COURANT. Dinsdag 1 Mei 1917. No 8870. 67e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoorteche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" Verschijnt UlnidRg-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- iivh FRKDKRIKS V\\ (1 FFI'I- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, cfficieele- en onteigenings- advertentiSn per regel 15 cent, RsolameB 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Poatb Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. 9' HOOF IJ-REDACTRICE AMERSFOORT. KORTEGRACHT 9. K E X X I ,S (1 K V I N (i E X. De Gedeputeerde Staten van de Provincie l'irenht, gelet op artikel 105 der Kieswet, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de in hunne vergadering van heden vastgestelde l.ijst der hoogstaangeslagenen in de I'ruvineie l'trecht verkiesbaar als afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten- I ieneraal tot en met 1 Mei a. s. (Zon-en leestdagen uitgezonderd) voor een ieder ter Provinciale Griftie van l'trecht te.r inzage is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der koster., verkrijgbaar is gesteld. Bedoelde lijst zal, ingevolge artikel 103 voormeld, geplaatst worden in de «Neder- landsche Staatscourant- van 5 Mei a. s. l'trecht, 30 April 1917. De Gedeputeerde Staten voornoemd, LOTEN VAN DOELEN GROTHE, Voorzitter. A. VAN OOORN1XCK, Griflier. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelet op artt. en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dut een door ,1. G, FONTEIN, Directeur der N.Y. „Fijn hout bewerking en kunsthandel" inge diend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het plaatsen van een draaibank, een frais- liank, een lintzaag, een vlakbonk, een van dikte bank en een koorbank, gedreven door een eleetro-motor van I H. I'. en een dito van '1 11. I'. en dienende tol het fijn hout-bewerken van meubelen en schilderijlijsten in een be staand fabrieksgebouw. in het perceel nlbier gelegen aan de Muur huizen no. li-I, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, no. 1873, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag den 11 Mei aanstaande, des voormiddags ie half elf uren, gelegenheid ten Itaadhuize wordt gegeven om, ten over staan van liet Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprich ten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. lö, 10 lid der Hinderwet, zijn volgens de hestaandejuriepru- dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 27 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, V \N RANDW1JCK. De Secretaris, A. I!. VKENSTRA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders vau Amers foort brengen ter algemeene kennis, dat bij hen van Gedeputeerde Staten dezer Provincie in afschrift is ingekomen een verzoekschrift van D.WIEI.GRIMMELIK- HUYSEN, kcllner, wonende alhier, om vergunning voor den verkoop van sterke drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop uitsluitend aan logeergasten, voor de benedén-conversatiezaal van het perceel l 'trechtschestraat no. 4 1 te Amers foort, dat een ieder binnen twee weken na dagteekening dezes schriftelijk bezwaren bij hen kan indienen tegen het verleenen der vergunning. Amersfoort, .'7 April 1917. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEKXSTRA. maken bekend, dat de broodkaart voor de 12e week geldig is tot en met 7 Mei 1917 en niet, zooals abusief is mede gedeeld, tot en met is Mei 1917. Amersfoort. 30 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BROODKAARTEN. Burgemeester cn Wethouders der Ge meente Amersfoort Amersfoort vdor zestiu jaar. III. (Slot). I er ontspanning vooral voor de jeugd ging men naar de boerderij en herberg rechts van den weg aan de laan naar Hei ligenberg of wel naar die bij het Lock- horsterbosch (thans heeronhuis) kortweg Eerste en Tweede hottenboer geheeten, omdat de jeugd daar werd onthaald op dikke of hotte melk. Het I.ockhorsterbosch was toen nog toe gankelijk voor iedereen, evenals de bos- schen van Nimmerdor en. dichterbij de stad de dijken van de Grebbelinie, welke eveneens een aangename .wandeling boden. Dat alles is