Stadsnieuws. O zie, waar twist» en. tweedrachtvonkcn gloeien, m t wijile ruim du blanke engel zweven O roep haar aan I Zij zal den palmtak geven. Die, waar zij tiert, den Vrede op doet bloeien I.egt ncêr elk wapen - - 't zij in woord of daad Rij Vrede» alléén is welvaart, rust en eer! Doodt slechts de zelfzucht doodt het eigen kwaad, I'.i eigen boezem L e g t uw w a a p' l)e steenkolen- en jjasnooil. «Economische-statistische berichten» vestigt er de aandacht op, dat men van Duitsche zijde blijkbaar nieuwe eischen ten aanzien van onzen export stelt, in ruil tegen leve ring van steenkolen. Waarin zullen echter deze compensaties kunnen bestaan? Uitvoer van late aardappelen is onmogelijk, zoolang wij niet verzekerd zijn, dat wij onder alle omstandigheden zelf genoeg hebben. Dit hangt in de eerste plaats af van onzen aan voer van broodkoren, die momenteel geheel gestremd is. Aan uitvoer van peulvruchten van den nieuwen oogst is evenmin te den ken, nu nog niemand kan zeggen, welke ontzaglijke schade de regens der vorige week aan dien oogst hebben berokkend. Van kaas sturen we al het maximum, dat wij zenden kunnen. Rotcr hebben we niet over. Op het vee, dat we kunnen missen, schijnt Duitschland niet erg gesteld te zijn, wellicht in de zekerheid, dat wij het toch kwijt moeten. In deze omstandigheden schijnt er weinig anders op te zitten dan te berusten, of ons ook zelf schrap te zetten met betrekking tot de levering van goederen, die wij kun nen missen, doch ook kunnen bewaren, b.v. onze in de Duitsche mijnstreek zoo onmis bare groenten. Boonen en sluitkool bezitten wij thans in overstelpende hoeveelheid, terwijl daarente gen in Duitschland de groenten-oogst alles te wenschen overlaat. Tot dusverre heeft onze Regeering echter van een dergelijke zuivere ruilpoli- tiek niets willen welen. De «N. Gron. Ct.» meldt.dat over het geheele net der S.S. in verband met de kolenschaarschte, die goederentreinen, welke van den regel het minst belast zijn, om den anderen dag zuller. loopen. Op het traject I.eiden - Haarlem zijn in de stoomtram 7 treinen uitgevallen. De Geldersch-Overijselsche stoomtram heelt 4 ritten laten vervallen. De slroopfabriek Eureka te l'okshol wordt vandaag stopgezet. 25 arbeiders zijn ontslagen. De firma J. 1". Scholten en Zonen, te Enschede, waar ongeveer Ooo arbeiders werkzaam zijn, is wegens kolengebrek ge noodzaakt hare fabrieken stop te zetten. Ter besparing van brandstoffen zijn in meerdere plaatsen gelijke bedrijven doende zich te concentreeren. Te 's-üravenhage' is in *de Broodbak- kers-patroonsvereeniging vastgesteld, dat het wenschclijk is, dat kleine bedrijven wortien saamgevoegd op zoodanige wijze, dat iedere in gebruik blijvende oven gedurende zes werkdagen 24 uren aaneen, dus 141 uren per week onafgebroken op volle kracht werkt. Is dat doel bereikt, dan is het voor het doel hetzelfde, of die oven in een kleinere of grootere werkplaats staat. Echter zullen kleine patroons onderling elkaar veel beter verstaan en verdragen, dan wanneer zij zouden worden ingedeeld bij gr<>olerc be drijven, waar hunne zelfstandigheid zou te loor gaan en hun financieels positie zeker niet gunstig zou worden. Er zal naar worden gestreefd om die samenvoeging bij onderling overleg te niseeren, zoodat ruw ingrijpen kan worden. Alle ovens, die niet meer strikt noodig zijn bij doorgevoerden onafgebroken arbeid, hetzij zc in een kleine of een groote onder neming staan, kunnen dan buiten dienst gesteld worden. Dat zal zeker 25 pet. van het kolenverbruik uitsparen. De concentratie in de bakkerijen