Augustus 1917. No. 8910. 67e Jaargang. BIJVOEGSEL Beheeren en administreeren particuliere vermogens Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CloefP. HOOF D-REDACTRICE Suzk FREDERIKS-VAN CLEEFF, AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per post/1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legaie, officieele- en onteigenlng-- advcrtentien per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels /1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Postb Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. 118 9' BUREAU: KORTEGRACHT 0. Bij dit nummer behoort als het Stenografisch Raadsverslng. K KNMI 8 O K V I N (1 K X. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN'. maken bekend, dat in de week van 0 Augustus lot en met 12 Augustus zal worden verkrijgbaar gesteld: op bon No. 3S RIJST. GORT, BAK- en BRAADVET, VARKENSVLEESCI1 ZEEP, I lONDEN'BROOD voor zoover voorradig. KAARSEN a 30 cent per 300 gram, SCHEMERLICHTEN a 5.. rent per doos plus 10 cent per glaasje, Voor lichtlooze gezinnen op een bewijs, dat aan de gasfabriek kan worden afge haald, bovendien op ecu geneeskundige verklaring in hoogst noodzakelijke gevallen. Laatstgenoemde verklaring moet op hut Levensmiddelenbureau worden afgestempeld en ingevuld. Amersfoort, 1 Augustus 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDW1JCK. De wnil. Secretaris, K. KAAN JZN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8, ie lid der Distributie wet iwi'!; Gezien zijne beschikking van 19 Juli 1917, Directie van den Landbouw. No. 20003, be Afdeeling B; heeft goedgevonden in te trekken zijne hierboven genoemde beschik king, en tc bepalen Artikel 1 De aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van alle aardappelen is Art. 2. Het verbod in liet voorgaande artikel gesteld, is niet van toepassing op de afle vering en het daarmede verband houdend vervoer van a. die soorten aardappelen, welke uitslui tend als vroege aardappelen In den handel komen b. Eigenheimers of Borgcrs; c. de aardappelen gedekt door een ver- voerbewijs, afgegeven door de Rijkscom missie van Toezicht op de Aardappeiveree- niging. Amersfoort. 3 Augustus 1917. De Burgemeester voornoemd. Van RANDW1JCK ilnis en Hart. t beste woning. •rgclijkcn 's avonds ter Ons hart kunnen met ons huis, onze Wat doen we, a ruste begeven? Dan sluiten we natuurlijk onze vensters en deuren. We willen toch graag gedurende den nacht beveiligd zijn voor dieven cu In brekers. Maar als vrienden ons willen bezoeken, dan zetten wij de deuren van ons huis wijd open en we heeten hen, als ze onzen drem pel overschrijden, hartelijk welkom. Ook ons hart wordt voortdurend door in dringers en dieven belaagd, die er binnen sluipen, eer we 't weten en zonder dat wij er in 't minst op verdacht zijn. dus immer op onze hoede zijn en ten opzichte van deze laatste onwelkome ga-ten vooral niet minder de voorzichtigheid betrachten dan ten opzichte van ons huls. Ons hart toch is het kostbaarste, dat we bezitten en dat we hebben te bewaken boven 1 al wat er tc bewaren is. Wie die indringers, die dieven en erger soms nog, zijn 1 loor, daar klopt er reeds ion aan Wie daar Met een kwaadaardig, grimmig, onheil- spellend gezicht, een forsche stem en drif tige gebaren staat hij op den drempel. Reeds heeft zijn hand de ktiop <ler deur gevat1 de Drift. Wat ik u bidden r I loudt de deur goed gesloten, opdat hij den drempel niet overschrijdcGrendel haar met zevendub- b"le grendels, want de drift is de vader van 1 vele ongerechtigheden. In drift begaat de mensch dikwijls dingen, die hem levenslang berouwen en waarover hij olk uur in zijn leven verdriet heeft. Alweer geklopt! Wie is dat? Met hoogen en trotschen blik ziet hij