Stadsnieuws. van tuberculose, drankmisbruik en geslachtsziekten, legen meningitis wordt gedaan hetgeen er aan gedaan kan wordenhet wetenschappelijk eeweten staat boven de critiek der tot oordeelen onbevoegden Alsnu werd gelegenheid gegeven, vragen te stellen ,..rr- Fehrmann (Hoogland) zeide, dat besmette- J nekkramp is opgenomen in de Wet op de be smettelijke ziekten. Het briefje moet dus op de deur der woning in welke een patient is. Wanneer moet het er weer at Inleider antwoordde, dat het incubatie (besmet ting*) tijdperk van bijvoorbeeld roodvonk en diphtherie gansch anders is dan bij meningitis. Indien de genees heer er van overtuigd is, dat het gevaar voor besmet tingis geweken, dan is hij verantwoord als hij bet briefje laat verwijderen. De heer H. van derKnoop vroeg of de melk der geit niet wordt besmet door enting van de meningo- coc ter verkrijging van het serum. Inleider antwoordde, dat de coc heel dikwijls overgaat in het product der zogklieren. De geachte vrager bedoelde toch niet, dat men een meningitis-patient zou leggen bij een zoogende geit, a la Romulus en Remus? De heer Van Mechelen wees op de opeenhoo- ping, door' woninggebrek, der bevolking van de ar beiderswijken. Inleider antwoordde.dat hierin zeker een gevaar voor besmetting schuilt. Nochtans de helft der bevol king leeft thans in barakken of kampementen en bovendien is de uitdunning der arbeiderswijken door de geweldige duurte der bouwmaterialen ihans prac- tisch onmogelijk. Spr. hoopte intusschen, dat de sociale bemoeiingen ook hierin verbetering zullen brengen, want dit is waarlijk geen strijd tegen windmolens. In tegendeel is er geen betere geldbelegging dan voor verbetering der woningtoestanden. De heer Vierdag Jr. deelde ter geruststelling mede, dat zijn zwager, die in een der barakken naast een meningitis-lijder lag, dagelijks bij hem aazi buis kwam, gelijk spr. dagelijks de barak bezocht. Spr. noch zijn vrouw, noch zijn vijf kinderen zijn besmet". De inleider noemde dit een felicitatie overwaard en constateerde, dat dit een bewijs te meer is hoe volkomen onberekenbaar en buitengewoon zonderling nekkramp overspringt. Dr. Schreuder, Voorzitter der Gezondheids-com missie, dankte den inleider en sloot vervolgens even vóór tien de bijeenkomst. In de »Amersfoortsche Kerkbode* wordt gewezen op de noodzakelijkheid van den bouw eener Hervormde kerk, in het Soesterkwartier, en het instellen eener vierde predikantsplaats. Ineen kerkelijke gemeente van 12000 leden, waar bij nog een 2000-tal uit Leusden dienen gerekend, dient, naar de inzender meent, evenzeer rekening gehouden »met Amersfoort vooruit* als andere kerken rekenen met de Vermeerdering der bevolking. De stsen is klus aan 't rollen gebracht Door den Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, zal aanstaanden Woensdag verslag worden uit gebracht over het beroep der R.K. bouwvereeniging >St. Bonifacius* tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 30 October 1916 tot weigering van een krachtens art. 16, 3de lid der Begrafeniswet gevraagd verlof om een reeks van 44 arbeiderswoningen te mo gen bouwen binnen 50 M. van de Nieuwe algemeene begraafplaats te Amersfoort. Het voorstel-Limburg om hen, die in het bezit zijn van het eind-diploma Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, zonderStaats-examen toe te laten tot de studie in de de faculteiten der .Geneeskunde en der Wis- en Natuurkunde, is gister door de Tweede Kamer aange nomen met 49 tegen 17 stemmen. Nu wederom dezer dagen aangiftebiljetten voor de Rijks-inkomstenbelasting worden uitgezonden, komt het ons niet ondienstig voor, het publiek er nog eens op te wijzen hoe noodig het is, zijn aangiften overeen komstig de waarheid en te goeder trouw te doen. Werd tot nu toe te lage aangifte van het inkomen als misdrijf gestraft door oplegging van een boete van hoogstens