in Haarlem en omstreken is tot stand geko men. Per maand wordt daardoor 100.000 i 120.000 K G. kolen bespaard. De banket bakkerijen zullen Zondags niet meer bakken. De Rijkskolendlstrïbutie heeft zich niet kunnen vereenigen met het voortse! van de Delftsche Broodbakkcrspalroonsverceniging om in plaats van concentratie der bedrijven io pet. kolen te verstrekken en hot ont brekende aan te vullen met turf en hout. Dc Rijkskolendistributie blijft met klem aandringen op concentratie en zegt daartoe zelf tc zullen overgaan, indien de hakkers te Delft deze niet binnen zeer korten tijd regelen. vermeden We ontvingen het jaarverslag over 1 9 1 h van do Maatschappij tot opvoeding van Weezen en andere Minderjarigen in het huisgezin Zandbergen». Het volgende is er aan ontleend Het vraagstuk der «tijdelijke verpleging», waaraan de Directeur in het jaarverslag over igij een afzonderlijk artikel wijdde, heeft thans door een kleine Statutenwijziging in zooverre een oplossing gekregen, dat «Zand bergen dezen tak van verzorging in zijn arbeidssfeer heeft opgenomen. Het nieuwe artikel der Statuten spreekt van «tijdelijke verzorging van kinderen, wier verzorgers door ziekte of andere oorzaken tijdelijk niet in staat zijn de opvoeding dier kinderen te behartigen.» Gedacht is daarbij vooral aan gevallen, dat vader of moeder is komen te overlijden en de overgebleven ouder, door zijn of hare betrekking, door ziekte, zwakte, of om wat reden ook, niet in staat is, de kinderen zélf te verzorgen maar verwachten mag, dat na niet te lang tijdsverloop deze belemmering mag ophouden. Het bestuur heeft niet dan na uitvoeiige information tot dezen stap besloten. Armen raden en voogdijraden zijn geraadpleegd en gaven hunne gewaardeerde adviezen. Dat de bedoelde categorie kinderen groot gevaar loopt van verwaarloozing, was de eenstem mige meening. De plannen werden meer of minder enthousiast ontvangen, naar mate men het gevaar kleiner of grooter achtte, dat ouders zouden trachten zich al tc ge makkelijk va» hun opvoedingsplicht af te maken. Het feit, dat «Zandbergen» dit ge vaar allerminst denkbeeldig acht, maar door allernauwkeurigst onderzoek, alsook door verplichte bijdrage in de kosten, denkt te voorkomen, stelle de twijfelenden gerust. Spoedig na de bekendmaking van ons nieuw instituut kwam er een stroom van aanvragen. We konden slechts met enkele opnamen beginnen, eensdeels omdat de giften, die we voor dit doel ontvingen, de f 1000 nog slechts weinig te boven gaan; alsook wij! wij de categorie pleegouders voor deze verzorging als 't ware nog moeten tormeeren. Immers deze tijdelijke verzorging onderscheidt zich in menig opzicht van de duurzame. Gezins verpleging blijft ons beginsel. Maar meer dan bij duurzame verpleging zal de band met de ouders of verzorgers moeten worden aangehouden; op hunne geregelde bezoeken moeten onze pleegouders rekenen. Zoo opent zich voor «Zandbergen» een nieuw en uitgestrekt arbeidsveld, waarbij de ervaring als vanzelf de richting zal aan wijzen, waarin deze arbeid zich moet ont wikkelen. Niettegenstaande de enorme duurte en het verlies van leden door overlijden en be danken, is het jaar niet ongunstig geweest. Door de bemoeiingen van enkele der be stuursleden traden weer nieuwe leden toe; eenige legaten kwamen onze geldmiddelen versterken. Vooruitloopend op liet jaar 1917 vermel den wij, dat wij onlangs een speciale ver tegenwoordigster aanstelden, om in den lande den arbeid van «Zandbergen'' meer bekend te maken. Mejuffrouw C. E. Leinwcber te Amersfoort vonden wij bereid dit propa