Stadsnieuws. Ingezonden. ander, dan wordt de euveldadef gegrepen en als booswicht in de gevangenis opgeslo ten. Maar als tienduizenden tegenover tien duizenden staan dan worden als helden ge prezen, die de meeste moorden op hun ge weten hebben. Als iemand in een winkel wat moois ziet en hij loopt er mee weg, dan gaat hij als dief achter slot en grendel maar als een machtige der aarde denkt, dat stukje grond of die havenplaats kan ik wel gebruiken en hij zendt er een leger heen om het te gaan halen, dan wordt aan grendels niet gedacht, dan wordt de lof bezongen van den als veroveraar geprezene. Ik sprak in den aanvang var een gevoel, alsof de menschheid voor goed zich verwij deren ging van Micha's profetie. Maar misschien zijn we nog nooit zoo dicht bij de vervulling geweest en was dit vreeselijke, dit ontzettende, dit helsche noodig om de banden te slaken van een menschheid die schier onverbreekbaar verbonden zat aan een verleden, vol onnadenkende geestdrift voor ieder plan, dat uitgebroed was door roofzuchtige wolven in menschengedaante. Wie zal zeggen of dit gemeenschappelijke leed der volkeren niet noodig was, om na der tot elkaar gebracht te worden? De broederschap der volkeren die komen zal, verlangt ongetwijfeld een grootscher taak van de regeeringen, dan om uit te denken, of dit te laten doen, het meest vernielend moordtuig. Als al de misbruikte krachten, die is de jaren die achter ons liggen, in het werk gesteld waren om tot voorziening te geraken van de duizende nooden, hoe anders zou de wereld onzer dagen er uitzien. We voelen het nu allen wel, dat er geen volk is, dat belang bij oorlog heeft. Niet bij menschenslachterij, maar bij een stevig bondgenootschap tnsschen alle staten onder ling. De menschheid moet de richting uit o.a. aangewezen door Robert Whitaker, die in zijn mooi gedicht: »My country is the world,» de moederaarde zijn geboorteland noemde, de sterrenhemel zijn vlag, de gan- menschheid zijn partij en die zonder tc toor nen tegenover andersdenkenden in kalmte den tijd afwachte, waarin deliefde voor den Mensch het winnen zou van die voor land of stam. Wie weet nog eens, of uit deze duisternis niet zal geboren worden het licht van dien nieuwen dag, waarop onze arme, lijdende, onwetende wereld verlost worden zal van een harer geweldigste plagen en zij een enkele schrede verder zal gebracht worden op den weg van vrede, gerechtigheid en gemeenschapszin. Het is waar. de geest rijst snel omhoog, doch de daadzaken kruipeu langzaam over den grond. Maar als ze eens aan het rollen gaan, dan zijn ze een lawine gelijk, die alles meesleurt wat ze op haren weg ont moet. Dezelfde geest, die eens de boeien ver brak, waaronder de slaven zuchtten; die de vrouw in den rang herstelde, door de oudheid haar ontnomendie menschelijk- heid bracht in stede van de vreeselijke wreedheid in de wetboeken, zal morgen een eind maken aan den oorlogsgruwel, die van onze planeet een bol van smart en verschrikking maakt. In het museum Wiertz te Brussel hangt een schilderij die den naam heeft: „I.e der- nier canon». Een vrouwengestalte, voorstel lende de beschaving verbreekt een canon, het laatste dat zij op haren weg over de wereld ontmoet. Zij is omgeven door vier maagden, die de menschheid uitnoodigen tot het aannemen van de weldaden door de Beschaving verspreidt. Drie harer stellen voorVrede, Arbeid en Vrijheid, terwijl de vierde in de hand houdt een sabel aan een sikkel