DE AREND z Stadsnieuws. Advertentiên. Aanbesteding. KELKEN WERKMEISJE, Bioscoop Crediet-vereeniging fa. M SAFE-INRICHTING N. V. Middenst Verleent credie tegen een renti Wanneer gij iets koopt Sociëteit ZZ GROOT TIJ Het best ZIJl ZO M WOl is de Heiligenberg aanschaffing van gereedschap, raden en fiw°' dV°°r De afdeeiing rekent daarvoor jaarlijks ongeveer f rsi noodig ,e hebhen en doet daarin! IS SSSPT! om dit plan te steunen. „rf®ch' P mf* ons overtuigd zijn van het groote belang dezer zelfwerkzaamheid, steun ons dan met een bijdrage, opdat de proef genomen kunne worden'. Dit lezend kwam bij ons de gedachte op: zou dat hier ook niet eens beproefd kunnen worden, misschien op noir beschei dener schaal. 6 7"ou,'t °ok niet ieta zijn voor ónze afdee iing „Volksonderwijs" om er haar schouders onder te zetten. Het Gemeentebestuur staat wellicht wel een terreintje af.Een paar particulieren zijn er dunkt ons ook wel te vinden, diejnet een.flinke bijdrage voorgaan. Zou de proef bijv. niet kunnen genomen worden met een veertigtal kinderen van n paar openbare scholen, desnoods met 20, al in de a.s. zomer-vaoantie We komen er waarachtig niet met woorden en hardhandigheid om „den koning van dc straat" eerbied in te prenten voor anderer eigendom en het gemeente-bezit. Leert hem liefde krijgen voor al wat leeft, wat bloeit en groeit, eept dan komt hij er wel van zelf toe, om al wat ontstaan is door menschenhanden, ook niet te schenden. 't Kind, dat het bolletje plant, kan niet gelooven, dat 't eens vruchten of bloemen zal dragen. Maar als hij dag na dag 't mooie wonder ziet gebeuren van ontkiemen, van rijpen, dan eerst uit nieuwsgierigheid, maar gaandeweg uit zorgzaamheid, waaruit onbewust de lietde ontspruit, hoedt hij het tot leven wordende gewas, wordt hij er trotsch op, dat zijn zorgen zoo beloond worden. Laat ze zelf aanschouwen de steeds nieuwe wonderen van de natuur. Laten ze zien, wat ze door eigen toewijding, eigen werk kunnen verkrijgen. Zal de proef slagen dat weten we niet Laat ze desnoods mislukken, Liever nog, dan dat we haar niet wagen. Niet verzuimen! Leest vooral toch in ELK nummer van ons blad de kennisgevingen trouw na. Ze bevatten telkens inlichtingen, mededeelingen van maatregelen, die genomen zijn of moeten wordeu, kor tom, men vindt er allerlei in, dat een ieder van nut kan r.jjn etj ieder dient te weten een ieder dient na te komfm om in eigen belang zich zelf voor schade en onaangenaamheden te be waren. In de advertentie-rubriek doet de brandstoffen-commissie beden een oproep, die aller-belangstelling in hooge mate vraagt. De tweede voorjaarsvergadering van het Classicaal Bestuur van Amersfoort zal alhier gehouden worden op Woensdag 30 Mei, in de consistorie der St. Joriskerk. Bij de herstemming voor zes plaatsen in het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werden gekozen de heeren C. J. van der Nagel, ds. J. Visser, J. E. van Nie, A. Veen, an A. J. de Wilde, allen gesteld door »Voor Waarheid, Geloof en Liefde» en de heer E. Bosch door «Evangelie en Belijdenis». Uit 'sGravenhage wordt gemeld, dat in parlemtaire kringen stellig wordt verzekerd dat in het begin der volgende week het onbindingsbesluit der Staten-Generaal wordt verwacht. Op de vragen van den heer Schaper betreffende verhooging van het tarief voor reizigersverkeer op de spoorwegen heeft, de heer Lely, minister van