gandawerk voorloopig op zich te nemen. Het «Trceker Bergje», ons herstellings oord, was in den regel goed bezetook aan vele aanvragen tot opname van zwakke kin deren, niet tot Zandbergen behoorend, hebben wij kunnen voldoen. De Directrice, zuster Bannink, moest wegens familieom standigheden hare betrekking neerleggen; zij heeft zich met toewijding aan onze pa tiëntjes gegeven. Uit de verzorging gingen 2 j verpleegden, waarvan 1 overleden, 1 naar hare moeder terug, 1 ter beschikking van de Regeering gesteld en 25 meerderjarig. In de verzorging kwamen 47 minder jarigen, waarvan 2& R.-C., 17 X. H. en 4 Doopsgezind. Einde 1917 waren in de verzorging: iS(i verpleegden Xed. ilerv., 164 Roomsch-Cath., 13 Doopsgezind, 1 I.uthcrsch, 2 Israëliet, 2 Remonstrant, 3 Gereformeerd en 1 Waalsch Herv. Gemeente, totaal 372 verpleegden. I:i de verzorging kwamen 3 tijdelijk ver pleegden, waarvan 1 wederom is vertrokken, zoodat op 1 Jan. 1917 in de verzorging waren 2 tijdelijk verpleegden. In den loop van het jaar werden in het Herstellingsoord opgenomen 45 patiënten. Ontslagen werden: Wegens herstel 28 pa tiënten, wegens vertrek naar andere in richtingen 6, overleden 1 en niet hersteld 3, totaal 38 patiënten. Het financieel jaar is ditmaal voor «Zand bergen» gunstig gevvtest, voornamelijk om dat de Maatschappij bedacht werd met eenige legaten, Een bedrag van fx 1,974.20 kwam uit dezen hoofde binnen. Verreweg het grootste deel hiervan werd bestemd tot aflossing onzer hypothecaire schuld, die mede uit andere hoofde een verminde ring onderging van f 11.349.20 ln ander opzicht evenwel bestaat er min der reden tot tevredenheid. Eenige bezorgdheid moet het wekken, ilat h<-t bedrag der contribution andermaal, zij het ook mot het gering bedrag van f 30.— is achteruitgegaan. Verbetering te dezen opzichte blijft inecr gewcnsclil dan Tengevolge van den gas- maatregel moet onze cou lant in den vervolge vroe ger verschijnen. Waarom we dringend verzoeken ad vertenties en berichten zoo mogelijk den dag vooraf gaande aan dien, waarop de courant verschijnt, in te zonden- 1892. Ds. YV. J. MEIXERS, 1917. Dinsdag 14 Augustus a.s. is een gedenk waardige dag voor de leden der Ned. 1 lerv. Gemeente alhier eu velen daarbuiten. Dan toch zal het 25 jaar geleden zijn, dat ds. W.J. Meiners,predikant bij deze gemeente, zijn werkzaamheden als prediker te Ussclo (ge meente I.onneker) aanving. Xu ds. Meiners morgenochtend in de St. Joriskerk, zij 'tal niet een gedachtenisrede zal houden, maar dan toch 111 zijn preek herinneren zal. in algemeenen zin, aan dit voor de gemeente en ook voor hem persoonlijk belangrijke feit, hebben we gemeend goed te doen met vooraf een en ander uit de loopbaan van den algemeen hooggeachten en beminden jubilaris te memoreeren. Na een gymnasiale opleiding te Doelin- chem en na volbrachte studie aan de Rijks universiteit te Groningen, deed ds. Meiners 14 Augustus 1S92 zijn intrede te Usselo, gemeente Lonneker, waar hij bevestigd werd door ds. Knottenbelt. Ruim 2 jaar was hij daar werkzaam, toen hij beroepen werd naar Eibergen (Overijsel). welke gemeente hij 4 jaar later verwisselde met Amersfoort, waar hij 3 September 1S99 in de St. Joriskerk bevestigd werd door Ds. Mansfeld, thans te Amsterdam, destijds te Scheveningen. Bijna iü jaar verricht D3, Meiners hier ter stede dus zijn herderlijk werk, in welk tijdsverloop hij door zijn groote werkzaamheid, niet alleen in zijn ge meente, maar ook daarbuiten, op algemeen maatschappelijk terrein, zich een greoten kring van vrienden gevormd heeft en ge worden is tot een