l914"'5, BINNENLAND itddsnieuws. Als men eens b.v direct in 1000 ten eveneens aan het werk toog dan waren pl.m. 30.000 gezinnen gered. Mijne bedoeling is niet om voorraad voor mij zelf te maken wel om een voorbeeld te geven en mijne vrienden te helpen, want waarlijk de brandhout-stoffengaarders zullen reeds in September of October bemerken, dat hout voor constante verwarming niets uithaalt, tenzij voor Rotschilds of Van der Bilt's. Met eene dusdanige onderneming moet men zich niet voorstellen wins' 'e behalen, genoeg als elk afnemer zijn aandeel in de onkosten betaalt (wat nog onder den steen- kolenprijs kan zijn). Volgens de gepubliceerde steenkolen-dis- tribuiielijst verval ik in VIII (1500) en zou recht hebben op 7500 K.G. cokes voor Centrale Verwarming. Thans /al ik bedan ken voor dit quantum, wat anderen ten goede komt. Nemen wij nu het cijfer 1500 voor Cen tral Verwarming, dan geeft dit minstens een besparing van 1500 X 75°° 1,125,000 K.G cokes. (Mijn ervaring is dat klasse VIII ook zeer goed het gezeefde goedje No. 2 als boven kan stoken). Het principe >aschzeven< is niet nieuw, ik herinner mij in mijn jeugd een zuinigen ptofessor, die steeds opnieuw zijn kachelasch weer zeefde, door een 2 1/2 milimeter maas en ten slotte de fijne soms vette asch met mest vermengdede stukjes sintel en steen werden met de hand gegrepen. Aldus zeven en nog eens zeven der asch- lade en ge spaart 50 pet. De zeven door mij gebruikt aan de gas fabriek zijn gewone groote horren zooals metselaars gebruiken. Het zeven op terrein is een groot voordeel, mij welwillend toe gestaan door den heer Dir. P. Hijdelaar. Particulieren kunnen voor eigen gebruik zich gemakkelijk kleine handige zeefjes ma ken door b.v. een oud stijfselkistje overlangs middendoor te zagen en waar bodem en deksel waren gaas, liefst zoo fijn mogelijk, spijkeren. Mei dezen brandstoffenvlijt hoop ik weldra too duizend navolgelingen te hebben evenals ik 10000 militairen tot goedkoop huisvlijten bekeerd heb. Aldus kan geschieden, yermits de groote en kleine pers wil meewerken, evenals de pers zoo keurig geholpen heeft met het gratis verspreiden der dam-schaak- en dominospelen-makerij-beschrijvingen. Door enkele alweters werd mij lachend toegevoegd.'t mocht wat ik zou liever, ik zou je lekker bedanken met al dat gedoe, straks komt de distri butie en neemt je eigen voorraad af.» Onmogelijk heb ik geantwoord, te. wegens de onbillijkheid, het groote bezuinigbeidsvoorbeeld «en massa» produc tie uit afval. 2e. omdat dan eerst de wetgever de harde wegen maar eerst moest opbreken omdat daaronder nog tonnen best brandbare cokes liggen der sintels van Neerlands industrie, der vette steenkolen jaren voor Tot slot zij nog medegedeeld, dat het machine-stoken eigenaardige bezwaren heeft en dat verlangde stoom alleen gehouden kan worden met puik materiaalstoken met gezeefde 2e qualiteit brandstof kan even tueel bedrijfstagnatie te weeg brengen. Bij huisbrand is de zaak geheel anders, reden waarom ik niet genoeg kan aandringen overal direct intens in te grijpen met uit zoeken en alleen met schoone sintels en puur asch wegen te verharden. strenger worden doorgevoerd dan dat tot nog toe het geval was. Daarbij- zal vooral rekening worden gehouden met den aard van het scheepvaartbedrijf. Reederijen, welke zich toeleggen op goederenvervoer, en vooral op het vervoer van distributie artikelen, zullen in de eerste plaats in aan merking komen voor de ontvangst van brandstof. Daarentegen zullen reederijen tan pleiziervaartuigen waarschijnlijk geheel of voor een groot gedeelte van brandstof verstoken blijven. Ook particuliere eigenaars van stoom-pleizier-vaartuigen zullen dan geen brandstof voor die vaartuigen ont vangen. - In overleg met den burgemeester hebben de groote wasch- en strijkinrichtin- gen te Arnhem besloten, alle abonnementen op te zeggen en met 1 September a-s. de prijzen te verhoogen met 50 pet. boven die welke in Juli 1014 golden. Slechts het hoog nodige zal gestreken worden. Zaterdags staan de werktuigen, die brandstof behoe ven, stop. Men hoopt door deze regeling waarbij geen personeel werkloos wordt de 50 pet. kolenbesparing te bereiken. HOE LANG NOG? Het artikel, dat de oorzaak was van de schorsing van het Eindhovensch Dagblad, door de militaire autoriteiten, getiteld «Hoe lang nog?