Waterstaat, geantwoord, dat wegens de schaarscbte van steenkolen het noodzakelijk is gebleken, ter matiging van het anders te wachten buitengewoon drukke reizigersverkeer ge durende de aanstaande zomermaanden Juli, Augustus en September een bijzonderen maatregel te treffen, welke voornamelijk hierin bestaat, dat voor de enkele reiskaarten en plaatsbewijzen voor buurtverkeer de ■met 1 Januarie j.l. ingevoerde prijsverhoo- gingan uitsluitend voor genoemde maanden van 20 pCt. wordt gebracht op 50 pCt. en dat de afgifte van kilometerboekjes tot na dere aankondiging is gestaakt. Uit de aankondiging blijkt, dat van de tijdelijke verdere verhooging alle abonne menukaarten van elke soort, dus ook school- kaarten en werkliedenkaarten, zijn uitge sloten, evenals bewijzen voor militair ver voer. De volledige uitzondering omtrent alle abonnementskaarten komt m de eerste plaats ten goede aan de beroepsre.zigers. Daartentegen zou het bezwaar ontmoeten de uitzondering bovendien nog uit te brei den tot kilometerboekjes, welker laag tarief In het bijzonder zou blijven strekken om het verkeer te bevorderen. Ten aarzien van het gebruik dier boekjes een scJ"fl'n» te maken naar gelang van het doel der «.•«TffPrs is om billijkheids- en andere «.„jij., geoogd. Zoolang kilometerljoekjes niet worden afgegeven en ongebruikt gebleven kilo meters dus niet in een te nemen nieuw boekje kunnen worden overgeschreven, wordt door de spoorweg Maatschappijen voor elk boekje, dat wordt ingeleverd tijdens den geldigheidsduur of binnen één maand na het verstrijken daarvan, behalve de waarborgsom vergoed een aan het niet gebruikte aantal kilometers evenredig bedrag van den koopprijs. De heer J. Piek, commies 2e klasse bij de belastingen, wordt met 1 Juni van Baarn naar hier overgeplaatst. Wegens benoeming tot adjunct-boekiiou- der aan het Levensmiddelen bureau te Velsen is aan den heer-J. II. F. Kroes, boekhouder alhier, eervol ontslag verleend. De op 15 Mei iyi; van kracht gewor- derde kiezerslijst bevat voor de Tweede Kamer 4330 kiezers Prov. Staten 4259 Gemeenteraad 339b Het aantal kiezers voor den Gemeente raad bedraagt in het ie kiesdistrict 1376 kiezers ae 1083 Morgen is bier alleen geopend alleen de apotheek van den heer J.J. P. van Wisseling I.angestraat 118, telefoon 213. Wat doorzettingsvermogen, wat toewijding en altruïsme kunnen bereiken, dat zal hun, die -eergisteren en gisteren gehoor gaven aan de uitnoodiging.om de ligbaden, opge richt door de Amersfoortsche vereeiiiging tot Bestrijding der Tuberculose, duidelijk geworden zijn. Een klein groepje stadgenooten, aan wier hoofd onze Burgemeestersvrouwe, gravin van Randwijck, die immer lijd weet te vinden om aan instellingen van openbaar nut en welzijn ook haar werkkracht te geven, gordde zich aan om ook hier te Amers foort een eigen gebouw met lighallen te verkrijgen. Voor de vuist ging het de wakkere schare niet om haar plan te verwezenlijken, maar kennend uit ervaring de kracht van hef «frappez, frappcz toujours>, liet ze het plan niet varen en daar staat het nu, het vrien delijke landhuisje met zijn lighallen, 'n toe vluchtsoord voor hen, die rust, zonnelicht en !ucht behoeven om weer gezond tc wor den, te verjagen al wat er gist en woelt door hun bloed en wat, zoo niet tijdig de noodige voorzorgmaatregelen worden geno men, kan ontaarden in de zoozeer gevreesde tuberculose. En reeds a.s. Maandag