Stadsnieuws. VETTER Co. FLEHITE Advertentiën «lui t f 10- belooning passende betrekking Eiken- en dennenblokken FIK MA L. VAN ACHTERBERG H, A flIERSFOORTSCHE RIJTÜIGMAATSCHAFPIJ DE HONDERDSTE KANS. SOMNAMBULE AMSTERDAMSCHE BANK Safe ZDeposit. Stoomwasscherij W. G. BURGER Het. Verleden. Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Bunschoter Veen- en Veldendijk Johs. Knoppers, Dijkgraaf. Hoogheemraden R. Nagel Mzn., K. van Amerongen, W. van de Kolk Wan., Mr A. J. de Beaufort, H. C. A. de Jong, A. Kuijer Azn. Ds. E. M. ten Cate hoopt Zondag voor te gaan in de Doopsgezinde Kerk. In de Evang. Lut.h. Gemeente zal Ds. P.van der Veen, emeritus-predikant uit Amsterdam de godsdienstoefening Zondag leiden, ter wijl dr. L. N. de Jong uit Utrecht in de Remonstrantsche kerk de predikbeurt Zon dag vervullen zal. Wij lezen in >De Eembode» Z. D, H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Rector van het Moeder huis der Zusters van de Congregatie van H. Jozef den WelEerw. heer W. van Wijk. De ZeerEerw. heer H. van Driel C.ssR, is Pater J. Vola opgevolgd als directeur van het St. Alfonsusretraitenhuis. Mede is aan den dienst van het retraitenhuis verbonden de ZeerEerw. Pater J. van de Velde C.ssR. uit Amsterdam. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat 't den Minister gewenscbt voorkomt, wanneer een verpleegde in een krankzinnigengesticht geen ergerlijke ver schijnselen van krankzinnigheid meer ver toont en deswege voor ontslag in aanmer king komt, in een armenhuis of dergelijke instelling kan plaats vinden.Vaak kan wegens hoogen leeftijd zoo'n persoon niet meer in zijn onderhoud voorzien en bij gebrek aan familie kan op steun niet worden gerekend. De Minister wenscht gaarne te weten of er in de provinciën ook instellingen zijn waar dergelijke particulieren kunnen worden opge nomen en hoeveel de vergoeding zou moe ten bedragen. In de deze week gehouden zomerzitting der Provinciale Staten kwam o.m. aan de orde het adres van het Bestuur der Ver. Handelsschool voor Amersfoort en O., om een prov. subsidie voor 1918, ten behoeve van den handelscursus. Het Bestuur dezer Vereeniging heeft zich tot Prov. Staten gericht, met het verzoek voor het jast 1918 een subsidie groot f 125, ten behoeve van den handelsavondcursus te mogen ontvargen. Nu er geenszins uitzicht op een Rijkssub sidie voor 1917 bestaat, beperkt het Bestuur zich alleen tot het verzoek, waarvan de in williging feitelijk niets anders beteekent, dan eene verschuiving van het voor 1917 toegestaan subsidie naar 191S. Hiertegen bestaat bij Gedep. Staten geen bedenking. De Commissie van Rapporteurs gaat hier mede accoord. Z. h. s. goedgekeurd. Professor van Calcar te I.eiden, heeft een nieuwe soort veevoeder uitgevonden. Het wordt bereid uit afvalproducten, volgens een methode door dien hoogleeraar aange geven. Minister Posthuma heeft door een commissie do zaak laten onderzoeken en de uitslag was gunstighet nieuwe product als mestvoeder waarschijnlijk zeer bruikbaar. Ja, het voeder is in sommige opzichten zeifs beter dan maïs en gerst. Minister Posthuma heeft nu, volgens de Tel., een ontwerp ingediend, waarbij wordt voorgesteld van rijkswege een proef- instai- lalie op te richten, die het nieuwe veevoeder zal moeten bereiden. Een fabrieksgebouw met bijbehoorende installatie zal worden opge richt. De bedoeling is hiermee het particu lier initiatief vóór te lichten zoodat zoo spoedig mogelijk vooral in het land het nieuwe veevoeder door paticulieren vervaar digd kan worden. De kosten van de rijks- installatie zullen f 60 000 bedragen, Aan den heer J. Stamperius, Schoolopziener in het arrondissement