«. luidde als volgt: »De beul heeft zijn werk weer. verricht. Zaterdagmiddag bereikte ons de .tijding^ dat door de Duitsche marine opnieuw een, aan tal visschersschepen tot zinken wertjen ge bracht. Trots alle verzekeringen en toezeg gingen alle verklaringen en overeenkomsten ten spijt, werden niet minder dan 6 loggers onzer Scheveningsche vloot in den grond geboord. Behalve de materieele schade, die veroorzaakt werd, is aan een gedeelte van ons stoere, dappere visschersvolk weer de gelegenheid benomen om den kost te ver dienen en werd angst en schrik verspreid onder de bevolking. Immers wat zal het lot zijn der overige zestig tot tachtig schepen, welke nog buiten gaats zijn? Zal de ramp wellicht nog ver groot worden doordat ook menschenleven» verloren gaan Want dat men zich niet be- kommert over het lot der schipbreukelingen, welke maar moeten trachten een goed heen komen te zoeken, is algemeen bekend. Hoe lang nog, vragen we, zal Duitsch- land voortgaan ons op die wijze te sarren? Hoe lang nog zal de strijder voor de vrije zee onze rechten krenken en ons belem meren in onze vrijheid? Honderden Duitsche kinderen worden iedere week liefderijk door Nederland op genomen en alzoo aan den hongerdood ont rukt en als belooning koelt de marine hare machtelooze woede op het eenvoudige, arme visschersvolk. Wordt het niet'hoog tijd, dat we die ergerlijke, laffe daden straffen en dat we ons wreken, al is bet juist niet met het zwaard Duizenden krijgsgevangenen zullen bin nenkort op ons grondgebied worden over gebracht om onze armoede nóg te ver- grooten en inmiddels berooft men ons van de middelen om een voornaam volksvoedsel te bemachtigen. Wanneer zal de Regeeriug eindelijk eens optreden om aan die rechts verkrachting voorgoed een einde te maken? Waarlijk, het wordt meer dan tijd, dat men den zeeroover eens op echt Duitsche wijze toespreekt en hem aan het verstand brengt, dat ons geduld ten einde is«. De ecouotnisehecrisis. Naar aanleiding van loopendegeruchten volgens welke alle betrekkingen tusschen de N. O N. en de Engelsche regeering afgebroken zouden zijn, verneemt het Haagsch Correspondentie Bureau van welingelichte zijde het volgende Het bericht is niet geheel juist. Er zijn op het oogenblik moeilijkheden, die voor namelijk voortvloeien uit het feit. dat de N. O. T. haar taak tegenover handel en nij verheid hier te lande niet behoorlijk kan vervullen. Ongeveer 70 Nederlandsche sche pen, waarvar. ongeveer 40 met levensmid delen, grondstoffen enz., worden in Engelsche havens aangehouden, niettegenstaande de N. O. T. zich strikt aan haar overeenkomsten heeft gehouden. Bovendien zijn er nog andere moeilijk heden in den laatsten tijd ontstaan. Aange zien ons land in groote economische ellende zou komen, indien hier niet weder ten spoe digste geregelde aanvoer kan plaats hebben, zijn van de zijde der N O. T. ernstige po gingen in het werk gesteld om er zich van te vergewissen of de N. 0.1. haar taak tegenover den Nederlandschen handel zal kunnen blijven vervullen. Er bestaat reden om aan te nemen dat de Britsche regeering de moeilijkheden beseft en tot een bevredi gende regeling zal medewerken. Volgens het Handelsblad, zal de rant soeneering van steenkolen voor de scheep vaart op de binnenwateren binnenkort nog Onze stadgenoot, de dezer dagen ge wijde Pater Missionaris E. detFolter van de congregatie der H. H. Harten, droeg gis teren in de Kerk O. L. V. Hemelvaart aan de Lange Gracht zijn plechtige Eerste H. Mis op, hierbij bijgestaan door den Hoog- eerw. Heer 'F. X. Fock, Pastoor en Ka nunnik Deken van Amersfoort, Kapelaan P. J. van Schaik en Pater Th. van de Paver een vriend en stadgenoot van den neomist. De Zeereerw. heer J. Kollingjen, Profes- ser van de congregatie der H H. Harten te Ginneke, sprak de feestpredikatie uit en had daartoe zijn stof gekozen naar de wooorden van den Evangelist Lucas >mijn ziel maakt groot den Heer«. De kerk was gevuld met belangstellenden om het groote feest van den nieuwen priester Missionaris bij te wonen. Zondagmiddag kwamen in het R.