op alles neer. Hij verwaardigt zich nauwelijks iemand aan te zien. Of wel met ecu zeer genadig knikje, uit de hoogte toegeworpen, schijnt hij ledereen van diens geringheid en nietigheid tegenover hem te willen door dringen. Kent gc hem niet Het is de Hoogmoed. De deur gauw op slot, menschen, /org vooral, dat hij niet bij tt binnenkomtDenk er aan, dat hoogmoed en val tot elkaar staan al9 oorzaak en gevolg en dat de gevolgen van welke oorzaak ook nooit uit blijven. E11 als het huis. waarin hoogmoed zetelt, valt, dan is zijn val zeer groot. Daar is er al weer iemand! Stuursch, nijdig en onvriendelijk ziet ze er uit. De nijd zetelt haar op 't gezicht en steekt haar de oogen uit. Geen wonder ook. Het is de Afgunst! Open toch vooral de deur niet. Zet haar zelfs niet op '11 kiertje, want door de ge ringste opening sluipt zij binnen, en eenmaal binnen, laat zij u, als een echt vrouwelijke demon, geen oogenbllk met rust. Dan is het mot uw vrede, uw genoegen, uw opgeruimdheid, uw tevredenheid en wat j niet al, gedaan. En niet alleen, dal ge u zelf ongelukkig maakt, maar ge sleept an- J deren mede in uw ongeluk. Nogmaals een bezoekster. Behoef ik nog voor te stellen? Zie maar 1 hoe haar sieraden glinsteren en haar kleeren fladderen. Blijkbaar is zij ten zeerste j met zich zelf ingenomen. Zeker, ge herkent i haar. Het is de IJdelheid. Zult ge haar binnenlaten en toegang J geven tot uw hart? Haar, die den nietisch 1 belet, goed te zijn, omdat zij hem trotsch maakt Haar, die de vrucht gelijkt welke er voor 't oog wel zeer bekoorlijk uitziet, doch die, gepinkt, droog en wormachtig in stede van 1 sappig blijkt te zijn neen, niet waar, gij hebt wel wat beters te doen dan u met haar in tc laten. Zoo waar, daar nadert er nog een. Langzaam en lui, met een droomerlgen en lusteloozen gang, komt ze nader, 't Is de Traagheid. De traagheid, die de armoede baarthet oorkussen, waarop de duivel inslaapt, de staf, waarop de bedelaar leunt, de sleutel, die toegang verleent tot de gevangenis, J Neen, nok haar bfede men geen zetel aan, nietwaar? Werken zij ons lust en leven Bankvereeniging H. L. A. DULLAERT Co AMERSFOORT Limgegrnriit 30 - Ti-lel'ouii 3t>3. NOKST - Van Wnede-strant SOA - Telefoon N4TIKItl'KN7.KKI. - Rijks-sl raai weg - Telefoon S. Wie treedt daar nader met een verkwik kend glimlachje op 't vriendelijke gezicht? Het is de Liefde. Doe open de deur wijd open. Dat de Koningin binnenga dat zij plaats vinde - de eereplaats - it: uw hart. De liefde, die de moeder is van vele deug den, van al, wat edel is. Zoo komen zij in bonte rij aankloppen aan de deur van ons hart, goeden en slech ten, vrienden en vijanden. Dat ieder leerc te onderscheiden! Vooraldat men waakzaam zij en zijn hart beware voor alle boost invloeden. Dat alleen het goede er zich een plaats in kunne veroveren. Feu wakkere schildwacht sta immer op zijn post en zijn: »Wcrda« houdeeiken vij and op eerbiedigen afstand. Kolcnbesiiariiig. We lezen in het Handelsblad. In vele bedrijven, voornamelijk die der consumptieve industrie, wordt nog in 't klein voortgebracht. Deze voortbrenging in het klein heeft eene aanzienlijke verspüMng van grondstof als gevolg; daar waar een dezer grondstoffen brandstof is (en in welke Industrie is dit niet d'-ect of indirect het geval wordt deze zeer verspild, hetgeen met het oog op den kolennood onverantwoordelijk is. AI9 voorbeeld diene wat er tegenwoordig omgaat in het bakkerij-bedrijf. De fabriceering van het dagelijks meest gebruikelijk voedingsmiddel, het brood, ver- eischt veel brandstof, I11 ouderwetsche bakkerijen wordt nog met hout gestookt, met veel hout; in meer modern ingelichte bakkerijen worden hiertoe steenkolen gebruikt. Hoe kleiner van omzet de bakkerij