gebonden, om daardoor aan te wijzen, dat het metaal, waaruit het wapen gesmeed is, aan den landbouw moet dienstbaar ge maakt worden. Het is dezelfde profetie van Micha, door dezen schilder-denker op het doek gemaald. Nu weet ik nog een legende van koning Clotharis. Toen deze in 615 de siad Orleans belegeren wilde, liet Bisschop Lupus met alle macht de kerkklok luiden en de vijand nam in groote verwarring de vlucht. Moge dekerkklok en ik noem haar alleen als een symbool van ons sterven en zoeken naar waarheid, reinheid en liefde het win nen van het kanon, dat in dienst staat van de machten der hel: van onrecht, diefstal, doodslag, barbaarschheid, beestachtigheid, van allerlei zonden, bedreven in het groot en gelauwerd bovendien. Maxim Gorki, de bekende Russische schrijver zei onlangs, staande aan het ziek bed van een vau de gevangen Oostenrijkers »hct aanstaande internationalisme zal niet het socialisme, maar de menschenliefde zijn. Dat weet ik zeker. Ik geloof aan de ko mende periode van broederschap, even stellig als ik geloof aan God«. Als zulk een idealisme maar omhelsd zal worden door de tienduizenden en honderdduizenden in alle landen, dan moet ook^de verlossing komen waarnaar we in onze„dagen zoo reikhalzend uitzien. N. Met veel dank aan hem die mij boven staand artikel zond >om u een beetje te helpen bij uw vele werk», neem ik het heel graag op, wijl inhoud en toon mij zoo bijzonder sympathiek zijn. Ik hoop, dat ook de lezers van dit blad met mij hopen op de vervulling van uw belofte om ons bij tijd en wijle ik maak er d i k w ij 1 s van bijdragen aan ons blad te willen afstaan. SUZE FR. Wat elders geschiedt. Zeepgebrek. Wegens het zeepgebrek is een centraii- satie der wasscherijen te Haarlem onmoge lijk gebleken. Daarom is besloten de blee- kerijen een dag per week stop te zetten, en met goedkeuring van de arbeidsinspectie den arbeidsdag iets te verlengen, zoodal 't personeel er geen schade van heeft. De minister heeft reeds dispensatie van de Ar beidswet gegeven. De Bond van Ned. bleekers zal dezen maatregel overnemen en eenzelfde verzoek tot den minister richten. De besparing wordt voor Haarlem en Heemstede op 40 a 511 ton kolen per maand berekend. Geen verlichtings-gas. De Raad van Sneek ging in een spoed- eischende vergadering accoord met het volgend voorstel van B. en W. tot tijdelijke aanvulling van de bepalingen betreffende gasbeperking. Van 17 Juli tot en met 17 Aug. mag geen gas voor verlichting worden gebruikt, anders dan in de beide stations, het Ziekenhuisen de gebouwen voor publieke diensten bestemd. T e drukkend. Te Caatricum (N.-li.) moeten sommige ingezetenen voor het gasverbruik niet minder dan 26 cent per kub. M. be talen. een prijs hooger waarschijnlijk dan door een der andere Xoordholl, gemeente- gasfabriek wordt bedongen. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het Kon. Etablissement te Amsterdam de heer T. W. de Tourton Bruyns, tot dus verre voorzitter der commissie van keuring voor bet Dep. van Koloniën en eerstaan wezend ambtenaar bij bovengenoemd eta blissement. Bij het militair hospitaal alhier is gedeta cheerd de adspirant-reserve-officier van ge zondheid \V'. 