Stadsnieuws. Advertentièn. flinke Dienstbode KAMER (Partterre) DIENSTMEISJE. VETTER Co. z| Coöp. Stoomzuivelfabriek „HOOGLAND". w. 11. mniiiK. en hoogorc bedragen worden afgezonderd voor het lidmaatschap van een vak- of andere vcreeniging en al zien wij het grootc nut, dat hierin is gelegen, niet enkel voor het individu zelf, maar ook voor de Maatschappij, niet voorbij, toch mag naar onze opvatting, de e'sch worden gesteld, dat men allereerst bijdraagt in de kosten van de huishouding der gemeenschap. Ook op dezen grond kunnen wij niet medegaan met het voorstel, den aftrek voor ongchuwden te ver- hoogen. De voorsteller is van oordeel, dat het voor de Gemeente voordeeliger zoude zijn, indien de aftrek voor ongehuwden wordt gesteld op f500 en zulks in verband met de bepaling van de Gemeentewet, welke het maximum percentage te heffen van de toeneming beperkt tot tweemaal het percentage dat geheven wordt vari een belastbaar inkomen gelijk aan ander half maal de kleinste som, welke voor noodzakelijk levensonderhoud mag worden afgetrokken. Wij merken op, dat de voorstelling welke in het verslag van de je afdceling wordt gegeven, niet geheel juist is. Daarin wordt betoogd, dat, terwijl het grond-percentage thans 2.7 is, het percentage bij de laatste toenemingen 5.4 bc-Jraagi en bij een belastbaar in komen van f57 000 gemiddeld 5; door aanneming van het voorstel zou hei groudpercentage op 3 kunnen worden gebracht en derhalve van een inkomen van f57000 ongeveer 6 pet. kunnen worden geheven. Die 6 pst. geldt natuurlijk weer alléén voor de laatste toene ming en evenzeer als wij straks een verschil zagen van 5.4 pst. op 5 pet. zullen wij bierook roet een der- gelijken val van de 6 pst. tot het gemiddelde percen tage over het belastbaar inkomen moeten rekening houden. Ook is het meer dan waarschijnlijk, dat de voorstel ling, ais zou het te derven verlies ongeveer f 3175 bedragen, niet juist is, Op geen enkelen grond toch, kan worden aangetoond, dat de ongehuwden allen zouden voorkomen in de k'asse van beneden f 300, Het tegendeel is meer aannemelijk, en dan stijgt de beteekenis van het cijfer, naar mate het inkomen grootor isimmers ten slotte wordt van het belastbaar inkomen de >hoogste< f too afgetrokken en dus ook het hoogste percentage niet in rekening gebracht of het verlies, ontstaan door den hoogeren aftrek, inder daad alleen op de hoogere inkomens kan worden verhaald. Wij ontraden het in de afdeeling geopperde denk beeld, omdat dit het beginsel «belasting naar draag kracht' aantast, en de verhonging van aftrek niet noodig kan worden geacht, uit hoofde dat de ongt- huwden deze belasting niet zouden kunnen dragen. 1 het tweede punt, de behandeling van de reclames bestaat een niet juist inzicht. Art. 265 draagt do beslissing omtrent ingekomen reclames op aan den Raad, dus aan het zelfde college, dat ook den aanslag vaststelde. Niet dus de controleur is rechter in eigen zaak, maar de Raad En de hoogste macht moet niet blijven bij de Raadscommissie (waar ze nimmer is geweest trouwens) maar bij den Raad Het voorstel beoogt dan ook slechts een wijziging te brengen iti de wijze, waarop de behandeling in den Raad wordt voorbereid. En het is met het doel bureau cratie tegen te gaan, dat wordt voorgesteld, niet meer de Commissie mondeling te laten toelichten bij alle bezwaren. Een zeker aantal reclames, zijn van eenvou- digen aard, cn passeeren de Commissie thans dan ook zuiver voor den vorm, omdat de