helaas voorbij Men ging ook veel naar Oud-Leusden, toen nog een rustieke uitapanning, met een flinke zaal boven, waar nog wel eens par tijen werden gegeven. Oud-I,eusden was in den geheelen omtrek bekend en ontving veel bezoek. De kasteleines. Mietje van Leusden», was vermaard om de flensjes, die zij bakte. Delftsche sla-olie en dergelijke waren toen nog niet uitgevonden. Bijzondere vermakelijkheden waren de parades van schutterij en garnizoen op de verjaardagen van het Koninklijk Huis. Verder was er de kermis, die destijds uog veertien dagen duurde en nog een echte jaarmarkt was, met kramen, comedie, paarden- en koorddansersspel, invaliden met houten been met de rarekiek, straat- kunstenmakers, poppenkast, de noodige draaiorgels en een primitieven draaimolen. Deze laatste werd in beweging gebracht door vrijwillige jongens, die. wanneer de molen goed in gang was, zoolang op het onderstel, de balken, mochten zitten tot de molen stil stond. Paasch-Maandag was er nog een soort kermis of markt voor de jeugd aan den Hoogeweg, Lazarus-kermis genaamd, zoo men meende ten behoeve van de Melaat- schen die ilang te voren) werden verpleegd in het Lazarushuis, waarvan de kapel toen nog aanwezig was. Deze markt of kermis, op welke de handelsartikelen bestonden uit gekookte eieren, noten, sinaasappelen, koek en oude mee, zal van oorsprong wel een soort i'aaschweide zijn geweest Er werden in dien tijd ook nog Paasch- vuurtjes ontstoken en in de achterbuurten werd ook nog gedanst om den Meiboom, en werden Sint Maarkens-optochtjes ge houden met een kaars in een uitgeholde biet of mangelwortel op een stok. De rom- I melpot op Vastenavond was nog in volle fleur. De bedelarij was nog geoorloofd en zoo vond men op vaste standplaatsen ver schillende bedelaars. i MetPinkster fungeerden Pinksterblommen, namelijk vrouwen met kinderen in een wit 1 hemd gesloten, dat versierd was met strikken van gekleurd papier. 1 Op de bedeldagen trokken mannen en jongens maar vooral vrouwen er op uitde eersten het hoofd, enz. met doeken omwonden en de vrouw.cn gekleed in de I bedelrok, uit allerlei bonje lappen samen- gesteld, bij wijze van uniform. I De behoeftige krankzinnigen werden, i voorzooverre zij niet gevaarlijk waren, door de Gemeente ergens uitbesteed en liepen vrij rond, in keurige pilow-pakken gekleed en daardoor dus goed kenbaar. EERSTE AMERFOORTSCHB (JECONTROLEERDE NACHT-VEILIGHEIDSDIENST Stel uw perceel onder onze bewaking ter VOORKOMING van onge regeldheden. TARIEF I. Per w«?ek 25 cent. SPECIALE bewi.king billjjk tarief. Abonnementen per week, per maand of per kwartaal. SOESTERVVEG 32, De Directie: 'hoek Stationsstraat. 0. J. W. van EI MEREN Co. Niettegenstaande de Zondagswet ieder jaar; werd afgekondigd, werd door de meeste winkels den geheelen dan wel den balven Zondag verkocht, daar er op dien dag veel buitenlui in de stad kwamen. Om die reden kon men dan ook op de I.angestraat aan de hoeken dér zijstraten loterij-debitanten gestationneerd zien, zoomede sigarenhande laar?, die hun product aan de buitenlui uitventten voor een, een halven en zelfs een: derden cent; zuiver Amersfoortsche tabak en puik van branden en trekken! En verder nu jahoewel deze prijzen tegenwoordig misschien wat ongelooflijk klinken, zijn ze historisch waar. De spelen der jongere jeugd sport bestond óok al nog niet - destijds veel meer op den publieken weg uitgeoefend, zijn goeddeels de zelfde gebleven. Enkele dia.".an worden thans niet meer door de jeugd beoefend, zooals het rijden op hobbel paarden en stokpaarden, welke laatste sport thans door meer in leeftijd gevorderden wordt beoefend, door volwassenen, die ijverig rondrijden op rossen van allerlei haar en ras. Eindelijk nog iets over eenige takken van nijverheid en handel, die, destijds grooten- deelsnogin volle fleur, thans hier zijn ver dwenen. Behalve de zijde-tweernderij, toen reeds aan het tanen, bestond nog bet spinnen van koehaar voor de tapijtweverijen; een zeer ongezond werk, dat in enkele achterbuurten bijna huis aan huis plaats vond, doch thans gelukkig machinaal wordt verricht. Verder bloeide hier