f 3000, voor de belastingjaren 1917/18 en «918/19 is het betrekkelijk strafartikel gewijzigd. Evenals voor de Oorlogswinstbelasting zal ook het doen van een opzettelgk onjuiste of onvolledige aan gifte, waaruit nadeel voor het Rijk kan voortvloeien, worden gestraft met gevangenisstraf. De hear M. G. de Bloeme, thans Administrateurbij het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, is inet ingang van 3 Mei benoemd tot Directeur van den Post-chèque- en giro-dienst De uit Engeland aangekomen schepen hebben aan gebracht 11 000 ton tarwe, 3000 ton rogge, 9000 ton mals, 10000 ton haver, 25 000 ton gerst en 300 ton lijnkoeken. De ladingen zijn zoo goed als gezond. Er zullen te Utrecht, in verechillende .tad.wijken, 8 centrale keukens worden ingericht. De Raad gaf daarvoor een crediet vanfzoooo. De scheerwol zal ten behoeve van het leger en de vloot worden opgevorderd. Handel in wol van inlandsche schapen is in verband daarmee niet veroorloofd. Er komt ook groot gebrek aan Levanlsche en Afrikaansche sponsen. Minister Posthuma heeft In een mededeeling aan de Eerste Kamer het droeve verschiet geopend, dat het zal moeten komen tot gedeeltelijke afslachting van den veestapel. De gebrekkige aanvoeren zullen er misschien toe leiden, dat eerst de varkens, de paarden en het pluimvee moeten worden gedecimeerd, terwijl in den aanstaanden herfst het aantal runderen op drie vierde van de sterkte zal worden moeten gebracht. Hoezeer het hier en daar spant met de voedering moge hieruit blijken, dat dezer dagen bij Weesp als laatsten voorraad een partij van 1500 pond hooi werd opgevoerd, die bijna 52 jaar onderin den hooiberg had gelegen. Volgens het Centraal-bureau voor de statistiek had op t Januari jl. de Provincie Utrecht een bevolking van 320913 inwonerj, 157630 mannen en 164283 Amersfoort had er 26576, namelijk 13 195 mannen en 13381 vrouwen. Door tijdsgebrek kan het aan ommezijde vermelde BIJVOEGSEL heden niet worden verzonden. Hier volgo een korl verslag dor openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amers foort op Vrijdag 4 Mei 1917, des namiddags te half drie. Afwezig waren Wethouder .Jorissen en de lieo- ren De Keinpenaer, baron Kongors on Oostorvccn. De Raad vergaderde van 2.85 tot 4.04 mot geslo ten doun.n. 1. Ingekomen stukken en mededeclingen. Hierbij was i>.a. het reeds vermelde adres der plaat selijke afdeeling van den Ned. Hond van werklieden in openbare diensten en bedrijven, houdende verzoek, de loonen van de werklieden in dienst der Gemeente Amersfoort belangrijk te verhoogen en Burgemeester en Wethouders uit te nuudigen, over de eventueel bij den Raad in te dienen loonvoorstellen overleg te plegen met de vertegenwoordigers van de organisaties der Gemeentewerklieden. Het werd in handen gesteld van B. W. om te dienen van advies, waarbij door dat College reeds thans werd meegedeeld, dal in Januari j. I. de betrokken Commission van bijstand zijn uitgenoodigd om een schpma te willen ontwerpen eener loonregeling voor het personeel van den betrokken dienst, zulks met de bedoeling om bij de Begrooting voor 1918 verhooging voor te stellen, terwijl het in het voornemen van B W, ligt om het bedoelde overleg te plegen. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan de openburo Lagere scholen C en G (Goclr. Verz. No. 64). Benoemd aan school C mejuffrouw E. Veldmeijer, thans lijdelijk aan die school, en aan school mejuf frouw A. G. van den Berg. te Leusbroek. 3. Voorstel van -Burgemeester en Wethouders tot het verleunen van eervol ontslag, overeenkom stig verzoek nan W. 0. Luherti onderwijzer anu school C (Gedr. Ver/.. No. 90;. Eervol verleend met ingang van 1 Mei. 4. Afwijzend advies van Burgemeester en Wet houders op liet adres van hut Bestuur dor afdoe- ling Amersfoort van don Nederlandschen Ambte naars Bond in zake uitbetaling van 3 maanden salaris ann do weduwe van R. Wnardonburg (Gedr. Verz. No. 73). Ondanks bet afwijzend advies na lange discussie toegestaan met 11 tegen 4 stemmen (de 3 Wethou ders en mr. Stadig). 