Holland. Nieuwe verorden, Inkomstenbelasting. Hofland. Nieuwe verorden. Inkomstenbelasting. geen cadeau, maar de berekening van dei; Voorzitter was abuis. Ik heb de cijfers voor mij liggen en ver zoek Jen leden van Ion Rand even de volgende som bij het voorste! van IV v W. van I iiwo, NVenT'ik vu hiervan 3,5 pv'"- Jan kom ik tot f 11.05.5 011 B. ffc \V. hadden aangeiiomon 1" 11.010, zoadat ik gelijk bad eil de Voorzitter ongelijk. Dat was het kleinste verschil. Ik zog dat zoo na drukkelijk, omdat. wanneer er van mijne zijde een ver gissing is in de bcrckenings-icchniek. dat nog al eens breed wordt uitgemeten. Kn men ziet hier dus op het oogenb'.ik duidelijk tut tie cijfers van li. M W. zelve, dat ook zij zich kunnen vergissen. I Iet is niet een ge middelde van 3. a maar van 3.5. Een groot verschil was het volgende, en al hen ik er voor mijzelven nog niet geheel van overtuigd, ik heb den Burgemeester in de aan den Raad toegezonden toelichting gelijk gegeven. Ik heb aangenomen, dat zijn interpretatie van art. 243, je lid, de juiste was en heb mij dus onmiddellijk gezet tot het omwerken van de wijziging, in zooverre, (lat het beginsel bleef be houden, maar de cijfers eenigszinsanders moesten zijn. Er is trouwens in deze toelichting nog iets anders op te merken, want ik heb niet alleen genomen het be lastbaar inkomen, maar ook het hrutoiiikomcn omdat daarmede duidelijker spreekt het verschil in de heffing tusschen het voorstel van ons en dat van B. ,V W. Ik heb het op de vorige vergadering uitdrukkelijk ge zegd, het is er mij om te doen, de kleinere inkomens te ontlasten, voorzooverre hel niet de tlemeentc-finan- cit-n, dus met het belang van onze Oemecnte is ver- cenigbaar. Dat houd ik in de allereerste plaats in het oog. .Maar als ik dat in het oog gehouden heb, dan is het mijn bedoeling de lagere inkomens te ontlasten. Als men nu in hot laatste blok. waar boven staat Bedrag v.d. Belasting» wii vergelijke!1 het blok van B. «V W. met het mijne, dan ziet men al dadelijk, dat ik de inkomens tot f4000 of daaromheen heb trachten te ontlasten, al is het op betrekkelijk geringe wijze. De grootste ontlasting, die het mt ;st spreekt, die van hot grootste belang is, vindt ge natuurlijk in de bovenste cijfers. Ik begin immers al dadelijk te ontlasten de oruto inkomens van f 550 en boo. B. W. heffen daar een heel klein bedrag van, maar zij heffen er toch van. Ik begin pas te heffen bij een brutoinkomen van i 050 met f 1.30 en vervolgens dan met enkele be dragen, die voor die inkomens, voor die geringe in komens, beduidend lager zijn, dan die van B. ,V \V. Ik neem er maar iets uit, bijv. een bruto inkomen van t 1000. Daarvan hef ik f 11. -3, terwijl B. W. heffen f13.35. Dat is een zeer merkbaar verschil op zoon klein inkomen. Dal is juist ook de bedoeling en toen ik van de week op een andere plaats een vergadering had in verband met deze zelfde zaak. zei ik: was het mogelijk de kleinere inkomens meer te ontlasten en tegelijker tijd het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud niet hooger stellen dan j of ,500 gulden voor de aller grootste inkomens, dan zou ik daar iets voor voelen. Aan den anderen kant on; ik er bezwaar tegen hebben, omdat de wet is voor allen gelijk en wij kunnen niet ontkomen aan de verplichting om den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, dieen wij aan den een geven, ook aan den ander toe te staan. N'u heb ik mij bij deze schaal dadelijk in zooverre gereserveerd, dat, mocht blijken bij een nauwkeurige oecijfering en die was mij niet mogelijk, zoomin als het iemand anders mogelijk geweest zou zijn in een paar dagen waren het een paar weken geweest, ik had gaarne op mij genomen het tot in de kleinste bijzonderheden uit te werken, maar in een paar dagen was het mij niet mogelijk alle bc' tstbare inkomens, zooals ze in de statistiek onzer gemeente voorkomen, in de berekening op te nemen. Vandaar dat ik hier en daar