1*. van Goor. Op zijn verzoek is den heer H. J. Veld hoen eervol ontslag verleend als hoofd van het Herhalings-onderwijs alhier. Van de eerste groep slaagden voor het eind-examen H.B.S., te Utrecht gehouden W. van Achterberg Pzn., F. Peeters, li. van Schreven. Aa. Ca. Stas en I.. G. C. van der Werf. allen van de H. B. S. alhier. Van de tweede groep slaagden heden alle candidaten van hier en wel: A. van Duursen, J. Ph. du Quesne van Bruchem. D. P. Schoenmaker. P. Wink. Aan het examen namen 22 kandidaten deel. Uitslag van het Examen Middelbare Handelsdagschool Toegelaten tot de eerste klasse zijn J, van den Arend, Fr van den Bosch, G. van den Bosch, E. G. Buitenbos, E. Eijkelenburg, B. Th. de Haas, J. Huijskamp, C. de Jongh, G. Kaper, H. te Kulve, R. Plantinga, K. Schweig, A. Stenfert, F. W. Sijbel, J. G. Tommei, D. de Wilde en J. Wind, allen te Amersfoort B. Blanken te ScherpenzeelC. W. van den Brink te SoestJ. Dljkkamp te HoevelakenS, van Dijk, J. van Hagen, A. W. Koenen en H. G. Schuijff allen te Baarn S. Groenhuijzen, J. van der Meuten en C, van der Poel, allen te HilversumI'. A. Grootendorst te Nieuw Loosdrecht; K. Polman en J. van Schaik te Zeist. Tot de tweede klasse A. van (ioor, J. van Haselen, J. 1'. Herm een, C. J. van den Heuvel, G. H. M. Hilvers, B. H. Lensing, J. B. J. Lohmann, G. C. Pon, Ph. Rintel. P. van Veen en A. L. Welling, allen te Amersfoort, K. E. van Butselaar en A. Roelofs te de Bilt; Th. A. Dlngenans, A. Hurst Boram, G. van't Veld en D. Verschuur, allen te Zeist; A. W. H. Tigge, R. J. Groesz, G. A. van llemert, J. M. C. W. Keman, D J. de Ruyter, W. J. Schoemaker, J. E. van Schuppen, A. J. H. Stellaard en A. H. van Wagens- veld, allen te Veenendaal; J. Gaveel, J. A. Goyert, H. R. Kerkhoven en K. Kerkho ven, allen te Baarn; St. W. Kleyn te Bussum; A. W. Ruitenbeek te Doorn; IL H. Ruiters te Harderwijk; li. J. van Vul pen te Driebergen; J. Stein, K. van der Wal, en A. J. A. Vonfelde, allen te HU- Verscheidene candidaten moeten wegens gebrek aan plaatsen worden afgewezen. Voor morgen, Zondag a s. heeft de A.Z. P.C. het volgende programma vastgesteld A.Z. P.C. I.—Y. 1. A.Z. P.C. IlaNeptunis I. A.Z. P.C. llb-ZZ.V. I (Zeist). Tevens komt er op voor Popduiken om prijzen uit kunstvoorwerpen bestaande, waar voor de deelname voor iedereen is openge steld. Voorwaar een aantrekkelijk program, dat menigeen tot een bezoek aan de zwem inrichting zal doen besluiten. Maandag 23 Juli, om half acht, wordt door de Amersfoortschemuziekvereeniging, Directeur den heer A. L. Maas (onder lei ding van den heer A. v. d. Branden) het vijfde (volks) gemeente concert gegeven tn de muziektent Sociëteit Amicitia. Programma. Marsch Russe. Rouvairolis. Fête Printanière, ouvert. Jos. Kessels. Elegantine, wals. Andrieu. Carmen, fantaisie. E. Mullot. Volks- (School) liederen uit Kun je nog zingen, zing dan mee-, No. 7 De Zilvervloot. J, J. Viotta. No. 8 Mijn Nederland. Richard Hol. No. v Naar Zee. J. J. Viotta. 'l'aniet (polka voor clarinet 1 Allier. Am Meeresstrande. wals. Max l-'ischer. Adieu Bourgogne, ouvert. A. Mourgue. Finale. Gisteravond vergaderde do R.K. Midden stand vereeniging >De Hanze» in het Pa tronaatsgebouw aan de Elleboogsteeg onder voorzitting van den heer J0I1. Punnik. Na opening werden de notulen van 7 Februari gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de Hanze hypotheekbank, waarin het doel uitvoerig werd uiteengezet, o.a. worden aan de leden en aan R.K. instellingen gelden verstrekt onder hypothecair verband zoo mogelijk op zeer langen termijn. Verdere inlichtingen zijn te bekomen bij den agent ter plaatse. Dan was nog ingekomen een schrijven van de Hanzebank te Amersfoort, geloofs brieven en