verordening het eissht. Een andere groep vereischt een uitgebreid en nauw gezet onderzot.:, dat onmogelijk commissoriaal kan geschieden, zoodat de Commissie niet anders kan doen dan zich bepalen tot de gegevens welke de controleur baar verstrekt. Hovendien blijft de commissie bevoegd reclamanten op te roepen, terwijl tie tweede alinea van art. 34 haar verplicht degenen te hooren, die het verlangen hiertoe te kennen hebben gegeven. Het komt ons dan ook voor, dat er voldoende waar borgen aanwezig mogen worden geacht, voor een goede behandeling, terwijl door de aangebrachte vereenvou diging gewaakt wordt tegen bureaucratie. Bij uw besluit vau 27 Maart j.l, werd in onze han den gesteld om advies een adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Gemeente-politiebeamb ten in Nederland, houdende verzoek om het bedrag dat jaarlijks wordt uitgekeerd aan ieder der agenten van poütie alhier voor het aanschaffen en onderhouden van kleeding en schoeisel te willen verhoogen met f 35 en alzoo vaststeUen op f too per jaar en per persoon, zulks in verband met de stijging der prijzen van de stoffen en het leerwerk. Bij het besluit van 4 Mei werd in onze handen gesteld een adres van de agenten van politie 3e klasse, speciaal voor den nachtdienst, waarbij zij o.a. vragen om het kleedinggeld van f 10 op f 25 te brengen. Omdat van wege de Gemeente voorzien wordt in de noodige bovenkleeding en schoeisel, welke zouveel duurder zijn geworden, hebben wij geen bezwaar tegen inwilliging van dit verzoek. Wordt tot deze verhooging besloten dan zullen de kosten hiervan zijn resp. 41 X f.15 en 5 f'3 f 1480. Wij hebben derhalve de oer u voor te stellen het verzoek der afdeeling «Amersfoort van den Bond van Gemeente-politiebeambten in Nederland en van de agenten van politie 3e klasse in te willigen en het kleedinggeld te brengen van f65 op f too en van f 10 op f 25 per jaar en per persoon te rekenen met ingang van 1 Juli 1917. De kosten hiervan bedragen dan voor 1917 f740 in totaal, welk bedrag moet worden afgeschreven van den post voor onvoorziene uilgaven. Wordt door uwe vergadering overeenkomstig ons voorstel besloten, dsn dient de c Verordening regelende de inrichting der pGatsc'ijkc Politie te Amersfoort» daarmede tevens in overeenstemming te worden gebracht. In de Doopsgezinde Kerk zal a.s. Zon dag voorgaan ds. E. M. ton Cate, in de Evang. I.uth. kerk ds. J. I.. F. de Meijere uit Haarlem. Z.Exc, de minister van Waterstaat heeft aan de Kamer van Koophandel te Eind hoven bericht, dat de invoering van post- credietbricven tegemoet gezien kan worden, wanneer de nieuwe chéqne- en girodienst een proeftijd van eenfge maanden zal heb ben doorgemaakt, Naar verluidt in parlementaire kringen, zou het er met de 'Rijksfinanciën tegen woordig zop gunstig voorstaan, dat de re geering overweegt, om de aanvraag der nieuwe lecning uit te stellen, Binnen enkele dagen zou de vaststelling te verwachten zijn van een regeling betref fende turfrnntsocneering. De regeling zal op dezelfde leest worden geschoeid als die nopens de kolen-rantsoeneering en zich daarbij aansluiten. Naar het Corr-Uureau verneemt zal thans een dezer dagen, vermoedelijk reeds heden avond, in verband met de tot stand gekomen wet vnn 23 Mei 1917 betreffende de pen sioneering van weduwe en weezen van voor 1 Januari 1906 overleden, gepension- tieerde of op wachtgeld gosteidc onderwij zers. in de «Staatscourant' omstandig wor den bekend gemaakt aan welke