Van Xijnatfen. Nieuwe verord. Inkomstenbelasting. heden in zijn tweede antwoord met eenige pathos zegt, dat hij alle gevoel op zijde zet, dan is het voor mij een eigenaardigheid, dat hij in zijn eerste argu mentatie niets anders dan gevoel naar voren bracht, want toen hebjjen wij geen cijfers of wat gezien. Wij hebben gehoord van onzen geachten Wethou der. dat dat meerdere, wal 1915 heeft opgebracht, nu gekapitaliseerd is en of er nu wel weer zooveel winst gemaakt zal worden als toen, enz. Dat zijn geen steekhoudende argumenten. Wanneer men alle gevoe lens op zij wil zetten, wanneer de cijfers voorliggen, dan moet men ook tnel cijfers komen en niet schouder ophalend vragen zal dat wel gebeuren Ik voor mij ben wel overtuigd, dat op het moment nog wel grooter oorlogswinst gemaakt wordt dan in 1 15. In een andere hoedanigheid zie ik maar dagelijks hoe en welke winsten door verschillende menschen. die vroe ger bijna geen kapitaal bezaten, kapitalen worden ver diend. waar je, om eens een gemeenzaam woord te gebruiken, van omvalt. E11 wanneer hier nu de geachte Wethouder pas in zijn tweede antwoord komt met een cijfer van zooveel millioen is dit en zoo veel millioen is dat wat even vlug vergeten is door de hoorders als uitgesproken door den heer Jorissen en wanneer hij nu komt verklaren, dat volgens het voorstel van den heer Hofland c.s. dat extra zal kosten f 17,500.-- dan is het mij onver klaarbaar. waarom dat niet in eersten termijn naar voren is gebracht en waarom wij dat niet gehoord hebben in de vorige vergadering. M. de V., waar het voorstel van den heer Hofland c.s. op,een deskundige wijze, als door den heer Hofland 3 geschied, werd verdedigd, is het natuurlijk van mij •tiet tc vergen, dat ik daar nog een woord aan zou kunnen toevoegen. Maar dit wil ik or nog wel zeggen, dat het voor mij niet is een quaestie var. loven en bieden, maar een quaestie van soeiaal voelen Do heer Hofland: Van sociale rechtvaardigheid heer Van Xijnattcn: van sociale recht vaardigheid, laten wij zeggen. Wanneer ik kan mede werken in het belang van het algemeen zonder het gemeentebelang te schaden, om de economisch zwak ken te ontlasten en wanneer het gevoegelijk kan de economisch sterkeren daarom een beetje zwaarder te oelasten, dan ben ik daartoe gaarne bereid. En dan is dat geen quaestie van loven «f bieden, maar m. i. "en quaestie niet van voelen, maar van sociale recht vaardigheid. De heer Hofland: M. de V,, ik ben toch eigen lijk dankbaar, dat do heer Jorissen met de becijferingen ten slotte voor den üag is gekomen, want nu vtml ik nog meer gelegenheid om uit het argument, dat naar zijn meening tegen ons voorstel pleit, een argument t-- putten voor de aanneming van dat voorstel en ik -al u dat dadelijk zeggen. Toen ik pas zei, zonder cenig cijfer te noemen, dat vergeleken bij de voorstel ling. die ik verleden jaar bij de behandeling van de oegrooting gaf later de tïnancicn veel gunstiger waren, c.arr Ik toen zelf durfde hopen, toen wist ik niet. dat het aantal aanslagen gestegen was van 4233 tot 5002' Dat is een prachtig argument, om aan te toonen, dat •nze gemeente gaandeweg draagkrachtiger wordt, Een magnifiek argument I Want hoe meer aanslagen, hoe meer het mogelijk is, om hier en daar de meest ge- sjochte menscaen te onslasten. Stel je voor. wij hadden maar 300 aanslagen, dan konden wij geen een missen. Maar nu hebben wij 5002. dat is bijna Xoo meer dan in igtb of 1015. ik kan dat hier niet lezen