jaarverslagen. De heer Nieuwcndijk brat' als lid van üe linanciëele commissie MHL.ag uit. De boeken en bescheiden waren nauwkeurig nagezien en in orde bevonden. De penning meester werd dank gebracht voor zijn nauwkeurig beheer. I'ot afgevaardigden ter algemeene verga dering werden gekozen de heeren Hassing en Stenfert, die de benoeming aannamen. Deze vergadering wordt 26 Juli te Utrecht gehouden. De afdeeling Raam wenscht op te richten n bureau voor den Handel. In een uit voerig schrijven werd het nut en doel ervan uiteengezet. 4 en 5 September a.s. zal te Utrecht het eerste congres van den R.K. Middenstands bond gehouden worden. Verschillende be langrijke vraagstuklten worden ter tafel gebracht, en de Bond zal het bewijs leveren een belangrijke plaat» in te nemen. Het congres moet zijn een schitterende demon- Rondvraag. De lieer I.uijcx vraagt of de Ilanze ook een informatie-bureau heeft, zooals Handel en Nijverheid. De Voorzitter: De Hanze doet dit niet. doch er is niets tegen. Een ander lid bepleitte het nut om een lid der Hanze in de Kamer van Koophan del te hebben, terwijl de heer Willenbotg de gasbeperking ter sprake bracht. Besloten erd, dat de Hanze een adres aan den Raad zal richten. Dit kan door andere lichamen gesteund worden. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat hij als zoodanig zijn ontslag nam. 1 Iierna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. De nachtarbeid der bakkers wordt, zooals uit de kennisgeving in 't bijvoegsel blijkt, te beginnen met den Zondagnacht te dezer stede gestaakt. li Ons carillon van O.L.V.-toren brengt bij alfslag ten gchoore«Geen overpad», van H. L. van Oort en bij heelslag «Ver wachting», van A. C. Wertheim, beide lie deren uit den bundel: «Zoo zingt Holland». Marie Corelliwhat is in a name?. alles, niet waar? als die zoo'n internationale bekendheid in gunstige zin heeft als die van Corelli Haar «Vendetta» gaat in «de Arend» Er is geen enkel woord meer noodig om tot bezoek aan te bevelen. Als een bewijs dat in den omtrek onzer gemeente nog heel wat rogge wordt ver bouwd. kan dienen het feit, dat bij taxatie ia gebleken, dat te Woudenberg nog 500 mud gemist kan worden. Met het vervoeren naar omliggende plaatsen is reeds begon nen. Enkele vrachten zijn naar Veenendaal verzonden. Twee uit Duitschland ontsnapte Russische krijgsgevangenen, nog in uniform gekleed, meldden zich hier aan het politiebureau aan' Zij werden doorgezonden naar Rotterdam. Aan de Centrale V. P. N. veiling werden gister verkocht 103 export-eieren voor f9.25 tot f9.50. per honderd. In het geheel werden daar deze week verkocht 163.000 kipeieren. De lantaarns van rijwielen en auto's moeten volgende week uiterlijk 1 minuut voor half tien, die van de overige voer tuigen uiterlijk 1 minuut vóór tienen zijn aangestoken. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den heer J.J. P. van Wisselingh, I.angestraat itr. Telef. 213. Redenk in goeden tijd, dat zich 't geluk kan wenden; Redenk in kwaden tijd, dat alle leed moet enden. Om te onthouden. IV. Eindelijk heb ik 't dan ontdekt, wat ik reeds zoolang zocht. Vóór den oorlog,geregeld injuli kwamen ze aangetrippeld, die aardige boerendeernkes misschien met z'n drieën een 25 zomers oud. De oudste hanteerde wat dapper den krui wagen, terwijl de twee jongeren met haar stevige knuistjes, elk aan 'n kant, den kost baren last voor afglijden trachten te behoeden. De sparreappelkimleren» noemde