Donderdag 21 Juni 1917. No 8bdi. 67e Jaargang Uitgave van de Naamiooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma van Cleeff". HOOFD-REDACTRrCE Suziï FRKDERIKS -Van CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.- franco per post fx. 15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Hij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. 1.egale, ofïïcieele- en onteigenings- advertentie» per regel 15 cent. Reclames 1-5 regels ƒ1.23 Bewijsnummers naar builen worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. ^^Jii^dvertentiöi^ar^uiteiwl^stac^tvordei^le^ncasseerkosten^n^ekenint^ebracht^^^^ KORTEGRACHT 0. Postbus 9. li V. NMSUKVI N «J E N. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij luiu besluit van den 19 Juni 1917, aan I.. II. RIF.ZliBOS en zijne rechtverkrij genden voorwaardelijk vergunning is ver leend tot het oprichting van een smederij «11 het plaatsen van een electromotor van 2 P. K, tot aandrijving van een ventilator, boormachine en slijpsteen in het perceel alhier gelegen aan de Kamp No, 4S, kada straal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E No. 1302. Amersfoort, 20 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Van- RANDWfJCK. De Secretaris. A. R VKKNSTRA. SCHOUW. l)e Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Watergraaf en Heemraden van het Heemraadschap de rivier De Eem, Beken en aankleve van dien, voornemens zijn op Woensdag, Donderdag en Zaterdag, respec tievelijk den 4en, jen en ;en Juli 1917, eene schouw te houden over beken en waterleidingen. Schouwplicbtigen worden uitdrukkelijk aangemaand er voor te zorgen, dat zij alsdan voldaan hebben aan hunne ver plichtingen, in de desbetreffende verorde- ning gesteld. t, 19 Juni I9«7. I)e Burgemeester voornoemd, VAN RANDWJJCK. (Jmiadn bij 't Recht. Aan «en artikel ouder bovenstaande» titel door de B. in de «Avondpost» ge schreven, ontleenen we het volgende De Staat heeft het recht de weerbare mannen op te roepen, als het land in oor- logsgeva.tr verkeert. De Regeering is ver plicht van het recht gebruik temaken naar gelang het oorlogsgevaar groot is. Ieder ingezetene is gehouden zich te onderwerpen aan den eisch der Regeering voor zoover die ook hem geldt ter wering van het oorlogsgevaar. Deze waarheden zijn 0.1. onomstootclijk en kunnen niet dan op gevaar voor de veiligheid van den Staat bestreden worden. Wij houden het er voor. dat al wie zich aan den plicht der landsverdediging ont trekt, zich ook de bescherming van eigen lijf en goed onwaardig maakt. Het recht, dat de Staat op de landskin deren heeft, om den vaderlandschen bodem tegen oorlogsmolest te beschermen, bestrijden eti er zich aan te onttrekken, is dien bodem prijs geven aan de willekeur van vreemden. Maar er is geen enkel recht zonder ge nade er is geen regel zonder uitzondering. De belangen van het algemeen gaan zeer zeker voor die van het individu. Joch de individueel? belangen kunnen zoo gewichtig, zoo nauw verbonden zijn aan het bestaan van- het individu zeil", dat hun verwaarloo- zing dit bestaan onmogelijk maakt, en die onmogelijkheid mag alleen geduld worden in den allergrootsten nood. Nu gelooven wij niet, dat het oorlogs gevaar voor ons land reeds of nog zoo groot is, dat er geen rekening meer zou mogen gehouden worden tnet het indivi dueel belang, indien dit vóór het indivi dueel bestaan onafscheidbare voorwaarde is. Wij gelooven niet aan zoo groot perykel, dat er geen genade bij 't recht van den Staat meer mogelijk is. Trouwens, wij zien enkele malen die genade toegepast. Wij zien evenwel talrijke malen die genade geweigerd, waar