persoonlijkheid in de stad onzer inwoning, om hem-zelf en om zijn arbeid algemeen geacht en gewaardeerd. We zouden niet handelen in den geest van ds. Meiners, wanneer we uitvoerig zijn groote verdiensten schetsten, waarom we volstaan met een kort overzicht. Zijn groote belangstelling voor zaken van kerkdijken en algemeen maatschappelijke!! aard. moge blijken uit de eerbiedwekkend lange lijst van corporaties, van wier bestuur Ds. Meiners deel uitmaakt. Op kerkelijk terrein is ds. Meiners lid van het Classicaal bestuur, secretaris van de C'lassicale Zending, voorzitter van de afdce- ling Amersfoort van het Xed. Bijbelgenoot schap en voorzitter van de afdeeling Amers foort van het Ned. Zendeling-genootschap. Op maatschappelijk gebied geeft Ds. Mei ners zijn kracht als voorzitter van de Gabri- Mehen-school (Diaconie-school), als regent^ van de Hoefhamer-stichting en dejohanna-' stichting. Voorts is Da, Meiners voorz.ittcr van de afdeeling Amersfoort van de Gus- taaf-Adolfvereeniging, bestuurslid van bet Militair Tehuis, bestuurslid van het Groene Kruis, bestuurslid van de Openbare Leeszaal en lid van de Commissie van Toezicht op het Rijksopvoedingsgesticht. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat we enkele ver- eenigingen hebben overgeslagen, doch dc genoemde getuigen meer dan voldoende van de groote werkkracht en zijn belangstelling voor het maatschappelijk leven, dan dat wij er veel zouden hebben aan toe te voegen. Bij dit veelomvattende komt dan nog zijn niet minder de geheele petsoon eischcnde arbeid als veldprediker bij de 4e divisie van het veldleger, waartoe ds. Meiners 5 Sep tember 1914 benoemd werd. Onze belofte het persoonlijk onderhoud, dat ds. Meiners ons dezer dagen toestond, niet te ver werken tot een interview, weerhoudt ons lot het treden in bijzonderheden, we zouden anders in vele aardige trekjes kunnen ge tuigen van de groote liefde, waarmede ds. Meiners voor het werk onder dc soldaten te velde vervuld is, ecu liefde, welke hem de moeilijkheden en de vermoeienissen niet doet tellen. Hoe vaak toch is 't niet voorgekomen, dat hij des ochtends en 's mid dags op een uiterste hoekje van dc Noord- Brabantschc grens voor de soldaten sprak en dan toch nog, dank zij automobielen en sneltreinen, des avonds in dc St. Joris-kerk den kansel kon betreden. En hoeveel moei lijker is thans dc arbeid te velde, nu, door de verkeersbeperkingen, de verplaatsing zooveel meer bezwaarlijk is, Dinsdag a.s. zal nu ds. Meiners zijn zil veren iubilé herdenken en ongetwijfeld zullen dien dag velen, t zij persoonlijk, t zij schrif telijk, hem van hun hoogachting en waardeering doen blijken Maar zeer zeker zullen ook morgenochtend zeer velen zich opmaken ter kerke om door hun tegenwoordigheid hun leeraar eu herder te huldigen, een hulde, waarbij wij ons van liartc aansluiten met den wenscb, dat ds. Meiners nog lang zijn zegenrijken arbeid in onze gemeente en daar buiten zal mogen blijven voortzetten. J. Corn. Rugaar r. Hedenmiddag 3 uur werd aan ds. Meiners, namens de Gemeente te Amersfoort en vele oud-leden der Gemeente, die elders woon achtig zijn, een stoffelijk blijk van waardee ring aangeboden. Het Comité bestond uit de heeren d9. K. Den Hollander, voorzitter, W. Kleber, penningmeester. R. van Dijk, M. van lloo- gevest, H. A. Pothoven, X. Veis Heijn en F. Wesseling, secretaris. Ds. den Hollander hield, Itn huize van den Jubilaris, een hartelijke toespraak tot hem en Mevrouw Meiners; memoreerde het vele door ds. Meiners in de Gemeente ver richt en tot stand gebracht, en trachtte te