m'n gedienstige ze maar ze werden steeds hartelijk door ons begroet -- ik was een trouwe klant van hen Zonder veel te vragen werden vlug vier zakken van den kruiwagen getild, en we waren voor f 2 weer voorzien voor heel den winter van »sparrenotten«, dat heerlijke goedje om de kachels aan te maken. Zinde lijk, vlug ontvlambaar en wegbrandend tot het laatste splintertje. Maar na den zomer van 1 <414 heb ik ze niet weergezien,m'n kleine leverancierstertjes, hoe ik ook speurde en zocht. En moest ik 't stellen zonder sparappels. Totdat van avond ik ze tot mijn blijd schap ontdekte niet de verkoopstertjes, maar hun waar, In een der Kotterdamsche dagbladen vond ik ze verkrijgbaar gesteld per 11,L., bevattend ongeveer 3500 stuks, in 't bosch gedroogd voor ft.75 per H.L. En détail zijn ze ook te bekomen. 10 stuks zijn ruimschoots voldoende om een flink vuur aan te leggen. Een paar druppels petroleum, een luciferen klaar is '1 Zonder petroleum gaat het ook best. Ik vind ze veel beter dan vuurmakers, (iaarne ben ik bereid het adres van den leverancier op te geven, aan wie 't mij vraagt. Suze Fr. Bovenstaand schreef ik Woensdagavond; 't kon Donderdag wegens plaats gebrek niet opgenomen. En zoo waar, daar ontdekte ik 's avonds in een der Haagsche dagbladen een advertentie waarbij men duizend stuks sparappels aauhiedt voor f 2.80, ter wijl de Rotterdamsche firma voor de 3500 f 1.75 noteert. Daar is dus ook al O.W. Een der werkzaamste afdeelingen van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen is die te Zeist. Nu weer heeft zij na een conferentie met den directeur van de gas fabriek, besloten, in de volgende week een proef te nemen met het gemeenschappelijk koken, om te zien, of dit voor betrekkelijk kleine kringen uitvoerbaar is. De directeur deelde n.l. mede, dat alleen dan gasaansluiting zal worden toegestaan, wanneer men kan aantoonen, dat deze wijze van koken aanmerkelijke gasbesparing mee brengt. Voor 't geval de proef mocht slagen, zal men zoo gauw mogelijk tot de exploitatie overgaan. We hopen te kunnen meedeelen in hoe verre de proef al dat. niet geslaagd is. Dezelfde afdeeling heeft zich aangeschait een geëmailleerde pan van 8 L. inhoud, met insluitende zeef en een stamper die de leden der Vereeniging kunnen huren a 10 ets. per halve en 15 ets. per heelen dag. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, al dan neit geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, Gaarne hiervoor een plaatsje in uw veel gelezen blad waarvoor bij voorbaat onzen dank. H. H. PATROONS. Hiermede nemen wij de vrijheid tot u te komen met het verzoek, om voor uwe bedienden een jaarlijksehe vacantle van min stens 14 achtereenvolgende dagen, inet be houd van salaris, in te voeren. Wij vragen minsten 14 achtereenvolgende dagen, omdat de bediende niet slechts >een uitgnansdagjenoodig heeft, maar ook om dat, zoo hij vacantie geniet om tot ont spanning en rust te komen, een langoren tijd dan eenige dagen beslist noodig is. Ofschoon dit algemeen van bevoegde zijde wordt ge- eld en erkend, is zulk een regeling tot ons leedwezen hier ter stede nog niet algemeen. Tevens wenschen wij uwe aandacht te vestigen op het meer en meer ingevoerde gebruik van sluiting der kantoren op Zater dagmiddag. Waarom wij dit voorstaan behoeft wel nauwelijks betoogd. De bedienden worden er door in de gelegenheid gesteld tot het afdoen van bezigheden van privaten aard, het beoefenen van