AMERSFOORTSCHE COURANT. Donderdag 2 Augustus 1917. No, 8909. ^aar9an9- Stadsnieuws. Ilitqave van de N'aumlooze Vennootschap „We Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CleelT". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maandeni,— nn r F A 11 HOOFD-REDACTRICEfranco per post/1.15. Advertentipn 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- r-™-,. abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- KORTFGRACHT O Sll7.f. FRKDERIKSvan CLEEFF. a(jVertenti6n per regel '5 cent. Reclames 1 5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten ..t-t, worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Postbus o Telefoon 10 AMERSFOORT. gjj advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. 9' K K Si N IS F, TI X O F, N. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 11 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergade ren op Vrijdag 3 Augustus aanstaande, des namiddags ten 7 ure. Amersfoort, 1 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd, J. VAN' DER WAL Kzn. loco-Burg. AGENDA voor do openbare vergil- dering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Vrijdag 3 Augustus 1917 des namiddags 7 uur. 1. Benoeming van een Wethouder, (vacature J. van der Wal Kz.) 2. Benoeming van twee ambtenaren van den Burgerlijken Stand (vacatures J. van dor Wal Kz, en A. Eysinlc.) 3. Voortzetting van de behandeling van do verordening op do Inkomsten belasting. (Gedr. Vcrz. Nos. 280, 87. 93 011 113). 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere regeling van do positie van don Directeur belast mot do bereiding en den verkoop van de mest stoffen on lot het vericonen van machti ging 0111 een Directeur vour den Reini gingsdienst op te roepen op een salaris van f 3000. (Gedr. Verz. No. 152.) De Burgemeester der Gemeente Amers- maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, Gelet op artikel 8, lid 1, Distrihutiewet ui 16, heeft goedgevonden: te bepalen De aflevering en bet daarmede verband, houdende vervoer van roggebloem, anders dan ingevolge algemeene of bijzondere machtiging van het Centraal broodkantoor, is verboden. Amersfoort, 1 Augustus 1917. Dc Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis dat de reke ning van inkomsten en uitgaven der ge meente over het dienstjaar 1 o 1 door hen aan den Raad is aangeboden en vanaf lieden gedurende 1 1 dagen voor een ieder op de secretarie der cemeente ter lezing ligt. Afschrift der rekening is tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Amersfoort, 31 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN l/n. De oitner van overtollig vee. We hebben vee te veel en niet weinig ook. Nu zal er worden uitgevoerd naar flost- en Westerbuur. Maar nu bekruipt sommigen de vrees, zegt dc Voorz. van de Friescbe Mij. van Landbouw, dr. E. v. Weideren Rengers, in het »lr. Wbl.«, dat het op wat heel groote schaal zal worden op gezet. Men moet den lust van een of ander bureau of een of andere commissie in den Haag om een reuzen-transactiemet het buiten.and af te sluiten, of groote hoeveel heden voor het binnenland op te eischen, niet te gering achten c Garom is het zeer tc hopen, dat de zaak van den vee-af/.et, als die cr eenmaal zal wezen, van een nuchter standpunt zal worden hesnhouwd door hen, wie het speciaal aangaat, n.l. de veehouders. Over de feiten kunnen we het spoedig eens zijnWe hebben veel vee, we hebben weinig hooi, wij zullen weinig krachtvoer krijgen. Wat kunnen we in deze omstandig heden doen? Wat zich heden ten dage het meest wreekt, is het verkeerde inzicht van vele veehouders, dat een veeboer er is om veel melk naar de fabriek af te leveren. Dat is zijn taak niet. Zijn taak, goed opgevat, iser voor te zorgen, dat hij goede vocderomzetters op stal heeft, die voor het goedkoopste voer de meeste melk geven. Niet alleen het kwan tum van deze laatste bepaalt de uitkomst van zijn bedrijf, maar het verschil tusschen 't geen bij er instopt en 't geen er uit komt. Dat foute principezooveel mogelijk tc willen melken heeft ook den veestapel zich veel te sterk doen uitbreiden, want nil is een te groot percentage slechte voederom- zetters en dus onvoordeelige dieren aange houden iets wat we in tijden als deze dubbel merken. Heeft men in vorige jaren een fout ge maakt, dan is men al te zeer geneigd door een tegenovergestelde fout de zaak weer zoogenaamd in het reine te brengen. Hoe