregen, waarin een beplanting van iepenboomen kan worden aangebracht. Voor het op hoogte brengen van den weg wordt noodig geacht een hoeveelheid van ongeveer zooo M" grond, die zeer geschikt is te verkrijgen door afgraving van het terrein, gelegen aan de Eemstraat en den nieuwen weg tegenover «ie fabriek van de hcereu Polak. De kosten van bedoelde werkzaamheden worden door ons. behoudens natuurlijk onvoor ziene omstandigheden, geraamd op I' 13000. Het is de bedoeling, den weg gedeeltelijk te doen aanleggen over dc perccelen bouw land aan de Beuk er. «ie Van Asch van Wijckstraat, die - met twee woningen -- bij uw besluit dd. 21 December 1913, No vo. goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Sla ton van Utrecht bij besluit dd. 17 Januari 1910. tot 31 December 1917 verhuurd zijn aan A. Korter, voerman alhier, voor f 333 per jaar. Als de weg is gelegd, zal een tamelijk groot gedeelte van den giond natuurlijk niet kunnen worden bebouwd en hoewel de per- ceelen aan Kortes zijn verhuurd op voor waarde, dat de Gemeente de huur te allen tij«Ie kan doen eindigen, wil het ons toch billijk voorkomen, mede omdat de grond in 1916 nog is bemest, dat de hum prijs voor 1917 belangrijk wordt verminderd bijv. nader wordt Gepaaid op 1" 143. waarmede Kortes zich kan vereenigen. Hij is genegen, voor de volgende jaren f 180 huur te betalen. Keu voorstel tot verdere verhuring zal U te zijner tijd worden aangeboden. In verband met het vorenstaande hebben wij do eer U voor te stellen, ons voor den aanleg van genoemden weg. nader aange duid op de hierbij overgelegde tcekening, tevens te nemen het in ontwerp hierbij ge voegd' besluit tot nadere vaststelling van het bedrag, waai voor aan A. Kortes ondershands is verhuurd de perceelen bouwland en twee woningen. Kolcntraiisport-inrichling, Wij hebben de eer onder uwe aandacht te brengen, dat het ons verleend crediet voor liet doen maken van een kolen- en cokes transport-inrichting aan do gasfabriek, bij uw besluit d.d. 3-Mei 191(1 verhoogd tot f 170 ooo, bijna is uitgeputnog slechts f 3000 is beschikbaar. Wel is waar zijn alle bestellingen gedaan, zoodat ook «ie aangegane verplichtingen bekend zijn, maar toch wordt gevreesd.dat het crediet zal worden overschreden, omdat, als een gevolg der tijdsomstandigheden, dé prijzen - en in verband daarmede dc invoer rechten afwisselen. Ten einde teleurstelling te voorkomen, hebben wij liet raadzaam geoordeeld, U mot het vorenstaande in kennis t«j stellen. De conclusie, eenigen tijd geleden ge trokken uit liet feit, dat aan de leeraren, aan wie is opgedragen het cxamineeren van de candidate» voor liet eind-examen oer iloogere Burgerscholen met 5-jarigcn cursus in Aardrijkskunde, Geschiedenis on Doekhoudfn. i, veracht. t,pg,„c„ Vo,,rhc, schriftelijk werk 111 te dienen, zal zeer waar schijnlijk blijken onjuist te zijn geweest aldus schrijft men aan de Rott. Crt.«! J

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2