o.i. haar toepassing ge biedend noodzakelijk moet geacht worden. Schrijver geeft daarvan vf-.a. <ie»volgen- de staaltjes lil een kleine gemeente woont een gezin, dal gezamenlijk het Weermakersbe- drijf litoefent. Ijverige, oppassende, alge meen als zeer rechtschapen bekend staande luidjes, werken tnan, vrouw, zoon en een dochter, van den morgen tot den avond om het zaakje, dat zeer gunstig bekend staat en een goede clientèle heeft, op de been te houden. Een volslagen klcermakersbe- diende kan er in den huidigen tijd niet af. De man is 62 jaar en niet sterk, de vrouw van ongeveer gelijken leeftijd. De zoon, de eenige, is de spil, waar het geheel om draait. Die zoon is in elk opzicht van zessen klaar, heeft zich tot voor den oorlog in het bui tenland bekwaamd, is vakman door en door, koopt in, gaat op reis, is uitstekend coupeur enwordt nu gemobiliseerd. Die zoon is eenvoudig niet te vervangen. Vooreerst zijn er bijna geen werkkrachten disponibel, ten tweede is een werkkracht als hijzelf met een lantaarntje te zoeken, en ten derde, gesteld de mogelijkheid van aanschaffing, er zou geen mogelijkheid van salarieering zijn, die kan vau het zaakje niet af. Dit ge zin zit op zeer zware lasten, alleen de ge meenschappelijke vlijt van allen maakt het bestaan mogelijk: ontneemt de Staat het dien zoon, dan is dit gezin beslist ten on dergang genoemd. En toch, ondanks de verzoekschriften aan den Minister, zal eerstdaags die zoon aan de zijnen onttrokken worden; want hier deed geen autoriteit moeite om hem voor het gezin te gehouden, waarvoor deze jon ge man in den volslen zin* des woords wel ter dege onmisbaar is. In diezelfde gemeente woont een arme weduwe op een klein gehuurd boerderijtje met twee zoons en twee dochters. Beide zonen zijn in militairen dienst. De jongste lag langen tijd ziek te 's-Gravenhage in het hospitaal en kreeg ziekteverlof om op te knappen zonder eenigen f i n a n c i- eelcn steun. De oudste had drie maan den verlof tot uitvoering van het bedrijf. Du tweede herstelde thuis en ging weer nasr Den Haag terug. Het verlof van den oudste was om en verlenging werd geweigerd, en nu zit die moeder inet haar oudste dochter alleen voor alles. Zij houden drie koeien, die aan een touw langs den weg op gehuurde bermen moeten gehoed worden. De geringe opt brengst van de melk is momenteel he- «enig geldelijk inkomen. De oudste zoon verdiende er als sleepersknecht nu en dan wat bij. Zij moeten zes gulden per week pacht betalen. Er moet in den aardappel akker geschoffeld, er moet kool geplant, gewied, gespit, gemolken, de koeien ge hoed worden, en dat moeten nu twee zwakke vrouwen doen. Het einde zal zijn: totale ondergang, Ook voor die weduwe heeft een mensch- lievend medeburger zich geïnteresseerd hij heeft voor haar gerequesteerd aan den Minister, brieven geschreven aan den com pagniescommandant van den oudsten zoon, om het vcreischte gunstige advies geen succes. Het hoofd der gemeente ver klaarde niets voor den betrokkene te kun nen doen en ofschoon deze jonge man voor de zijnen zeker onmisbaar is, wordt hij hun ontnomen en zij moeten maar zien. hoe zij zich door de ellende heenworstelon. Wat is daartegen te doen Wij zouden zeggen dit. In dit land en in dezen tijd van talloozen commissie», moest er in elke gemeente een heëedigde commissie gevormd worden, aangesteld door de Regeering. bestaande uit personen, die uit den aard hunner betrekking geacht kunnen worden, goed inetde gemeentenaren bekend te zijn, en tot deze commissie moesten menschen als de hier geschetste, zich kunnen wenden met hun eventueele bezwaren. De commissie