worden ze ver wacht, de eerste tien patiënten. De ruime draaibare lighallen bieden elk plaats voor vier personen, terwijl een paar tentjes zijn ingericht voor een en twee personen. Slechts dagpatiOnten worden opgenomen maar ze ontvangen er ook al wat ze behoe ven aan melk, pap en verder voedsel. Wel is waar zal het armbestuur voor zijn verpleegden een flink deel der kosten ver goeden elke patiënt kost de vereeniging omstreeks f 1 en kunnen er ook betalende patiënten opgenomen maar ieder beseft niet met hoeveel overleg bestuur elk penningske moet besteden, daar het terrein van de tuberculose-bestrijding zoo groot is en men onwillekeurig van 't een tot het andere komt. In het huis, ingericht volgens de meest volkomen hygiënische eischen, waar mede het consultatiebureau is gevestigd, houdt dr. van Epe, geneesheer aan het' Sanato rium te Doorn, eenmaal per week zijn spreekuur, schoon elke patiënt onder be handeling van zijn eigen geneesheer blijft. De enquétrice, mejuffrouw Luidenga en de concierge bewonen verder hel huis, terwijl den tuin grootendcels benut is voor het kweeken van groenten. Maar een rustig, beschut plekje lokt er tevens de patiënten, om als de zon tc warm brandt in de üghallon, een behaaglijk, koel zitje te vinden. Eu zoo is ook dat weer bereikt, telt ons stedeke een inrichting meer, waar alles in 't werk gesteld wordt om anderer lijden te ver/achten of om het te voorkomen. Stil, als 't ware verborgen voor het oog, van den voorbijganger, wordt het werk door liefde ontstaan, met liefde en toe wijding verricht en wie zal kunnen bena deren de zegenrijke vruchten, die het voor de gemeenschap zal afwerpen. En daarom: als ge u daar straks koestert in het heer lijke zomerzonnetje, als ge, gezond naar lichaam, u in staat voelt tot den arbeid, die u roept, a's ge. gezond naar de ziel, het leven hoog en voluit verlangt te leven, toe, gedenk dan hen, die de kracht missen, om dat alles te kunnen. Laat dan een bezoek bij, of een briefje aan den penningmeester der Vereeniging, den tastbaren vorm wezen, die uiting geeft aan uw gevoel van dankbaarheid voor het o,-.i (chatbare voorrecht, u geschonken: ge zond te zijn! De Vereniging «Wageningenspeelt morgen r Berkhoven voor de promotie competitie oostelijke 2e klasse tegen Theothorne» uit Dieren. Programma van het concert Poesmans, dat Zondag 20 Mei op het terras vfm -Amici- tia» wórdt'gegeven, 's middags om drie uur. 1Speranza (Espérance) suite de valses. 2. Les Almées, balleta) ie sommeil, b) Ie réveil, c) la danse, d) l'amour, e) le délire, f) visions de final. 3. Défilé des Hussards, marche de concert. 4. Dolce,ben dolce, valse trés lento. 5. Belgique chérie! ouverture patrintique, Pour l'Avenir, marche. De onderafdeeling „Amersfoort" van de V. P. N. hield Woensdagavond een alge- meene ledenvergadering in café-Otte, onder voorzitting van den heer L. J. Krook. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, kwam aan de orde de wijziging van de Statuten en Huishoudelijk reglement. Geen enkele op- of aanmerking daaromtrent was er schrif telijk ingebracht, en wijl ter vergadering ook niemand omtrent dit punt het woord verlangde, werd een en ander met alge- mccne stemmen aangenomen volgens de bestuursvoorstellen. De heer Van den Knoop bracht hierna verslag uit van de afdeelingsvergadering, te Utrecht gehouden. Hij deelde mee, dat het aantal leden gestegen is tot 