5. Afwijzend advies van Burgemeester en Wet houders op liet adres van de N. V. »Amersfoortsehe Tramweg Maatschappij* in liquidatie, houdende verzoek om teruggaaf van liet verbeurde waar borgfonds (Gedr. Verz. No. 76). Het afwijzend advies werd na discussie goedge keurdhet adres-De Pool werd verworpen met 13 tegen 1 stemmen (de heeren Nieuwendijk en I.cinwcber). 6. Afwijzend advies van Burgomoostef 011 Wet houders op hot verzoek van G. liijkelboom 0. a, omtrent levering van electricitoit of gas ton bo- hoove van hunne perceclen aan den Heiligenber- gerweg (Gedr. Verz. No. 77). Verzoek afgewezen tia discussie. 7. Afwijzend advies van Burgemeester en Wet houders op het adres van diverse winkeliers 0111 restitutie van betaalde eloctrisclto energie (Gedr. Verz. No. 85). Als voren. 8. Afwijzend advies van Burgomoesfer on Wet houders op een adres van de Commissie van verbruikers in zake wijziging van het maximum aantal M3 gas, dat togen 8 cent mag worden ver bruikt (Gedr. Verz. No. 68).' Ais voren z d. of h. st. 9. Voorstel van Burgemeester 011 Wethoudors tot het verleenen van een crediet van f25 000 ten behoeve van het maken van aansluitingen aan do gasleiding (Godr. Verz. No. 84.) Als voren. 10. Voorstel van Burgemeester un Wethouders tot hot geven van straatnamen on aanvulling van do Alphabetische stratenlijst (Godr. Vorz. No. 66). Het gedeelte van den Soesterweg tusschen Utrccht- scheweg en luchtbrug zal heeten Snouckaert-laan, naar Albert Carel baron Snouckaert van Sclrauburg, onderprefect, die in den vroegen ochtend van 28 No vember 1813 de 300 Fransche soldaten, die. na Woer den te hebben geplunderd, naar Amersfoort waren gekomen, de Utrechtscbepoort uitliet en daarna tie Kozakken de Kamppoort binnenliet en daardoor de stad redde van een lot, als Woerden onderging. Het voorstel tot geven v2t. bloemnamen aan wegen op den Berg werd aargehouden. Niet geheel ten onrechte werd gevreesd, dat vreem delingen daar een Amsterdamschen Jordaan zouden vermoeden. 11. Voorstel van Burgemeester eri Wethouders in zake aanstelling van tijdelijk personeel bij Ge meente-werken in verband inet de voorbereidende werkzaamheden voor den schoolbouw (Gedr. Verz. No. 82). Dit en de volgende punten aangenomen z. d. of b. st. 12. Voorstel van Burgemeester en Wotliouders tot verkoop van oen perceel fabrieksterrein nabij de Eemstraat, groot ongevoer 7000 M2, 5 f 3 per M2, aan de N.V. >Nederlansche Confectio-fabriok» v/h A. Cohen Co.*. te Amsterdam (Gedr. Verz. No. 80). 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Huïjgonslaan, groot ongevoer 900 M-', a f2,25 per M2, aan jhr. A. W. den Beer Poortugaol (Godr. Verz, No. 78). 14. Voorstel van Burgemeester en Wotliouders tot onttrekking aan den openharen dienst van ongeveor 3 M- vaarwater van tie Beek en tot vorlcoop daarvan aan den heer Albert Ileijn voor "f300 (Gedr. Verz. No. 79). 15. Voorstel van Burgemeester en Wolhouders tot aankoop van het perceel Hof 110. 7 (Godr. Verz. No. 86). 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol aankoop van bouwterrein tusschen den L'trechtschenweg enden Berkenwog,genaamd »De Lange Akker* (Gedr. Verz. No. 88). 17. Voorstel van Burgemeester 011 Wotliouders tot aankoop van don opstal met het recht van huur op den ondergrond van het perceel Sectie E no. 1374 (hooiberg). (Gedr. Verz. No. 89). 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van een stoep van den heer F. J. Willenborg (Gedr. Verz. No. 67). 19. Voorstel van Burgemeester en Wethoudors in zako verhuur van den Eonilandschon dijk (Godr. Verz. No. 74). 20. Voorstel van Burgemeester en Wethoudors omtrent afstand van huur door huurders der terreinen, aangekocht van mr. II. J. H. baron Van Boetsolaer van Oosterhout (Godr. Verz. No. 75). 