Amersfoort, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken een verlenging van verlof toegestaan tot 15 Sep tember a.s. De dienst wordt tot dit tijdstip waarge nomen door den Schoolopziener in het ar rondissement Utrecht I den heer W. C, Seijl, Ruijs-Ballotstraat 37, te Utrecht. Met medewerking van den bekenden or ganist I.ouis Robert, zal Tilly Koenen alhier op 2 Augustus een concert geven. Gedurende de maand Juni 1.1. werd bij de Nuts-Spaarbank alhier ingelegd f 11549.25 en terugbetaald f 2223. Voor de Openbare I.eeszaal gaven zich 41 nieuwe leden in Juni op tn in diezelfde maand bedroeg het Aantal bezoekers 1915 191 1917 Couranten- en tijdschriften zaal 2002 1875 1828 Studiezaal 357 348 517 Aantal uitgeleende banden 3264 3692 3792 Hiervan romanS 1696 2000 1797 kinderboeken 689 706 875 Distill. Wijnen. Likeuren. Lieve Vrouwe-kerkhof, AMEKSEOORT. Oudheidkundig Museum. Dagelijks te bezichtigenroor nict leden ii f'0.10. Kosteloos des Dinsdags van 10 tol 12 en van 1.30 lot 3 nur. Kleingeestige menschen worden graag gevleid. Iemand die weinig haar heeft be steedt gewoonlijk veel zorg aan zijn kuif. Getrouwd A. R. VEENSTRA Secretarie der Gemeente Amersfo en Mr. R. C. M. VAN ECK, die, mede namens hunne weder/ijdsche familie, hartolijk dauk zeggen voor de blijken van belangstelling hij hun huwelijk j ondervonden. 's-Gravenhage, 19 Juli 1917. Uwe Brand- en Inbraakver zekeringen bij de Br and- Maatschappij te Amster dam van 1790. Schitterendste voorwaarden Langste premiün 6. J. P. van EDE, Kortegracht 15a, Amersfoort voor degene, die iemand met een vaste Gemeente-betrekking aan een geschikte WONING helpt. Huurprijs f 3.50 per week niet te boven gaande. Brieven aan den Boekhouder der Ge meentebedrijven, Oudewater. Onderofficier met negen dienstjaren, zoekt tegen 1 November a.s. een hem in de burgermaatschappij. Administratief onderlegd. Brieven no. 150 bureau dezer in olke hoeveelheid verkrijgbaar bij BR A N DSTOFPEN H A N DEL. - Bestelkantoor Arnhemschestr. la. WESTSINÖEL 38 - TELEFOON 45 Moderne rijtuigen en livreien voor gelegenheden. Uniformen voor begrafenissen In Mm BotVhandcl Uthal mm in op dni 17cn Jaargang van J)f mooist? Illustratie in Nederland. Behalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten, over den Europeeschen Oorlog, meestal van onze eigen fotografen, en de voornaamste gebeurtenissen in Neder land en in het buitenland, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op elk gebied en boeiende novellen van bekende auteurs, begint vanaf heden in dit weekblad een nieuwe serie romans Roman van ETHEL M. DELL. Schrijfster van >Als een Adelaar», >De Rotsen van Val pró», enz. Verder in de Bibliotheek van -De Prins» dc boeiende roman van A. GEOFFROY Nieuwe abnimó'M out vangen het reeds verse henen gedeelte gratis op aanvrage. I*- Alle abonné's zija verzekerd. Door den Europeeschen oorlog zijn alle materialen aanmerkelijk in prijs gestegen. Daarom is, zoolang deze toestand duurt, dc prjjs per 13 nummers gedurende 3 maiimleii 115 cent, franco per post I'1.14. Zoo spoedig zulks mogelijk is, zal de oude prijs weer worden ingevoerd. Abonnementen kunnen te allen tijde aanvangen, doch alleen bij het einde van den jaargang worden opgezegd. Men abonneert zich bij eiken Boekhandelaar, bij de Agenten en bij den Uitgever N. J. HOON, Amsteldp 13. te Amsterdam. Men ontvangt wekelijks een prachtige illustratie van 16 a 20 bladzijden op mooi papier met 40 a 45 platen. Bykaatoor Amersfoort KAPITAAL f 2!) 