de handweverij van Amersfoortsch, diemet, streept en keper voor ondergoederen. Hoewel deze goederen thans nog fabriekmatig worden, zijn deze stoffen eigenlijk verdrongen door het gebruik van tricot-ondergoederen. Oek is er een belang rijk verschil b'j dien tijd in het quantum damesrokken/althans zoo naar het uiterlijk te oordeelen. De fabricage van watten en lampepit is De reeds vermelde groote wijziging van het boerenbedrijf heeft evenzeer belangrijke gevolgen gehad. Ten eerste zijn met het beëindigen van den tabaksbouw in deze omstreken ook de handel in dat product en de daaraan ver bonden veie werkzaamheden geëindigd. Ten tweede werd, bij den uitgebreiden teelt van boekweit, zoowel hier in den omtrek als over de geheele Veluwe, door de landbouwers als nevenbedrijf druk de bijenteelt beoefend. Dien tengevolge was hier een centrum van honig-zemerij en was- stnelcerij, die de producten der bijen als honig, was en mede in den handel brachten. Vooral in den nazomer gaf dit een heele drukte, daar men hier een groot deel van de geheele productie der Veluwe ver werkte. Bij gebrek aan grondstof verdween ook deze industrie en vertrokken belaas ook de oud-Amersfoortsche families die haar uitoefenden, evenals zoo vele andere oud- Amersfoorters. Wie lang te Amersfoort woont, ervaart het zelfde als in iemaód, die reist in een boemeltrein telkens ziet hij andere gezich ten. Een wereldstad in den dop! Op gevaar af, dat ge mij, ondanks het klimmen mijner jaren, voor een jeugdig fantast zult aanzien, geloof ik, dat dit de werkelijke bestemming is van onze goede, oude stad. Men moet vooruitzien. Vóór dezen oorlog toch is dikwijls ge schreven over het stichten van een Wereld- hoofdstad. Waarom 2ou Amersfoort dit niet kunnen worden Wij hebben in ons land immers reeds het Vredespaleis met het Hof van arbitrage. Waarom zou dan ook hier te lande niet die Wereldhoofdstad geslicht worden? En welke plaats in ons land biedt daarvoor beter ge legenheid dan juist Amersfoort Ruimte is er genoeg. Wij hebben den geheelen Berg c. a. en dan nog al de heide er om heen, die wij óok kunnen annexeeren. Wanneer de zaak maar goed wordt aan gepakt Na dezen oorlog, waarin allen zichzelven (en ook de neutralen) opofferen voor de zaak van vrijheid, recht en gerechtigheid, met de eerlijkste bedoelingen, kan het niet anders of de Gouden eeuw moet aanbreken in welke alle groote financieele belangen der wereld ten bate van de geheele menscb- heid zullen worden vereenigd, zoodat er geen oorlog meer zal kunnen worden ge- Voor een dergelijke concentratie is echter een Wereldhoofdstad noodig. Men blijve dus wakker te Amersfoort. NASCHRIFT - Gasverlichting heeft Amersfoort pas sedert 1A59. Den 17 Augus tus van dat jaar werd het door de gecon- cessioneerde gazfabriek, aan het einde van de Kampstraat, met veel feest vertoon voor de eerste maal ontstoken. In het Nut thans meer bekend als «Amicitia» was er zelfs een vauxhal. Heel de stad vierde feest. Set Bureau der Redactie van de Amersfoortsoh.e Courant b 1 y f t gevestigd Kortegraoht 9; de drukke rij Valkestraat 19. In het vorige nummer deelden we in het kort mee, da: in de «Staatscourant» is op genomen het besluit tot verdeeling der Ge meente in drie nieuwe stemdistricteu, noo dig geworden door het voegen van een deel van Leusden bij Amerfoort. Stemdistrict 1 omvat het gedeelte der Gemeente, dat niet behoort tot district 2 of district 3. Stemdistrict II. dat het hoofd-stemdistrict blijft, het gedeelte der Gemeente ingesloten door de lijnvan het punt waar de Rijks straatweg van Hoevelaken naar Amersfoort de grens van de Gemeente Amersfoort snijdt, over het midden van dien straatweg tot de Kamppoortbrug, van daar over het midden van de Kampstraat door het mid den van de Kamperbinnenpoort, over het midden van de Langestraat naar de Var- kensmarkt, vervolgens over de Varkens- markt naar het midden van de Arnhem- schestraat, over het midden van die straat tot de Arnhemschepoortbrug, vervolgens rechts ombuigende over het midden van de Beek naar de l'trechtschepooribrug.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1