vertolken wat dc handteekeningen, in het album, den pastor wel te zeggen hadden. Hier sprak de naam van jarenlange vriendschap, daar van vreugde, daar van diepgaand leed door den herder mee door leefd, daar van de dankbaarheid van een leerling,van tijdelijke en van eeuwige dingen. Nadat de iu het prachtig album, dat hon derden namen bevat en vervaardigd is door den heer P. I-'ritz, boekbinder alhier, gecal- ligrafeerde «Opdracht» was voorgelezen, werd den Jubilaris aangeboden een kostba re fauteuil, met verstelbaren rug en een prachtige portefeuille (geschenk van een der gemeente-leden) met een aanzienlijk bedrag ter vrije beschikking, Dit alles is met vreugde samengebracht en de Commissie had een gemakkelijke en dankbare taak. Spreker eindigde met zijn Collega toe te wenschen, dat God hem nog lang voor velen ten zegen stelle en dat de lijd niet verre meer mocht zijn, dat de vrede hem met de duizenden zonen van ons volk weer terugvoere naar zijn woonplaats, om den arbeid des vredes hier voort te zetten, om het Evangelie des vredes te brengen in de Gemeente, die haren oudsten predikant ai die achting en liefde toedraagt, welke eenen rechtgeaarden Evangeliedienaar toekomt. Ds. Meiners dankte, diep getroffen door deze onverwachte huldiging, met hartelijke woorden het Comité voor al wat het deed en den ambtsbroeder voor zijn hartelijken toespraak. Vanwege het dagelijksch bestuur dezer gemeente is hedenmorgen het volgende bulletin verspreid Volgens beticht van het Rijkskolenbu- reau moet er op worden gewezen dat wan neer vanaf 13 Augustus tot September ann- f staande door de gemeente Amersfoort niet 26700 M". gas wordt bezuinigd, de gas fabriek in de maand September geen kolen zal ontvangen. Wordt daaraan niet voldaan, dan worden voor September geen kolen ge leverd en zal bijgevolg geen gas kunnen wordon geproduceerd. Dientengevolge hebben B, .V W. de Com missie van Bijstand in het beheer der Ge meentebedrijven gehoord, besloten met in gang van Maandag 13 Augustus den gas- toevoer van 3 uur tot 0 uur 's namiddags af te sluiten en voorts bepaald, in afwijking van de bestaande regeling, dat niemand in deze maand meer dan 50 Ms. gas mag gebruiken. In verband daarmede moeten alle gas kranen even vóór 3 uur 's namiddags wor den gesloten cn mogen niet eerder dan 's avonds na uur weer worden geopend ter voorkoming van gasontploffingen Blijkt 11a eenige dagen, dat deze maatregel geen voldoende bezuiniging oplevert, dan zullen nog krassere maatregelen worden ge nomen. Het is dus van belang dat een ieder zoo zuinig mogelijk zij en volle medewer king verlecne. liet afsluiten van den toevoer van gas tusschen 3 en 9 uur 's namiddags, zal voor zeer velen ten gevolge hebben, dat gedurende dien tijd geen koffie en thee kan worden gezet, om deze bij den maaltijd te nuttigen. Vooral voor den werkenden stand levert dit moeilijkheden op. Naar wij vernemen heeft het gemeente- bestuur dat ook gevoeld 011 tracht 1111 dit bezwaar zooveel mogelijk te ondervangen, 1 door de water- en viiurnertngeii tegen lagen i prijs brandstof te verstrekken, onder voor waarde dat kokend water wordt verkrijgbaar gesteld togen lagen prijs. Zoo noodig en mogelijk zal op enkele plaatsen een ge legenheid worden geschapen om water voor dit doel tc kunnen koken. De bedoeling van het gemeentebestuur zou dan zijn, dat men met de kan, waarin koffi of thee is gedaan, naar dc waternering gaat en daar laat opgieten, fn verhand niet dezen maatregel hadden e hedenmorgen een onderhoud met den

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2