122400 Korte Gracht 11 RESERVES I'20000000 Aan- en Verkoop rail Fondsen Verzilvering ran COUPONS en VREEMD (ïEI.D Cheques op BINNEN- en BUITENLAND Incasseering ran irissels. lossingen enz. Prolongaties, Keleeningen Credieten voor Handel en Industrie ZEIST. AMERIKAANSCH SYSTEEM. Wassehen geheei opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN Goederen worden te Amerstoort s' Woensdags franco gebaald en gebracht. PROSPECTUS wordt op aanrage gratis toegezonden. FEUILLETON. (Naar het Engelsch). 2) Natuurlijk was zij niet uit Engeland ver trokken, zonder den bij alles wat zij deed gebruikelijkan ophef en zonder zichzelf ten behoeve van de geïllustreerde pers te hebben laten fotografeeren, gekleed in mo dieus verpleegsterscostuum, te midden van de door haar op eigen kosten uitgeruste ambulance. Eenmaal echter in Frankrijk, veranderde alles. Voor het eerst van baar leven stond zij tegenover iets, dat geheel afweek van 't luchtige, leegc, beuzelachtige bestaan, warrin zij tot nu toe zoo geheel was opge gaan. Aanvankelijk verdroot het haar, tot de ontdekking te komen, dat zij hier eens niet de meest-belangrijke persoonlijkheid tn haar eigen onmiddellijke omgeving bleek te zijn. m.. Doch al spoedig kwam zij tot rust. aij had zich dc leiding van'n ambulance anders gedacht, geheel anders - hartverheffend en opwindend tevens. Het onmetelijk lijden, dat zij hier onder de oogen kreeg, bracht er haar toe. het decoratief verpleegsters diploma overboord te werpen. Na slechts één nacht te hebben medegemaakt de dul- deiooze pijnen, weike de armegewonden te verduren hadden, wist zij, dat hier g prikkelende sensaties voor haar waren op te doen en werd zij stil en in zichzelf ge keerd. Haar uiterst geringe kennis van ziekenverpleging inziende, besloot zij deze taak aan meer bevoegden over te laten en zichzelf nuttig te maken op een manier, die binnen haar heemk r-11 kunnen lag. Zij was reeds blij, de meest eenvoudige, meest alle- daagsche werkzaamheden te verrichten, waartoe geen bijzondere opleiding vereiseht werd, doch die óók noodig en nuttig waren. Kon zij der gewonden pijnen ook al niet stillen, de smarten dergenen, die thuis in angstige spanning over het lot van man en vader, broer of verloofde verkeerden, kon zij althans lenigen door brieven over en weer tc sch-ijven en te beantwoorden. In dezen liefdesarbeid ging zij geheel op en het gaf haar meer voldoening en afleiding, dan zij ooit in haar wereldsch bestaan had gehad. Vaak kwamen de antwoord-brieven direct bij haar in en de lezing er van deed haar allengs een diepen, allesbegrijpenden blik slaan in de menschelijke ziel en des levens raadselen. Toch deed de lectuur van al die epistels vol liefde, sympathie en verlangen haar hoe langer hoe meer haar eigen eenzaamheid gevoelen. Ieder harer patiënten had minstens één wezen, dat belang in hem en zijn lot stelde. Wie zou er zich om bekommeren, als haar eens iets ernstigs gebeurde Of, wie zou van het zoo vertroostende, bemoe digende cn opbeurende belang doen blijken tegenover hem, haar man, wiens welzijn voor haar de geheele wereld moest betee- kenen en '11 goed jaar geleden ook zou hebben beteekend indien hèm een onge val trof Nu en dan hoorde zij wel eens iets óver hem, maar nooit van hem. Vage, vluchtige berichten welke haar in haar Huis der Smarten bereikten, leerden haar, dat ai had zij hem dan ook lastig, achteloos en zoo al meer gevonden, anderen in staat waren ge bleken vele goede hoedanigheden in hem te ontdekken en te waardeeren. Soldaten van zijn compagnie, die toevallig in haar hospi taal verpleegd waren, prezen zijn dapper heid. Zijn naam werd in oorlogs-telegram- men met eere vermeld en hij zelf was voor gedragen voor een ridderorde. 