onderzoekt die consciëntieus en haar rapport buiten burgemeesters en gemeente-commiezen om, opgemaakt moest, rechtstreeks aan het dtp. van Oorlog ingediend, maatgevend zijn voor een al of niet directe, tijdelijke of definitieve vrijstelling. Op deze wijze zou er genade bij het recht gevoegd worden en er geen sprake meer zijn, althans veel minder dan thans, van een wel eens willekeurig meten met verschillende maten. Wilt. zou liet «oeil zijn In het zakenleven bestaat een gewoonte, die we eigenlijk in ons geestelijk leven moesten overnemen. In bepaalde gedeelten van het jaar toch wenseht de koopman te weten, hoe hij er financieel voor staat, wat zijn winsten in het verleden zijn geweest, wat zijn vooruitzichten voor de toekomst zijn. Dat alles kan hij slechts te weten komen door een balans op te maken. lAls hij in het bezit is van waren, die véél ruimte innemen, welke ruimte gebruikt moet worden voor goederen die thans beter van de hand gaan. inecr in den smaak val len, dan gaat hij bij zich zelf te raden, hoe hij ze het best opruimen kan. 1 ioederen waar geen vraag meer naar is, goederen die in de toekomst van geen waarde meer zullen wezen, hoe winstgevend ze ook vroeger geweest zijn, zet hij van de hand, al is het soms ook verre beneden den inkoopsprijs. Zijn doel is slechts datgene te houden, wat koopers zal lokken en waarmoe hij winst kan maken. Op deze wijze wordt de bekwaamheid van den koopman in geld uitgedrukt. Geestelijk gaan wij zelden op deze wijze te werk. Het komt niet dikwijls voor. dat wij een balans opmaken, in het credit onze deugden, in het debet onze zwakheden en ondeugden. Ilct komt niet dikwijls voor, dat we groo-.e opruiming houden van onze ondeugden en er slechts deugden voor in de plaats nemen. Maar wat zou het goed zijn, als we het deden. Onze aard is in doorsne niet slecht, ze is onnadenkend. Onze meeste opwellingen zijn goed, hooren, 0111 bij den koopman te blijven, op onze creditzijde thuis. Egoïsme- evenwel schrapt ze er af, winstbejag zet ze op de debetzijde. Men moest het zich tot gewoonte maken om eiken dag een kwartier, een half uur tot zich zelf in te keeren. rustig na te gaan, wat we deden en wat wc nalie ten. dat behoorde gedaan te worden. Er is een edel deel in de ziel, «en deel dat diep begraven en dat we geen kans geven om zich te oinvikkelen. 1 Lot ligt begraven onder wereldsche zorgen eu allerlei begeer ten en hoe meer men hieraan hecht, hoe dikker en ondoordringbaarder dal begrafe niskleed wordt eu hoe meer de. kans beno men wordt aan onze. betere opwellingen om te onkiemen. Niet zoodra gaat ge echter heselfen, dat ge anders wilt, dut het anders moet en zal of het tcere zaadje gaat zich 'uit wikkelen en weet zelfs door het sombere doodskleed, omhoog te schieten. l.eef niet ondoordacht voort, denk niet: o, 't is nog tijd genoeg. Elk ure, elke seconde kun de laatste zijn en herinner u het zoo ware \voord >als men op het punt staat de oogen voor eeuwig te sluiten, wordt men dikwijls eerst helderziend». Maak van tijd tot tijd de balans op en zorg, dat het creilit-saldo gfioier en gmn. ter wordt.. B. W. schreven aan den Raad Reeds enkele malen hebben wij uwe vergadering ien blijken van ons voornemen om maatregelen voor te bereiden ten einde een zuiver beeld te behouden van de financieele gevolgen met betrekking tot de vcrkzaainheden dezer Gemeente in het belang van de •erbetering der volkshuisvesting. In de eerste plaats denken wij hierbij aan de Konink lijke Besluiten, waarbij aan deze Gemeente voorschotten eu bijdragen uit 's Rijks-kas ingevolge de Woning wet werden toegekend, ten einde in