formalitei ten moet worden voldaan om in het genot van dat pensioen te komen, door hen olie er aanspraak op ineenen te kunnen doen gelden. De bekendmaking gaat uit van den directeur van het Pensioenfonds voor wedu wen en weezon van burgerlijke ambtenaren. De vrijzinnige kiesvereeniging Amersf. Gemeentebelang heeft, in verband met de tijdsomstandigheden het bestuursvoorstel «laat zitten wat zit< aangenomen, zoowel wat aangaat den heer Holland In I alsmr. Stadig in 111. De rechtsche partijen gaan daarmee accoord, terwijl de ara, van olen V. D. Bond en van de S. D. A, I'. hedenavond zullen vergaderen. Voor de vacature-I.ooxina baron Van Wclderen Rengers werd candidaat gesteld mr, dr. 1 F. T. A. Verhoef, olie hoewel hij zich aanvankelijk niet beschikbaar had ge steld. ten slotte op dit besluit terugkwam. hruiken en heeft men op 1 K.G. erwten alsdan noodig 1 theelepels. Als gewoon dienen de erwten één avond te voren in de week gezet te worden. Wenscht men dc erwten meer bij wijze van groete to gebruiken, dan kunnen bijna alle in gowoon water worden gaar gekookt. De schillen der erwten koken dat stuk. echter inwendig zijn zc geheel zacht en zijn in dien vorm Cun zeer smakelijk voedsel. I Bijvoeging van een cetlcijel suiker on een weinig boter maakt de erwten eerder zacht en geelt een aangennmen smaak aan het gerecht. Met twee handen doet men niet altijd 't 1 meest, maar wel niet één als men de andere 1 maar op hot hart legt Oeineenteiyko Arbeidsbeurs GEOPEND eiken werkdag van 8.30 lot 12,30 en des avonds van 6.00 lot 7.30. I Op Zaterdag alleen van 8,30 lot 13,30, Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Ambtcnaarsbond heeft zich tot hot Ge meentebestuur gewend, naar aanleiding van berichten over onregelmatigheden, gepleegd door ambtenaren bij het distributiebedrijf alhier. De Burgemeester verklaarde het ver schijnen dier berichten ten zeerste te he- treuren. Bovendien heeft het college van burge meester en wethouders nog eens schriftelijk bevestigd aan genoemd hoofdbestuur, dat deze berichten geheel blijven voor de ver antwoordelijkheid der pers. I let hoofdbestuur merkt op dat dc rechtspositie der betrokken ambtenaren in het geheel niet was geregeld en beroep op een scheidsgerecht daardoor niet mogelijk. Ware dit wél het geval geweest, het hoofdbestuur is er van overtuigd, dal "dan het ontslag niet zou zijn gehandhaald. In de commissie voor het in studie ne men van een program van actie voor ge- meentc-pobliek op R. K. grondslag te dezer stede, werden door het bestuur der R' K. Kiesvereeniging Recht cn Orde benoemd dc hoeren H. Kroes voorzitter; Th, Biatichi, Kap. C. van Dijk, Fr. van %Dit«huizen. I\ J. van Kalleveen, I.aureus J. I.uycx en Tuithof. Bij onderhandsche inschrijving werd den aannemer Boshuizen voor f8260 op gedragen het verbouwen van het pand aan de I.angestraat voorheen bewoond door den heer Mink Schol, voor rekening van den heer Joh. v. Dijk en onder beheer van den bouwkundige J. H. Verheij. Door de vordering der peulvruchten is stagnatie ontstaan in de laatste afloveringcn, Binnenkort zullen echter do nog at te leveren partijen nader gesorteer zijn en in do Stelling van Amsterdam worden afge leverd, I Iet 'Pijks Censtraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen, Den Haag, is intnsschen in sraat nog belangrijke hoeveelheden groene erwten af te leveren, die evenwel hier te lande minder gewild zijn, omdat zij moeilijk gaar koken. Opgemerkt wordt, dat dit bezwaar ge- geheel te ondervangen is, door aan het wa ter, waarin do erwten gekookt worden, een kleine hoeveelheid dubbelkoolzure soda toe koolzure soda noodig als op een mespunt gaal, Ouk is gewone soda daarvoor te ge- Op 21 Juni 1917 waren ingeschreven 1. de volgende werkzoekenden banketbakker, 75 los werkman, bankwerker. monteur, bloemisten 1 meubelmaker, boekdrukker. -- metselaar. i breister (mach.) naaister, bronseur-galvanis. opperman. 