veel vee men nu wil uitvoeren of afslach ten 't steekt niet nauw, reuzencijfers 2iet men in de bladen. Handelt men daarin nu niet wal overdreven Zeker, veeuitvoer en wel regelmatige veeuitvoer, dat is iets waar een land als Nederland behoefte aan heeft. Nu deze regelmaat onderbroken is, zal dus ook sterker uitvoer wenschelijk zijn, maar er dient m.i. tegen gewaarschuwd om zich te zeer te laten beinvloeden door de voed- selschaarschte bij het bepalen van het aan tal te verkoopen stuks vee. Laten wij trachten zooveel mogelijk van het rendabele vee door deze periode heen te halen, laat ons eerste doel zijn met ons goeie vee het voorjaar 101 bereiken. Daartoe zullen waarschijnlijk stroo en andere hier te krijgen voedingsmiddelen moeten worden gekocht voor prijzen, die men nog nooit heeft betaald. Daartoe zal men ook moeten overwegen hoe lang men de dieren zal droog zetten in ieder ge val aanmerkelijk langer dan men nu doet. Daartoe zal men ook zich geringe baten uit het bedrijf moeten getroosten, maar ik geloof, dat men zoo handelend het gevaar ontgaat, wat ik voor onze toekomstige wel vaart zeer ernstig acht: dat men het zoo groote kapitaal, dat in onzen veestapel zit, ernstig aantast.' Ds. J. W. van Stuivenberg uit Westzaan zal a. s. Zondag de Godsdienstoefening in de Doopsgezinde Kerk leiden. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Augustus aan den kolonel E. W. von Wrangel auf l.indenberg van den plaatse- lijken staf, plaatselijk commandant te Amster dam, ter zake van ongeschiktheid voor de waarneming van den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, behoudens zijn recht op pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Augustus benoemd bij de plaatselijke staf, tot kolonel, plaatselijk commandant te Amster dam, de luitenant-kolonel W. J. Steinbuch, commandant van het 3e reg. infanterie, De Burgemeester zal zijn vacantie-verlof gedurende de maand Augustus elders door brengen en heeft reeds gisteren de ge meente verlaten. De zware regens, die. vooral te Amersfoort en te Nijmegen van Dinsdagavond 10 uur tot Woensdagmiddag 12 uur aanhoudend vielen, hebben In beide plaatsen heel wat ongemak en consternatie veroorzaakt, In den omtrek stonden de wrgen onder water. Op verschillende punten was het verkeer gestremdnok het spoorwegverkeer gedeeltelijk. De verbinding Amersfoort- Kesteren was geheel verbroken doordat de spoorlijn tusschen Amersfoort en Wouden berg was overstroomd; de verbinding tus schen Amersfoort en Utrecht kon nog slechts onderhouden worden over enkel spoor, door overstrooming van de spoorbaan bij den kruissingstraatweg naar Soesterberg. Maar het baanvak Amersfoort-Kesteren was in den middag weer bereikbaar. De toestand in de barakken op de Vlas akkers, waar de militairen gekampeerd zijn, viel nogal mee. De meeste soldaten hadden best geslapen, zonder iets vati den hevïgen regen te merken. Hier en daar in de barak ken had 't wel zwaar gelekt, maar van >blank staan* was geen sprake. Dat is te zeggen, het kamp zelf had wel blank- gestaan, maar de barakken, waarvan de vloeren alle op balkjes liggen, waren droog. De groote massa water in het kamp had den militair geneeskundigen autoriteiten aan leiding gegeven om te overwegen of 't ook zaak was de soldaten naar Amersfoort te laten verhuizen. Maar toen de regenval in den middag allengs minder hevig werd, en bij buien zelfs geheel ophield, vloeide en zakte het water weer voldoende weg, en bleek 't ten eenenmale onnoodig het kamp to ontruimen. In heel wat huizen in de stad zelf, heeft lekkage van allerlei aard, heel wat bedorven. De meeste goten waren niet bij machte die aanhoudende stortvloed van water behoorlijk te verzwelgen en te loozen, zoodat er hier en daar als 't ware kleine stroompjes ge vormd werden. Alles en alles bij elkaar genomen was het gelukkig geen ramp, die ons stedeke teisterde, maar toch een plaag, voor wier herhaling we hopen gespaard te blijven. Kome het vriendelijke zonnetje spoedig om alles weer een liefelijker aanzien te geven 1 Wegens het voorkomen van eenige ge vallen van roodvonk, zijn de manschappen van twee barakken in het kamp Vlasakkers geïsoleerd met dien verstande echter, dat dit geen stagnatie in hun oefeningen brengt, welke echter gescheiden van de overige troepen worden verricht. De twee Belgische officieren, die niet hun eerewoord gegeven hadden, mocht het niet gelukken