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het bedrag der vergooding aan huishuur voor liet ton genoegen van Burgemeester en Wethouders beschikbaar stellen van een ver warmd 011 verlicht kantoor voor don havendienst (Gedr. Verz. No. 83). 22. Voorstel van Burgemeester 011 Wethouders tot het aanleggen van con weg vanaf do Wijers- straat langs tie Beek naai- het Smalle Pad (Gedr. Verz. No. 71). 23. Voorstel van Burgemeester 011 Wethoudors om machtiging to verlootten tol hot aangaan oenor overeenkomst met het Rijk in zake liet brand- scliollennot (Gedr. Verz. No, 70). 24. Vonrslnllon van Burgemeester en Wet houdors tot wijziging dor Gemeente begrooting, dienst 1917, 25. Goedkouring rekening der Commissie tot wering van schoolverzuim, dienst 1916. 26. Goedkeuring der rekening van de R. K. openbare Leeszaal en Bibliotheek, dienst 1916. Bij de rondvraag vroeg de heer Hofland inlichting over den duurtetoeslag en interpeleerde hij het Collége van B. Si W. over het uitlokken ot lovertreding der Distributlewet. De lieer Nieuwendijk sprak over de mogelijkheid van bederven van met beslag belegde suiker. Du heer övereein wees er ten slotte op. dat nog niet is geadviseerd op een in 1913 ingezonden adres omtrent hesteksbepalingen' in verband met collectieve arbeidscontracten. Tot tijdelijk Havenmeester is benoemd du heer A. J. Valewink, die kantoor houdt Kleine Koppel 4. Dr. E. Kruisinga is weder benoemd in de examen commissie voor de Middelbare akte Engelst h. pc lieer A. J. C. Mooij, nieuwbenoemd organist van de Ned Hervormde kerk. hoopt morgen in func tie te treden. Heintj'e Moro zal morgen 25 jaar onafgebroken in dienst zijn bij de familie Schuileman. Langestraat 69, Mr. 1'. F. II. Bijl de Vroe. thans kantonrechter te Purmerend, staat op de nominatie ter benoeming tot kantonrechter te Zwolle. Kolonel J. II. vati der Hegge Zijnen blijft voorloo- pig chef van den staf der 4e divisie. Majoor II Boet is belast met het bevel overat te bataljon 3e regiment infanterie, Aan luitenant-kolonel J. M. baron Van Boccop. commandant van het iuterneerings-depot te Wiericker- schans, is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. De onbereden lichting 1911 en de bereden wapens van de lichting 1909 zullen spoedig naar huis gaan; be halve de onderofficieren, De 4-daagsche oproeping van de landweer is alleen bedoeld als een inspectie en gelegenheid tot kennis making van officieren en manschappen. De inschrijving van alle mannen van 35 tot 40 jaar geschiedt om een spoedige oproeping in tijd van oorlog mogelijk te maksn. In vredestijd is een wetsontwerp daartoe ih geen geval te verwachten, Oproeping van 'de lichting 1908 moet plaats hebben vóór die van de militie 1918, omd.-t, ten gevolge dei keuringen, deze laatste niet zoo spoedig kan opkomen, waardoor een te groote gaping zou ontstaan, terwijl de Minister niet verantwoord zou zijn indien niet alle mannen, waarover hij beschikking heeft, aan het leger zouden worden toegevoegd, De Amsterderdamsche Bank zal hier t Juni een bijkantoor openen in het gebouw aan de Kortegracht 11, waarin thans is gevestigd het Amersfoortsch wissel en effectenkantoor, welks zaken dan tevens worden voortgezet door eerstgenoemde Bank. Onder voorzitting van dr. H. I. Toxopeüs werd Donderdagavond in het gebouw der Nuts-Fröbelschool een ledenvergadering gehouden van het plaatselijk Nuts-departement, De notulen van 14 December 1916 werder. gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter deelde hierna mede, dat waren ingekomen een schrijven van het Hoofdbestuur, dat een subsidie van f too is verleend voor den cursus voor helpsters bij het bewaarschool-onderwijs; een circulaire over de oprichting eener tijdelijke spijskokerij een circulaire van den Nat, Bond voor plaatselijke keuze, welks