'In 'n Engclsche krant las zij van zijn dapper gedrag en hoe hij en de kolonel de twee eenigen waren, die ongewond van een ern stig treffen met den vijand terug waren ge keerd. Zonder dat zij het zelf wist deed dit bericht haar oogen schitteren en haar wangen gloeien van trots over het feit, dat zijn robuuste gezondheid en door sport gestaalde liehaam, hem beter dan wie ook bestand maakte tegen de vermoeienissenen de ellende van den oorlog. Op dezelfde wijze drong nieuws van haar druppelsgewijze tot hèm door. De sensatio- neele foto's in de geïllustreerde bladen deden hem minachtend glimlachen om haar reclame zucht. Hoe durfde zij 't wagen zoo iets vreeselijks als de oorlog aan haar eigen glorie dienstbaar te maken Hij kende den modernen krijg in al zijn afschuwelijkheid, hij had de volle verschrikking er van in de voorste gelederen meegemaakt, heele troe pen mannen in den dood zien gaan, z'n beste vrienden naast zich zien vallen, E11 't zelfvoldaan glimlachend gelaat van z'n vrouw in de illustraties aanschouwende, voelde hij 'n onredelijke boosheid in zich opkomen over 't feit, dat zij z'n naain aan zulk ijdel, tooneelmatig gedoe verbond. De tragische gebeurtenissen der laatste maan den hadden zijn vroegere levensopvatting ganschelijk gewijzigd en hij kon geen ex cuus vinden voor haar laatste, kinderachtige foto. Allengs wijzigde zich echter zijn meening over haar, toen hem telkens cn telkens weer geruchten bereikten over hare toewijding en onvermoeide zorgen voor de gewonden. Van alle kanten vernam hij er bijzonderheden over. En twijfelen aan de waarheid dier mededeelingen was hem niet meer mogelijk toen een jong officier, die. na in haar hos pitaal verpleegd te zijn, geheel hersteld naar de loopgraven terugkeerde, verhaalde van de wonderen van goedheid 011 zorgzaamheid welke zij dag in dag uit verrichtte. Dit verhaal verbaasde hem. Had hij haar dan nooit begrepen Waarin had hij gefaald, dat hij bij al zijn liefde voor haar, slechts de zwakke zijden van haar karakter had gezien, haar alleen had gekend als 'n ver wend kind, dat aan haar ontevredenheid en misnoegen stormachtig uiting gaf, indien alles niet liep zooals zij dat wenschte, en zij niet volkomen haar eigen zin kon volgen? De jonge officier werd niet moede haar lof te zingen tegenover ieder, die wilde luisteren. Maar evenmin verzweeg hij, dat haar ambulance, wellicht spoedig zou moe ten worden opgeheven, wegens gebrek aan geld. Want zonder te denken en zonder te rekenen had zij maar uit haar vermogen geput om zoo royaal en onbekrompen haar gewonden te kunnen verzorgen. iHet is schande dat zulk een heerlijk liefdewerk als het hare zal moeten worden gestaakt, wegens gebrek aan de verder noodige gel den,» had de jonge krijger gezegd, niet zon der opzet zóo, dat de echtgenoot 't moest hooren. Deze nu had zwijgend geluisterd en 't gaf hem '11 ongekend prettig gevoel, toen hij kort daarna z'n bankiers schriftelijk opdroeg z'n vrouw mede te declcn, dat iemand, die onbekend wilde blijven, maar die geroerd was door haar edel werk, voortaan maan delijks, zoolang de oorlog duurde, *11 bijdrage van Oooo gulden voor haar ambulance be schikbaar stelde. Toen deze tijding haar bereikte, juist op een oogenblik dat zij zich hopeloos eenzaam wetende, moedeloos dacht aan het dreigende geldgebrek, hetwelk haar spoedig zou nood zaken haar heerlijk liefdewerk te beëindigen, leefde zij weer geheel op. Haar zwaarmoe digheid maakte plaats voor optimisme en deze geestelijke ommekeer weerspiegelde zich in haar uiterlijk. Nooit nog had zij er zoo mooi en aanvallig uitgezien, nooit ook nog was haar opbeurende, hoopwekkende invloed op haar verpleegden zoo groot ge weest als thans. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2