staat te zijn, over te gaan tot den aankoop van gronden en perceelen in liet" belang der volkshuisvesting en om die perceelen, na verbetering of verbouwing, te verhuren, of, voor zoover zij niet meer voor verbetering en bewoning vatbaar zijn of wel beletten, dat aangrenzende of nabij gelegen woningen in bewoonbaren staat kunnen wor den gebracht, af te breken en al dan niet door nieuwe woningen te vervangen. I11 die Koninklijke Besluiten wordt 0.111. aan het Gemeentebestuur de verplichting opgelegd, telkens binnen maanden na afloop van een dienstjaar aan de Ministers van Binnenlandsche /aken en van Finan ciën de afrekening van de besteding der gelden eu tie exploitatie der verworven bezittingen ter goedkeuring in te zenden tevens is bepaald, dat eventueele zuivere baten, voortvloeiende uit de exploitatie of de vervreem ding der betrekkelijke bezittingen, geheel in het belang der volkshuisvesting zullen worden aangewend. Mocht de exploitatie-rekening sluiten met een tekort, dan draagt het Rijk ingevolge meergenoemde Koninklijke Besluiten de helft in dat tekort bij. liet spreekt -his vanzelf, dat hiervoor «ene nauwkeu rige financieele en technische administratie een versie vereischte is. Daarom lijkt ons de instelling, met toepassing van artikel nqbis der Gemeentewet, van een afzonderlijk bedrijf met betrekking tot de werkzaamheden in ver band met de verbetering der volkshuisvesting noodza kelijk. Naar male de omvang dier werkzaamheden toeneemt, doet de behoefte aan eene administratie in den be drijfsvorm zich ineer en meer gevoelen. Men denke hierbij aan de exploitatie der in den laatsten lijd aan gekochte woningen aan de Hellestraat, Molenstraat en omgeving, aan den bouw en de exploitatie van arbei derswoningen aan de Flierbeekstraat en Achter de Kamp, waartoe door uwe vergaderiug is besloten. Eu wanneer binnenkort wordt overgegaan tot uitvoering der plan nen voor den bouw van ongeveer 430 woningen van Gemeentewege, waartoe in uwe vergadering van 2 Juli ioi'> in beginsel is besloten, dan zal afzonderlijk beheer beslist noodzakelijk zijn voor eene juiste exploitatie, )p grond hiervan hebben wij de hierbij gaande ver ordeningen betreffende het Woningbedrijf ontworpen, welke wij de eer hebben U tor vaststelling aan te bieden. Als vanzelf is o.i. de Centrale boekhouding aange wezen voor het voeren van het financieel beheer. De Verordening, betreffende het financieel beheer van de icmcente-bedrijven der Gemeente Amersfoort, krachtens art. 114 bis der Gemeentewet*, vastgesteld bij Raads besluiten van 26 Februari 15 Augustus 1916, kan dus evenals voor alle andere bedrijven gevoeglijk ook voor het Woningbedrijf van toepassing worden verklaard. De verdere administratie en het technisch beheer zal. overeenkomstig uw besluit van 30 Januari j.l. een onderdeel uitmaken van het Bureau voor Maatschap pelijk werk. De «Verordening betreffende liet Woningbedrijf* behoeft, naar wij ineeneii, geene nadere toelichting. Te zijner tijd zullen I' de nondige voorstellen naar aanleiding van artikel 9 dier verordening worden aan- ode.11. •e bedoelde Verordeningen luiden 1Verordening, betreffende het financieel beheer van het Woning bedrijf te Amersfoort. Artikel 1. -.•el beheer van hel Woningbedrijf zal worden gevoerd overeenkomstig de >Veroidening be treffende liet financieel beheer van de Gemeente bedrijven der Gemeente Amersfoort, krachtens arl, 14bis der Gemeentewet", vastgesteld bij Raadsbeslui ten van 29 Februari en 13 Augustus 191''. Art. 2. De verordening treedt in working den 1 Januari i9's-

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1