1300 en dat het aanhoudend toeneemt. Naar aan leiding van het besluit, dat de onderafdee- lingen, die met winst werken de zusterin stellingen zullen steunen, stelt de afdeeiing Amersfoort een bedrag ven f 300 dispo nibel, dat niet groote erkentelijkheid wordt aanvaard. De afdeeiing Doorn heeft schriftelijk inlichtingen gevraagd omtrent den finan- cieëlee toestand. Geantwoord werd, dat de balans door een accountant is onderzocht en accoord bevonden. liet salaris van den secretaris wordt van f 100 op f 150 gebracht, omdat diens werkzaamheden voortdurend in steske mate toenemen. De heer Roelofsen uit Houten stelt de vraag, waarom er geen kuikenvoer ver krijgbaar is, waarop hem verzekerd wordt dat er maatregelen zullen getroffen worden, dat het weer verstrekt kan worden. Medegedeeld werd. dat waar in het pas opgerichte verzamelhuis te Utrecht 20.000 eieren in de eerste week ontvangen werden, dit aantal in de vijfde reeds de S0.O00 bereikt had. Vandaar uit had de verzending naar Amersfoort plaats. In de pen is de oprichting van siempelhuizen, waar de eieren zullen worden geveild. Aan verschillende inrichtingen 111 de lande zijn circulaires verzonden nopens de slach ting van pluimvee. Maatregelen worden be raamd om de opruiming van het pluimvee te bevorderen tegen lage prijzen. De Secretaris en de Voorzitter van het Hoofdbestuur hebben ontslag genomen doch zullen hun funcliën blijven vervullen tot hun opvolgers zijn gekozen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Zondag 19 Mei. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'L uur, dr. H. Oort, uit Leiden. Doopsgezinde kerk. Voorm. io'/2 uur, ds. P. Oosterbaan, uit Hilversum. Remonstran»sche kerk. Voorm. 10,/2 uur, ds. Hooykaas. Gereformeerde kerk (Langegracht) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Middag 5>/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Middag 5V2 uur> ds, Donner. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, ds. Beekamp. Avond s'/j uur, ds. Beekamp. Door WATERGRAAI- en HEEM RADEN „DE RIVIER DE EEM BEKEN EN AANKLEVE VAN DIEN", zal op V r ij d a g 25 Mei e,k., 's middags 1 u u r, in het gebouw van het Heemraad schap, Muurhuizen 13 te Amersfoort, worden AANBESTEED: Het op diepte en onder profil bren-" gen van de verschillende beken in 8 perceelen. Het bestek is k 50 cent verkrijgbaar bij den Kameraar van het Heemraadschap W. CHR. JANSEN, Pieter Pijppersstraat 43 Amersfoort, bij wien tevens verdere in lichtingen zijn te bekomen. Mevrouw KORTHALS ALTES-DK FUNES, Plantage Middellaan 20 te AM STERDAM, vraagt tegen 1 Augustus een liefst P.G. Aanvangsalais f 160 en f 40 wascbgeld. I Verzuim niet te gaan zien de pracht-film Palestina is ceu rijk en vruchtbaar land I en wijde, uitgestrekte landstreken aan deze en gene zijde van den Jordaan wachten de nijvere hand van den landbouwer, die ze zal ontginnen. De Zionistische Organisatie heeft in het leven geroepen het Fonds voor Coöpera tieve Arbeiderskolonisatie» uit welks midde len onbemiddelde Joodsche elementen op coöperatieven grondslag in Palestina geko loniseerd worden, om ze langzamerhand te doen opstijgen tot kleine zelfstandige boer. Als onderdeel van deze instelling is ge slicht het «Pionierfonds-, met welks midde len groepen pioniers worden uitgezonden ter verwerving en occupeering van nieuwe land streken, als onvervreemdbaar eigeudom van het Joodsche