Bestuur heeft besloten, lid te worden en een circulaire over een conferentie over «Ons Huiswerk welke van'18 tot 20 Mei te Amsterdam wordt gehouden alle voor kennisgeving. De rekening en verantwoording der Nuts-ipaarbank werd gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren H. C. van Dam, Joh. H. van der Meiden en. D. J. Spuyl. Tot Bestuursleden der spaarbank werden herkozen de heeren J. Bolk, B. J. van Enst en W. D. Helder man, terwijl In de vacature- Ed, van Vollenhoven, die bedankte, werd gekozen de heer F. J. C. baron Van Hardenbroek van Ammerstol. Het Hoofdbestuur gaf enkele wijzigingen in overweging, in het hem ter goedkeuring toegezonden in de December- vergadering gewijzigde Huishoudelijk reglement van het departement. De vergadering vereenigde zich daar- De Beschrijvingsbrief voor de jaarvergadering der Maatschappij, welke 30 en 31 Mei te Amsterdam wordt gehouden, gaf geen aanleiding tot bespreking. Tot af gevaardigde naar die vergadering werd gekozen de heer G. H. Kolff, als plaatsvervanger de heer F. J. van Grasstek. De vergadering werd hierna gesloten. De Evangelische Maatschappij heeft het licht doen zien een Algemeen Protestantsch beroeps-adresboek. De namen der I'rotestantsche winkeliers hier ter stede beslaan daarin 9 pagina's druks (3*5-383). De schilderij, verloot ten bate van het Sanatorium fonds van »Ons Belang*, is ten deel gevallen aan no. 241. Morgen wordt op Birkhoven de wedstrijd gespeeld tusschen Doetinchen en G. F. C,, uit Goor, voor de promotie naar de Oostelijke ze klasse. Het pittige elftal van Doetinchem. dat reeds Zondag zoozeer de aandacht trok. verdient ook morgen groote belangstelling. H.V.C. 2 gaat naar Z.S.C. te Zwolle; H. V.C. 3 ontvangt hier Amersfoort beide voor de competitie; en Rapiditas ontvangt Olympia 1 uit Utrecht voor de Vierdag-medaille. Hoogstwaarschijnlijk zal tijdens de Demonstratie voor lichamelijke opvoeding, einde Juli bier te houden, een 30-tal van Quick laten zien hoe rugby moet wor den gespeeld. De pers-c,,.ntnissie van de demonstratie voor licha melijke opvoeding zond ons hedenmiddag een lang doch interessant artikel daarover. We- hopen het op te nemen in hut volgende nummer. De veldloop wordt, blijkens advertentie in dit num mer, waarschijnlijk gehouden op 26 of 27 Juli. Aan de Centrale V.P.NVveiling werden gister ver kocht 195843 export-eieren voor f8.50 tot fq per honderd Dinsdag 293 500 Kegeerings-eieren voor f 7,90 tot f 8 30 en gister 200 000 Regeerings-eieren voor f 7.60 tot f8.10 per honderd, In het geheel werden daar deze week verkocht 689 343 kipeicren. Slachtkippen en jonge hanen deden 70, oude hanen 55 en eenden 86 cent per Kilo. I11 de week van 28 April tot 1 Mei werden hier geconstateerd 3 gevallen van besmettelijke nekkramp, 3 van roodvonk en 1 van diphtheritis. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, Varkenmarkt 19, telefoon 160. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten vol gende week uiterlijk vijf minuten na negenen, die van de overige voertuigen uiterlijk vijf minuten over half tien zijn aangestoken. De ambtenaar van het Openbaar ministerie bij de Arrondissemenls-rechtbank te Utrecht eisebte Donder- dag f25 of 10 (lagen tegen een melkslijter van hier, die aardappelen vervoerde uit Hoogland naar Amersfoort en beweerde, ze te willen poten op zijn land, doch die ze zooveel mogelijk op zijn kar had verstopten f25 of 15 dagen tegen 5 personen uit omliggende dorpen, die hier kipeieren verkochten voor 9 cent per stuk, terwijl de maximum-prijs was 8 cent. Alle be klaagden verklaarden, niets te weten van dien maxi mum-prijs en een getuige beweerde zelfs, nog nooit iets te hebben gehoord van de Distributlewet en nooit aan eenigen winkel een Maximum-prijslijst te hebben opgemerkt. Idealen zijn de ziel van het leven.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2