Dinsdag 17 §g jj| April 1917. No 8864. 67e Jaargang. Uitgave van de Naamloo/e Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firina A. H. van CleefT". HOOFD-RRDACTKUR F. J. TRSDEHIES. AMERSFOOR T. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per postƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I.egale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Postbus q Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. KENNISGEVINGEN. BROODKAARTEN. Voor zooveel noodig wordt er aan her innerd, dat de broodkaarten, geldig voorde 10de week moeten worden gebruikt tot en met Donderdag 1 9 April a.s., zulks in ver hand met de wijziging, dat iedere brood kaart, in plaats van voor 7 dagen, zal gel den voor q dagen. De kaart voor de 1 idc week zal dus ge bruikt moeten worden tot en met Zaterdag 28 April, en zoo vervolgens. HINDERWET. Wet heuler.' burgemeester foort, gelet op urtt. en 7 tier Hinderwet, brengen ter kentiie van het publiek, dat een door J. HOKSHEKUEN ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tol het oprichten van cent! Flachtpluals met rookeiij in het perceel alhier gelegen «en de Met- horstel rant No. 26, hij bet Kadaster bekend onder Sectie A, no. 2096 ged., op deSmretarie tbr Gemeente ter visie ligt, I en dal op Viijdng den 27 April aanstaande, dew voormiddag» te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize woidt gegeven out, ten over staan vim het Geineenlobestuur of van éen of meer zjjner leden, bezwaren tegen het oprich ten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in uit. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de beaiaandpjurispru- dentie, alleen zij gerechtigd, die ,>ve> enkomstig artikel 7 der Hinderwet voor hel Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn vt rschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, K! April 1917. Burgemeester en Wethouders SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Amers foort. gezien art. 22 van het Reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de Provincie Utrecht dd. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 1 der Verordening op de wegen en water leidingen, doen te weten, dat de bij voormeld ar tikel bedoelde voorjaars-schouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden wor den op Dinsdag den 1 Mei aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belang hebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, 16 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, EIERKOLEN. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort maken bekend, dat hun door het Kolen- distributie-kantoor is medegedeeld, dat de prijs voor eierkolen voor de maand April 1Q17 bedraagt fi.80 per H.I.. Amersfoort, 16 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. MAXIM!! M-KLEINH ANDELPKi KN VAN WAREN. (7 April 1917) De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ingevolge de Distributiewet 1916 vastgesteld de vofgende maximum- kleinhandelprijzen. Deze prijzen mogen ondpr geen voor waarde worden verhoogd. Het is den detaillist verboden, daarboven iets te berekenen, hetzij voor verpakking, hetzij voor vracht, hetzij voor thuisbezorgen of eenige andere door hem te verrichten werkzaamheid, In- tusscl.en kan levering in verpakking of aan huis slechts verlangd worden, voor zoover die gebruikelijk was. De maximum-klein- handelprijzen gelden voor elke aflevering, al dan nipt a contant, echter met dien ver stande, dat bij levering op crediet een toe slag mag worden berekend van ten hoogste een half procent per maand, indien het crediet wordt verleend op uitdrukkelijk verzoek van den k o o p e r. Evenmin is het geoorloofd, aan den ver koop eenige bijzondere voorwaarde te ver binden, met name niet die van het bijkoo- pen van eenig ander artikel. Voor onderdeden van de eenheden, in de prijslijst bij de verschillende artikelen genoemd, mag geen verhoogde prijs in rekening worden gebracht, tenzij deze in de lijst vermeld staat. De bijzondere aandacht wordt cr op ge vestigd, dat in artikel 12, ie en 2e lid, der Distributiewet 1916 is