1 broodbakker. -• pakhuisknecht, buffetjuffrouw. 1 Rijwielmaker. - chauffeur. schilder. 1 chocoladcwcrkors, 5 schoenmaker. - corrector. sigarensorteerder - costuumnaaister. 3 sigarenmaker. - dagmeisje. 1 sjouwer. 1 dienstbode, stoker. - electricien. 3 stopster, - fabrieksarbeider. 1 Straatniaker. - fijnstrijkster 4 smid. - fotograaf. 2 slager. I grasmaaier. - stukadoor grondwerker. tabaksbewerker, hulp in de hnish.tapijtwever. kantoorbediende. telephonist. i kantoorbed. (vr.) timmerman. 1 kcllner. vcldarbeider. - kleermaker. verstelnnalstor. koffermaker. 1 voorman. Kuipers. voeger. letterzetter, waschvrouw linnennaaister. t werkvrouw, 1 loodgieter 1 winkelbediend. - lompensorteerder. 1 winkeljuffrouw, loopknecht, zager. agentschap daghl, - mach. hankw. banketbakker, to metselaar. - bankwerker 1 meubel maker. borstelmaker mcrhanicien breister (mach.) naaister. broodbakker. 4 opperman. chauffeur. - pakknecht. chocolade werker. - pianist. colporteur, 2 rietdekker, 2 dagmeid. rijwielhersteller. dienstbode. 1 schilder. 1 electricien, 1 schaver fabrieksarbeider sigaretmaakster fruit- en stoker, groenlenkwccker - stukadoor. 4 Grondwerker. 2 stripjongens. hulp in de huis- 1 suikerwerker. houding. 8 timmerman. 1 instrumentmaker. - tuinman. kantoorbediende. vcldarbeider, kellner. 1 vergulder 4 kok. vcrstelnnaister. kleermaker. verver, kuiper. 2 viltwerker kruidenlersbeil. voeger. letterzetter. wagonmaker, i loopknecht. waschvrouw. lompensorteerder 1 werkvrouw, 1 los arbeider. winkolbcdlcnde. machinisten, 1 zager magazijnknecht. zwlkker. Voor aanvragen vnn werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op destnds-nan plakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, in het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- hof no, 2, telefoon 374. OSNKitTR»)U\VI> HI [.GIN A M. J. ABBINGA II. J. GOUDSWAARD, IVorkt. Ingtnitur Amersfoort, 21 Juni 1017. om mot behulp van een 2de meisje de huiselijker werkzaamheden te verrichten. I.oon 200 gulden per jaar alles inbegrepen. Zich ie adresseeren mot franco brieven of persoonlijk aan Mevr. JONGENKEI., Voorsi hoterlaan 122a, Rotterdam. (IKVKAAOD gedurende eenigc weken te Amersfoort, om 3 ochtenden per weck zitting te houden. Ir. Ilr. mot prijsopgave onder No. rofit, Museumdrukkerlj, Amsterdam. Mevr. MEIHUIZEN, 1., Bergstraat it, Transit 1 Juli een net Aanmelding van 8—9 n.m. Distill. Wijnon. Likoiiron. I.icvn Vrouwe kerkhof, AMRKSFOOUT. Tc Amersfoort wordt gevraagd met Augustus of September een FLINK PAND, op winkelstand, geschikt of 0111 geschikt gemuukt te worden voor een ZEER FIJNE ZAAK in DAMES MODE ARTIKELEN en LINÜERlJ'N. Men wenscht te huren of te koopen, Brieven lettors C. D.. bureau AMERSFOORTSCIIE COURANT, Kortcgraehl 0. it» if,- Hi m, ik .ik.- Vertegenwoordiger Ie Amersfoort II. .f. KKKMS Lieve Yri van lieden is do prjjs der hoog-gepMtflurii' por iloscli 15 cent, per Liter Dl rent,. ■eidi', volle melk Hoogland. 21 Juni 1 De Directeur.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 3