-K. Volksbondgebouw R.-K. drankweermannen en vrouwen samen, om te overleggen hoe de voorgenomen openluchtmeeting van Eem- land's Roomsche drankweer het best te regelen ware. Er werd, naar de Eembode meldt, een bestuur samengesteld waarvan o.a. deel uitmaken de WelEerw. heer C. van Dijk en de heeren Bianchi en Van 't Wel. Ook werden de noodige sub-commissies benoemd. De groote openlucht-meeting zal worden gehouden op een terrein nabij de nieuw gebouwde fabrieken van Frutal Works, nabij 't Sasje, in de tweede helft van Sep tember. Als sprekers en spreeksters werden uitgenoodigd de WelEerw. heer Kap. Hooijman te Hilverum, de heer Kamerbeek uit Haarlem en mej. Vetter. Er wordt een reserve-fonds geformeerd. We vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie in dit nummer, houdende mededeeling, op welke uren de Commissie voor de Centrale Keuken en voor de Warm watervoorziening ten stadhuize te spreken is. De reserve ie luitenant E. Hofman, van het 19e regiment infanterie, wordt over geplaatst naar Amersfoort. Mej. H. C. W. Reese, alhier, is te 's-Gra- venhage geslaagd voor het examen En- gelsch M. O. akte A. De heer T. F. Vos, alhier, is te 's-Gra- venhage geslaagd voor het examen Fransch L. O. Naar gemeld wordt, zullen de bureaux van de Eier- en Pluimveieeniging en de Rijkscommissie van Toezicht, aaD den Utrechtschen weg en in de Regentesselaan, met September verplaatst worden naar 's-Gravenhage. Het gebouw aan de Regentesselaan blijft voor de V.P.N. bestemd. Gisteren is te Zwolle, na een lang durig lijden, in den ouderdom van 47 jaar overleden, jbr. mr, A. A van Teylingen, griffier bij het Kantongerecht alhier. Vrijdag 17 Augustus wordt door de Amersfoortsche musiekvereeniging, Direc teur den heer A. L. Maas (onder leiding Van den heer A. v. d. Branden) het zesde (volks) gemeente concert gegeven in de muziektent Sociëteit Amlcitia. Aanvang half acht. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. GEACHTE REDACTIE! Ten zeerste zou U mij verplichten «met voor het onderstaande een plaatsje in Uw veelgelezen blad in te ruimen. Ten volle beseffende de vele en groote moeilijkheden, waarmede Burgemeester en Wethouders in deze dagen te kampen hebben, en bij vooorbaat volmondig erken nende, dat de beste stuurlui nog altijd aan wal staan, zoo meen ik toch, dat inzake de gasdistributie alhier een minder lastige, zoo niet betere regeling was te treffen ge weest, indien men niet tot voorbeeld had genomen den Haag, maar het forensen tuin dorp Bussum, daar zich hier, dank zij den onverpoosden arbeid van de Commissie voor het Vreemdelingen-Verkeer, reeds een zeer groot aantal personen gevestigd heeft, die hunne zaken builen Amersfoort hebben en dus zeker niet voor des na middags 6 uur thuis kunnen komen om te eten. Blijkens ingewonnen informatie wordt in Bussum voldoende gasdruk voor koken ge geven j des morgens van io3/4 tot 12l/t uur. des middags van 4 '/2 tot 6 uur. en voor het branden van licht I des avonds van af schemer tot 11 uur, I zoodat daar den forensen, na vermoeiende dagtaak, bij hunne tehuiskomst nog een be hoorlijk middagmaal kan voorgezet worden. I Men bereikt zoodoende dezelfde besparing, daar de huisvrouw volgens de thans hier j geldende regeling toch voor 3 uur kookt. hetgeen zij anders tusschen 4'/2 en 6 uur zou kunnen doen, terwijl de kunstlichtbe- 1 sparing dezelfde blijft. Waar voor huizen, waarin gasleiding aan- wezig is, geen brandstof wordt gefourneerd om ie koken, en de petr.oleum-distribuiie I hierin ook niet voorziet, is men dus alleen aangewezen om te koken op gas en hoop ik, dat Burgemeester en Wethouders aanleiding zullen vinden, ten gerieve van de vele foren sen, de gasdistributie als in Bussum te wijzi gen of althans een proef ermede te nemen. U, mijnheer de redacteur, dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, A. C. ENGELBERTS. On 9 of 10 uur naar bed gaande, kan men gemakkelijk om 5 of 6 uur opstaan. 