hun voornemen om te ont snappen, uit te voeren. De een was genoodzaakt wegens een ongelukje naar het kamp terug te keeren. terwijl de andere werd opgespoord, zoodat hij wel terug gaan moest. De brieven- en telegrambesteller W. Gouw alhier, is met ingang van 16 Augus tus benoemd tot adsistent te Utrecht, De garnizoenscommandant alhier heeft het Bestuur der Vcreeniging «Afdeeling Gooi- en Eetnlandsche Vereeniging tot bescherming van dierentoegezegd, te be- f[innen met September een bepaling betref- etide het verplicht gebruik van het schiet- masker in de voorwaarden van aanbesteding van de vleeschleverantie voor militaire con sumptie op te zullen nemen. Uitslag eindexamen H. B. S. alhier 5e groep Van hier is geslaagd 1'. J. van F.emden- burg. Bij het op 1 Augustus te Utrecht gehou den stenografie-examen van den Xed. Sten. Bond I. Pitman* slaagden voor diploma 1!. (kantoorstenograaf): de dames G. van Ha- mersveld, H. Bolkestein, M. van Doornik, te Amersfoort en Mej, II. Imans. te Soest, allen leerlingen der Pitmanschool alhier. In de »Eembode« lezen wij Met ingang van 1 October zal verschij nen een Tijdschrift voor Sociale Gemeente politiek- waaraan onder ons, katholieken, reeds lang behoefte bestond. Het zal otn de veertien dagen verschijnen. Als redacteurs zullen optredenprof. Aal- berse en A. B. Michielsen, burgemeester te Halfweg. Als vaste medewerkers hebben zich ver bonden Prof. Aengenent, te Warmond Jos. Cuypers, architect te AmsterdamM. van Hout, burgemeester van Helmond dr. W. Jorissen. wethouder te Amersfoort; II. Stulemeijer wethouder van Rotterdam; A. Verdijk, commies aan de Prov. Griffie te 's-1 lertugenbosch mr. Waszink, burge meester van Heerlen (I..); C. D. Wesseling. raadslid te 's-GravenhageJ. J. Winter- inans, wethouder van Eindhoven, In September zal een proefnummer uit- Door den R. K. Voetbalbond is in over leg met de Centrale Patronaatsconimissie eene commissie benoemd, wier taak het is te onderzoeken, in hoeverre het mogelijk is een regeling te ontwerpen voor sport beoefening in patronaat en jeugd organisatie Als leden dezer commissie zijn aangewe zen de Weleerw. lieeren Croonen, te Hen- geluo en J. C. Van Wijk, tc Utrecht, en de heoren Jan M.M. Hamers, te Amersfoort, en T. Fransen, te Hengcloo. Opgericht is hier de N.V. Centrale Crediet- en Landbouwbank. We lezen in haar circulaire o. m. •Deze nieuwe instelling zal echter niet slechts tot Amersfoort alleen haar werk kring uitstrekken, maar ook tot de omlig geilde en de andere Nederlandschc Gemeen ten, hoewel haar hoofdzetel en haar hoofd bedrijf zich in Amersfoort zullen bevinden. Dientengevolge is ook aan den Midden stand in het bijzonder den handeldrijvenden en industrieelen, alsmede aan don Landbouw, de gelegenheid geopend, door het aanvra gen en het verkrijgen van de opening van een crediet op reëele voorwaarden, hunne bedrijven meer en meer uit te breiden, op steeds vaster financieelen grondslag te bren gen en op steeds winstgevender basis te vestigen. Commissarissen zijn de heeretiG.J. A.M. Batenburg, industrieel, Utrecht; I.. I..Dul- lacrt, industrieel, Zutfen; H. C. A. de Jong. industrieel, oud lid der Prov. Staten. Amers foort; dr. J. W. Jorissen, Wethouder der Gemeente Amersfoort, lid der l'rov. Staten; dr. I.. Kentgens, tandarts. Utrecht; Th. J. Nieuwendijk, directeur der Eerste Amersf. Handel Mij., Amersfoort; A. C. van Nieu- wenhuyzen, grondeigenaar. Steenbergen en A. v. d. Sande, Rijksveearts. Steenbergen, terwijl de heer H. L. A. Dullaert als direc teur en de heer J, G. Jansen als adj. direc teur zai optreden. Accountant is het Amsterdamsch Trus tee's Kantoor». Burgemeester'en Wethouders schreven aan don Raad: Aanbevelingen ter benoeming als Ambtenaar v. d. Burg- .Stand. fn de laatstgehouden Raadsvergadering is U niededeeling gedaan van het schrijven van den lieer J. van der Wal Kzn., waarbij deze bedankt als Ambtenaar van den Burg. Stand, Eveneens bedankt als 'zoodanig, blijkens zijn hierbij overgelegd schrijven, de Heer A, Eijsink. Ter voorziening in deze vacatures heb ben wij de eer U de volgende aanbevelin gen aan te bieden Voor de vacature Van der Wal 1. Mr. Dr. II. T. A. Verhoef. H. J. de Kempenaer. Voor de vacature Eysink 1, J. A. Rant, 2. Mr. I.. Stadig. Men maakt in onzen tijd wel veel muziek, maar van harmonie valt nog niet veel te ontdekken.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1