sport, enz. zoodat de Zondag meer dan tot hiertoe als rustdag tot zijn recht kan komen. Dankbaar hebben we genoteerd, dat ver schillende iirma's hun za k des Zaterdags eenige uren eerder sluiten en dat zc gaarne nog meerdere maatregelen in het belang der bedienden hadden genomen als liet hun niet door concurenten onmogelijk gemaakt. Daarom verzoeken wij u dringend, indien het sluiten van uw kantoor, magazijn of winkel op Zaterdagmiddag nog geen regel is, het voorbeeld der vooruitstrevende firma's te willen volgen. Mocht echter algeheele sluiting van uw kantoor, magazijn of winkel op Zaterdag middag nu nog niet mogelijk zijn, dan geven wij u een vervroegde sluiting be leefd in overwoging. Hierdoor werkt u mede in de richting van den geest des tijcis. In het belang van alle Kantoor- en Han delsbedienden bevelen wij de invoering van gemelde instellingen met aandrang aan en zullen het ten zeerste op prijs stellen, indien dit schrijven tot resultaat mochthebben.dat u aan onze wenschen in deze tegemoet zult komen, hetzij als vaste maatregel, hetzij hij wijze van proef. Hoogachtend, Het Bestuur der 'h. Kantoor en Handelslied, Vereeniging, Afdeeling Amersfoort. li K N N IS (1 V. V I Mi Burgemeester en Wethouders van A niers- Golezen het verzoek van W. H. Meur- sing, directeur van de Machinale Fabrieken van tiebak te Amersfoort om hem vrij stelling te verleenen van de Verordening tot afschaifing van den nachtarbeid in brood bakkerijen zoolang hij brood moet leveren aan het Interneeringsclep-'-t teSoesterberg overwegende, dat het noodzakelijk is ten aanzien van bedoelde brood bakkerij krachtens artikel 8, eerste lid sub. b van genoemde verordening ontheffing te verleenen BesluitenAan adressant ten aanzien van zijne broodbakkerij ontheffing te ver leenen vau het bepaalde in artikel 2. en vooi zooveel aangaat de levering van brooci voor de geïnterneerden en eventueele andere leveringen voor militairen artike^. eerste lid. der Verordening tot afschaffing vanden nachtarbeid in broodbakkerijen, vastgesteld bij Raadsbesluit van 24 Juni 191;, een en ander voor het tijdvak, gedurende hetwelk adressant brood moet leveren aan het Inter- ueeringsdepöi te .Soesterberg. Amersfoort, 20 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RAXDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn. I.s, Burgerlijke Stnud rail Auicrxlhort, 12 Juli tot iy Juli 1917. GEBOREN Cornelia Johanna, cl. v. Nicolaas Hasendonk en Aaltje Hoogland. - Josina Jacoba, d. v. Dirk Huyden en Josina Hasendonk. Ida Wilhelmina, d. v. Joannes Hommers en Anna Margrietha Ouer- forth. Aalbert, z. v. Aalbert v. Bokhorst en Aartje v. Asselt. Jeannette Eduardine Elisabeth, d. v. Joannes Franciscus De l-'ossé en Mathilda Maria Vermeiren. Geertruida, d, v. Casper Muys en Rijntje Maaterman. Dirk Hendrik Johan, z. v. Leonardus Hendrikus Ravestein en Gerarda Elisabeth v. Oven. Peter, z. v, Peter Berendse en Elisabeth v, Oostenbruggc. ONDER TROUWD Harmen Schakelaar en Willemina Dysselhof. Jan Hermanus Theodorus Kroes en Klasina van Dykhui- zen. - Johannes v, de Riet en Theodora Jacoba Bos. Jacob v. Keulen cn Berdina Sleeking. Roelof Klazinus Berends en Cornelia Maria Petronella Verhoeven. - Jacobus Marinus Verhoef en Wihelmina Geurtsen. Carei Joseph Broekgian en Tryntje Otse. Hendrik Jan v. Veen cn Jacoba Elisabeth Brits. Renger Zoet en Carolina Maria Seuneke.— Hermanus Jaco-

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2