is, hoe meer; en juist in het bakkerij-bedrijf is de klein-industrie nog veel voorkomend. I-en bakker b.v. die 200 K.G, meel per dag verwerkt, heeft hiervoor 70 KG. steen kool noodigdeze zelfde hoeveelheid meel zou in de groot-bakkerij niet meer (wel minder, bij behoorlijke qualiteit steenkool) dan 30 K.G, steenkool vereischett. In vele kleine bakkerijen wordt de eerstge noemde hoeveelheid nog overschreden voor de groot-bakkerij kan de hoeveelheid van 130 K.G. steenkool per 1000 K.G. meel nog verminderd worden, hoe grooter de productie des te minder (het overige gelijk genomen) de grondstoffen-aanwending. Om deze brandstoffen-besparing te be werkstelligen, heeft men reeds in verschil lende gemeenten, als Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Maastricht, Delft besloten om lot concentratie der bakkerijen over te gaan. Doch geen enkele gemeente mag hierbij achterblijven, plattelands-gemeenten kunnen zich gemakkelijk onderling of met de naast bij liggende provinciesteden eomblnerren. Er is geen sprake van, dut door de/e concentratie, het/ij kleine bakkers behoeven op te doeken, hetzij bakkers gezellen behoe ven hroodeloos te worden, De zaak Is n.m.l,, dat de brood-productie precies dezelfde blijft, of men in het groot-, of in het kleln-bedrijf bakt; hieruit, omdat de massa der productie geen verandering ondergaat door deze veranderde werkwijze, volgt dat iedere bakker voor zijne klanten zijn brood uit de centrale bakkerij(en), tegen vastgestelde pi ijzen voor Iedere broodsoort, ontvangt; v.'n.s dat, aangezien do produc tie en de verkoopprijzen dezelfde blijven ook de loonmnssa (minstens) dezelfde blijft en derhalve ook voor icderen gezel het thans beschikbare loon. Alleen de arbeidstijden zullen denkelijk korter en de arbelds- en productie-omstan dlgheden veel beter en derhalve gezonder worden. En dit is waarlijk niet iets dat be hoeft af te schrikken, daarentegen 'n lfitli«mnt. I11 Maastricht waar con standbeeld Is op gericht voor Mlnchelers, den uitvinder van het lichtgas, zou thans de heer Emlle Romer secretaris van het Burgerlijk Armbestuur, een uitvinding hebben gedaan, welke niet alleen de uitkomst zal geven In den heer- schenden kolen- en gasnood, doch ook van het grootste belang zou zijn voor de klein- industrie. Daaromtrent schrijft men aan den I.imb. Koor, De heer Romer heeft n.l, een stol'samen gesteld, welke bij verbranding hitte ont wikkeld, voldoende om er, evenals op een gastoestcl op te koken. In tegenwoordigheid van den directeur van de gasfabriek zijn proeven genomen, Met behulp van een klein toestel werd door den uitvinder water ge kookt, waarbij de nieuw uitgevonden stof de noodigc hitte leverde. Ook werden ver schillende gerechten toebereid. De kosten van volling van het toestel, een soort kom foor, beloopen slechts enkele centen, waar voor dan drie uur lang hitte geleverd wordt. De heer George 1 loeberechts heeft reed» eenlge meer gcpcrfcctlonneerde komforen vervaardigd en is nu bezig kachels te con- strueeren, zoodat de ontdekking ook voor verwarming dienstbaar kan worden gemaakt. Het komfoor heeft den vorm van een om gekeerd emmertje, waaraan ter zijde een buisje. Als men nu voor de opening van dat buisje'een brandenden lucifer houdt, komen uit een ronde opening in den deksel van het kamfoor. dunne witte wolkjes, die welda- viam vatten en een heldere, veel hitte ver spreidende vlam vormen, Binnen eonlgen tijd zuilen door den heer Hoeberechts de komforen en kacheltjes in den handel worden gebracht. Dinsdagmiddag werd de redactie van den Limb. Is, I11 de gelegenheid gesteld om een meer geperfectionneerd komfoor en een dito kachel In werking te zien,

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1