Volk. Dappere mannen vervul len nu reeds met toewijding deze laak en en andere jonge Joden staan gereed om na deti oorlog dezen vreemd/amen veroverings- strijd voor hun eigen volk te strijden. Deze taak verrichten zij aan de grens der beschaving, ver van. bewooude streken per soonlijke moed. krachtige discipline en ijzeren weerstandsvermogen zijn vereischten ter over winning van lallooze gevaren en ter voltooi ing van den arbeid, dien zij op zich geno men hebben. Uit de Pionierbijdrage» worden bestreden de kosten ter uitrusting dezer expedities, die met zich voeren levende en doode inventaris, landbouwwerktnigen, levens- en geneesmiddelen en materiaal tot het bouwen van huizen en barakken. Morgen, Zondag wordt de jaarlijksche Bloemtnendag van het Joodsche Nationaal fonds gehouden ook hier ter stede. Dat ook hier blijken, dat men het werk dat zooveel goeds beoogt, ruim wil steunen. Groot, spannend en boeiend drama in 6 AFDEELINGEN. Met Hemelvaartsdag 2 maal voor een uitverkochto zaal gespeeld. Na elke afdeeiing daverend applaus van het publiek. I Reusachtig van opzet en enscèneering, speelt nog Hedenavond, Zondag ea Maandag. Bij de politie vervoegden zich gisteren avond zes gedeserteerde Russen. Nadat hun nachtverblijf was verleend, werden zij in de richting Rotterdam voortgeholpen. Aan dc Centrale V. I'. N- veiling werden gister verocht 200 export-eieren voor f3.90 tot f8.50 per honderd; Dinsdag 61.000 Regeerings-eieren voor f 7.61 tot 18.10 en gister 2000 Regeerings-eieren voor f 0.00 tot f 8.000 per hondert. In het geheel werden deze week verkocht 276. 000 kipeieren. Wie parelen zoekt, moet in de diepte-der De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk acht minu ten voor half tien, die van de overige voertuigen uiterlijk acht minuten veor tienen zijn aangestoken. van 1853 te Amsterdam. KAPITAAL f5 000 000.- RESERVES f 1 100 000.-- Vestiging te Amersfoort Commissionnairs ia effecten, Zuidsingel 43, telefoon 33?. Déposito-rente thans: 1 dag opzegging 2 pet. 1 maand vastz'/j 3 maanden vast 3 li maand opzegging 2s/4 3 maanden opzegging 3'/t HAND ELSCREDIETEN Aangeslotenen kunnen kosteloos ge bruik maken van het bestaand chèque- en giro-verkeer bij Hoofdkantoor, beide bijkantoren en 14 kantoren in de pro vinciën. De Minister van Finamifn maakt bekei 1°. dat de Zegelwet 1917 den 1 Juni 1 2". dat het gezegeld papier en de plskz dat de PLAKZRGÈLS, ook van hoo dat de plakzegels ran 5 cout, zonde: 3°. dat het op 1 Juni nog ongebruikt kantoren met zegeidebiet belast, en liet suppletoir verschuldigde recht; 4°. dat alle vóór 1 Juni 1917 opgeinaak recht NIET is voldaan, tot den 1 D zegeling kunnen worden anngebodi belast; 6°. dat alle NA I Juni 1917 opgenuul overtreding heeft begaan, aan do doening van het verschuldigd rech van den out vangst- w orden golaien t 0°. dat voor de zegeling van kwitantie van plakzegels. De onderteekenin het tijdstip van gebruik worden ve Worden twee of meer zegels gebru voor AMERSFOf LANGEGRACHT 33 b. d. Langestroi bij een van onze adverteerders, maak U dan bekend als lezer van onze courant. Dat tost U niets, alleen maar een paar woordendoch U zelf en ons bewijst het eengrooten dienst A.s. Zondag, ao AA© op bet terras, aangeboden door den Heer 1 te Zeist, te geven door het CORPS POE alleen toegankelijk voor de leden, Belgische leden.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2