bepaald, dat over schrijding van de door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastge stelde maximum prijzen gestraft wordt, hetzij met ten hoogste 4 jaar gevangenisstraf of f 10 000 boete, hetzij met ten hoogste 1 jaar gevangenisstraf of f6000 boete naar gelang opzet of schuld aanwezig is. Ook kunnen de goederen, welke boven den vastgestelden maximum-prijs worden ver kocht, voor zoover zij den schuldige toe- behooren, krachtens het derde lid van het zelfde artikel worden verbeurd verklaard. Brood en Meel. Regeeringsbruinhrood 5 ct. per 400 Gram. Tarwewaterbrood (gebakken van Regee- ringsbloem) 14 cent per 400 Gram. Tarwewaterbrood (gebakken van Regee- ringsbloem onder rabbinaal toezicht) 14.5 cent per 400 Gram. Tarwemelkbrood (gebakken van Regee- ringsbloem) 16 cent per 400 Gram. Tarwemelkbrood (gebakken van Regee- ringsbloem onder rabbinaal toezicht) 16.5 cent per 400 Gram. Regeeringsraeel, voor zoover dit dient voor het bakken van regeeringsbruinhrood of voor verstrekking op broodkaart 14 cent per K. G, Regeeringsbloem 37 cent per K. G. Rogge wordt niet aan den verbruiker te koop aangeboden of verkocht. Varkensvleesch, per half K. G. Karbonaden 70 cent. Kluiven 15 cent. Rollade 75 cent. Fricandeau 75 cent. Vette lappen 50 cent, Doorregen lappen 55 cent. Magere lappen 70 cent. Gehakt 60 cent. Versch vet spek 50 cent. Versch doorregen spek 55 cent. tierookt vet spek 55 cent. Gezouten vet spek 50 cent. Gerookt mager spek 60 cent. Gezouten mager spek 60 cent. Reuzel (varkensvet, al dan niet uitge smolten) 50 cent. Krabbetjes 40 cent. Kruisschijf 40 cent. Hamschijf 45 cent. Aardappelen en Groenten, Aardappelen, met uitzondering van even tueel nader bekend te maken soorten), f390 per H L., f2 per 0.5 H.L., 0.5 cent per K.G, Buiten de distributie worden gehouden de duinzandaardappelen, waarvoor vervoer- vergunningen kunnen worden afgegeven door de Rijks-commissie van toezicht op de Aardappelvereeniging. te 's-Gravenhage, onder voorwaarde, dat de verbouwer niet meer dan f 10 per 70 K.G. berekent. De maximum-kleinhandelprijs ingevolge art. 8, 3e lid der Distributiewet tq 16 bedraagt voor deze soort f7 per 0.5 ILL. v. de volgende stapelgroen- roode kool gele kool i cent per K.G. d. I'riesche en andere soorten fijne peen 7 e. Flakkeesche of Hillegomsche peen 6 f. knolrapen 3.5 en de volgende vatgroenten a. pronksnijboonen iA ct. per K.G. b. dubbele sperzieboonen 18 c. zuurkool 10 Peulvruchten, vet, spek en kruidenierswaren. Peulvruchten, te weten a. bruine boonen 21 ct. per K G., 11 ct. per 0.5 K.G. b. groene erwten 22 ct. per K.G.. 11 ct. per 0.5 K G. Bak- en braadvet (Normaal-) 40 ct. per 0.5 K.G. Gezouten varkensvleesch (ander dan ge zouten vet- en mager spek) 3.3 ct per K.G. Rijst (te weten Voorloop Rangoon of Bassein) 14 ct. per 0 5 K.G. Gort (gewone soort) 13 ct. per 0.5 K.G. Regeerings Java- of Siamrijsl (zal nader worden bekend gemaakt) Havermout (Inlandsche of Amerikaansche) 16 ct. per 0.05 K.G. Deze prijs geldt niet voor (Quakers Oats en H. O. in origineele verpakking. Suiker (Melis. I, of daarmede door den Minister gelijk te stellen soorten. 28 cent per 0.5 K.G. Turf (De prijs is door den Burgemeester ter openbare kennis gebracht). Zeep "(zachte, groene of gele) 14 ct. per 0.5 K.G. Cichorei 3'/2 ct. per o.t K.G. Peekoffie 4 ct. per 0.1 K.G. Soda 16 ct, per K.G. Zout 10 ct. per K.G. VEEVOEDER. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat door hem het volgend schrijven is ontvangen van het Veevoeder- bureau te Utrecht Toewijzing voor de maand April. De bestellers van maïs, tarwe en gerst ontvangen niets. De bestellers van haver en boonen voor paarden ontvangen 35 pet. van de goed gekeurde bestelling, bestaande bijna geheel uit maïs, met, zoo mogelijk, een klein deel haver of boonen. De bestellers van Amerikaansche lijn koeken, Lijnmeel of samengestelde koeken, ontvangen 25 pet. van de goedgekeurde bestelling. De bestellers met voorrang krijgen 100 pet. van de goedgekeurde bestellingen. Amersfoort. 16 April 1917. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. Democratie in redelijke banen. Mr. W. H. M. Werker, lid van de Pro vinciale Staten en van den Gemeenteraad van Utrecht, had slechts een klein gehoor, een veertigtal dames en hoeren, toen hij Donderdagavond, in «De Arend- sprak over boven genoemd onderwerp. De heer 1". A. 1.. Kater, Voorzitter der plaatselijke afdeeling van den Vrijzinnig- democratischen bond, opende te ü.10 de bijeenkomst, welke zou aanvangen te kwart vóór achten en zeide, dat het afdeelings- bestuur heeft besloten een reeks propa- ganda-vergaderingen te beleggen nu de '"rondwetsherziening in eerste instantie is aangenomen en zij vrij zeker tot stand zal komen. Door die nieuwe Grondwet immers zullen in 1918 verkiezingen worden gehou den volgens het stelsel der evenredige ver tegenwoordiging, ten gevolge waarvan de volksvertegenwoordiging of liever de zoogenaamde volksvertegenwoordiging, want alleen de mannen zullen haar kiezen en de vrouwen, de andere helft der natie, zullen daartoe nóg niet meewerken een juist beeld zal geven van de politieke partijen. Den 24 Januari besprak het Kamerlid Koster hier liet systeem der evenredige vertegenwoordiging; spr. kon dus hier thans over zwijgen doch wel wilde "hij er aan herinneren, dat het thans komend alge meen kies recht ook meebrengt kies- plicht, leder moet dus partij kiezen, moet kleur bekennen, moet ten slotte stemmen. Hier ter stede zijn er velen, die vrijzinnig en werkelijk democratisch denken. Hun wilde spr. toeroepen: sluit u aan bij, de partij tot welke gij behoort; dat is de vrij zinnig-democratische. De plaatselijke toestanden zijn van dien aard, dat de vrijzinnigheid alléén kan be houden blijven door een groote vrijzinnig- democratische vereeniging, welke alleen bij machte is, te voorkomen, dat nóg meer stemmen worden uitgebracht op de sociaal democraten. Na de vorige vergadering, besloot spr., is de afdeeling vrij belangrijk toegenomen ik hoop, dat straks nog nog velen zullen toetreden. Mr. Werker, hierna het woord ver krijgend, zeide ongeveer Het zal misschien vreemd aandoen/dat ik zal spreken over politiek juist thans, na de afspraak «laat zitten, wat zit< en nu de tijden cr werkelijk niet naar zijn. Doch juist de politiek brengt er toe, den gewonen stembusstrijd achterwege le laten, en juist de tijdsomstandigheden brachten ons mid denin ile economische politiek. En al aan stonds dringt zich de vraag naar voren wat deden de groote internationale krachten om deze wereldramp te voorkomen dan wel den vrede te brengen wat heelt de inter nationale sociaal-detnocratie, wat de inter nationale Roomsch-Katholieke kerk in deze kunnen doen? PI11 indien thans in Neder land geleidelijk tot stand kan komen, het geen elders door revolutie en bloedige ratnpen is tot stand gebracht, dan hebben we zeker reden tot verheugenis indien de Staats inmenging is ingevoerd, die vroeger «onmogelijk» heette, dan hebben we re,den tot vreugde, óok al zeggen we lang geen ja en amen op al hetgeen de distnbutie- reeeling ons deed ervarenindien het kapitaal oneindig meer opbrengt dan tot dusver mogelijk werd geacht, dan gei ft dit ongetwijfeld reden tot blijdschap. De tijdsomstandigheden hebben het be treden van deze nieuwe politieke banen niet belemmerd. De linker partijen hebben zich geconcentreerd tegen de Tariefwet, tegen de onvoldoend sociale wetgeving- Talma en legen de onvoldoende plannen van de Grondwetsherziening-Heemskerk. Na de linkschc overwinning van 1913 werd het rcchtsche Kabinet vervangen door het extra-parlementair Kabinet Cort van der Linden. Het concentratie-program werd eerlijk uitgevoerd door den heer Cortde oudcrdomsrente-TreubI.ely is de TWoede Kamer gepasseerd en zal ook ten goede komen aan niet-arbeidersdoch van nóg meer belang is de Grondwetsherziening'met algemeen kiesrecht behalve dan nog voor de vrouwen en stemplicht, die le juister tijd zal worden ingevoerd. Voor de vrouw werd geopend de mogelijkheid van kiesrechtzulks om het ontwerpniet te doen stranden in de Eerste Kamer. Mis schien ware nuttig geweest de practische

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1