een greep heb gedaan, maar ik heb mij in zooverre gereserveerd, M. de V,. dat, mocht inderdaad blijken, dat mijn ontlasting tot en met f 4000 te ver gaat. zoodat niet verkregen kon worden, dat de hoogerc inkomens het bedrag van t 15000, nauwkeurig geno men I' 14S15,meer zouden opbrengen, omdat wij :.it noodig hebben wegens derving van de lagere inko mens. dan zouden wij desnoods het heflingscijfor van de toeneming iets eerder kunnen aanvangen, dat de grens niet zou liggen bij I' 4000 ik bedoD .ie grens, die ligt tusschen het voorstel van mij ets dat van B. V. - - maai bijv. bij oen belastbaar inko men van f 3500 of f 3zoo. Als dat mogelijk en noo dig is. zou ik mij In zooverre daarvan willen resor- liet is natuurlijk niet voldoende, M. de V I-eter op deze toelichting, waarvoor de cijfers zijn geput uit do statistiek voor onze gemeente, af te gaan, Men dient beter nog dan tot dusverre, dacht mij. op de hoogte te zijn met de toeneming van dc inlast: .re inkomens sedert de laatste jaren. Anders kan men zich nog geen beeld vormen van dcmogclijklteld.dat ons voorstel, een werkelijk goede Sociale maatregel, het noodige effect zal sorteeren ook voor onze y0- meentcfinanrihn. Kn dus heb ik mij ook deze week nog de moeite getroost, om uit de statistiek, w.u deze materie betreft, voor onze gemeente op te diepen alle inkomens van f 4000 al. omdat ik moest weten v-.-ir de verdediging van mijn zaak. hoeveel of liet bulast- baur inkomen boven die inkomens, die wij dus min of meer gaan treffen heel even maar in het hegi.i was toi'gmmtnen. Ik zal die cijfers heel voorzichtig voorlezen, omdat ik er prijs op stel, dat ook de pers duidelijk dm uiteenzetting zal kunnen volgen, Ik heb gevonden van f 4000—f 7000 een belastbaar inkomen van f091.700; op de belastbare Inkomens van f 7100 tot f 10.000 een belastbaar inkomen van I ,4.5.; Sooo, op die van f 10.000- f 23.600 een totaal In-lastbaar inkomen van f 533.100 en op die van f 24.100- f 02,500 te zamen I' 5014.100. Dat Is een totaal van f 2,072,400, Nu is natuurlijk de vraag voor den Raad of hij het mogelijk acht dat van die f 2 07 2 ;oo een hoogcre helling dan tot dusverre ten bedrage van plus minus f 15.000 kan worden gevorderd M.l. kan dat, mag dat, is dat geoorloofd en zal er trouwens niemand bezwaar legen hebben, omdat het is verdeeld over betrekkelijk -- betrekkelijk, zeg ik veel aan slagen. De aanslagen toch boven de f 10,000 bedroe gen in toto niet minder dan 51 en die van f 5000 tot f to.ooo bedroegen er 01 zondat een betrekkelijk groot aantal personen met z- o'n ontzaggelijk inkomen wel die ca. f 1,5000 meer km d-n opbrengen, dat: vol gens het voorstel van B. <V W. noodig zou zijn. Maar ik herhaal en ik zeg met nadruk, hot is niet voldoende, dat wij de overtuiging hebben, dat zij het kunnen, maar het is voor ons de vraag mag dat, kan dat. is het in overeenstemming met de wet Dan zeg ik ook ja. Dat is inderdaad mogelijk, als gij maar een blik wilt slaan op het tarief, dat ik hier heb ontwor pen. Ik ga in mijn verdediging nog verder, omdat dat beeld, dat ik op het oogenblik voor den Raad ophang, misschien niet genoeg zegt. I let is voor mij de vraag niet alleen, hoeveel inkomen is er. maar hoeveel is er meer dan in 1915, d.w.z. hoeveel was er in 1916 meer dan in 1915 Dat is de bedoeling. Welnu, de inko mens van f 4000 tot f 7000 gingen vooruit in 1916 met f «72.100 belastbaar inkomen. De inkomens van I 7100 tot 1' 10.000 gingen achteruit met f 38.100. Maar die achteruitgang was niet een positieve, want dat was alleen een opschuiving naar de huogere in komens zooals we dadelijk zullen zien. Immers, de in komens van f 10.000 tot f 2.'.600 gingen f 175.200 vooruit, terwijl dc inkomens en dat zijn ten slotte de allergrootste van f 22.600 tot f 62.500, die in 1915 een belastbaar inkomen hadden van f 228.000, vooruit gingen met f 281.800, zoodat er ten slotte een

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 7