1 De huishouding richte men er dan naar I in door b.v. het stoffen na 't onbijttedoen geschieden. Door de slechte gewoonte te laten voortduren, berooft men zichzelf van 't daglicht en de gemeenschap van het kost- 1 bzre kunstlicht. Mijnheer de Redacteur, Mag ik U beleefd verzoeken onderstaand een plaatsje te gunnen in uw blad? Vooral in deze moeilijke tijden is 't toch zoo hoog noodig, dat 't publiek wakker wordt en leert inzien, dat 't zooveel moge lijk, wat 't opstaan en naar bed gaan be treft. met de zon medeleeft, daarbij in aanmerking nemende dat een nachtrust van 6 8 uur voor gezonde voldoende is. Immers men pleegt diefstal, zoowel aan zich zelf als aan de gemeenschap, wanneer men de slechte gewoonte laat voortduren door laat naar bed te gaan en laat op te staan. Ueineentelijku Arbeidsbeurs GEOPEND eiken werkdag van 8.30 tot 12.30 en des avonds van 6.00 tot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 12.30. Op 16 Aug. 1917 waren ingeschreven 1. de volgende werkzoekenden banketbakker. loopknecht. bankwerker. 62 los werkman. t behangers. magazijnknecht. bloemisten - monteur. 1 boekdrukker. meubelmaker, boekbinder. 3 metselaar. 2 breister (mach.) naaister. bronseur-galvanis. 2 opperman. broodbakker. 2 pakhuisknecht. buffetjuffrouw. Rijwielmaker. chauffeur. schilder. chocoladewerkers. 7 schoenmaker. corrector. sigarensorteerder -T- corresp. (man.) sigarenmaker. costuumnaaister. sjouwer. 1 dagmeisje. 1 stopster. 2 dienstbode. - steendrukker. electricien. 3 Straatmaker. fabrieksarbeider. 6 smid. fijnstrijkster 3 slager. fotograaf. stukadoor. grasmaaier. tabaksbewerker. 21 grondwerker. tapijtwever. 1 hulp in de huish.— telephonist. 1 huisknecht 15 timmerpian. 3 kantoorbediende. tuinbouwers. 3 kantoorbed. (vr.) 3 tuinlieden. 4 kleermaker. 2 veldarbeider. 1 kinderjuffrouw. 1 verstelnaaister. 2 klerken (man.) 3 voerman. 2 koffermaker. voeger. kruideniersbed. waschvrouw t Kuipers. 4 werkvrouw. 2 letterzetter. 3 winkelbediend. linnennaaister. 1 winkeljuffrouw. 2 loodgieter Zadelmaker. 1 Lithograaf zager. agentschap dagbl.— mach. bankw. 1 badmeester. 2 metselaar. bankwerker meubelmaker. borstelmaker mechanicien. breister (mach.) naaister. 2 beeldhouwer. opperman. chauffeur. pakmeisjes chocoladewerker.— plakker. colporteur. rietdekker. i dagmeid. rijwielhersteller. dienstbode. 2 schilder. 4 electricien. schaver. fabrieksarbeider 25 sigarenmaker. fruit- en sigarensorteerder. groentenkweeker - smid. Grondwerker. stripjongen, hulp in de huis- suikerwerker, houding. timmerman. instrumentmaker.— tuinman. 1 kappersbediende. veldarbeider. kleermaker. vergulder. kok. verstelnaaister. 1 likeurstoker. verver. kuiper. vuurwerker. kruideniersbed. voeger. 1 letterzetter. wagenmaker. 1 Uniform werker waschvrouw. lompensorteerderwerkvrouw. los arbeider. winkelbediende. machinisten. zager magazijnknecht. zwikker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op destads-aan- plakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, in het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- hof no. 2, telefoon 374. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Nieuwstraat 20. Oudheidk. museum Flehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zaterd. tot Vrijd. Bioscoop-variété Langestr. Vrijd. tot Maand. Bioscoop »De Arend». 2 Augustus. St. Joriskerk. Tiily Koenen.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2