op de bijlage, maar in elk geval, de tïnancieele draagkracht van onze gemeente is ontzettend toegenomen. Er is dus aile reden om er Hofland. Nieuwe verord. Inkomstenbelasting. een klein kapje af te halen voor de minder draag krachtige. Maar waarop komt dit kleine kapje r.u neer? Volgens mijn becijfering was het f 15 000 bijna wij hebben, dat cijfer nu wel in het hoofd f 14x15. E11 nu zal het volgens de voorstelling, die de heer Jorissen er aan geeft het met 5002 kohieren 2 1,2 dui zend gulden meer gaan kosten. Stel je nu voor. op een belastbaar inkomen, M. de V., van 262 500 gaat het nu plotseling 2 12 duizend gulden meer koster, omdat wij zooveel draagkrachtiger zijn. De heer Kroes: Ja, 2 t/2 duizend boven de 27.5 duizend De heer Hofland: Neen. niet 27.5 duizend. Mijn voorstel was boven wat door B. werd gevraagc'. f 14 815 duurder. En de rest is een zaak van B. W. De heer Kroes: Dan wordt het bijna f30000. De heer Hofland: Daar heb ik niet mee te ma ken. Ik heb mijn voorstel te verdedigen. De heer Kroes: Neen. maar nou is-ie goed. De heer Hofland: Nou is-ie zeker goed. Ik ben toch zeker hier niet de verdediger van het voorste', van B. W. Ik heb dadelijk laten uitkomen, dat bedrag van f 14000 zal mijn voorstel meer kosten da: dat van B. W. Wanneer nu plotseling hier gezegd wordt, ja maar dan nog het voorstel van B. W dan zeg ik, ja, maar ik ben toch niet de verdediger van het voorstel van 15. VV.! Men weet, dat met dc aanvaarding van ons voorste', gemoeid is een som van f 15.000 en dat moet terug gevonden worden. Maar waarover de Wethouder nie: sprak of dat althans niet tot de leden is doorgedronge: dat is, dat die f 15.000 niet verloren worden, want wij halen ze er weer uit, wij halen ze er weer uit, docr de inkomens boven de f4.000 bruto zwaarder tc be lasten. Er is dus geen sprake van verlies voor onze gemeentcfinane.iën, ook bij het voorstel van B. W. niet. De heer Jorissen berekent daar den vermeerdere:: aitrek op f 3.1:19.240, terwijl die oorspronkelijk was f 2.420.200. En ttu wil hij er nog wel bijvoegen f368.55 volgens het voorstel van 11. W. Zooals ik in mij:, toelichting schreef, ko-n: er door mijn voorstel nog I'v-.i bij en als wij daar nu het milioen van der. lieer jurrisscn naast leggen, dan zullen we zien, da: liet nijna is vereffend, dan is er geen verschil meer. vla:i van enkele honderden duizenden guldens, die meer verloren gaan door do vermeerdering van het natital kohieren. Maar een argument tegen ons voorstel is dat vol- Mijr.heer Jorissen, nu ten slotte nog een woord over dat niet bezigen van gevoelsargumenten. Als er sprake is van (iemeentefinanciën, weeser va-: verzekerd, dat ik zoo nuchter ben, als mij mogelijk is Dan laat ik mij niet leiden door gevoelsargumente:.. Maar weet je waar ik mij wel door laat leiden bij he: behartigen in het algemeen van de iemeentebe- langen Dan houd ik altijd dit hegitisel voor oogcr. Iir is een categorie van menschen, die met de aller grootste zorgen rondkomen en wij moeten probeerer. op een of andere wijze nietwaar, het leven van die menschen zon dragelijk mogelijk te maken. Dat is geen gevoelsargument, dat is een argument, dat ik ontleen aan het belang der gemeenschap zelve, war.t die heeft er het allergrootste belang bij, dat ook dier. menschen het leven dragelijk wordt gemaakt, opdat zij niet vervallen in allerlei dingen, die wij ten slotte allemaal moeten afkeuren.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 11